Jump to content

Master studije na FON


Recommended Posts

5 minutes ago, PIENZOR said:

Fax/master u programiranju ti je nesto kao "cherry on the top", jedino u cemu pomaze je veci broj poziva za intervjue. Portfolio i naravno skill su glavni faktori koji odlucuju da li ces dobiti posao ili ne.

Mnogo vise mozes sam da naucis na internetu nego na faxu, pod uslovom da zelis to naravno. Internet je skola za programiranje i verujem da bi ti svako ko je zavrsio neki programerski fax ovo isto rekao. Fax moze da te usmeri ukoliko si newbie u IT svetu, ali ako si vec usao u programerske vode ili imas neko druga koji se time bavi, po meni nema potrebe za masterom.

 

Svidja mi se kako rezonujes...da li si mozda zainteresovan za poziciju community managera?

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

Preteče me Dušan

Možeš da naučiš programiranje na internetu ako to programiranje ne uključuje algoritme i strukture, konkurentno i distibuirano programiranje, programiranje u realnom vremenu i tako te stvari koje te razlikuju od malog iz komšiluka koji negde radi PHP za 300 evra...

E sad, ne mora svako ko radi u IT-u biti programer, treba neko i da organizuje, testira, planira long term, bude odgovoran itd, ali programiranje nije samo zanatski posao jebiga.

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

ovo sto rece vudu.

kao jedan prosecan lik koji resi da ne ide na faks i uci programiranje gajbi uzme i radi asp, kdp, ili neke 'hardverske' predmete da bolje razume kako sve to zapravo radi? a i sama predavanja se ne svode na citanje slajdova i puko prenosenje informacija koje mozes naci na internetu. uglavnom ces svuda cuti da fakultet pravi inzenjere, a ne programere. isto tako nikad nisam cuo od nekog bivseg studenta etf-a (ne mogu da pricam za druge) da se pokajao i da je lose iskoristio te godine, eventualno sam mogao da cujem da su pojedini predmeti bili beskorisni, a to sam cuo od likova koji programiraju od pete godine fazon. 

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

Kako si dosao do zakljucka da ne mozes da naucis algoritme na netu :D? Sto se tice jezika, ja sam ove "nize" jezike kao sto su assembly/C/C++ mnogo bolje i "more in depth" naucio na netu nego na faxu. Naravno, tu su i knjige, ali za njih treba vise volje/vremena po meni. Ukoliko imas volje i znas engleski i gde da trazis tj. da koristis google, nema ti granice i mozes dobiti sasvim solidnu bazu na netu.

Link to comment
Share on other sites

nisam rekao da ne mozes, vec da prosecan lik koji hoce da uci od kuce uglavnom nece raditi mnoge izuzetno bitne stvari, vec ce akcenat staviti na programske jezike, kao sto si i ti sada, a u toku studiranja je to uglavnom u drugom planu.

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jasamnepismen said:

Ne znam dal' si ironičan, al' meni bi baš smetalo da sam na tvom mesto i sa svim što si uradio do sada, neko me poistoveti sa likom koji ume da iskoristi ukraden templejt.

Nisam, pogodio si sustinu komentarom. Slazem se u potpunosti.

2 hours ago, PIENZOR said:

Kako si dosao do zakljucka da ne mozes da naucis algoritme na netu :D? Sto se tice jezika, ja sam ove "nize" jezike kao sto su assembly/C/C++ mnogo bolje i "more in depth" naucio na netu nego na faxu. Naravno, tu su i knjige, ali za njih treba vise volje/vremena po meni. Ukoliko imas volje i znas engleski i gde da trazis tj. da koristis google, nema ti granice i mozes dobiti sasvim solidnu bazu na netu.

Moze i medicina da se nauci na netu, ali i dalje nisi doktor.

Link to comment
Share on other sites

U pravi si, ali ne slazem se u potpunosti da fax = softverski inzenjer, kao ni ucenje s neta = obican programer (script kiddie ili kako god ocete). Kao sto je gore neko vec bio napisao, vise je do pojedinca. Nemam nista protiv fakulteta i svakako bih preporucio svakom koga zanima/voli programiranje da upise etf.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, PIENZOR said:

U pravi si, ali ne slazem se u potpunosti da fax = softverski inzenjer, kao ni ucenje s neta = obican programer (script kiddie ili kako god ocete). Kao sto je gore neko vec bio napisao, vise je do pojedinca. Nemam nista protiv fakulteta i svakako bih preporucio svakom koga zanima/voli programiranje da upise etf.

Script kiddies su klinci "hakeri" koji ne znaju nista drugo osim da pokrecu skripte koje su napisali iskusniji hakeri, mogu da zamislim tvoje poznavanje materije kada ti je "script kiddie = programer".

Lepo je vudu objasnio. Svako moze da uzme i da nabifla sintaksu, ali bez razumevanja sistema kao celine nikada nece biti dobar programer. E upravo se taj sistem deo po deo uci na fakultetu, a biflanje sintakse je periferno.

Inace, moja preporuka za FON, doduse ja sam "stara kuka" koja je magistarske upisala pre 10 godina (uuuhh bre, ala vreme leti). Imas dobre i veoma iskusne profesore na FON-u, akcenat master studija je na samostalnom radu. Ja evo vec dugo radim u silikonskoj dolini (North Kanata Technology Park), pre toga sam vise godina radio za IBM Canada, veruj mi kada kazem, bez fakulteta si u kurcu. To da ucis preko neta i slicne fore moze samo neki saban da ti preporuci.

Link to comment
Share on other sites

wow, stvarno nisam znao sta je script kiddie. Poenta price je da bez mukotrpnog rada nema leba. Programeri se usavrsavaju/uce nove stvari kroz celu karijeru, a fakultet je odlican uvod u to. Svakako bih ti preporucio fakultet, al ovako samo master, nisam siguran. - zavisi od tvog predznanja (kako bih mogao da pratis gradivo) i naravno volje. Slazem se da fakultet dosta pomaze u tome da sagledas celokupnu sliku, ali dosta toga mozes i da naucis na netu. Competitive programming sajtovi kao sto su npr. topcoder ti mogu dosta pomoci u tome da postanes bolji programer i naucis da resavas probleme.

Link to comment
Share on other sites

haha :)))))))))

3 hours ago, PIENZOR said:

Competitive programming

Čitam ovo i nešto razmišljam, možda je nikolasi u jednom trenutku svog života poželeo da bude pro gamer (učimo igramo CS:GO), a onda negde naleteo i pročitao "Competitive programming" pa se "zbunio" i krenuo da programira, a u sledećoj fazi došao negde između, mislim na game dev ofc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...