Jump to content

Проблем са DHCP, или шта већ


overkind

Recommended Posts

Имам чудан проблем. Комп ми је повезан на нет преко кабла који се спаја са портом у зиду. Мислим да згарда има оптику, и од кутије (оптички рутер, конвертер шта ли је већ) у ормару се разводе мрежни каблови по стану до портова у свакој соби. На јендом од тих је и бежични рутер за ВајФај 🙂 а на другом је мој комп. Све ради како треба док не упалим комп негде после 19х. Ако то урадим не може да се конектује и јавља грешку 1001, ево копије из ивент вјуера:

Your computer was not assigned an address from the network (by the DHCP Server) for the Network Card with network address 0x00D86135031D.  The following error occurred: 0x79. Your computer will continue to try and obtain an address on its own from the network address (DHCP) server.

Ово се дешава само ако или укључим копм или га пробудим после 19х. Ако је радио пре тога и оставим  га да ради, све ОК. Ево ипконфиг када је све ОК:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GbE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-D8-61-35-03-1D
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 188.149.146.144(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.192.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : 8. мај 2023. 21:50:03
   Lease Expires . . . . . . . . . . : 9. мај 2023. 0:50:03
   Default Gateway . . . . . . . . . : 188.149.128.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 213.200.156.51
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 83.255.255.1
                                       83.255.255.2
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Некад се деси да се конектује, добије ИП?, после неколико минута. Некад после пола сата, а некад не уопште. Следеће јутро све ферцера. Има ли неко идеју шта се дешава и да ли је проблем до мог компа или нечег другог? Пробао сам да ресетујем горе поменуту кутују, да убацим каблове у различите портове итд. Ништа не помаже.

Наравно да сам гугловао, али нисам нашао ништа што би ми решило проблем. DHCP Client процес је аутоматски, али не могу да га рестартујем ручно. Каже да је закључан или шта већ. Нисам сконтао да ли је то нормално. Вин 10.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Парафразираћу што ми је корисничка подршка рекла. С наше стране све изгледа ОК. Разговарао са 2 лика из подршке, и обојца ми рекла исто. Нисам напоменуо, али док се ово дешава с мојим десктопом, бежична веза ради како треба. И када ресетујем мрежу рутер се одмах поново повеже.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Колико знам нисам. ИП се додељује аутоматски.

За посао користим ВПН, али и поред ВПНа нет у току дана ради како треба. Проблем се јавља искључиво и само од предвече. Мене то буни. Зашто само тада?

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Preko Wi-Fi rutera ti uvek radi jer on radi network address translation, odnosno ima svoj DHCP server pa dobiješ od njega privatnu adresu, a on se gore kači na uplink koji god da je u tom ormaru.

Za svaki slučaj daj screenshot IPv4 propertiesa za Realtek karticu (Network & Internet -> Adapter options -> Realtek -> Properties -> IPv4)

Je l ti se automatski Windows konektuje na VPN čim se podigne ili moraš ručno?

Je l VPN interfejs postavi sam sebe kao default gateway?

 

Link to comment
Share on other sites

Користим Форти клијент. И конектујем се ручно.

Ево опет ипконфига, док ВПН ради. Не знам да ли се постави као default gateway. Нумем да проверим то. Али видим 2 различита.

Ethernet adapter Ethernet 3:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Fortinet SSL VPN Virtual Ethernet Adapter
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-09-0F-AA-00-01
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::4889:a8cb:d048:4ecd%7(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 10.243.0.147(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.255
   Default Gateway . . . . . . . . . : 10.243.0.148
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 503318799
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-26-75-DC-5C-00-D8-61-35-03-1D
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 130.236.1.9
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Ethernet adapter Ethernet:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GbE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-D8-61-35-03-1D
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 90.142.54.235(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.240.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : 9. мај 2023. 8:39:47
   Lease Expires . . . . . . . . . . : 9. мај 2023. 13:07:02
   Default Gateway . . . . . . . . . : 90.142.48.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 213.200.156.51
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 130.236.1.9
                                       83.255.255.1
                                       83.255.255.2
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Ethernet adapter Ethernet 2:

   Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Fortinet Virtual Ethernet Adapter (NDIS 6.30)
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-09-0F-FE-00-01
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes

 

net01.png

net02.png

net03.png

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Namestio zwerko da ne mozes da gledas dnevnik ma rts u 19:30

ja nemam pojma sta je

uradio bi ipconfig telease renew pre i posle 19 sati pa uporedio. Ako je sve isto to bi radio na wifi uredjaju

mislim da bas  mora, uradio bi packet capture pa gledao

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Гуру, случајно имам од синоћ. Прорадило је типа после 20 минута. Ово је око 22х.

Синоћ:
   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GbE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-D8-61-35-03-1D
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 188.149.146.144(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.192.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : 8. мај 2023. 21:50:03
   Lease Expires . . . . . . . . . . : 9. мај 2023. 0:50:03
   Default Gateway . . . . . . . . . : 188.149.128.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 213.200.156.51
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 83.255.255.1
                                       83.255.255.2
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

 

Сада:
   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GbE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-D8-61-35-03-1D
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 90.142.54.235(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.240.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : 9. мај 2023. 13:57:39
   Lease Expires . . . . . . . . . . : 9. мај 2023. 16:57:39
   Default Gateway . . . . . . . . . : 90.142.48.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 213.200.156.51
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 83.255.255.1
                                       83.255.255.2
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

 

Иначе, урадио сам сада то што си предложио.

Гледајући параметре који раде сада, могу ли ја нешто ручно да наместим и да пробам?

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Имам 2 рутера у стану. Један је оптика на лан (не знам да ли се то зове рутер или има неки други назив) и тај припада стану. Од њега иду каблови у зиду до сваке собе и до лан прикључака по собама. Ја могу слободно да откачим и превежем каблове односно да изаберем прикључак на рутеру и у који собни прикључак желим да прикључим. Пробао сам да се играм с тим. Њет.
Други рутер даје провајдер и то је стандардни вајфај са неколико мрежних прикључака. Овај други је повезан на лан прикључак у соби и ради ОК.

Мој комп је привезан на други лан прикључак у другој соби, тај на зиду не на вајфај рутеру, и он се погуби навече.

Ево овако изгледа ово што припада стану. Ја тренутно користим 02 и 04 који су у 2 различите собе. Ово има сваки стан у згради за себе и свако бира свог провајдера који му да вајфај рутер. Исти сам систем имао и у претходном стану, само је увек све радило 🙂

0-02-05-57e2718d4066fd2f4c8386467bc7b43463d60d8035b21ee3892a52fefb1683ab_2c7f3fdd5aa67df4.jpg

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Taj Icotera je i6405-55 ako sam dobro razaznao oznake?

Kaže da je to layer2 switch https://icotera.com/products/fiber-network-termination/p2p-layer-2-switch-i640x-series

https://icotera.com/media/1460/i6400-switch-datasheet_3_4.pdf verovatno ima te lan portove za neke provajderove vlanone ako treba (ip tv i šta sve).

 

Mislim da bi trebalo da staviš taj wifi ruter izmedju tog Icotera uredjaja i ovih lan portova za sobe.

Pošto ove ip adrese koje si dobijao, 90.142.54.235 i 188.149.146.144 su javne adrese Tele2 SW provajdera.

Ili nakači komp na wifi pa vidi koju taj wifi ruter ima adresu sa wan strane.

 

Jedino mi čudno ovo da sve radi kako treba ako uključiš komp pre 19h 🙂 po tim sve radi misliš da radi i internet na kompu i na uredjajima koji su nakačeni na wifi? 🙂 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, manson said:

Taj Icotera je i6405-55 ako sam dobro razaznao oznake?

Kaže da je to layer2 switch https://icotera.com/products/fiber-network-termination/p2p-layer-2-switch-i640x-series

https://icotera.com/media/1460/i6400-switch-datasheet_3_4.pdf verovatno ima te lan portove za neke provajderove vlanone ako treba (ip tv i šta sve).

 

Ценим да си нашао који је уређај. Ја заиста нисам тражио, али личи ми на то барем по изгледну и распореду портова. Има 4 обична лан порта и сви раде.

 

31 minutes ago, manson said:

Mislim da bi trebalo da staviš taj wifi ruter izmedju tog Icotera uredjaja i ovih lan portova za sobe.

Pošto ove ip adrese koje si dobijao, 90.142.54.235 i 188.149.146.144 su javne adrese Tele2 SW provajdera.

Могу да пробам, али у том случају завлачим вајфај рутер у ормар који је у претсобљу, далеко од свега. Можда могу да размислим да ли некако могу да набуџим то да каблови иду до и од и по плафону (ситна деца). Али некако ми је то чудно да мора тако, односно да је тако замишљено да ради. ТВ је нпр повезан с рутером каблом. Било би потребно 3 или 4  кабла да се купе дугачка и да се спроведу.
Да, Теле2 је провајдер.

 

31 minutes ago, manson said:

Ili nakači komp na wifi pa vidi koju taj wifi ruter ima adresu sa wan strane.

Ово једино са жениним Меком. Ја немам лаптоп 🙂 Може ли да се види некако са Андроида? Могу и да Гуглам. Урадио сам на фону. Шта с тим податком?

 

31 minutes ago, manson said:

Jedino mi čudno ovo da sve radi kako treba ako uključiš komp pre 19h 🙂 po tim sve radi misliš da radi i internet na kompu i na uredjajima koji su nakačeni na wifi?

Да. С тим да на уређајима који се каче бежично ради увек без проблема, фон, лаптоп, таблет итд. Нема везе колико уређаја има, шта је закачено и сл. Ниједан проблем нисам имао.
А на мом деску ради увек у току дана, ма како сулудо звучи. Али ако га угасим, успавам, шта год, и пробудим или укључим после 19х често пута неће. Није баш увек проблем, али доста често јесте и јако нервира.
Чисто да напоменем, немам WiFi картицу. Није ми требала никад.

Ево са фона, набрзака. То је то што си питао или?

0-02-05-4ad9435d5cbd5f1498f030db1cb4f2e5466fb30da7bfcb62f5d2702970d86912_13f5e7f323435dc6.jpg

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, overkind said:

Могу да пробам, али у том случају завлачим вајфај рутер у ормар који је у претсобљу, далеко од свега. Можда могу да размислим да ли некако могу да набуџим то да каблови иду до и од и по плафону (ситна деца). Али некако ми је то чудно да мора тако, односно да је тако замишљено да ради.
Да, Теле2 је провајдер.

Moguće da je zamišljeno da ti u ormaru stoji ruter, a u par soba neki APovi (ili možda neki mesh sistem), pa da imaš odličnu wifi pokrivenost 🙂 ne ovako samo jednim uredjajem da pokrivaš ceo stan 🙂 

 

Quote

Ово једино са жениним Меком. Ја немам лаптоп

🙂 Може ли да се види некако са Андроида? Могу и да Гуглам. Ако сазнам, шта с тим податком?

Možeš i samo da kucaš u browseru telefona whatismyip, i dobićeš. Ovo samo uradi kada ti je i računan uključen i kada i njemu radi internet, pa vidi koja je adresa na wifi ruteru a koja na tom računaru. Nekako mi je čudno da ti provajder dodeljuje dve ip adrese, a posle 19h ne, ako ovaj Icotera uredjaj nije ruter.

A možeš li da se uloguješ u taj Icotera uradjaj i da pogledaš tu koja su podešavanja?

Edited by manson
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, manson said:

Moguće da je zamišljeno da ti u ormaru stoji ruter, a u par soba neki APovi (ili možda neki mesh sistem), pa da imaš odličnu wifi pokrivenost 🙂 ne ovako samo jednim uradjejem da pokrivaš ceo stan .

Провајдер ми је послао само вајфај рутер. Ако си у праву , онда је јебен неспоразум између оних који су правили зграду и провајдера. Или није, али је на мени да у стану правим мрежу и улажем у инфраструктуру. Ја нисам видео да неко по нормалним становима има то.

22 minutes ago, manson said:

Možeš i samo da kucaš u browseru telefona whatismyip, i dobićeš. Ovo samo uradi kada ti je i računan uključen i kada i njemu radi internet, pa vidi koja je adresa na wifi ruteru a koja na tom računaru. Nekako mi je čudno da ti provajder dodeljuje dve ip adrese, a posle 19h ne, ako ovaj Icotera uredjaj nije ruter.

Fon: 91.128.166.105

Komp: 90.142.54.235

22 minutes ago, manson said:

A možeš li da se uloguješ u taj Icotera uradjaj i da pogledaš tu koja su podešavanja?

Како би се ово урадило? Шта да куцам?
Default Gateway . . . . . . . . . : 90.142.48.1 не даје ништа.

Уређај је 6405-50. У праву си. Свич, није рутер.

 

Блиц едит, промена у односу да оно горе где сам качио ИП навече и сада је
 Lease Expires . . . . . . . . . . : 9. мај 2023. 18:27:34

До 18:27. Било је 16:57. То је отп време када престаје да ради.

Сада ја кењам мало, али ако сам ОК схватио ја сам комп повезао директно на свич, без рутера? Сада кад размислим, у старој сам гајби десктоп повезао на рутер који је био повезан на свич, сличан овом ...

Сам ја овде нешто грдно зајебао што сам заобишао рутер?

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Мислим да ми је јасно шта сам урадио. Глуп сам испао. Није ово замишљено да овако ради. Да се уређаји каче на свич без рутера. 

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Ruter je povezan na jedan port sviča, i radi rutiranje za sve ono što je posle njega i to je ok. Ali ovaj njegov komp je povezan direktno na svič, na drugi port i ruter tu ne radi ništa. Moguće da provajder ima neke vlanove, i da je već setovano na tom sviču, tipa na portu 1 je vlan za internet, port 2 vlan za iptv, port 3 vlan za ip telefoniju... pa mu je tako nekako dodeljivao onaj javni IP, ali opet, zašto ne posle 19h 🙂 

  • Like +1 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, manson said:

Ruter je povezan na jedan port sviča, i radi rutiranje za sve ono što je posle njega i to je ok. Ali ovaj njegov komp je povezan direktno na svič, na drugi port i ruter tu ne radi ništa. Moguće da provajder ima neke vlanove, i da je već setovano na tom sviču, tipa na portu 1 je vlan za internet, port 2 vlan za iptv, port 3 vlan za ip telefoniju... pa mu je tako nekako dodeljivao onaj javni IP, ali opet, zašto ne posle 19h 🙂  

Hoces posao da radis za 100k mesecno 😄 ?

  • Like +1 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, manson said:

Ruter je povezan na jedan port sviča, i radi rutiranje za sve ono što je posle njega i to je ok. Ali ovaj njegov komp je povezan direktno na svič, na drugi port i ruter tu ne radi ništa. 

Nista ovo meni ne objasnjava, ali nebitno, nego cisto moj tok misli :

"njegov komp je povezan direkt na switch" -pa ok, standard.
"na drugi port" - sta znaci drugi? na port broj 2? drugaciji od cega? mislis li da je ruter na jednom portu switcha, a komp na drugom? Ako je tako, i ako su pravilno portovi konfigurisani (pc port kao access/a sto da ne i trunk, a switch port kao trunk), opet bi trebalo da je sve po propisu. Ok je ovo tvoje za "svaki port poseban vlan", ali opet to nikako ne onjasnjava 19 h 😄 😄
"ruter tu ne radi nista" - pa ruter ne radi na switchu nista.

Ako je on spojio pc-<---->switch<---->ruter<----->konekcija provajdera, to je skroz ok. I i dalje nemamo objanjsenje zasto je 19h kriticno 😄 da li se u 19 switchuju IP adrese koje dobija iz dva ona javna opsega?

Mislim ovakvi problemi se najlakse rese ignorisanjem problema 😄

  • Haha (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ja imam problem da net generalno hoće da puca (ne uvek) u večernjim satima, a nikad prepodne-popodne. Ja sam to propisao opterećenju mreže kad su svi kod svojih kuća i arče streamove, youtubove, fortnite i ostalo. Ne verujem da je povezano baš sa ovim slučajem, ali taj termin "posle 19h" je taman idealan kad su svi došli gajbi, jeli svoje ručkove/večere i seli da "iskuliraju".

Link to comment
Share on other sites

Хвла на времену и саветима. Сада сам схавтио после ове теме да сам убо комп у свич. Стварно ми није пало на памет. Да не бих развлачио 25+ метара кабла по кући, или куповао неку додатну зајебанцију, ја сам само убо у зид и као радило је. Ја срећан.

Е сада, шта то они мењају између 18 и 19  часова не знам, јбг. Синоћ сам га одржао у животу, и наравно све је радило ко сат. Има ли неко блиц савет ако бих са спакујем вајфај рутер у ормар, како да направим АП по стану за бежичну конекцију? Како се уопште зове уређај који служи као приступна тачка тако?

Немо се смејете, стварно сам дудук за ово.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...