Jump to content

Genetika, mikrobiologija, imunologija, fiziologija


bolkonski

Recommended Posts

1 hour ago, Dule_smor said:

Koji je to put u poslednjih 20 god da nalaze ''lek za rak'', 101? Evo ova dva podatka su dovoljna: specific form of mid-stage rectal cancer, sample size of just 18 people. Ali ne, odmah mora u svim medijima da se prenese da je pronadjen lek za rak lol. Za inhibitore MMR enzima ne znam bas tacno, ali inhibitori PDL1 se vec koriste u terapiji Ca pluca, prostate, i jos par drugih i daju zaista odlicne rezultate, cak i kod napredovalih tumora sa metastazama. Ali daleko od toga da postizu potpuno izlecenje, to je i dalje takoreci neostvarivo.

ma ko će ga znati, verovatno milioniti put. nego prosto vidim da su svi preneli vest - valjda je prvi put (ili možda ne) da je baš kod svih testiranih uspelo, bez obzira što ih je samo 18 bilo, kod svih 18 je radilo, skapirao sam da je to ovde glavna kvaka.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dule_smor said:

A od tih 18 kod 12 je proslo manje od godinu dana kako ih prate...kao sto rekoh, ne bih da zvucim pesimisticno, ali...

dobro, pa zato sam i postovao 🙂 da vidimo šta misle stručnjaci među nama!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kod tri bebe otkrivena SMA zahvaljujući skriningu u Frontu: Rano otkrivanje i terapija ključni za normalan razvoj 

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/58075/kod-tri-bebe-otkrivena-sma-zahvaljujuci-skriningu-u-frontu-rano-otkrivanje-i-terapija-kljucni-za-normalan-razvoj/vest#brid_fb_Brid_95440490

 

Ponosna sam što znam Miloša Brkušanina. Juče je okačio post sa prvom bebom. Prenosim ga u celosti. 

"Već se uveliko priča o tome da je u okviru Studije izvodljivosti neonatalnog skrininga za spinalnu mišićnu atrofiju, samo šest dana po rođenju u GAK Narodni front, u Centru za humanu molekularnu genetiku postavljena dijagnoza SMA prvoj bebi u Srbiji.
Novost je da je Republički fond za zdravstveno osiguranje odobrio terapiju za ovu bebu i ona je već krenula da pije prve doze svog sirupa.

U profesionalnom smislu ova beba je ostavila neizbrisiv trag u životima svih nas uključenih u dijagnostiku i lečenje retkih bolesti. Siguran sam da će mnogi reći da je imala ogromnu sreću što se rodila na pravom mestu u pravo vreme. Međutim, ne mogu da sakrijem da je meni kao čoveku donela veliku radost u ličnom smislu i sreću što sam imao priliku da je držim u naručju i što ću je gledati kako raste.
Želim joj da odrasta u zdravlju, okružena nežnošću, ljubavlju, pažnjom i dobrotom, da ostavi lepe tragove, da dotakne duše drugih ljudi na isti način na koji je dotakla i moju i da ostvari čuda u dugom i srećnom životu. 👼"

 

FB_IMG_1659965422871.jpg

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, rbds said:

Kod tri bebe otkrivena SMA zahvaljujući skriningu u Frontu: Rano otkrivanje i terapija ključni za normalan razvoj 

 

slušao sam na radiju ovu ženu pre jedno mesec dana koja je najavila da će ovo krenuti da se radi.

iskreno iznenadilo me da su već pronašli tri bebe sa tim. nisam stručan ali ne sećam se tih slučajeva do pre par godina kada su krenula skupljanja donacija za to, da je bilo u tom obimu.

naravno sjajno ako to sad može da se otkrije ranije, mada sam isto tako čitao i da roditelji i dalje nešto neće da daju uzorak krvi baš na testiranje itd.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/scientists-create-a-vaccine-against-fentanyl-180981301/

Quote

The scientists found their vaccine did not cause adverse side effects in the rats. It also did not cross-react with other opioids, including morphine. “A vaccinated person would still be able to be treated for pain relief,” with those drugs, says lead author Colin Haile, a psychologist at the University of Houston, in the statement. 

 

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jose Jimenez said:

Prvi modifikovani virus protiv raka napredovao do kliničkih studija na ljudima. Napada ćelije raka debelog creva, dojke, pluća, jajnika i pankreasa.

 

bogami, koliko vidim ide na ove jedne od najproblatičnih kancera, biće super ako to zapravo da neke direktne rezultate.

sa druge strane, doakaće tehnologija lekarima!!

 

Link to comment
Share on other sites

https://cannabishealthnews.co.uk/2022/12/23/cannabis-can-reduce-liver-damage-caused-by-alcohol-study/

Quote

Cannabis is often touted as a less harmful alternative to alcohol. However, a new study has found that the compounds found in the plant may actually reduce some of the liver damage caused by excessive alcohol consumption.

According to the findings, cannabinoids were shown to reduce toxicity in the liver caused by ethanol – the chemical compound found in alcohol. 

The outcomes have led those behind the  study to conclude that they could even be a potential treatment for impaired liver function, also known as hepatotoxicity.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kad već imamo topic:

Quote

 

Истраживачи су након осам деценија успели да открију узрок смрти беба током 1930-их и 1940-их, а која је имала везе са витамином Д којим је обогаћивана храна. Већина те деце би имала мутацију гена – али не сва. Сада су научници открили зашто су се нека деца разболела чак и онда када нису имала мутацију.

Истраживачи су коначно решили вишедеценијску мистерију о узроку умирања беба тридесетих и четрдесетих година 20. века.


Кобни састојак пронађен је у основним намирницама које се могу наћи у готово свакој кући - млеку, хлебу, житарицама, маргарину.

Материја је додавана тим намирницама са намером да децу учини здравијом.

Почетком 20. века, више од 80 одсто деце било је погођено рахитисом, па је храна обогаћена витамином Д.

Међутим, то није много помогло у искорењивању болести, а као резултат мере појавиле су се фаталне нуспојаве, јер неке бебе нису могле правилно да метаболишу витамин Д.

Разлог за то било је стање које узрокује накупљање калцијума у крви, што доводи до оштећења бубрега и камена у бубрегу, што може бити фатално код беба.

Епидемије интоксикације витамином Д код новорођенчади довеле су до забране обогаћивања овим витамином у многим европским земљама до педесетих година прошлог века.

Истраживање из 2011. открило је да је стање, сада познато као инфантилна хиперкалцемија типа 1 или HCINF1, узроковано мутацијом гена.
Научници су били збуњени када су открили да око 10 одсто пацијената са стањем HCINF1 нема генетску мутацију.

Тако смрти многих беба из поменутог периода, као и симптоми које пацијенти и данас доживљавају, остају неразјашњени.

Застрашујућа мистерија
Истраживачи Универзитета Источне Англије открили су шта се дешава са овим пацијентима – узрок није мутација гена, већ њихов облик.

Вођа истраживања др Дарел Грин, са Медицинске школе при Универзитету Источне Англије у Норвичу, рекао је да већина пацијената код којих је уочено стање HCINF1 такође има мутацију у гену CYP24A1.

У случајевима где мутација није присутна, али се организам и даље бори да преради витамин Д, може се десити да имају „доживотне проблеме без одговарајуће дијагнозе“, објаснио је др Грин

 

Super interesantno i sa današnje distance a i sa te od pre, koliko zapravo nekad nešto ne znamo ili mislimo da znamo pa se ispostavi da baš i ne znamo 🙂

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Jose Jimenez said:

Interesantna primena AI u biologiji - ideja je da se iskoriste AI-driven modeli iskoriste u R&D, kako bi se razvili lekovi koji bi lečili bolesti koje su do sada bile neizlečive.

https://www.notboring.co/p/atomic-ai-unlocking-rna

imam utisak kao da je AI sad ušao u fokus kao što je covid pre skoro tri godine. Sad je sve AI 🙂 što će sigurno ubrzati razvoj svega i svačega, ali ujedno je i zastrašujuće što bukvalno deluje da za mesec dana možemo da dođemo u situaciju da ti pola ljudi više nije potrebno u firmama nego sve može AI da generiše 🙂 samo ljudi neće biti baš svesni toga u prvom trenutku.

naleteh i na neki članak da je google u frci jer kreću ljudi preko AI da pretražuju a ne preko Googla.  Ne baš direktno povezano ali ipak jeste, prvi put je i revenue ad oglašavanja za Google i Metu pao ispod 50% tržišta ikada.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Dule_smor said:

Da, ali ovo sto se loze svi da ce moci sve i da ce potpuno replikpovati ljudski mozak za par godina ce moci mozda za 100 god, al dobro

ma, ne idemo u SF u ovom trenutku. lepo je to objasnio onaj naš lik što sam linkovao pre par nedelja što je dao intervju za RTS, nije to taj nivo i pitanje je kad će biti.

ali deluje mi već sada da dosta nekakvog posla koji se radi po automatizaciji ili nekih repetitivnih stvari već polako mogu da se prebacuju do AI.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo konkretno kako je mašinsko učenje primenjeno da se nađe lek koji je uspešno izlečio jednu formu raka u pacijentu:

https://www.technologyreview.com/2023/02/15/1067904/ai-automation-drug-development/?truid=&utm_source=the_download&utm_medium=email&utm_campaign=the_download.unpaid.engagement&utm_term=&utm_content=02-16-2023&mc_cid=8104ad5c73&mc_eid=60d3ac1bcd

TL;DR umesto da istraživači lično prate efekat terapije na zdrave i kancerogene ćelije, AI preuzima pešački posao koji može da paralelno radi sa 100x više terapija. 

Ovo je dosledno sa dosadašnjem iskustvom primene AI u drugim industrijama - ne zamenjuje stručnjake, već im služi kao alatka da postanu efikasniji.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...