Jump to content

SPLIT: Otvaranje Starbucksa i drugih franšiza u Srbiji


Recommended Posts

ja sam i dalje u soku od istokovog komentara..on poznaje bar 100 takvih primera, jaoooooooooojjjjj..

 

apropo subwaya - necu sad da gusim, ali detaljno sam se bavio time svojevremeno, licenca je bas bas skupa >150 000e i sendvic bi morao prema nekom mom poprilicno detaljnom proracunu koji smo tada imali da kosta oko 450 din. minimum..a to u Srbiji niko ne moze da plati osim sacice od koje ne mozes da drzis biznis..tako da zajebite subway..

 

starbaks bi se ljudi popalili ali isto mislim da bi bilo neizdrzivo zbog skupe fransize, troskova i navijaca koji bi mesecno uzimali danak..

Link to comment
Share on other sites

BH je dobar, ali preskup, 540 me je ispao veliki burger, sa pomfritom je sve 670, što je po meni previše

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Imajte samo u vidu da vlasnik firme ne odredjuje cene koje ce biti u toj zemlji, vec to korisnik fransize prilagodi potrebama domaceg trzista (uz naravno postovanje uslova fransize vezano za kvalitet hrane, odrzavanje prostora i sl). A posto je kod nas hrana nacelno relativno jeftina mozda bi neka fransiza tipa SubWay mogla da opstane uz domace sastojke, ostaje samo pitanje toga sto verovatno niko ne bi imao dovoljno para da ulozi i da mu se to vrati za neki relativno razuman rok, a kod nas niko ne planira dugorocno neke stvari. 

 

U prilog ovoj mojoj tvrdnji je i cinjenica da tipa Big Mek obrok u nekim zemljama mozes da kupis za 2.5 evra, kod nas je 4, a ima zemalja gde je i do 7. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Imajte samo u vidu da vlasnik firme ne odredjuje cene koje ce biti u toj zemlji, vec to korisnik fransize prilagodi potrebama domaceg trzista (uz naravno postovanje uslova fransize vezano za kvalitet hrane, odrzavanje prostora i sl). A posto je kod nas hrana nacelno relativno jeftina mozda bi neka fransiza tipa SubWay mogla da opstane uz domace sastojke, ostaje samo pitanje toga sto verovatno niko ne bi imao dovoljno para da ulozi i da mu se to vrati za neki relativno razuman rok, a kod nas niko ne planira dugorocno neke stvari. 

 

U prilog ovoj mojoj tvrdnji je i cinjenica da tipa Big Mek obrok u nekim zemljama mozes da kupis za 2.5 evra, kod nas je 4, a ima zemalja gde je i do 7. 

 

A bogami negde i 10-12e :) uvek me srce zaboli kad u Dakijevom kraju treba da kupim big mek obrok, a to spada među najjeftiniju hranu :)

Link to comment
Share on other sites

samo da dodam da je kvalitet Grinetove kafe kod nas KEVA u odnosu na slicne lance.... A Starbaksova moka (pio sam je 5 dana u Londonu) mi je bas ono losija od Grineta.....  

 

Sto se sendvaja tiche, tu nisam iskusan, ne uzimam ih cesto kod nas.. a taj SUbway sam isto probao par puta i ono, sasvim prosecan...  Nego, meni je jedan od naj fenomena kod nas pizza slajsovi na koje se mazhe premaz (da ne kazem stavlja se dresing hahaha), npr kod bucka.. pa i ovi u Caribicu su poceli da stavljaju MAJONEZ i kecap na slajsove tj da nude ako oces...  To mi potpuno unisti karakteristican smek pizze...

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

pet postova o starbaksu a niko da napiše da im je govno kafa, eh

Koliko sam citao po netu starbucks via italia i via colombia su medju najboljim kupovnim instant kafama na trzistu, a i kafa po samim lokalima im je ok, nije bas govno...

pet postova o starbaksu a niko da napiše da im je govno kafa, eh

Koliko sam citao po netu starbucks via italia i via colombia su medju najboljim kupovnim instant kafama na trzistu, a i kafa po samim lokalima im je ok, nije bas govno...

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Starbucks postoji u temisvaru,klužu,burgasu....gradovima velicine novog sada a i standard ljudi u tim gradovima je na istom nivou kao u ns-u ..i imaju dobar promet(znam jer sam bio i  video vise puta a i godinama vec rade i nisu zatvorili)...e sad kojom logikom u beogradu starbucks ne bi uspeo? u ostalom i u ns-u bi onda trebalo otvoriti jedan...Mislim da jos nije otvoren zbog vlasti,mita i igrica sa licencama,monopol i ko zna cega jos.Pitanje je vremena kad ce starbucks doci u srbiju a prve lokale ce otvoriti u trznim centrima(delta city,usce,merkator i sl)...kafa jeste skuplja ali zavisi u odnosu na koji grad....u apatinu nije ista cena kafe kao u knez mihajlovoj tako da 4 evra za 3 deci kafe u starbaksu nece biti problem za grad kao bg jer ima velik broj ljudi koji su spremni makar jednom nedeljno da plate toliko a tu je i druga strana price-nas mentalitet i sklonost da banalne stvari sa zapada postanu kult ovde i da se masa popali kao nigde u svetu(h&m,oreo keks,monster energy drink i starbucks kad nasi odu u inostranstvo) Sto se tice subway-a,mislim da jedan lokal u bg-u na najprometnijoj lokaciji nece propasti,a ta teorija da mi imamo pljeskavicu i da necemo kupovati sendvice pada u vodu jer i grci imaju giros,turci kebab,nemci kobasice,englezi fish and chips,italijani picu itd....pa je tamo subway kao fransiza uspeo,jer ciljna grupa tih fransiza nisu zatucani ljudi 30+ koji nisu ni parce pizze probali i kunu se u jagnjetinu vec mladi,tinejdzeri koji su jako nalozeni na te fransize sa zapada...a tih mladih ce biti sve vise(logika)....Treba pogledati primere iz okolnih zemalja i uspeh fransiza,to je najbolji znak....jer ako 5 puta manji gradovi od bg-a mogu da odrzavaju fransize u zivotu(i vise od toga) onda bi bg bio odlican poduhvat za onog ko prvi kupi licencu i otvori te lokale...

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Starbucks postoji u temisvaru,klužu,burgasu....gradovima velicine novog sada a i standard ljudi u tim gradovima je na istom nivou kao u ns-u ..i imaju dobar promet(znam jer sam bio i  video vise puta a i godinama vec rade i nisu zatvorili)...e sad kojom logikom u beogradu starbucks ne bi uspeo? u ostalom i u ns-u bi onda trebalo otvoriti jedan...Mislim da jos nije otvoren zbog vlasti,mita i igrica sa licencama,monopol i ko zna cega jos.Pitanje je vremena kad ce starbucks doci u srbiju a prve lokale ce otvoriti u trznim centrima(delta city,usce,merkator i sl)...kafa jeste skuplja ali zavisi u odnosu na koji grad....u apatinu nije ista cena kafe kao u knez mihajlovoj tako da 4 evra za 3 deci kafe u starbaksu nece biti problem za grad kao bg jer ima velik broj ljudi koji su spremni makar jednom nedeljno da plate toliko a tu je i druga strana price-nas mentalitet i sklonost da banalne stvari sa zapada postanu kult ovde i da se masa popali kao nigde u svetu(h&m,oreo keks,monster energy drink i starbucks kad nasi odu u inostranstvo) Sto se tice subway-a,mislim da jedan lokal u bg-u na najprometnijoj lokaciji nece propasti,a ta teorija da mi imamo pljeskavicu i da necemo kupovati sendvice pada u vodu jer i grci imaju giros,turci kebab,nemci kobasice,englezi fish and chips,italijani picu itd....pa je tamo subway kao fransiza uspeo,jer ciljna grupa tih fransiza nisu zatucani ljudi 30+ koji nisu ni parce pizze probali i kunu se u jagnjetinu vec mladi,tinejdzeri koji su jako nalozeni na te fransize sa zapada...a tih mladih ce biti sve vise(logika)....Treba pogledati primere iz okolnih zemalja i uspeh fransiza,to je najbolji znak....jer ako 5 puta manji gradovi od bg-a mogu da odrzavaju fransize u zivotu(i vise od toga) onda bi bg bio odlican poduhvat za onog ko prvi kupi licencu i otvori te lokale...

fwp wot tldr

Link to comment
Share on other sites

da baš se osećam prozvanim lol.

pokusao sam da bacim foricu, posto upadam debelo u taj tvoj rang glupih ljudi koji jedu jagnjetinu, ali ocito daje smena generacija u punom jeku.

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Sta bi rekli ovi nadobudni klinci danas kad bi znali da je pica na parce postojala kod nas i pre 15 godina, a hamburgeri na ulici i pre 25? :o

zapravo prva "hamburgerija" u bgd je bio kod starog merkatora na stanici, zvala se boban. otvorena neke 1985. mada kapiram i frulasa, kada imas 16 god, trideset ti se cini kao nesto ezotericno, ja sam isto tako u isti koš stavljao i ljude od 30 i 60, bilo mi isto.

mislim napisao je ok post, iako skroz pogresan sa stanovista analize ciljnog potrosaca. za subway bas mislim da su ciljni potrosaci ljudi koji tripuju da jedu zdravo i amju love, tj bas 30 +

ustvari,

What is the SUBWAY® chain’s target market?

The target market is young adults between the ages of 16 and 39, although people of all ages and backgrounds enjoy delicious SUBWAY® sandwiches .

ko politikin zabavnik 7-77

i da, jos uvek sam young adult, hjea!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...