Jump to content

Afrika


Recommended Posts

imam zanimljive destinacije za obici narednih par meseci pa me zanima da li je neko od rur drugara imao iskustva, i ako ih je imao, da li bi zeleo da ih podeli :)

 

destinacije koje cu obici su: Kenija (Najrobi) - kraj juna, Alzir (Alzir) - pocetak jula, Egipat (Kairo) - kraj jula, Kamerun (Dulala) - sredina septembra

 

ono sto me je iznenadilo, jesu clanci na internetu.. gotovo svaki govori o napetim situacijama u pomenutim zemljama, gde su Kamerun i Alzir najkriticniji posto se radi o kidnapovanjima i razbojnistvima... osim toga, o juznom kontinentu ne znam puno, tjs. ne znam nista, osim koja se drzava sa kojom granici ( i to sve zahvaljujuci android quizu koji sam cepao metar dana : ) 

 

ono sto sam isto tako saznao informisuci se, jeste, da svaka od africkih drzava ratuje sa nekim LOL (uglavnom sa drzavama sa kojima se granici). isto tako ratuju i sa gomilom raznovrsnih bolesti te mi kroz glavu prolazi misao, koliko mi je uopste potrebna takva avantura? 

 

sto se tice duzine boravka, izmedju 10-17 dana, a sve zavisi od lokacije...

 

pomagajte drugovi, svaki savet je dobrodosao! :)

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Sedi kući, gledaj Opstanak i igraj Far Cry 2 ako baš hoćeš da osetiš atmosferu Afrike :)

Srećno ako odlučiš da kreneš, u svakom slučaju.

  • Downvote (-1) 7

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Nemoj ostati kući i uništiti jedinstvenu priliku da vidiš nešto novo. Svi si bili u Pragu,Beču,Parizu .. Evropa je manje više standarna svuda.

I to su bre glavni gradovi  Najrobi ima 3 milke stanovnika. A i ti si iz Srbije, znaćeš da ne ulaziš u uske prolaze za dvojicom crnja koji nude luj viton satove Idi vidi svet, kakvo ostajanje kući.

Link to comment
Share on other sites

Ja nemam bas iskustvo iz prve ruke, ali imam preko caleta koji je svojevremeno proputovao celu Afriku poslom, ali je vecina toga bilo sto bi se reklo u Titovo vreme. Jedino gde je bio relativno skoro i na duze vreme je Alzir, bio je radio na nekoj rafineriji u blizini grada Alzira i bio je u nekom grafu Konstantinu, to je negde malo u unutrasnjosti. U sustini to su Arapi, generalno ne bi trebalo da bude problema mada je njemu recimo ta francuska firma za koju radi dodelila naoruzanog cuvara da ga prati i vozi svuda sa sve puskom. E sad on je malo ludak pa u svojih 60 i kusur godina uzme pa zapali od cuvara uvece u grad da bi mogao da sedi s Arapima i pije caj (posto oni zvanicno ne piju alkohol). S druge strane tamo u Konstantinu se skroz odomacio pa je cak uspevao da ispregovara s lokalnim prodavcem alkohola da mu ostavi nesto piva za vreme ramazana posto svi ulete i pokupuju zalihe par dana unapred :) Samo opaska da je to sve bilo pre "arapskog proleca", tako da ne znam da li se i koliko bezbedonosna situacija pogorsala u medjuvremenu. 

 

Kairo mislim da isto nema nekih problema ako ne zalazis u neke bas problematicne krajeve posto je ipak preveliki grad pa ima svakakvih sranja. Ali isto rodjaka radi u Hurgadi kao turisticki vodic i redovno ide u Kairo s turistima, ne znam da je imala ikada bilo kakvih problema. Doduse ruku na srce udata je za Egipcanina, ali opet nije da to neko na ulici zna niti ona bas nesto dobro prica arapski. 

 

Ove sve ostale zemlje su znacajno drugacije od arapskog sveta i tu se mora gledati bezbedonosna situacija od slucaja do slucaja. Drugar je nedavno bio u Ugandi poslom, nikakvih problema. Opet ranije je kolega s faksa bio u Nigeriji i imao je cuvare naoruzane automatskim puskama bez obzira sto je isao preko srpske firme. Sve u svemu moras detaljno da se raspitas o svakoj zemlji pojedinacno kakva je trenutno situacija. 

 

Ja bih svakako isao da sam na tvom mestu, tj da imam mogucnosti u ovom trenutku, tu spora nema. Samo treba par stvari imati u vidu, prva je da si jebiga beo :) Samim tim moras bezbednost da gledas kao bilo koji drugi Evropljanin/Amer jer te nece niko pitati odakle si pre nego sto se odluci da te opljacka/otme i sl ako se u toj zemlji desavaju takve stvari. Meni je cale tokom 70ih bio duze vremena u Zambiji, Juznoafrickoj republici, Rodeziji (danasnji Zimbabve) i tada je bila varijanta pokazes pasos SFRJ, oni kazu jao Tito i sve kul, danas to ocigledno nije tako. Recimo njegov najveci strah tada je bio od raznih insekata, zmija i drugih divljih zivotinja, ali je onda upoznao engleze koji sednu na bicikl i voze kroz dzunglu pa nameste sator i prespavaju pa je zakljucio da nije to tako strasno. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

pitanje je manje/vise bilo pitanje zdravog razuma :) enivej, dok sam bio mladji, nisam ni trenutka razmisljao o tome da sad nesto putujem i obilazim po evropi... da ne pominjem afriku! medjutim ovo sto kaze demian, prvo sam "stidljivo" otisao do beca (da mi dupe vidi put), a zatim i do praga i tako je sve pocelo... jednostavno sam se pronasao, a posle mnogobrojnih putovanja i zaljubio :)

 

@zverko

 

razlog zbog kojeg sam ovo napisao jeste taj "zdrav razum", jer da je normalna situacija kao u evropi ne bih trepnuo dvaput.. citam npr. za kamerun i kazu da ima dosta otimacine, cak i da upadaju po hotelima/presrecu na putevima.. jedini savet koji daju jeste da se ne pruza otpor i da se nakon pljacke prijavi policiji.. isto tako bez potvrde o vakcinaciji protiv zutice ne pustaju u zemlju, preventivno su zatvorili granicu sa nigerijom zbog opasnosti od ebole, a da stvar bude jos jebenija tu je jebeni "boko haram" koji hara po severu.. za razliku od Alzira gde sam procitao da je ceo grad pun vojske i da patroliraju nonstop, za Kamerun ne pise nista te mi ne uliva poverenje pa kad stavim na papir (otimacina, zutica, ebola, boko haram) zapitam se dvaput :)

 

jednim delom idem zbog posla (prvenstva afrike u odbojci i kosarci za muskarce i zene), placeni su mi put i smestaj i imacu dnevnicu. i koliko sve to super zvucalo, stvarno mi ne treba da se vratim sa jednim okom, zuticom, trovanjem ili nekom petom infekcijom.. isto tako mi se ne vraca kuci bez novca, telefona i laptopa koji mi trebaju tamo zbog posla pa sam iz tog razloga hteo da se raspitam prvo i cujem tudja iskustva.

 

dok sam pisao post setih se da sam hteo da pitam i za aviokarte. da koristim standardni skajskener/kajak ili pak ima nekih povoljnijih resenja?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

razlog zbog kojeg sam ovo napisao jeste taj "zdrav razum", jer da je normalna situacija kao u evropi ne bih trepnuo dvaput.. citam npr. za kamerun i kazu da ima dosta otimacine, cak i da upadaju po hotelima/presrecu na putevima.. jedini savet koji daju jeste da se ne pruza otpor i da se nakon pljacke prijavi policiji.. isto tako bez potvrde o vakcinaciji protiv zutice ne pustaju u zemlju, preventivno su zatvorili granicu sa nigerijom zbog opasnosti od ebole, a da stvar bude jos jebenija tu je jebeni "boko haram" koji hara po severu.. za razliku od Alzira gde sam procitao da je ceo grad pun vojske i da patroliraju nonstop, za Kamerun ne pise nista te mi ne uliva poverenje pa kad stavim na papir (otimacina, zutica, ebola, boko haram) zapitam se dvaput :)

 

jednim delom idem zbog posla (prvenstva afrike u odbojci i kosarci za muskarce i zene), placeni su mi put i smestaj i imacu dnevnicu. i koliko sve to super zvucalo, stvarno mi ne treba da se vratim sa jednim okom, zuticom, trovanjem ili nekom petom infekcijom.. isto tako mi se ne vraca kuci bez novca, telefona i laptopa koji mi trebaju tamo zbog posla pa sam iz tog razloga hteo da se raspitam prvo i cujem tudja iskustva.

 

Svako putovanje u Afriku ti je avantura i na to moras da gledas tako :) U Evropu ides da vidis kurcobocije i obidjes gradove, tamo ides u avanturu, nema tu price. Naravno to sve nosi i rizik, ali jbg jednom se zivi :) Sto se arapskih zemalja tice tu stvarno ne bi trebalo da bude bas nikakvih problema, sto se ovih crnackih tice mislim da uz dobro raspitivanje unapred o svakoj zemlji pojedinacno i dozu zdravog razuma prilikom ponasanja tamo ne bi isto trebalo da bude problema. I nemoj verovati bas svemu sto procitas na stranim zapadnim sajtovima za njih je i Srbija zemlja visokog rizika. 

 

 

dok sam pisao post setih se da sam hteo da pitam i za aviokarte. da koristim standardni skajskener/kajak ili pak ima nekih povoljnijih resenja?

 

Sta te briga kad ti je sve placeno? :) Nemas za tamo varijante low cost i slicno, to sto mozes da nadjes preko tih sajtova za pretragu ti je to. Jedino mozda za Egipat da vidis ako ides u letnjoj sezoni pa da se u nekoj turistickoj agenciji privalis za carter do Kaira, ali je pitanje koliko te jeftinije izadje. Ja znam da kad je keva par puta nesto u svojoj reziji isla kod te rodjake u Hurgadu je recimo bilo dosta jeftinije s presedanjem u Becu, valjda Austrian airlines. 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

u keniji pobili u kampusu 150 ljudi islamisti relativno skoro 

egipat jos svez od arapskog proleca, a i pre njega nije bio slika i prilika sigurnosti i opustenosti kada nisi medju turistickim zidinama

 

ortak je imao solo turu uganda kenija gana tanzanija  i jos po nesto (generalno proputovao je dosta), pre arapskog proleca i rekao je da mu je bilo sjajno zabavno i avanturisticki ali da ne bi isao ponovo tamo uopste :)

 

realno ceo sever afrike je razjeban za turizam u velikoj meri :( , a o ostatku da ne pricamo

 

posetio sam samo egipa ti tunis nekada davno , i bilo mi je sjajno i mislio sam da cu ici opet u skorijoj buducnosti, ali sada ne verujem u to 

Edited by G!!!

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako volis adrenalin idi. Stalno si na zipi. Smrt im je jako normalna stvar (bili od insekata, divljih zivotinja ili ljudi) kao i zlocini bilo kakve vrste i non stop te radi adrenalin jer si svestan koliko volis svoj zivot a koliko lako isti moze nestati :D  Meni je to bilo fascinantno iskustvo i planiram da ponovim kad tad :) Pri tome sam bio u relativno "mirnijim" delovima afrike.

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...