Jump to content

Slike sovjetske vojske 1944/1945. Valerij Faminski


shpanac

Recommended Posts

Porodica fotografa Valerija Faminskog koji je preminuo 2011. je objavila njegove neobjavljene fotografije sa Nemačkog fronta iz 1944. i 1945.

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_10.jpg

Odlazak u bolnicu, Silov uzvišenje. April 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_14.jpg

Transfuzija krvi u bolnici, Berlin, maj 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_2.jpg

Evakuacija ranjenika psećim sankama, Silov uzvišenje, april 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_1.jpg

Bunclau Silesija (sada Boleslavec), april 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_13.jpg

Nemačka, april-maj 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_4.jpgunikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_5.jpg

Sahrana tenkovske postave, Poljska, 1944.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_11.jpg

Most na reci Spri, Berlin, maj 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_15.jpg

Ratni slikar, 1945, lokacija nepoznata.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_20.jpg

Vojna bolnica, april-maj 1945, Nemačka.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_23.jpg

Čišćenje ulica, Berlin, maj 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_17.jpg

Red za hranu, Berlin, maj 1945 (Natpis kaže "Povrće, piletina")

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_16.jpg

Berlin, maj 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_22.jpg

Nemačka, april 1945. Sovjetski vojnici i (moja pretpostavka) nemački Jagdtiger.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_18.jpg

Nemačka, maj 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_8.jpg

Ranjenici čekaju prevoz do bolnice, april-maj 1945, Nemačka.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_3.jpg

Bolnica, april-maj 1945. Nemačka

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_6.jpg

Prebacivanje ranjenika, Nemačka, maj 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_9.jpg

Čišćenje oruzja, Nemačka, maj 1945.

 

 

unikalnye_fotografii_vtoroj_mirovoj_vojny_19.jpg

Ceremonija slanja pobedničkog barjaka u Moskvu, 20. maj 1945.

 

 

29-lens-bondar-embed-blog480.jpg

Predgradje Berlina, maj 1945.

 

 

29-lens-bondar-embed3-blog480.jpg

Ranjeni nemački i madjarski vojnici, obala Crnog mora, Krim, 13. maj 1944.

 

 

29-lens-bondar-embed4-blog480.jpg

Nemački zarobljenici, obala crnomorskog zaliva, Krim, maj 1945.29-lens-bondar-embed2-blog480.jpg

Čišćenje okoline Rajhstaga, maj 1945.

 

 

80_05_04_spring45.jpg

Bolnica, Silov uzvišenje, april 1945.

 

 

Ytg79hqJ2FA.jpg

Slikar, Berlin maj 1945.

 

 

85075863.jpg

Jutarnja higijena, Berlin maj 1945.

 

 

 

...

Link to comment
Share on other sites

Ispratio sam taj deo priče uglavnom kroz "Soviet Storm" serijal i spominje se i u "Downfall" i u "Hitler: The Rise", znale su jedinice koje su branile Berlin sa istoka da im je to praktično poslednje uporište i da više nema šanse da ih prvo zarobe savezničke snage, to i kombinacija ogromne količine panzerfaustova/shreckova i popuna od strane civilne odbrane i neka utvrdjenja su pomogli da pojedu dobar komad vremena Sovjetima.

 

Jel znaš možda da mi objasniš zašto Jadgtiger ima fiksnu kupolu i zašto su uopšte pokrenuli takav projekt i razlikovanje? Nisam o tome razmišljao, jel jeftinije ili zbog njegove više odbrambene funkcije ili....? Deluje mi mnogo praktičnije kupola naravno ali i skuplje i komplikovanije za održavanje... Prečnik topa možda?

...

Link to comment
Share on other sites

Lovci na tenkove su nekako tokom Drugog svetskog rata poslužili kao mnogo mobilnija zamena za protiv tenkovske topove s početka rata. Bilo ih je u raznim oblicima i namenama zavisno od filozofije konkretne sile, na primer Amerikanci su imali sa kupolama, ali su se Sovjeti i Nemci uglavnom držali modela bez kupole jer su mogli da stave veći kalibar topa kao što Dule reče. Inače im uloga nije potpuno defanzivna, kao što ste mogli da primetite u Soviet storm često se za nemačke lovce kaže "assault guns", što jasno govori da su ofanzivni i da su se koristili i kao podrška pešadiji, pogotovu recimo StuG III sa 10.5 cm topom se koristio za uništavanje bunkera i sl. S druge strane imate recimo Sovjetski ISU-152 sa 152mm haubicom kome su isto primarne mete bili bunkeri (to što u WoT-u radi nešto drugo je druga priča :)

Inače kuriozitet vezan za Jagdtigera je da sam negde našao podatak da je to najveće potpuno zatvoreno oklopno vozilo koje se ikada koristilo u regularnim jedinicama bilo koje vojske na svetu. Posle toga je ištao downsizing tenkova jer su skapirali da su previše lake mete za avione i da ih je previše teško transportovati. Plus i Tiger i King Tiger i Jagtiger su imali dve vrste gusenica - transportne i borbene. Transportne su korišćene da bi se lakše ubacili na vagone vozova jer su standardne bile preširoke, plus da bi se manje trošile gusenice prilikom dužih vožnji (kad je bilo moguće zameniti ih). Borbene su bile dosta šire i korišćene su da bi se smanjio pritisak na tlo da bi tenk bio mobilniji po lošem terenu, tj da se ne bi zaglavljivao zbog ogromne težine. 

A kad smo već kod fotografija kad sam radio članak za B92 o oslobađanju Beograda sam naišao na jako dobar sajt http://waralbum.ru/ Da ne linkujem sad posebno slike, mislim da postoje bukvalno sve Sovjetske slike iz rata koje postoje na netu :) Meni je naravno najdraži bio album s oslobođenjem Beograda/Srbije http://waralbum.ru/category/war/east/east_europe/belgrade_offensive/

Sajt je naravno samo na ruskom jbg ali koristite google translate, za te osnovne stvari se razume, a ko zna malo ruski ce da razume i ovako. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...