Jump to content

Nove zdravstvene knjižice


Recommended Posts

bilo bi super kad bi sve te kartice bila jedna, manje gužve po novčaniku.

Kazem to je i bila ideja, pre vise od 10 godina, kad je sedeo neko strucan, prepisivao ideje koje su neki pametniji vec implementirali i izvukao najbolje. Primera radi mislim da u Estoniji mozes da uzmes standardnu platnu karticu od banke, odes u "opstinu" i oni ti na cip upisu sve sta treba da ti to bude i LK i vozacka i zdravstvena i sta vec treba da bude. Ok, ne moramo da idemo toliko daleko, ali bi jedna kartica bila sasvim ok resenje, pogotovu ako vec imas i PIN i svasta nesto sto je povezano s istim. E onda se takva ideja sudari sa svemocnim sistemom i ode sve u ...

Mala digresija, svojevremeno sam pricao s covekom koji je sa softverske strane radio na implementaciji ovoga http://www.croso.gov.rs/ Oni su to smislili, donet je zakon, dobijene su pare od recimo Svetske banke za to i postavljen je neki lik koji je to sve koordinisao ispred tih sto daju pare. E sad tu ucestvuje dosta nekih institucija, PIO, RFZO, Poreska uprava, MUP, Nacionalna sluzba za zaposljavanje... Posle dve godine rada, kada sam ja i pricao s njime, situacija je bila takva da oni jednom nedeljno idu na sastanke s tim koordinatorima gde ljudi iz razlicitih ovih institucija svaki put objasnjavaju zasto ovo ili ono ne moze da se uradi iz ovog ili onog razloga. Na kraju je taj lik koji je koordinator bio u fazonu "e ok, vi iz IT-a sad vise ne morate da dolazite da gubite vreme, zvacu vas kad ispeglamo sve s ovima". Mislim da posle toga nije oko godinu dana isao na sastanke :) ali eto ipak su ga nekako izgurali. Mada kad se pogleda i sam sajt se vidi da tu ima jos uvek nekih problema, ali da je to vreme iskorisceno za testiranje aplikacije umesto za cekanje u mestu verovatno bi to sve bilo bolje. Isto je tako i sa zdravstvenim knjizicama otprilike. 

a ovo za očitavanje je lol, pa kad plaćaš u prodavnici samo primakneš čitaću i on instant skine iznos, isto tako može da radi i čitanje broja kartona.

Ove kartice realno nisu projektovane da imaju NFC, niti sustinski ima potrebe, ali svakako nije toliko problem da se stavi kartica u citac :)

implementacijom tog sistema, uz sve zajebe, je isečena ogromna korupcija, koja do tada nije mogla da se ulovi (domovi zdravlja koji fakturišu 20 pregleda/terapija dnevno za jednog pacijanta, itd)

Potpuno verujem da je uradjeno i gomila dobrih i korisnih stvari. Problem je sto mi ovde kao iole IT pismeni vidimo gomilu propusta koji su mogli i morali biti reseni u tom procesu iz perspektive krajnjeg korisnika koga sustinski ne interesuje sta DZ fakturise RFZO. U krajnjem slucaju i da nisu reseni tokom implementacije morali bi u hodu biti resavani, neko je pomenuo da sestre u DZ mozda i nemaju citace ili prosto nisu dovoljno obucene da se koristi taj softver. To i dalje nije problem tih sestara, one nalaze ad hoc resenje koje radi, problem je njihovih nadredjenih, a u krajnjoj instanci celokupne organizacije zdravstvenog sistema.

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

The plot thickens 

RFZO odgovorio Šabiću: Mi ne lepimo podatke

Šabić: Znači lepljenje podataka će se nastaviti?

Ali ako izuzmemo prepucavanje preko medija ovde je interesantna ova stavka iz saopstenja RFZO

Sve zdravstvene ustanove pored tih čitača, imaju na raspolaganju i više načina za proveru zdravstevne katrice i to preko aplikacije KZO, čitač koji se nalazi na sajtu Republičkog fonda i koju svaka zdravstvena ustanova može da preuzme, zatim pomoću aplikacije sa samom sajtu RFZO gde zdravstvena ustanova može unosom LBO osiguranika i broja zdravstvene knjižice da proveri validnost zdravstvene kartice. 

I kad se pogleda na njihovom sajtu (ako izuzmemo Joomla favicon) postoji ta aplikacija koja je otprilike kao i onaj kucni citac licnih karata. S druge strane postoji i link za skidanje "WebClientServices(WSC) za KZO Middleware за нову здравствену картицу РФЗО-а." sto pretpostavljam da je trebalo da bude implementirano u aplikaciju koju koriste Domovi zdravlja i ostali, ali sva je prilika da nije pa eto odgovora zasto zalepljen papiric. 

I za Draleta objasnjenje sta ce mu PIN 

Провера свих података на чипу КЗО у инфромационом систему РФЗО (овај сервис захтева унос ПИН кода који осигураник добија уз КЗО).

Dakle ipak sam ih malo precenio, PIN je samo da proveris sta ti sve pise od medicinske dokumentacije na zdravstvenoj knjizici. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

bez razloga hejtujete od starta jer u tim novim knjizicama nigde nije unet, pa i ne moze da se ocita broj kartona kao podatak tako da sestre ovo moraju da rade ako ljudi nemaju stare knjizice sa brojem da ne bi svaki put gubili pola sata da nadju karton...citace nemaju sve ustanove, to je isto laz, a u programima Heliant i Rfzo bazi podataka na netu nema uvek tih podataka, jer je baza ocigledno nepotpuna i ne azurira se redovno uopste...tako da debila koji je smislio "integraciju" elektronskih i papirnih kartona u nasem zdravstvu treba obesiti za jajca...da ne pominjem da su nam uredno skinuli pare za nove knjizice pre 6 meseci, a evo overili nam stare sad pred novu godinu ponovo na 6 meseci

  • Upvote (+1) 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dule opet mi deluje da si se nasao prozvan nicim izazvano :) Ne hejtujemo ni doktore ni sestre, nego upravo kao i ti onoga ko je smislio tako nakaradan informacioni sistem koji pravi vise problema nego sto ih resava. 

Algoritam za tako nesto bi bio dosta jednostavan - dodje Pera Peric na salter, da zdravstvenu knjizicu, sestra ubaci knjizicu u citac, izadje joj karton Pere Perica i cinjenica da ima zakazno (ili nema nebitno) kod doktora Laze Lazica, kaze coveku da saceka. U isto vreme se doktoru Lazi Lazicu na kompu u redu cekanja pacijenata pojavljuje Pera Peric, ovaj pogleda karton ako treba da vidi o cemu se radi, pozove Peru, pregleda ga, upise u karton sta treba i zavrsi s upisom, svi srecni i zadovoljni. Plus sto to dalje omogucava jos neke lepe stvari, tipa da lekar/sestra ne moraju da pisu recept za pacijenta za neke lekove, vec ih samo unose u komp, dalje se to drzi u nekoj bazi podataka kojoj apoteke imaju pristup, covek opet dodje u apoteku, da zdravstvenu, ova ubaci u citac, "aha, vi imate recept za ova tri leka, prijatno, dovidjenja", i sve je evidentirano i sve prolazi kroz sistem. 

Za to uopste nije potrebno da na primer u zdravstvenoj knjizici uopste bude upisan tvoj broj kartona kod lekara opste prakse, kardiologa, u laboratoriji i sl i sl. Zdravstvena knjizica sama po sebi sadrzi sve podatke koji su potrebni da bi se pacijent identifikovao i dalje procesuirao u bilo kom delu zdravstvenog sistema jer ga ona samo identifikuje. 

E sad to je sve u nekom idelanom primeru, u praksi ja i dalje ne znam nikoga ko je dobio novu zdravstvenu knjizicu jer overavaju stare. 

 

  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Odakle ti to da sam se ja osetio prozvanim, samo objasnjavam kako je stanje u praksi kod nas. Tako kao sto si ti napisao je u Nemackoj recimo, pricao mi Tomke da tako izgleda pregled i da se samo pojavi u apoteci i podigne lek bez ikakvog recepta. Kod nas ce tako biti za 20 godina mozda, a trenutno je jos uvek jedini validan dokument zdravstveni karton i ono sta u njemu pise, a ne tamo neka raspala i nepotpuna baza podataka Rfzo. Tako da dok god je tako mora negde da postoji zapisan/unet broj kartona. Tako da je ta "digitalizacija" umesto da smanji posao povecala isti, jer pored starog pisanja u kartone i protokole mora da se unosi i u komp skoro sve. 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nece to nikad da se promeni na bolje. Cist primer mi je rad sestara u smederevskoj bolnici. Dobili racunare, sve ludilo, al dzabe kad ja dodjem da zakazem ona mora 6 knjige da izvadi i da otvara zatvara dok ne nadje sta je htela :) Dal posle to ona upise u racunar ili ne to nisam upoznat :) Meni nista cela situacija nije jasna. Gde je tu digitalizacija kada ona mora da koristi i dalje knjige teske 100kg. Jedino ako u zakonu pise da mora i knjiga i racunar.

A sa tim novim zdravstvenim knjizicama je tek cirkus. Bio danas do vojne ambulante, nemaju citace....

Edited by Silencer
rur-1.jpgrur-2.jpg
Link to comment
Share on other sites

 Kod nas ce tako biti za 20 godina mozda, a trenutno je jos uvek jedini validan dokument zdravstveni karton i ono sta u njemu pise, a ne tamo neka raspala i nepotpuna baza podataka Rfzo. Tako da dok god je tako mora negde da postoji zapisan/unet broj kartona.

Ono sto ja hocu da ti kazem jeste da je sve to trebalo uraditi pre samih zdravstvenih knjizica jer one ne znace nista bez celokupnog informacionog sistema zdravstva koji se nalazi ispod njih. Dakle prvo je trebalo da svi kartoni i sve zavrsi u elektronskoj formi, jer je to najbitniji deo te reforme, a zdravstvene knjizice sa cipom su onda "slag na tortu", jer one sustinski bas nista ne menjaju osim lakse identifikacije pacijenta i pronalazenja podataka. Ali posto je odradjeno nakaradno onda je rezultat toga sasvim logicno zalepljen broj kartona na plasticnu karticu. 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

 

Živo me zanima da li postoji još neki razlog (pored ovog očiglednog koji si naveo). Ne bi me čudilo da recimo ni nemaju te čitače kartica po domovima zdravlja ili da nisu ni instalirani.


Naravno da je i to moguce... Isto kao sto i likovi iz gradske cistoce dole kod nasih zgrada nedeljama drkaju kurac sa onim duvachima lisca kojima su nagurali to opalo lisce na ogromne gomile a ove nedelje je dosao drugi squadron da te gomile lisca pokupi. Samo ih gledam - Kamioncic kojem je zadnji deo otvoren pridje u rikverc gomili, izadju dvojica matoraca koje mrzi da zhive i krenu da ubacuju lisce NAJMANJIM VILAMA KOJE POSTOJE, ono fazon izmedju 20 i 30 lista zahvate..... i tako ubacuju mrtvi ladni, ja gledam i mislim se da li da im otmem te vile dok prave pauzu za pljugu i furnem sa istima ili da im ih polomim tamo na licu mesta da imaju bar izgovor zasto nista jebeno nisu stigli da pokupe. JEdnu gomilu tovare sat vremena, a gomila ima 20....

Edited by nigger

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

 

Živo me zanima da li postoji još neki razlog (pored ovog očiglednog koji si naveo). Ne bi me čudilo da recimo ni nemaju te čitače kartica po domovima zdravlja ili da nisu ni instalirani.


Naravno da je i to moguce... Isto kao sto i likovi iz gradske cistoce dole kod nasih zgrada nedeljama drkaju kurac sa onim duvachima lisca kojima su nagurali to opalo lisce na ogromne gomile a ove nedelje je dosao drugi squadron da te gomile lisca pokupi. Samo ih gledam - Kamioncic kojem je zadnji deo otvoren pridje u rikverc gomili, izadju dvojica matoraca koje mrzi da zhive i krenu da ubacuju lisce NAJMANJIM VILAMA KOJE POSTOJE, ono fazon izmedju 20 i 30 lista zahvate..... i tako ubacuju mrtvi ladni, ja gledam i mislim se da li da im otmem te vile dok prave pauzu za pljugu i furnem sa istima ili da im ih polomim tamo na licu mesta da imaju bar izgovor zasto nista jebeno nisu stigli da pokupe. JEdnu gomilu tovare sat vremena, a gomila ima 20....

Ovo me podseti na pricu drugara. Ortak koji radi u drzavnoj upravi mi je pricao da su im dali kao dnevnice da lepe neek naleptnice na fascikle kad su bili izbori. To je od prilike posao e sad posto se placalo po danu oni su to razvukli na 8 dana i lepili 10 fascikli dnevno... Onda kad pogledas to tako po celoj vertikali svi jajare i rade preko kurca i dobijes ovo sto imamo...

Link to comment
Share on other sites

Pa to jeste, ali da bi se svi podaci iz svih kartona prebacili u elektronsku formu trebalo bi jedno 20 godina najmanje:). Jedino da se kaze od 1. januara se upisuju podaci samo u elektronski karton, a ne pise se vise u stari, ali onda bi taj prelazni period bio jako nepraktican.

Pa pazi, to je krenulo pre desetak godina, trebalo bi da smo sad na pola puta :)

Salu na stranu postoje firme koji taj posao mogu obavljati brzinom od vise desetina hiljada stranica dnevno sa sve OCR-om, indeksiranjem i svime sto treba. U krajnjoj instanci da ga samo i iskeniraju za pocetak pa da posle angazuju neke studente da prebacuju podatke gde treba.

Ali sve to je bila prica za pre 10 godina pa bi danas prica o novim zdravstvenim knjzicama imala smisla, ovako nema smisla ni jedna ni druga...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

bez razloga hejtujete od starta jer u tim novim knjizicama nigde nije unet, pa i ne moze da se ocita broj kartona kao podatak tako da sestre ovo moraju da rade ako ljudi nemaju stare knjizice sa brojem da ne bi svaki put gubili pola sata da nadju karton...citace nemaju sve ustanove, to je isto laz, a u programima Heliant i Rfzo bazi podataka na netu nema uvek tih podataka, jer je baza ocigledno nepotpuna i ne azurira se redovno uopste...tako da debila koji je smislio "integraciju" elektronskih i papirnih kartona u nasem zdravstvu treba obesiti za jajca...da ne pominjem da su nam uredno skinuli pare za nove knjizice pre 6 meseci, a evo overili nam stare sad pred novu godinu ponovo na 6 meseci

nenenene Dule!!!

OVO JE 19 VIJEK SAMO U SVRBIJI!!!!

čekaj da ti Šabić objasni zašto si govno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

....onome sto je uvalio zdravstvu taj Heliant treba amputirati obe noge za kaznu!  xD
ne znam gde nisam cuo lekare sve da se zhale na isti jbt...

Edited by nigger
  • Upvote (+1) 1

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...