Jump to content

NAS v2.0


brue

Recommended Posts

Ок, ово је наставак некадашње неуспеле приче са WD-овим NAS-ом.

Контам да овде у фирми направим неки custom-made, и ок - знам да може све да се изгугла, али ми је лакше да питам људе овде, који се у то разумеју и (евентуално) имају и искуства са овим. Не могу да се више дркам са готовим NASовима, тј изгубио сам поверење у исте. А контам да ово може фино да се набуџи кад се иде пешке.

 

Дакле, мудре главе (без сарказма), дајте неке предлоге, савете, линкове итд.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Cek sad par pitanja - jel tebi to treba samo nesto gde ces skladistiti fajlove, bekape i sl, ili je to nesto gde ce biti svi fajlovi u firmi, kao neki fajl server i sl? U smislu koliko je bitno da bude brza razmena podataka sa drugim kompovima, pogotovu ako nekoliko njih pristupa istovremeno?

 

Druga bitna stvar je koliko diskova nameravas da stavis u njega i jel ti prostor ogranicenje? Tipa ako imas mali prostor da to pakujes u neko malo kuciste gde staje 2-4 diska ili je prostor nebitan pa mozes odmah da uzmes neki big tower gde staje 12 diskova iako ces na pocetku staviti samo 4?

 

Generalno meni su se WD Red diskovi pokazali super za tako nesto, ali kapiram da ces od njih dobiti ospice :) Druga opcija su Seagate Baracuda (iskopacu tacan model ako te interesuje) koji su cak i jeftiniji od WD Green a brzi i meni u kucnom kompu super radi kao storage diska. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

evo ti prvi glup savet.

 

Uzmes polovan wdtvlive, stavis na njega wdxtvlive, i nafilujes ga eksternim USB diskovima.

Samba/NFS mu savrseno radi, kuci mi sluzi kao file share, prilazim na njega sa androida, iosa, windowsa.

Radi sve i kad je uredjaj ugasen (ono power dugme), ima na sebi linux, mozes da ga menidzujes :)

 

A drugi pametan savet je da nam kazes kolko imas love.



ovo sam sve sredio jer sa win masina (win7) wdtvlive prosto cifs/samba ne radi dobro.

Sa wdtvlive i custom romom radi ali radi! prezadovoljan sam.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ovo sam sve sredio jer sa win masina (win7) wdtvlive prosto cifs/samba ne radi dobro.

Sa wdtvlive i custom romom radi ali radi! prezadovoljan sam.

 

Koja si ti nobina pa to nema nigde ... al ajd da je neki tamo programer ovo izjavio, nego ti ... "sistemas" sto bi rekli ... jooooooooooj

 

samba radi bolje nego windows file server sa win7 i svim ostalim samo treba je podesiti ... 

 

@brue

Moja preporuka ide za freebsd sa zfs-om ali je pitanje da li bi ti znao to sve da podesis tj bolje je pitanje da li bi imao nekoga da ti to podesi jer sam nema sanse.

Freenas kao modifikacija fbsd-a za NAS je ista stvar jelte samo mozda malo unapred pripremljena za tu namenu.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

nisi procitao sta sam napisao, tj nejasno sam napisao da te opravdam

 

Kada sam pravio share sa win7 masine, nije radilo dobro na na androidu, iosu i wdtvlive.

 

Resenje sam pokusavao mesec dana, nisam imao dobar rezultat.

 

Nakon toga sam stavio kastom rom na wdtvlive, u njega ubo svoje USB diskove, podesio sambu i sada sam jako zadovoljan jer veoma lako mapiram njegove smb shareove na android, ios, i windows masine kao network drajvove.

 

Jel sad jasnije?



sambu sam podesio na wdtvlive, da jos dalje pojasnim.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ok, ok, извињавам се, ипак да дам више информација:

 

1. за фирму... дакле, све до хиљаду евра долази у обзир, евентуално и мало јаче бих могао да искамчим. не може ништа половно да се купује.

2. искључиво за бекап

3. с обзиром на способности корисника, бекап - аутоматски

4. нема потребе за повезивањем са неким wifi и сличним уређајима

5. у мрежи су све Windows ОS-ови, од буђавих Home Edition варијанти (спалио бих их) до Pro и Ultimate - XP и 7ица

Link to comment
Share on other sites

Ako ti treba automatski bekap onda ovi wdtvlive kurtoni nemaju sta da traze osim ako neces da na svakom workstationu podesavas bekapovanje.

 

Po meni, freebsd sa zfs-om ili freenas za zfs-om i na njemu amanda ili rsnapshot. Moguca je i linux alternativa za lvm-om i isto amanda i rsnapshot.

 

Cena zavisi od kolicine prostora koji zelis u startu mada to moze da se nadogradjuje po potrebi samo treba uzeti plocu sa sto vise sata portova (ima topiks gde sam pitao vudija sta bi bilo najbolje za to na hw delu i neka amd konfa se pokazala kul)

 

Mada mislim da ti do hiljadu evra ostane dobrano kinte da platis nekome da ti to namesti. Evo recimo igor :D, a ja cu doci na cevape da mu sufliram :P

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Moze svako da namesti, literatura postoji i lako je citljiva, a ovo je bas osnovni setup.

 

Ovde je automatizovan bekap najpipaviji, jer je potrebno staviti i podesiti softver koji ce bacati bekape.

 

kako bih ja ovo uradio :)

 

Dodao neki uredjaj do 1000 eura... verovatno pc sa raidom koji ce podrzati 1 ili 5. Dodao koliko mogu diskova i napravio raid.

Instalirao OS po zelji (linux/windows, stvarno je svejedno) - ovde vec linux ima prednost zbog sw raida.

Konfigurisao sambu ili cifs

napravio kolko usera tolko foldera

Svakom korisniku mapirao kao share //server/share/korisnicki_folder

kreira robokopi skriptu koja ce svaki dan u ponoc (ili kad rade kompovi) kopirati potrebno na mapiran prostor.

 

ovo je vec radjeno u praksi i jako lepo radi.



robokopi je super jer moze da radi inkrementalne bekape, da ne mora svako vece full. I stavio bi na tu masinu baem dve mrezne kartice i napravio port channel cisto zbog toga so ce vise masina pisati na nju pa da se poveca protok.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Jedina razlika u odnosu na ovaj topic jeste da sada imas solidno ploca za Intel koje imaju po 6 SATA 3 konektora, to nije bio slucaj pre sest meseci pa ako hoces Intel to je isto opcija. Jedini je problem sto nisam video Intel plocu sa 7 portova, vec samo sa 6, moguce je da ima neka, ali nisam nasao. 7 portova je bolje zato sto mozes da imas sistemski hard plus jos sest, a kod ove ti fali taj port za sistemski. 

 

Dakle kod ploce gledas samo da ima sto vise SATA portova kako bi mogao da nakacis dosta diskova. Procesor neki iole solidan, ali svakako nema potrebe da se ide preko i3 ili AMD ekvivalenta. Stavi malo vise rama, tipa 8GB bi trebalo da bude ok, integrisana grafika radi posao bez problema. Uzmi veliku kuciste koje ima neki dobar mehanizam za menjanje diskova, dobro hladjenje i dobro napajanje. Imas cak i one fore da Chieftec ima one kao eksterne fioke gde samo hard izvadis spreda ako ti to treba za nesto, tipa ako moras direktno da bekapujes s necijeg harda ili tako nesto. 

 

Ovo sto je Mohi rekao je ok za Linux, tu se ne razumem niti bih pametovao. Ja kod sebe u firmi koristim besplatni program za Win koji se zove Cobian backup. Po meni je super jer targetiras foldere koje hoces da bekapuje (doduse to mora da se odradi kod klijenta, deluje mi da Mohijeva varijanta moze nekako automatski za celu mrezu ili nesto), podrzava da samo kopira fajlove koji su promenjeni/dodati, tako da ne moras cele foldere da vuces svaki put. I ono sto je meni bitno moze vrlo lako da se automatizuje, tipa da u odredjeno vreme svaki dan (svaku nedelju, mesec, kakogod) bekapuje nesto, sto ja koristim da bi nocu radio bekap posto su kompovi ionako upaljeni jer obicno nesto drndaju u to vreme. Ali moze da se napravi i raspored da bekapuje pri startovanju ili gasenju racunara, za nekoga ko tokom jednog dana napravi 5 Excel tabela i drugih dokumenata po meni idealno. Meni ne odgovara jer moze da se desi da je dnevna promena podataka 100+ GB u jednom folderu :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

robokopi je super jer moze da radi inkrementalne bekape, da ne mora svako vece full. I stavio bi na tu masinu baem dve mrezne kartice i napravio port channel cisto zbog toga so ce vise masina pisati na nju pa da se poveca protok.

 

Upravo to, samo ja koristim taj programcic jer zasto bih pisao skripte ako vec ima gotovo :) I da, htedoh da se slozim ovo za dve mrezne i svakako gigabitne. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Да, тај Cobian сам одавно скинуо, погледао шта има од опција и држим га на stand-by у случају да се одлучим или будем приморан на ту варијанту, те чекам да дође нова буџетска година да могу да покупујем нешто... нормално, пре тога да видим шта ћу и како ћу. Зато сам и питао овде за савет.

 

Ништа, таман да се бацим ових пар месеци на ово што је Мохи написао. Имам кога да замолим за помоћ, те верујем да неће бити претерано проблема око конфигурисања.

Link to comment
Share on other sites

dobar backup sw ce te kostati vise nego sav hw, bar da ja znam

zato preporucujem robocopy skripte, koje ce se izvrsavati na korisnickim kompovima prema scheduleru, automatski, a ima dosta opcija i mogucnosti

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Postoji opensors centralizovano resenje koje bi se vrtelo na tom bekap serveru kao sto je amanda, koje se kaci na sve definisane workstatione i svlaci inkrementalni bekap sa njih koristeci predefinisanog korisnika za to. Dakle dodavanje korisnika od podesavanja na xy workstationa, i ostatak na serveru.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ок, па шта би сад, сходно променама у односу на онај други топик на тржишту, ваљало да се узме од хардвера? Имате неку препоруку, узимајући у обзир квалитет:цена (и оних хиљаду евра)? Вуду? :)

 

Ово укључује и хардове, пошто од оног проблема који сам имао кући са WDом и тоталним крахом харда, све гледам сумњичаво :)

 

пс. јесте Рејз, сумњичаво као и Star Citizen :P

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Pa pogledaj i ovaj forum posto pricaju iskljucivo o tome, pa ima dosta i preporuka za hardver http://forums.nas4free.org/

 

Ali na brzaka deluje i dalje da je AMD bolje resenje, zbog vise sata3 portova, tipa ovako nesto 

 

APU FM2 AMD A8-6500, 3.5GHz/ Radeon™ HD 8570D - 11k dinara

Gigabyte GA-F2A85XM-HD3 (8 sata3 portova) - 6k

Neki bolji kuler za procesor - 6k dinara 

2x HyperX 4GB - 8k

Cooler Master Silencio 650 Pure - 11k (ovo je neka generalna opcija, ima 7x 3.5" i 3x 5.25", dakle dovoljno za te hardove i neki opticki uredjaj)

Napajanje 735W Raidmax RX-735AP Modularno - 6.5k (ok je zato sto ima veliki 135mm ventilator i zato sto je modularno pa mozes kablove koji ti ne trebaju u tom momentu da odstranis, a posle dodas ako dodajes jos diskova)

Sistemski disk - SSD SATA3 120GB Kingston V300 - 9k dinara (cenim da je SSD tu bolje resenje jer ce mnogo manje struje da trosi u idle modu koji ce biti aktivan vecinu vremena, a sa druge strane kapiram da ti ne treba nesto mnogo veliki kapacitet)

Opticki uredjaj - Blu-ray writer Lite-On iHBS112, 12x BD-R, SATA, black - 7k dinara, tipa ako bas zatreba za neki eksterni bekap ili tako nesto, mada mozda za to moze da posluzi i obican DVDRW. 

 

Total bez diskova - oko 65k dinara, tj 570 evra. 

 

Diskovi mislim da su ti najbolja opcija ipak WD Red, recimo od 2TB su 11k dinara, od 3TB su 14.5k, tako da mislim da je bolja ova druga opcija, pogotovu zato sto ces kasnije lakse povecati ukupni kapacitet NAS servercica. E onda dolazimo do toga sta tacno oces, koliko diskova, da li oces RAID 1 ili mozda RAID 5, da li ti treba jos monitor, tastatura, mis, OS, dalje se uklapaj u budzet. Tipa mozda je opticki uredjaj apsolutno nepotreban, ja ga prakticno ni ne koristim na kompovima vise. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Па јебем ли га, контам да им ограничим шта се тачно бекапује (да не би улетали фајлови "гле како смо се провели на свадби, донео сам на флешу - стало 4 сата филма" и гигабајти "провода" са фирмине прославе неког празника), те сам због размишљао да одрадим ипак RAID 1, а онда сменски да поставим ауто бекап свакоме једном седмично након радног времена и тиме смањим евентуални притисак на бекап систем, чиме ми не би била потребна нека фантастична брзина рада, већ само класика.

Онај WD NAS је био са RAIDом 5 и иако изгледа као ок решење тај раид, ипак за ово што ми треба није преко потребно.

 

Самим тим, 6 хардова, тј 3 по 2 тера и сл, са исто толико мирора... сасвим довољно за бекап административних зајебанција и понешто техничке документације.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Razmisli samo ako mozes da uklopis o varijanti sa 3TB diskovima, bolji je odnos cene po gigabajtu, a s druge strane takav setap sa 6 diskova ti kasnije ne ostavlja mnogo prostora za prosirenje kapaciteta, dok ovako u startu dobijas veci kapacitet. Tipa na onaj moj predlog se uklapa u oko 1.000 evra sa tih 6 3TB diskova ako izbacis nadrndani kuler za procesor (koji je vise tu iz predostroznosti, neces ga overklokovati) i opticki uredjaj, sto i nisu neki kompromisi. Naravno opet ne znam da li u budzet treba da ti udju i monitor, periferije, os (edit: tj ako koristis linux onda ne ide os svakako :)...

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ja bi samo zamolio zverka da se vrati politici jer ma koliko mu ista lose isla, oko posla kojim se trenutno bavi zna koliko i komsijin mali.

 

http://www.itsvet.com/proizvod/asrock-z87-extreme4/comp_comp_mboard/149/2559

 

Intel ploca sa 8x sata3

 

Sto se tice raid setup-a, nemoj ici na raid 1 (mirror) vec raid 5 sa 3 diska u startu sto ti kasnije ostavlja mogucnost za jos jedan raid 5 od tri diska ako ponestane prostora te bi setup u slucaju 8 sata portova bio

 

2x mali disk u miroru za sistem

3x veliki disk u raid5 za storidz

i ostaje 3 porta za eventualni apgrejd sa jos jednim raid5 u buducnosti.

 

Ovo ostavlja prostora za 12tb storidza sa 6x3tb

 

U slucaju da to nije dovoljno moze se napraviti setup gde su dva sistemska diska isto 3tb u miroru ali da se za sistem odvoji 50gb cime maksimalni storidz raste na 15tb.



Pade mi na pamet i solucija sa jednim sistemskim diskom i raid-6 od 7 diskova gde dobijas isto 15tb ukupno prostora sa diskovima od 3tb i u ovom slucaju su ti podaci sigurni ako ti rikne do 2 diska od tih 7. Plus se onda mora napraviti neko resenje za brzo vracanje sistema u slucaju otkaza sistemskog diska.

  • Upvote (+1) 2

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Хм... видиш можда и тако буде ок. кажем, вероватно сам још и даље под утиском краха оног WD NASa који је имао шатро raid 5, али вероватно неоправдано, пошто није до раид система но до јебеног тупавог WDa.

Опет кажем, не би требало да ми буде фрка са простором, јер не би требало да буде претерано података, а ради се о мрежи са неких 20так компова.

 

 

И да, супер што има ок решење са интелом, нисам неки љубитељ амда.

Собзиром да се набавке, тј планови за исте, раде на годишњем нивоу за следећу годину, пре бих сад рокнуо све што је потребно, него да после чекам наредну годину и да мољакам и објашњавам зашто још исту ствар буџим. А и док још иоле има кинте... ко зна како ће бити касније.

Link to comment
Share on other sites

Pa nema neke velike nauke, raid-5 trpi fail jednog diska, i onda radi u degradiranom rezimu ali i dalje sve radi i zamenom diska posle rebuilda je sve kao prvog dana. Ne secam se tvoje problematike sa wd raid5 resenjem.

 

Plus raid-5 i raid-6 imaju neznatno losije performanse pri pisanju na diskove, ali to u slucaju bekapa nece predstavljati problem.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...