Jump to content

pitanje za banderaša


phantomq

Recommended Posts

Kupio led G9 sijalice, pre toga na lusteru bile obicne halogene od po 40w prekidac je bio sa potenciometrom...

Sad kad sam zamenio sijalice stalno su kao na standby tj svetle bas slabo sve dok se odvrene prekidac do kraja...

Primetio sam da kad stoje jedna led i jedna obicna onda ne svetle...

Shavatam da moram da promenim prekidace al mi nije jasno kako i zasto svetle standby????

 

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Ja se izvinjavam ja sam potpuno prevideo da tebe zapravo interesuje zašto... LED sijalice su bliže elektronici nego sijalici, ako nije konstruisana za dimmer može da radi na njemu koliko i televizor [:)]

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Neka me neki strujdža ispravi ako grešim ali onda ti dimmer ne prekida kolo nego samo spušta napon na nešto >0, što je i dalje dosta da LED radi nekim intenzitetom, kad ubaciš običnu sijalicu, ona ima preveliki otpor i prekida kolo (?) pa ne svetle ni ona ni LEDovi.

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Kaže na guglu da dimmer ne radi tako, a kaže i da sadrži neki kondenzator u svičerskom kolu, koji se možda jako sporo prazni kroz diodu kad je potenciometar na najslabijem podešavanju (za drajvovanje led diode dosta je i miliamper). Radi testa, ostavi noćas led sijalicu sa prekidačem na standby i vidi da li će i ujutru da sija.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Sad zameni dimmer i vidi da li svetli i dalje :tf:

 

Kaže na guglu da dimmer ne radi tako, a kaže i da sadrži neki kondenzator u svičerskom kolu, koji se možda jako sporo prazni kroz diodu kad je potenciometar na najslabijem podešavanju (za drajvovanje led diode dosta je i miliamper). Radi testa, ostavi noćas led sijalicu sa prekidačem na standby i vidi da li će i ujutru da sija.

 

TIL, i mental note to self da kad budem menjao svetlo po stanu zovem majstora  [:D]

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Moj poznanik ugradio neke one led sijalice kao zamena za halogene u kupatilu i nema dimmer, ali sijalice nikada ne prestaju da svetle. Kad se iskljuci prekidac ostaje onako bas potmulo svetlo, ali se u potpuno mracnom kupatilu jasno vidi da svetle. E sad da li je to do njegovih sijalica, instalacija ili cega ne znam, ali je on ostavio tako posto mu ne smeta :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ja sam u bgu imao led u kupatilu i nisam primetio neko cudno ponasanje.. kad se iskljuci ne sija nista.. posto nema prozor, bas se vidi .. tj ne vidi :D

 

based on my childhood experiments .. led bi morala da svetli jace/slabije na dimmer.. xenonska bi trebala da radi to sto kazes, ona je on-off .. led zavisi on napona koliko jako sija. sem ako su u samu sijalicu dodali nesto da je ne upali ako nije sve optimalno.

Link to comment
Share on other sites

Ako u prekidaču ima ona mala dioda (najčešće ih ima kod kupatila), onda ide mala struja kroz kolo.

Kapiram da to drka ledove, a hoće i da okida štedljive da bljesnu na svakih x sekundi.

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

Ja imam LED svugde sad ali na normalne prekidače, ne svetle kad su ugašeni.

 

A ono što je možda interesantno za ovu priču je LED na USB HUB-u koja svetli dosta jako (i pride svetli kroz neki vid kineskog dizajna za koji je neko mislio da je kul pa ima i "prozor" kroz koji se rasipa ta svetlost) i kad nema struje u kući (pisao sam o tome već). Tako da se to donekle slaže sa ovim što piše Paja, a i ostali. Nikad doduše nije bilo nestanka duže od nekoliko sati, pa da vidim dokle bi to tako :)

Link to comment
Share on other sites

Inače, mogu ti prekidači sa diodom u sebi da se prespoje da ne puštaju struju do sifona.

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...