Jump to content

The Dawn of the Dead


Debeli

Recommended Posts

...mrtvi ce hodati zemljom.

dobri stari zombi horor u novom ruhu. rimejk istoimenog filma iz 1978.

rezija: Zek Snajder, scenario Dzon Romero (rezirao original), glume: Ving Rejms, Sara Poli...

film ne pretenduje da bude mega blokbaster, nema skupih glumaca, niti nafuranih efekata, ali oni efekti koji su nepretenciozno ubaceni u film deluju fantasticno realno. slican je filmu 28 days, na primer, mada je u americkom fazonu.

ono sto po meni izdvaja ovaj film od hrpe drugih je stara skola snimanja, sa suspensom, klaustrofobijom i nepotrebnim, nerazumnim, i stoga frustrirajucim

srljanjima u opasnost ekipe, sa kojom se od pocetka potpuno identifikujete. dodatna fora je sto se uopste cak ni ne nagovestava sto su se pojavili zombiji, niti odakle su dosli, samo su odjednom tu. ubaceni su predivno realni i mracni kratki klipovi na foru TV prenosa koji docaravaju raspad sistema van predgradja u kojem se dogadja radnja. transformacija likova pod pritiskom tokom filma i medjuljudski odnosi su sjajno zamisljeni, ali mozda nije odradjena na visokom nivou, sto je posledica stilskog tresh opredeljenja.

sve u svemu za ljubitelje ovog zanra, ocena: [:p]

a za ostale moze biti zanimljivo da pogledaju

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ne mogu da verujem...ja sam na partizanovom gledao svitanje mrtvih...i kao sto rekoh...bilo je vise smejanja[pri tom mislim na celu publiku] nego na filmovima koji bi trebalo da predstavljaju komedije...sto se ovog zanra tice bila je susna sezona pa nam je to sve nadoknadio doticni film svitanje mrtvih...doduse nije i da sam ocekivao neki spektakl...ali ovo je blagi uzas...

...hopes need smashing!_

Link to comment
Share on other sites

Ako neko ima oba ova filma i voljan je da ih srezhe sutra za RHH,

neka to i ucini, dajem prazne diskove (ako javite na vreme da ste srezali) ili kintu za iste.

Hvala!

ne covece...ne cini istu gresku ko' ja...otkazi sve ako nije kasno...ili ako neces da se smejes filmu koji treba da bude horor...:)))

...hopes need smashing!_

Link to comment
Share on other sites

Ako neko ima oba ova filma i voljan je da ih srezhe sutra za RHH,

neka to i ucini, dajem prazne diskove (ako javite na vreme da ste srezali) ili kintu za iste.

Hvala!

valjda cu se setiti da ti donesem Dawn...

disc, please.

ako se ne setim, slobodno me rokni u Doti [:)]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Dawn of the Dead je iznenadjujuce zanimljiv film, posmatrajuci druge horore koje smo imali prilike da gledamo, posebno rimejkove tipa Chainsaw ... Odgledah ga sinoc zahvaljujuci disku koji mi je dao Drale, ali zaboravio da napomene da je skriner :|

No dobro, ako ostavimo to po strani, za jedan horor film, DotD ima :

1. Dosta dobre kadrove, reziju - one scene iz "vazduha" i "klipovi" su posebno zanimljivo odradjeni,

2. Dosta solidne likove od kojih je iz svake "grupe" uzet po jedan (pandur, krimos, baba, deda, klinka, klinac, drkosh_koji_ispadne_dobar, "kurajber" kako ga prevedose u filmu, i ostali),

3. Prostu yet zanimljivu pricu ... na par mesta postoje i "dramski" trenuci, sto ovde nisam bas ocekivao.

4. Tipicni "old skul" horror trip koji se fino uklopio, i dosta lepo lezi. Pobegli su od novih stereotipa da neko mora da bude go i da ima puno tinejdzera i da se tako oni svi ubijaju ;)

Sa druge strane, poseduje i :

1. "Jao hajde da se odvojimo da nas lakse ubiju i krenemo u ove mracne delove trznog centra"

2. Nema objasnjenja odakle zombiji, sto je po meni loshe (iako se recimo to Draletu, koliko vidim, svidelo).

Sve u svemu, nisam nezadovoljan, i mogu reci da je ovo jedan od boljih horora koji su se pojavili tokom 2004. godine. Ima preporuku za gledanje. Kad ogledam SotD, javljam komentare i za njega.

Link to comment
Share on other sites

Da se izjasnim u vezi '28 dana kasnije'

bolji mi je od DotD jer je obradjena pozadina celog incidenta, i pokazuje da najveca opasnost nisu virus i zombiji, vec drugi ljudi

Ne volim apsurdne horore kao Noc Veshtica gde se copavi ubica teleportuje iza uglova.

Najvishe sam se iscimao u 28dl kad prilazi mercedesu na raskrsnici

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...