Jump to content

Official RuR Diaspora topic


Recommended Posts

11 hours ago, Dule_smor said:

Ili u Grcku, na moru si, blizu Srbija, radis od kuce, gde ces bolje!

Grunuce ih Turci pre ili kasnije inace bi mi Grcka / Kipar bili favoriti.

11 hours ago, f4ts0 said:

Spanija is invaded as well. Ja ostajem da se borim i branim srbiju!

Mislim da gresis, naravno da ima kebaba ali Spanija je jos od Franka policijska drzava i uopste nisu u "ljudska prava" fazonu. Pri tome sami spanci nisu cave kao Svedi npr i verujem da bi u slucaju neke pobune kebaba to resili sprovodjenjem svojevrsne inkvizicije.

  • Upvote (+1) 1

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ne potcenjuj zlo skandinavaca i nesposobnost mediteranaca 😄

I za spaniju i za svedsku ima leka i spasa ali svakim danom je sve gore i teze.

Oko retreata - pa meni je u jednom trenutku bljesnulo da ja na azurnoj obali mogu jeftinije da kupim stan nego u bgd, da ne pricam o italiji. Spanija i portugal su krcati nemcima i englezima, holandezima....nekako ne 😄

in b4 imam stan na bezaniji 100 metara od groblja, idealna lokacija za lapo...retreat

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, f4ts0 said:

Oko retreata - pa meni je u jednom trenutku bljesnulo da ja na azurnoj obali mogu jeftinije da kupim stan nego u bgd, da ne pricam o italiji. Spanija i portugal su krcati nemcima i englezima, holandezima....nekako ne 😄

 

U Portugalu ne zaboravi i na Afrikance, Indijce, Pakistance i Brazilce 🙂

Link to comment
Share on other sites

ssvi su oni super kul dok ne predju odredjeni procenat i dok im se ne napravi dzamija u koju sredstva salju saudijci. od tog trenutka sve krece nizbrdo.

Dobra stvar u portugalu je sto je lepo vreme i jak nocni zivot tako da ogreznu u grehu pre nego se okrenu proroku

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, f4ts0 said:

ssvi su oni super kul dok ne predju odredjeni procenat i dok im se ne napravi dzamija u koju sredstva salju saudijci. od tog trenutka sve krece nizbrdo.

Dobra stvar u portugalu je sto je lepo vreme i jak nocni zivot tako da ogreznu u grehu pre nego se okrenu proroku

lisabon ima prilično veliku džamiju, ne znam ko im šalje sredstva 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2023 at 8:10 PM, f4ts0 said:

Naravno da se razmisljanje prilagodi dominantnom jeziku, to ide nesvesno,

Na ovu temu - ja savetujem svima da kada pričaju strani jezik da pokušaju i da razmišljaju na tom jeziku, ne moraju da žive tamo da bi to radili :)) Mislim, meni je tako lakše recimo i mislim da sam tako usavršio engleski, ok jesam i po ceo dan pričao engleski sa slovencima i ostalima jedno 3 godine, čak sam posle par meseci i svoje neke beleške počeo da pišem na engleskom jebiga, lakše mi bilo umesto da 30 puta na dan svičujem mozak.

E sad, možda je na mene uticao i neki američki film iz devedesetih koji mi je ostao u sećanju, radnja je fazon USA špijun ima zadatak da ukrade najnoviji ruski avion, čudo tehnike koje još nije ugledalo svetlost dana. Nakon odlaska u zlu Rusiju, uspeva da dođe do aviona, ulazi u kokpit, stavlja kacigu i shvata zašto je taj prototip aviona toliko bitan, shvata da se radi o neverovatnoj novoj tehnologiji! Kaciga se povezuje SA MOZGOM i komande ka avionu se ZADAJU MISLIMA! Ali eto zapleta, naš USA heroj da bi uopšte startovao motor aviona mora da MISLI NA RUSKOM OMG. Naravno uspeo je, ukrao avion i odvezao ga da njegova braća ameri otkriju i ukradu tehnologiju od zlih komunista.


 

Edited by togFU
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, togFU said:

Na ovu temu - ja savetujem svima da kada pričaju strani jezik da pokušaju i da razmišljaju na tom jeziku, ne moraju da žive tamo da bi to radili :)) Mislim, meni je tako lakše recimo i mislim da sam tako usavršio engleski, ok jesam i po ceo dan pričao engleski sa slovencima i ostalima jedno 3 godine, čak sam posle par meseci i svoje neke beleške počeo da pišem na engleskom jebiga, lakše mi bilo umesto da 30 puta na dan svičujem mozak.

E sad, možda je na mene uticao i neki američki film iz devedesetih koji mi je ostao u sećanju, radnja je fazon USA špijun ima zadatak da ukrade najnoviji ruski avion, čudo tehnike koje još nije ugledalo svetlost dana. Nakon odlaska u zlu Rusiju, uspeva da dođe do aviona, ulazi u kokpit, stavlja kacigu i shvata zašto je taj prototip aviona toliko bitan, shvata da se radi o neverovatnoj novoj tehnologiji! Kaciga se povezuje SA MOZGOM i komande ka avionu se ZADAJU MISLIMA! Ali eto zapleta, naš USA heroj da bi uopšte startovao motor aviona mora da MISLI NA RUSKOM OMG. Naravno uspeo je, ukrao avion i odvezao ga da njegova braća ameri otkriju i ukradu tehnologiju od zlih komunista.


 

kakvo nepostovanje kultnog filma, klint istvuda i osamdesetih!

  • Like +1 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

On 12/18/2023 at 1:39 PM, [BMF]Psycho said:

I skontao sam da mi je teze da razmisljam na Srpskom u konverzaciji uzivo.

a šta je tačno razmišljanje na srpskom, zaboravih to da pitam 🙂

9 hours ago, togFU said:

- ja savetujem svima da kada pričaju strani jezik da pokušaju i da razmišljaju na tom jeziku, ne moraju da žive tamo da bi to radili :))

pokušavam da skapiram kakav je to momenat  i vrtim film kako je u mom slučaju i uopšte ne znam šta je trenutak "razmišljanja na srpskom ili engleskom", gde se to dešava 🙂

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, f4ts0 said:

kakvo nepostovanje kultnog filma, klint istvuda i osamdesetih!

kao prvo, rođen sam osamdesetih pa sam mladi debilko, kao drugom serem se u američku propagandu i pišam im svima u oči! (namerno preterujem da me ne bi slučajno stavili na spisak, vidim da neki pominju i to)

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2023 at 7:24 PM, [BMF]Psycho said:

Nije jezik da sam zaboravio kao reči i to, nego ne razmisljam na Srpskom više pa kad treba da pričam uživo s nekim, mozak se baguje oko strukture rečenica, korišćenja idioma i tako te neke subtle detalje koji nisu isti koje sam koristio kad sam bio mlađi. Kad sam prvo došao ovde, po defaultu sam sve razmisljao na Srpskom pa onda razmišljam kako da rečenicu formulišem na Engleskom, i kad mi neko prica na Engleskom, prvo prevedem u mozgu na Srpski pa onda varim informaciju. Taj proces se vremenom ubrza ali je po prirodi spor i ima mane. Sledeći korak je da mozak počinje da razmišlja i čak i sanja na Engleskom, i onda je tranzicija gotova i razgovor teče ko da sam odavde.

Al zvučim sam sebi komično, ko političar uhvaćen u laži uživo na TV, kad iz vedra neba treba da reversujem taj proces, teško je verovati da je to realnost.

Možda treba neko mešano meso, sarme i punjene paprike da se naulji moždana mašina.

Moj profesor engleskog je polumadjar i od malena je naucio madjarski i srpski kao maternji. To su dva jezika koja je usvojio od rodjenja. Kasnije je zavrsio filoloski faks, naucio nemacki i engleski isto dosta rano ali ne u najranijem zivotnom dobu. Govori isto tecno spanski i hebrejski. Pritom je ziveo po celom svetu, nekih 10ak godina od toga u engleskim govornim podrucjima. Sve ove jezike gore govori tecno, neke bez akcenta (srpski, madjarski, engleski, spanski).

E sad, desilo mu se da se slogirao i krvni ugrusak mu je narocito pogodio centar za govor. Kada se osvestio, jedino je mogao da govori malo madjarski i razume srpski. Sve ostale jezike je morao sustinski ponovo da uci i vratio se na staro tek za nekoliko godina.

Ja sam isto poceo da ucim engleski dosta rano, sa 4-5 godina. Ne znam nijedno gramaticko pravilo niti kako se zovu vremena ali pisem pravna misljenja na engleskom, radim vec godinama na engleskom i zavrsio sam master na engleskom. Reklo bi se da prilicno dobro govorim engleski, ali sustinski nisam bilingualan. Sve sto ja radim je da u glavi ultrabrzo prevodim svoje izvorne misli na srpskom na engleski i izgovaram ih ili pisem. Taj proces je doveden skoro do automatizma, ali ne predstavlja bilignualnost. Ja cesto razmisljam na engleskom, ali i taj proces je nesvesno prevodjenje misli sa maternjeg jezika na engleski. 🙂

Holandski sam solidno naucio (B1 za sada), ali iskljucivo kada sam poceo da ga ucim sa engleskog a ne sa srpskog. U jednoj srpskoj online skoli sam postavio gramaticke temelje ali kada sam u glavi sebi poceo da racionalizujem pojmove preko engleskog, mnogo brzo sam krenuo da usvajam nove reci i znacenja.

Poenta moje price je da mi koji sustinski nismo bilingualni, tojest nismo usvojili jezik do 5. godine zivota, samo brzo prevodimo. Kada smo u produzenom periodu bez kontakta sa maternjim jezikom, mozak ubrza taj proces do stanja automatizma i nama se cini da razmisljamo i govorimo "izvorno" na nematernjem jeziku.

Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2023 at 9:22 PM, Lucky said:

a šta je tačno razmišljanje na srpskom, zaboravih to da pitam 🙂

pokušavam da skapiram kakav je to momenat  i vrtim film kako je u mom slučaju i uopšte ne znam šta je trenutak "razmišljanja na srpskom ili engleskom", gde se to dešava 🙂

Ako poguglas, naci ces masu objasnjenja i zasto je to dobro za vijuge. Evo jednog artikla, ne znam kolko ce pomoci: https://www.lucalampariello.com/stop-translating-in-your-head/

Fora je da mozak formulise recenice sa gramatikom, strukturom i idiomama tog jezika, i kad se instiktivno to desava bude masu brze i lakse nego kad prevodis u glavi.

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...