Jump to content

Stambeni krediti


Recommended Posts

moci ces samo ne subvencionisani :tf:

 

Mada kolega je sad uzeo komercijalni i 4.09 plus euribor je kamata, dok je subvencija 4.5 plus euribor.

Izjednacice se to polako.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

јао људи, не узимајте сад те кредите са фиксним маржама. порашће еурибор, па ће камата бити 10%, а то је на дуги (стамбени кредит) рок катастрофа.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Gde je dobio tu kamatu? Ili si hteo da napises 5.09?

 

ne 4,09 u intesi, 

јао људи, не узимајте сад те кредите са фиксним маржама. порашће еурибор, па ће камата бити 10%, а то је на дуги (стамбени кредит) рок катастрофа.

 

Kredit sa fiksnom marzom nema euribor. Euribor ce svakako rasti. Ko ne mora da uzme i ne treba,

 

A ko moze da uzme dinarski bez kamate, ihaj

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

кредит са фиксном СТОПОМ нема еурибор, а варијабилна стопа се састоји од марже и еурибора.


закон је забранои једнострано повећање марже, а аналогно, банке ће тешко смањивати марже, а марже су сад на историјском максимуму, јер је еурибор на историјском минимуму.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ok, sta si onda ovo napisao

 

 

Debeli, on 19 Dec 2013 - 15:29, said:

јао људи, не узимајте сад те кредите са фиксним маржама. порашће еурибор, па ће камата бити 10%

 

jesi pogresio ili ja ne kapiram?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

nisam pogrešio, napisao sam "fiksna marža", jer je zakon rekao da ne može jednostrano da se menja, što su banke do sad koristile da ih jednostranu podignu, a sigurno je da ih neće jednostrano smanjivati, tako da se može reći da je fiksna. i kad euribor, koji je sada oko 0,2% poraste, a bio je preko 5% pre krize, a sad će samo ići više, jer su naštampali boga oca evra, kamate će da budu da svisneš.


da se dopunim: uzmite sad kredite sa FIKSNOM STOPOM. jer, sad je najniža cena novca, i ako iko nudi fiksnu stopu - uzmite, pogotovo na dugi rok.

 

sad sve okej?

 

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

a to si mislio, mislio sam da pod fiksnom marzom mislis na ono sto daje soge tipa "hehe nema eiribora, libora, samo 7 posto i tako stalno".

 

Ali ako na to mislis pod "fiksnom stopom", onda sam ja protiv toga, jer su prevelike kamate.

 

Sada su svi krediti gde imas "fiksni deo plus euribor" takvi da je taj fiksni deo nepromenljiv (od 19 ili 12 decembra prosle godine). Ko nije mucio muku znam da sad misli "wtf kako fiksni deo moze biti promenljiv", moze, banke su jednostrano menjale taj fiksni deo "u skladu sa uslovima na trzistu" sto je ofc skroz nelegalno, pa ih kao sad drzava juri iako su unesrecili masu ljudi.

 

uglavnom, ko ne mora, ofc da ne uzima kredit, a da ce euribor rasti ofc da oce. Ali opet ne moras tako apokalipticno najavljivati smrt svih koji su uzeli kredit. Porasce jebi ga, na to se mora racunati pri odluci za kredit


izvinjenje ciliju zbog ofc. Zameniti ofc sa naravno!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

na 700 ako se desi sto sa liborom.

ja kada sam uzimao euribor je bio 1.09 i svi su mi rekli da pazim kolki uzimam kredit jer je to istorijski minimum, i da ce rasti :)

ali spreman sam i da skoci na 5 posto. onda ce opet pasti. sve je to zivot. osnovno je da uzmes kredit kao trecina primanja maximalno.

a ako ne moras ofc da ga ne uzimas.

prednost komercijalnog kredita je sto nisi uslovljen kao kod subvencije, da moras uzeti odredjenu novogradnju, vec sam biras.

a jos ako uzmes neku nekretninu sa cijim je investitorom banka u dilu, eto jos nize kamate. tako je mislim moj kolega uzeo 4.09 za neki novogradnju u kojoj banka ima interesa.

i opet, ne uzimaj ako ne moras ofc :)

Edited by f4ts0

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

a to si mislio, mislio sam da pod fiksnom marzom mislis na ono sto daje soge tipa "hehe nema eiribora, libora, samo 7 posto i tako stalno".

 

Ali ako na to mislis pod "fiksnom stopom", onda sam ja protiv toga, jer su prevelike kamate.

 

Sada su svi krediti gde imas "fiksni deo plus euribor" takvi da je taj fiksni deo nepromenljiv (od 19 ili 12 decembra prosle godine). Ko nije mucio muku znam da sad misli "wtf kako fiksni deo moze biti promenljiv", moze, banke su jednostrano menjale taj fiksni deo "u skladu sa uslovima na trzistu" sto je ofc skroz nelegalno, pa ih kao sad drzava juri iako su unesrecili masu ljudi.

 

uglavnom, ko ne mora, ofc da ne uzima kredit, a da ce euribor rasti ofc da oce. Ali opet ne moras tako apokalipticno najavljivati smrt svih koji su uzeli kredit. Porasce jebi ga, na to se mora racunati pri odluci za kredit

izvinjenje ciliju zbog ofc. Zameniti ofc sa naravno!

pa ako ti je 7% premnogo, a jeste, kako ti zvuči 10% ili 12%?

 

:)

 

ako ti neka banka nudi 7% fiks na mnogo godina, a druga banka ti nudi 4,09% plus euribor na isto mnogo godina, ispada da ti je kamata od 7% značajno veća od kamate od ~4,3%. međutim, ako se setimo švajcarca, koji je isto tako u jednom trenutku pokupio lakoverne na nižu stopu, a posle je odlepio u odnosu na evro, pa danas ljudi ne znaju šta će sa sobom i dugovima koje će ostaviti potomstvu, savetujem da se zgrabi fiksna kamata. prosto, ako je marža 4%, a euribor je pre krize bio >5%, prosto je za očekivati da varijabilna kamata može da ti ode dobrano preko 9% i da se zadrži tamo do sledeće velike krize kada bi opet trebalo da teži nuli.

koliko konkretno moze da iznosi ta pretnja, za nas uboge nebankare koji sad oce kredit?

znaci, ono, rata mi je recimo 360 evra, koliko to zbog euribora moze da naraste kroz koju godinu, realno ocekivajuci?

zavisi od plana otplate, tj. od roka na koji si podigao kredit. ako si uzeo kredit na 300 meseci, godinama će lavovski deo rate da ti se odnosi na kamatu, pa skorašnje povećanje euribora može da te prekolje. ako uzmemo da će euribor da skoči preko 5% u dogledno vreme (vreme dovoljno skoro da će i dalje kamata da ti čini lavovski deo anuiteta dugoročnog kredita), vidi kolika ti je kamata sada, pa uporedi. ako sad plaćaš kamatu od 5%, a euribor skoči za 5 procentnih poena, kamatna stopa će ti se udvostručiti i kamatni deo anuiteta će ti se udvostručiti. dakle, može da ti se skoro udvostruči rata.

treba napomenuti da će u sledećem ciklusu, ako ga uopšte bude, tj. ako finansijski sistem koji danas poznajemo ne proguta lavina urušavanja duga (koji je bez presedana u istorijskim okvirima, gotovo apsurdan), cena nekretnina rasti, te će se prepeglati dobitak na relativno jeftino uzetom kvadratu sa jezivim troškovima rasta kamatne stope.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ne 4,09 u intesi, 

 

A jel ima neke posebne uslove ili je ona neka varijanta za Belvil pa je jeftiniji ili tako nesto? Posto ako je to standard onda je to znatno palo u odnosu na pre godinu dana kad sam ja gledao, bilo je preko 5 za komercijalne kredite :(

 

takođe, nema više subvencionisanih stambenih kredita i najverovatnije neću moći da uzmem kredit za stan (Paunov breg).

mrzim kapitalizam

 

Ako ti je frka za ucesce postoji varijanta da kada uzimas komercijalni kredit stavis pod hipoteku nekretninu koja je 30% vrednija od one koju kupujes i onda ti valjda ne treba ucesce uopste. Naravno i rizik je veci.

 

koliko konkretno moze da iznosi ta pretnja, za nas uboge nebankare koji sad oce kredit?

znaci, ono, rata mi je recimo 360 evra, koliko to zbog euribora moze da naraste kroz koju godinu, realno ocekivajuci?

 

Meni su racunali na ratu od 240 evra da ako bi skocio euribor na onih 5% koliko je bio pre krize bi mi rata bila negde oko 360 evra, ali je zapravo preciznije ovo sto Drale kaze, samo moras da odradis kalkulaciju.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...