Jump to content

NAS v2.0


brue

Recommended Posts

Mozda si ti pokusavao da napravis raid 0+1 (sto bi bilo 3 diska u r0, jos tri diska u r0, pa onda mirror tj raid1 nad ova dva stripea) a stavljao u opcijama raid 10? zvuci slicno ali je sustinski razlicito.

Mozda sam se ja u nekom momentu pogresno izrazio, ali sam pravio 0+1. Dakle 3 diska u 0, druga tri diska u 0 i onda ta dva stripea u 1. Ili plasticnije iz ovog linka http://www.thegeekstuff.com/2011/10/raid10-vs-raid01/ druga opcija.

Sustina je da je to u podesavanjima normalno namesteno, diskovi rade kako treba da rade, mirror radi kako treba da radi, samo se s vremena na vreme desi da ceo komp zabode, sto slozices se nije bas normalno ponasanje, zato smo prvo pokusali s menjanjem procesora, memorije, napajanja i svega ostalog jer to ne bi smelo da se desava. Na kraju kad sam ostavio samo jedan Raid 0 stripe sve radi kako treba. Nisam nigde stavljao Raid 10 u opcijama i sl.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Takođe podržavam čisto softverski raid na neserverskim platformama, ono na consumer pločama ionako nije hardverski raid nego običan sata kontroler sa par funkcija više u firmveru. Softverski raid je bar ekstremno lako opraviti na Linuxu (uključujući metodu prebacivanja diskova u kompjuter sa različitim čipsetom, što kaže Igor).

Link to comment
Share on other sites

Mozda sam se ja u nekom momentu pogresno izrazio, ali sam pravio 0+1. Dakle 3 diska u 0, druga tri diska u 0 i onda ta dva stripea u 1. Ili plasticnije iz ovog linka http://www.thegeekstuff.com/2011/10/raid10-vs-raid01/ druga opcija.

Sustina je da je to u podesavanjima normalno namesteno, diskovi rade kako treba da rade, mirror radi kako treba da radi, samo se s vremena na vreme desi da ceo komp zabode, sto slozices se nije bas normalno ponasanje, zato smo prvo pokusali s menjanjem procesora, memorije, napajanja i svega ostalog jer to ne bi smelo da se desava. Na kraju kad sam ostavio samo jedan Raid 0 stripe sve radi kako treba. Nisam nigde stavljao Raid 10 u opcijama i sl.

zato sto tar raid kontroler nema snage da se izbori sa 6 diskova, nema dobar drajver, prosto ne valja. to se ne radi tako

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Mozda sam se ja u nekom momentu pogresno izrazio, ali sam pravio 0+1. Dakle 3 diska u 0, druga tri diska u 0 i onda ta dva stripea u 1. Ili plasticnije iz ovog linka http://www.thegeekstuff.com/2011/10/raid10-vs-raid01/ druga opcija.

Sustina je da je to u podesavanjima normalno namesteno, diskovi rade kako treba da rade, mirror radi kako treba da radi, samo se s vremena na vreme desi da ceo komp zabode, sto slozices se nije bas normalno ponasanje, zato smo prvo pokusali s menjanjem procesora, memorije, napajanja i svega ostalog jer to ne bi smelo da se desava. Na kraju kad sam ostavio samo jedan Raid 0 stripe sve radi kako treba. Nisam nigde stavljao Raid 10 u opcijama i sl.

 

I tvoja ploca nije deklarisana da moze 0+1 vec da moze 1+0.

To je moguce u podesavanjima jer kontroler podrzava pravljenje raidova od drugih raid device-ova, ali je u dokumentaciji lepo napisano da podrzava samo raid10 i nisu stavili ogranicenje da ne vidis raid0 device-ove kad pravis raid1 jer eto, kontali su dokumentacija ima poentu.

 

raid10 je 1+0.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

zato sto tar raid kontroler nema snage da se izbori sa 6 diskova, nema dobar drajver, prosto ne valja. to se ne radi tako

 

Shvatio sam i ja to, na tezi nacin. isto kao sto onomad Vudu rece nekome da prosto ne valja ultrabook za grafikom jer ce se to pregrevati i to je tako, jbg zajeb. Ali taj koji je kupio taj laptop pa mu ne radi kako je zamislio i ja kome ovo ne radi kako sam zamislio logicno ukazemo nekome drugome u slicnoj situaciji sta moze da se desi. Jer dal raid kontroler na skupoj ploci ima dobar drajver ili ne sustinski nije moj problem. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

pa jeste sustinski, jer ako ces nesto ozbiljno da radis (a raid od 6 diskova to jeste) onda treba da pogledas i tehnicku stranu/opravdanost/mogucnosti, a ne da kupis ko muva bez glave zato sto sjajnim slovima pise SUPPORTS UP TO 24 DISKS!!! RAID SUPER

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Pa nije jer niko ovde njemu nije savetovao da dize "hardverski" raid kao sto si ti to radio. Moj predlog ploce je za softverski raid sa kojim sve navedeno radi odlicno. Problem je u tome sto se ne razumes i bunis druge koji se ne razumeju pricajuci kao da znas sta pricas. Da te nisam napusio za to, brue bi sada mislio kako je ta ploca ipak losa pa bi uzeo amd resenje iako hoce intel itd itd, a pritom je ta amd ploca isti kurac kao ova asrock intel ploca sto se tice raid kontrolera. Jel shvatas koliko je kontraproduktivno kad kenjas o necemu u sta se ne razumes ni malo?

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

А не, ја сам једва чекао да неко помене интел, након што сам се најежио за АМД препоруку. :)

 

дакле сума сумарум:

- она интелова плоча

- јел потребан неки јачи процесор тј шта је оптимално за ове потребе и поменуту цифру?

- 1 ссд хард за ос и неких 5 редова (по 4 тера... ипак ће се ово набављати након нове године)

- меморија.. 8 гб?

- препорука за кућиште/напајање? Да ли је изводљиво и препоручљиво да нпр набуџим потпуно друго кућиште резервисано само за хардове, са сопственим напајањем (евентуално синхронизовано што се тиче напајања плоче) или?

- линукс са софтверским решењем раида са нормално потребним пакетима и подешавањима? у овом случају - може да крца ове Widnowse, поготово што су неки лимитирани због Home верзије... да, могу да их "набуџим" да буду про, али ипак то ми нису кућни компови... лиценце прича, да скратим.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Bottom line, nisi se zajebao izborom ploce nego si se zajebao prilikom odabira resenja i prilikom konfiguracije, a sve to zato sto ne umes.



А не, ја сам једва чекао да неко помене интел, након што сам се најежио за АМД препоруку. :)

 

дакле сума сумарум:

- она интелова плоча

- јел потребан неки јачи процесор тј шта је оптимално за ове потребе и поменуту цифру?

- 1 ссд хард за ос и неких 5 редова (по 4 тера... ипак ће се ово набављати након нове године)

- меморија.. 8 гб?

- препорука за кућиште/напајање? Да ли је изводљиво и препоручљиво да нпр набуџим потпуно друго кућиште резервисано само за хардове, са сопственим напајањем (евентуално синхронизовано што се тиче напајања плоче) или?

- линукс са софтверским решењем раида са нормално потребним пакетима и подешавањима? у овом случају - може да крца ове Widnowse, поготово што су неки лимитирани због Home верзије... да, могу да их "набуџим" да буду про, али ипак то ми нису кућни компови... лиценце прича, да скратим.

 

Mislim da je neki i5 sasvim dovoljan.

Ssd za sistem nije imperativ jer taj sistem nece nista pisati i citati sa sistemskog diska kad se jednom podigne.

Memorija zavisi od izbora platforme i resenja. Linux sa md-om i lvm-om ne zahteva mnogo memorije ali zfs zahteva. U svakom slucaju je 8gb dovoljno.

 

Kuciste i napajanje prepustam vudiju

 

Linux ti je fri i po izboru ga skines sa neta. Sto se tice windowsa, ako mozes da im pristupis preko mreze, radice im bekap, ne znam koja licenca je potrebna za to.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Napajanje Seasonic od 100-150 evra, kućište ne znam.

Memorije 16 GB.

Odvojeno kućište s odvojenim napajanjem nije neka garancija, i ono isto može da rikne i povuče sve diskove. Za pravu sigurnost trebao bi ti neki redundantan sistem, ili jak UPS gde se kompjuter sve vreme napaja s akumulatora, dakle bez onoga da se UPS aktivira tek kad glavno napajanje "padne".

 

Linux uzmi CentOS ili Ubuntu Server, zbog lakšeg podizanja RAID-a i bolje podrške na netu. Lično naginjem Ubuntuu, al guglaj "<ime distribucije> raid installation" pa vidi šta ti deluje lakše.

Link to comment
Share on other sites

e samo da dodam, zaboravio sam, ako uzimas vise od 2 diska, nema razloga da pravis raid 1 ili 10 ili 0+1, nema potrebe da bacas pola kapaciteta. raid 5 ti je sasvim dovoljna zastita, a imas n-1 kapaciteta.. Performanse ti ionak nisu vazne

 

A mora da lanem, kolko god se neki bunili, da misim da tebi ovo nije potrebno, jer niti radis u nekoj firmi gde se zhteva dnevni bekap, niti si skilled kako mi deluje. 

 

2 oveca USB diska, jedan za bekap, a drugi za kopiju bekapa (jer ce crci jednom sigurno), i kacenje tog usb na neki komp (dedicated ili tvoj) i pravljenje share na njemu. Jeste da deluje non-geek i "drzavna firma style", ali razmisli, kad ti otkaze jedan disk na linuxu u raidu, kolko ces umeti da ga rebildujes.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...