Jump to content

Official RuR Diaspora topic


Recommended Posts

8 hours ago, [BMF]Psycho said:

Des Kali, i dalje se secam diskusije o tajnom podrumu gde Shalamar i ekipa otpadaju u BG2 haha. Ja sam i dalje na Zelandu, krece leto 🙂 Kako u Srbistan?

Rogue stone ftw. Stvarno davno beše 🙂

Igramo ovde život na Hard, nema šta da se doda 😄

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2023 at 7:07 PM, killYg0r said:

Opa to je zabavno prica da cujemo kako se zivi tamo, smorili su ovi cigani iz beca

Zivi se ok, al nema mesta ovde nekom americkom snu da se moze ustedeti za kucu i to, bogatasi i hedge funds pokupovali sve nekretnine, pa se renta galore dok cemo buducnost gde se jedu crvi. Priroda, plaze i toga ima svuda okolo, sveziji vazduh od Beca sigurno.

 

20231014_113421.jpg

  • Like +1 1

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, [BMF]Psycho said:

Zivi se ok, al nema mesta ovde nekom americkom snu da se moze ustedeti za kucu i to, bogatasi i hedge funds pokupovali sve nekretnine, pa se renta galore dok cemo buducnost gde se jedu crvi. Priroda, plaze i toga ima svuda okolo, sveziji vazduh od Beca sigurno.

Moze jos detalja i prica, zaista je jedinstveno

1 hour ago, f4ts0 said:

nema kebaba :tf: 

Mozda decko zivi u Christchurch-u

image.png.a6ab8c88ec1c89fff727528b9f38c7bc.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, cali said:

Kako si se opredelio za NZ?

pa ima ona cela ekipa što je išla u Australiju a ovo je dovoljno blizu :))

šalu na stranu, ovi moji što su išli su dobili ponude za rad u nekim restoranima, a druga neka ekipa je otišla jer su ih zvali neki naši što su već bili tamo X godina unazad.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, cali said:

Pitam jer ima ljudi koje znam su otišli u Australiju, i generalno žive na relaciji Australija (kuća/poso) - Indokina (turizam). Novi Zeland nikad nije pomenut, kao da ne postoji.

Slučajnost ili zavera?

izuzev toga što je postoji (!) manji je, još dalji, sa još manje konekcija i mogućnosti, kad si kao zapičio već preko celog sveta ideš tamo gde je "bolje" da kažemo i sa sigurnijim opcijama. Kapiram da NZ mora baš da bude ciljana ponuda koju dobiješ ili neka proverena šema.

Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2023 at 11:03 PM, [BMF]Psycho said:

Nisam planirao, nego se ukazala prilika. Ovde je ko Icewind Dale sto se tice izolacije od celog sveta, meni to lezi al nije za svakog, pogotovo sto su prave pare u Australiji.

pre nekog vremena kad sam leteo nešto do azije i sretnem neku ženu našu koja ide za NZ i kao idemo zajedno do Dohe, šta god, i sad kao ja "uf imam još 8 sati do gde god" a ova kao "e ja imam još jedno 20" :)) 

kapiram da je gotivno za izolovanje od svega, priroda itd, ali baš zeznuto ako bi da još nešto vidiš negde po svetu 🙂

Link to comment
Share on other sites

Jeste to, post covid avionske karte su skupe + 40 sati u proseku tranzit do Srbije, ispadne samo za posebne prilike vredi ici kroz te muke.

Zanimljiva obzervacija, posle 15+ god polako gubim "fizicku" memoriju ukusa i mirisa hrane i drugih stvari iz Srbije. Neke stvari vise se secam na nekom emocionalnom nivou, vezano za feels asocijacije. I skontao sam da mi je teze da razmisljam na Srpskom u konverzaciji uzivo. Mozda i nije zanimljivo al eto, tako neke stvari se polako provuku ispod radara svakodnevnice.

  • Like +1 2

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, [BMF]Psycho said:

Jeste to, post covid avionske karte su skupe + 40 sati u proseku tranzit do Srbije, ispadne samo za posebne prilike vredi ici kroz te muke.

Zanimljiva obzervacija, posle 15+ god polako gubim "fizicku" memoriju ukusa i mirisa hrane i drugih stvari iz Srbije. Neke stvari vise se secam na nekom emocionalnom nivou, vezano za feels asocijacije. I skontao sam da mi je teze da razmisljam na Srpskom u konverzaciji uzivo. Mozda i nije zanimljivo al eto, tako neke stvari se polako provuku ispod radara svakodnevnice.

to mi je veoma zanimljivo što kažeš, posebno oko jezika itd. 

nemam nikakve dokaze, ali se tripujem da naši ljudi mnogo lako zaborave jezik u odnosu na druge, ali ofc možda grešim.

baš sam sad za vikend pričao sa likom koji je "prvo koleno" preko, njegovi su naši ljudi otišli tamo, on "klinac" 20 i kusur godina, bukvalno pola reči ne zna i ovo što zna greši padeže i lica. 

neverovatno mi je da tako brzo ispadne iz štosa - mada verovatno ima i do roditelja ako ne forsiraju maternji u kući i tako to.

19 hours ago, [BMF]Psycho said:

Zanimljiva obzervacija, posle 15+ god polako gubim "fizicku" memoriju ukusa i mirisa hrane i drugih stvari iz Srbije.

jel ovo neki low key zahtev da ti pošaljemo sarmu i pečenje? mislim nije frka, samo reci, naći ćemo način!

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sa koliko godina si otisao, ali mislim da ljudi koju odu sa 20+ godina tesko mogu da zaborave svoj maternji jezik u nekoj vecoj meri. Jedino ako bas ne pricaju uopste na maternjem jeziku, ali to je u doba modernih komunikacija malo verovatno. Drugo je ovo sto Laki prica, ako je neko rodjen preko ili ode kao klinac.

  • Like +1 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Lucky said:

mada verovatno ima i do roditelja ako ne forsiraju maternji u kući i tako to.

This.

Nama su u vrticu cak i rekli - nemojte vi dete da ucite nemacki, bitno je da dete zna i prica jedan jezik savrseno, a ne da mesa. Vi ih naucite srpski, nek nauci da razmislja na tom jeziku, citajte mu, a onda cemo mi da ih ucimo nemacki, engleski, itd.

I krenuo stariji klinac u vrtic sa dve reci na nemackom (pipi kad mu se piski i wasser kad je zedan), i za 2 meseca prozborio nemacki odlicno, evo ga sad blebece na oba lagano, ima 6 god.

Ali opet, mi deci non stop citamo knjige na srpskom, pricamo sa njima samo na srpskom, ispravljam ih kad pogrese padez (jbg dosta neskolovane rodbine od koje pokupe dosta toga) , i mislim da od sve nase dece koju znam ovde u CH, ovi moji su najsrpskiji 😄

Cak me sin tera da ga ucim cirilicu, jer sve decije knjige koje imamo su na cirilici, i hoce da kad nauci lepo da cita, da moze sve da ih procita. 

  • Upvote (+1) 1

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sttevann said:

Cak me sin tera da ga ucim cirilicu, jer sve decije knjige koje imamo su na cirilici, i hoce da kad nauci lepo da cita, da moze sve da ih procita. 

a i realno je prednost kad bude hteo da čita nešto na ruskom kasnije!!! 🙂

1 hour ago, sttevann said:

Nama su u vrticu cak i rekli - nemojte vi dete da ucite nemacki, bitno je da dete zna i prica jedan jezik savrseno, a ne da mesa. Vi ih naucite srpski, nek nauci da razmislja na tom jeziku, citajte mu, a onda cemo mi da ih ucimo nemacki, engleski, itd.

to je ok, ali nije baš uvek tako. recimo mojim nekim što su otišli u USA (mada jbg, to je USA :)) su "zamerali" što u kući pričaju srpski kao "neće deca lepo naučiti engleski". naravno ovi su ih iskulirali ali očigledno ima različitih scenarija uvek.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lucky said:

to mi je veoma zanimljivo što kažeš, posebno oko jezika itd. 

nemam nikakve dokaze, ali se tripujem da naši ljudi mnogo lako zaborave jezik u odnosu na druge, ali ofc možda grešim

 

jel ovo neki low key zahtev da ti pošaljemo sarmu i pečenje? mislim nije frka, samo reci, naći ćemo način!

Nije jezik da sam zaboravio kao reči i to, nego ne razmisljam na Srpskom više pa kad treba da pričam uživo s nekim, mozak se baguje oko strukture rečenica, korišćenja idioma i tako te neke subtle detalje koji nisu isti koje sam koristio kad sam bio mlađi. Kad sam prvo došao ovde, po defaultu sam sve razmisljao na Srpskom pa onda razmišljam kako da rečenicu formulišem na Engleskom, i kad mi neko prica na Engleskom, prvo prevedem u mozgu na Srpski pa onda varim informaciju. Taj proces se vremenom ubrza ali je po prirodi spor i ima mane. Sledeći korak je da mozak počinje da razmišlja i čak i sanja na Engleskom, i onda je tranzicija gotova i razgovor teče ko da sam odavde.

Al zvučim sam sebi komično, ko političar uhvaćen u laži uživo na TV, kad iz vedra neba treba da reversujem taj proces, teško je verovati da je to realnost.

Možda treba neko mešano meso, sarme i punjene paprike da se naulji moždana mašina.

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

Naravno da se razmisljanje prilagodi dominantnom jeziku, to ide nesvesno,kolko se puta meni desilo kad se nesto lepo desi da u sebi pomislim "alhamduillah" onako ne razmisljajuci puno....

  • Like +1 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2023 at 7:50 PM, f4ts0 said:

nema kebaba :tf: 

Hocemo u NZ? Ja ozbiljno razmisljam o alternativama, Svedska kao i cela EU polako ali sigurno propada i nisam siguran da zelim da sacekam kraj tog procesa. Za sad mi je fokus razmisljanja bila Spanija, iako je EU mnogo je povoljnija pa bih mogao opustenije da zivim tamo ali otveren sam i za druge opcije 🙂

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...