Jump to content

Veći mikro - dota ili wc3?


spo(ghost)

Recommended Posts

Gde treba, nemoj zajebavati

 

 

dota je evoluirala od klasičnog Dday klona i zajebancije, do prilično zahtevne igrice za mikromenadžment na nekom pro nivou, pogotovu, što to igraš sa još devetoro ljudi :)

Ne pričam o rur partijama gde se skupi nas 10, pola autoattackuje, nema pojma šta je safe wave holding, ili čemu služi deny, a druga polovina se suisajduje, već ono, par klasa iznad, :)  tu prosto vidiš koliki je akcenat stavljen na move n hit, koliko je lasthit/deny nadmudrivanje napredovalo, spell evading, fog of war fishing, itd. Prosto se vidi da je igrica dosla do nivoa gde se igra profi igrača sve više razlikuje od igre nas običnih smrtnika, što pre nije bilo toliko prisutno :)

 

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

sve to stoji sto si napisao, da je igrica napredovala na svim poljima, pogotovo u pro sceni,  ali micro/macro u doti ne moze da se poredi sa onim iz sc-a ili wc-a... znam da si igrao wc3 na pro nivou (ili bar blizu), stoga me i cudi ova tvrdnja. starcraft je po meni najzahtevnija igrica uopste, micro, macro, pozicioniranje, brzina, razmisljanje. nema toliko mesta za gresku koliko u doti i kad se sve sabere i oduzme, dota je prilicno jednostavna igrica sto se mehanike tice (u odnosu na wc3 ili sc), jer ipak imas jednu jedinicu i borba se desava na jednom mestu. bilo koja rts strategija zahteva da mikrujes na vise frontova odjednom, a usput makrujes vojsku i resurse, a tokom celog game-a razmisljas kako da najefikasnije counterujes protivnika. 

 

jedino gde dota briljira po meni jeste timska koordinacija, koja je u poslednje vreme stvarno na posebnom nivou na pro sceni i mislim da je bas tu kljucna razlika izmedju pubera i pro igraca. svako dete ce da nauci kretnju, last hit, fog i stekne osecaj kad je u prednosti a kad treba b, ali komunikacija i funkcionisanje unutar tima gde svako treba da doprinese pobedi kroz svoju ulogu je nesto sto mobu izdvaja od ostalih zanrova i mislim da je bas na tom polju zahtevnija od drugih online igrica. kad razmislim sad, glupo je i porediti dotu i wc3, jer je jedna timska a druga solo igrica. kvalitet i skill iz jedne, ne igra nikakvu ulogu u drugoj. 

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

ko je igrao wc3 mnogo lakse igra zahtevnije heroje (vise od jedne jedinice),chen,meepo,druid,enche itd,micro mu je na mnogo visem nivou,imam drugara koji igra dotu od samog pocetka i dobro je igra ali ni dan danas nije dobar sa herojima u kojima kontrolises vise od jedne jedinice jer nikad nije igrao wc3 osim onih kampanja :),za wc3 generalno treba vise micro-a ali par heroja iz dote su verovatno i zahtevnija od wc3 micra,da nema toliko mesta za gresku se ne bih bas slozio,ako ne izmikrujes jednog grunta/taurena ili neku jedinicu,neces izgubiti partiju,jedna greska sa jednim od 5 meepa i umire ti heroj :),da ne pominjemo nagu koju je loda usavrsio i koliko je ona tek zahtevna,gde pushujes 3 lejna,farmas obe shume i pritom drzis celu protivnicku ekipu zarobljenu u bazi :D

Link to comment
Share on other sites

dota je evoluirala od klasičnog Dday klona i zajebancije, do prilično zahtevne igrice za mikromenadžment na nekom pro nivou, pogotovu, što to igraš sa još devetoro ljudi :)

Ne pričam o rur partijama gde se skupi nas 10, pola autoattackuje, nema pojma šta je safe wave holding, ili čemu služi deny, a druga polovina se suisajduje, već ono, par klasa iznad, :)  tu prosto vidiš koliki je akcenat stavljen na move n hit, koliko je lasthit/deny nadmudrivanje napredovalo, spell evading, fog of war fishing, itd. Prosto se vidi da je igrica dosla do nivoa gde se igra profi igrača sve više razlikuje od igre nas običnih smrtnika, što pre nije bilo toliko prisutno :)

 

 

Jel ono to upravo napisao da postoji dota koja je par klasa iznad rur dote?!

Link to comment
Share on other sites

za wc3 generalno treba vise micro-a ali par heroja iz dote su verovatno i zahtevnija od wc3 micra,da nema toliko mesta za gresku se ne bih bas slozio,ako ne izmikrujes jednog grunta/taurena ili neku jedinicu,neces izgubiti partiju,jedna greska sa jednim od 5 meepa i umire ti heroj :),da ne pominjemo nagu koju je loda usavrsio i koliko je ona tek zahtevna,gde pushujes 3 lejna,farmas obe shume i pritom drzis celu protivnicku ekipu zarobljenu u bazi :D

naravno da nije lako kontrolisati nagu, meepoa.. ja prvi priznajem da jako lose mikrujem u doti, iako sam igrao wc3 i sc2 sasvim solidno. drugaciji je unit control u doti 2, mnogo neprecizniji i sporiji u odnosnu na starcraft.

 

ako ti umre heroj zbog nepaznje, nisi izgubio partiju. ako ti u sc-u ubiju vojsku na gomili zbog trenutka nepaznje, mozes gg da napises slobodno. na te greske sam mislio... dota prasta sitne greske (cak i na pro nivou), dok u starcraftu i warcraftu takve male greske mogu da te kostaju partije. ako nisi nikad igrao pomenute igrice malo ozbilnijie, dzabe uporedjujemo. mislim, cim pokusavas da mi objasnis kako je tesko sa nagom pushovati tri lejna, farmovati sumu i drzati protivnike u bazi, znaci da nikad nisi igrao niti gledao pro starcraft meceve. tu se radi sve to isto ,samo sa 100 unita, gradjevinama, sve u potpunom fogu bez wardova, teleporta i glyphova. wc3/sc2 u odnosu na dotu/lol su kao sah u odnosu na fudbal. malo karikiram, jer je sah igra za sebe, ali ne znam kako drugacije da docaram to sto ne vidis, a mislis da ima u doti. 

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

napravio sam gresku gore,umesto partije mislio sam na team fight,my bad,sc me nikad nije interesovao jer mi je grafika oduvek bila odvratna i sc1 i sc2 a na wc3 sam bacio mnogo godina zivota i prava je steta sto je dobar net u nisu u tom trenutku bio misaona imenica :),za sc svakako nisam kompententan da pricam...

Link to comment
Share on other sites

Mitch, mislim da mešaš makro i mikro :)

 

To što ću ja na 3 zerg expa da dropujem i stimpekujem marince u razmaku od 5 sekundi i odradim par move n hitova, tu meni nije naglasak na mikru, zato što je "ofrlje", već je makro dominantan. Zato što mene iskreno boli kurac ako će to da rikne, pošto mi je bitnije da hronično štancam iste, ili napravim još jedan exp :)


Čak i u tom  wc3-u, koji je bio više micro nego macro oriented od sc-a, ti se farmovanje vrši tako što digneš watera ili uprootuješ aow, i većina creepova udara iste, pošto vuku aggro kod creep campova, nevezano za ostale jedinice, za to vreme ti baciš autoattack i možeš da zapališ pljugu, ili skautuješ po mapi, itd :) farmovanje u doti se zasniva za hroničnom lasthitu i nadmudrivanjem oko istog, dok makro unutar te iste dote ti se svodi na  usmeravanju pileta ka šopovima, stackovanju ancienta sa charmovanim kripom i eventualno kripovanje sa mipom,  ili tb-om na par creepcampova odjednom  :)

 

Stoji da je boxer bog mikra, kada pod jednim skenom lockdownuje 12 kerijera pored xyz interceptora i arbitera, i to u SC-u koji nije imao smartcasting. I stoji da ti možeš da mikruješ i radilice u SC-u  i u WC3-u, ali je u praksi u doti to mnogo bitnije, pošto, jelte, kontrolišeš uglavnom jednu i eventualno šačicu jedinica :)
 

Edited by majebeni-marko

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Mitch, mislim da mešaš makro i mikro :)

 

To što ću ja na 3 zerg expa da dropujem i stimpekujem marince u razmaku od 5 sekundi i odradim par move n hitova, tu meni nije naglasak na mikru, zato što je "ofrlje", već je makro dominantan. Zato što mene iskreno boli kurac ako će to da rikne, pošto mi je bitnije da hronično štancam iste, ili napravim još jedan exp :)

Čak i u tom  wc3-u, koji je bio više micro nego macro oriented od sc-a, ti se farmovanje vrši tako što digneš watera ili uprootuješ aow, i većina creepova udara iste, pošto vuku aggro kod creep campova, nevezano za ostale jedinice, za to vreme ti baciš autoattack i možeš da zapališ pljugu, ili skautuješ po mapi, itd :) farmovanje u doti se zasniva za hroničnom lasthitu i nadmudrivanjem oko istog, dok makro unutar te iste dote ti se svodi na  usmeravanju pileta ka šopovima, stackovanju ancienta sa charmovanim kripom i eventualno kripovanje sa mipom,  ili tb-om na par creepcampova odjednom  :)

 

Stoji da je boxer bog mikra, kada pod jednim skenom lockdownuje 12 kerijera pored xyz interceptora i arbitera, i to u SC-u koji nije imao smartcasting. I stoji da ti možeš da mikruješ i radilice u SC-u  i u WC3-u, ali je u praksi u doti to mnogo bitnije, pošto, jelte, kontrolišeš uglavnom jednu i eventualno šačicu jedinica :)

 

 

Znaci ti si zakljucio da je bitnije u doti posto jelte u istoj nema makra, a pritom kontrolises jednu jedinicu? Brate slatki, na kom nivou je tvoje zakljucivanje.... a da ne spominjem pocetnu premisu gde je potrebniji VECI mikro, pa se to nekako promenilo u kojoj igri je bitniji mikro.... joj boze...

Link to comment
Share on other sites

Zar nije majebeni-marko = ghost? I on i Aca su predstavljali Srbiju na WCG-ovima u wc3.

 

sta god da je tj ko god daje ovo sto je rekao je apsolutna glupost.. brdo jedinica koje mikroises i gde manje vise greska kosta partiju u odnosu na jednog heroja, eventualno malo vise u slucaju mipa, lensera itd... mislim da je stupidno porediti ali dobro.

Link to comment
Share on other sites

Evo, barcase, pokusacu da ti priblizim sta Aca i ja hocemo da kazemo

Drugar sa kojim sam poceo da igram wc3 je sada jedan od nasih boljih dota igraca, Silentcat, sad je neko ~60to mesto na overall statsima u istoj.

I sada, lupam, da upalimo partiju tog istog WC3-a ili SC-a, u kojima po tebi navodno treba vise mikra, ja ili Aca, ili ti, posto si navodno upucen u SC, cemo tog istog decka polivati spermom, ali ce i on mene u doti na 1v1 onlymid mirrormatch isto tako polivati spermom, iako, kako ti navodis, ja navodno imam vise mikra od njega, kao sto ce polivati i acu i vanilicu i tebe.

Nije ti mikro samo pomeranje jedinica u masi istih, vec i koriscenje abilitija, ajtema, pozicioniranje, izbegavanje spellova, itd, cega poprilicno ima u doti.

I opet ti pricam, nije to nivo, skupilo se nas 10 i igramo 5 na 5 nocno u forumu, vec je to neki drugi nivo.

 

I da je tako kao sto ti tvrdis, onda bi se skupili moon, boxer, grubby i drugari, i polomili sve ove "no micro" igrace na lejnovima i uzeli 10 milki, ali prosto je to malo drugacije

  • Upvote (+1) 1

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

bez veze se raspravljate.sc,wc jesu vise micro intensive od dote,ali to ne znaci da je micro u doti nebitan.Kao i sc i wc,tako i u doti,micro jeste veoma vazan,ali to je samo jedan aspekt igre,plus u doti gomila heroja ne zahteva neki micro skill.

The rain makes such a lovely sound

To those who're six feet underground

Link to comment
Share on other sites

ja ti opet ponavljam, ne zahtevaju mikro skill u 5v5 RuR Friday mecevima, kao sto ti do skora nije trebao nikakav mikro skill da pobijes 200/200 terrana sa tossovim deathballom od collosusa i voidarayova, i kao sto ti ne treba isti da sa feniksima kajtujes i ubijas mute, kao sto ti isti nije trebao da pobijes dve kile radilica sa demonom

ali ja zaista vidim koliko ima move n hita u doti 2 u haj end partijama, cak i sa tim navodno no micro herojima u lejt gejmu, i ono, svaka cast tim decacima,  pomerili su igru na drugi nivo, nije ostala autoattack simulator

Edited by majebeni-marko

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Nije ti mikro samo pomeranje jedinica u masi istih, vec i koriscenje abilitija, ajtema, pozicioniranje, izbegavanje spellova, itd, cega poprilicno ima u doti.

 

Pa svega toga ima još popriličnije u wc3 brate Mare. U jednom fajtu gde ja istovremeno futom blokiram low hp heroja da ne pobegne dok ga jurim sa Archmageom, mikrujem melee jedinice da ne pocrkaju, izbegavam aoe sa kasterima dok kastujem non-auto sranja, mikrujem svoje heroje, otvaram put melee jedinicama ako se zaglave dok ih izvlačim, jurim njegove low hp jedinice da se ne izvuku iz prve linije, i usput mu rašujem ekspanziju negde na 15 delu mape, gde takođe mikrujem, pritom brinem o makro detaljima u bazi/bazama sve to vreme. .

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

ghoste to sto pricas veze nema,kao kad bih ja rekao jebes dotu,tu halihopter upali FCannon i sve pobije i gde je tu micro.Niko ne kaze da micro ne postoji u doti,da je nebitan ili sta vec.Micro kao deo mehanike igre veoma bitan u doti,ali mehanika dote je jednostavno prostija od mehanike sc ili mehanike wc-a.

  • Upvote (+1) 1

The rain makes such a lovely sound

To those who're six feet underground

Link to comment
Share on other sites

Pa svega toga ima još popriličnije u wc3 brate Mare. U jednom fajtu gde ja istovremeno futom blokiram low hp heroja da ne pobegne dok ga jurim sa Archmageom, mikrujem melee jedinice da ne pocrkaju, izbegavam aoe sa kasterima dok kastujem non-auto sranja, mikrujem svoje heroje, otvaram put melee jedinicama ako se zaglave dok ih izvlačim, jurim njegove low hp jedinice da se ne izvuku iz prve linije, i usput mu rašujem ekspanziju negde na 15 delu mape, gde takođe mikrujem, pritom brinem o makro detaljima u bazi/bazama sve to vreme. .

 

jebote, na kraju ce ispasti da smo svi ovde bili boxeri :D

ja se secam da su ljudi u peglama uglavnom lupali autoattack ili radili fokus fire, move n hit maltene nije postojao zbog nezahvalnih animacija i laga, znam da su se turretovali masovno :D jos kad se setim Mileta i 100 apm-a, koji dodje sa 3 aowa, 20 archera i rendzerkom i rajtklikuje sve sto pridje, povraca mi se od povezivanja mikra sa wc3 :D a covek plus bio hronicno top 3, i dobijao je fazon grubija, toda i tako neke velikane

aj kad dodjes sledeci put, vodim te kod malog Mareta, da popijemo koje pivo i taman da vidis kako igra, stvarno je uznapredovala dota na haj levelu

ghoste to sto pricas veze nema,kao kad bih ja rekao jebes dotu,tu halihopter upali FCannon i sve pobije i gde je tu micro.Niko ne kaze da micro ne postoji u doti,da je nebitan ili sta vec.Micro kao deo mehanike igre veoma bitan u doti,ali mehanika dote je jednostavno prostija od mehanike sc ili mehanike wc-a.

pa mehanika je prostija zato sto ti makro maltene ne postoji, osim kod nekih cancer heroja poput nage, tb-a, itd. Ali ti je mikro daleko bitniji i potrebniji nego u prethodne dve pomenute igre, posto je, jelte, igrica fokusirana na isti

  • Upvote (+1) 2

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

suddenly a wild zola appears [:D]
 

 

to sto je dota vise fokusirana na micro ne znaci da je i zahtevnija po tom pitanju.Da ne pricamo sto dobar deo microvanja odlazi na PvE.

ako je tebi PVE stop n hit dok se nadmudrujes sa likom preko puta koji takodje fejkuje attack i spellcasting, onda is k :D

  • Downvote (-1) 2

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...