Jump to content

Koja Banka?


Recommended Posts

Okej, ali uvodjenje tog sistema kosta. Jeftinije je sa sertifikatima na mini cd-u.

 

EFG nema mini-cd. JEdnom godišnje mi instaliraju dig. sertifikat na moj komp. Plaćam samo sa njega. Mislim, možeš na više računara da ga instaliraš.

Svakoga dana u svakom pogledu, sve više napredujem

Link to comment
Share on other sites

Osim u pogledu toga što firminu karticu ne moraš da daš na očitavanje ^^

 

Ne moras ni licnu osim ovlascenom licu.

Ti pričaš ovde šta treba da uradi banka, a to spajanje dokumenata nije na banci nego na državi. Načestitam se ja tebi malo nove godine još jednom!

 

Spajanje dokumenata nije na banci, a lik je pitao "kad ce vise na licnoj" sto je sasvim realno i nesto cemu treba teziti, na sta si ti poceo da lupetas o autorizaciji jmbgom i slicnim glupostima jer ne znas gde bijes.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

EFG nema mini-cd. JEdnom godišnje mi instaliraju dig. sertifikat na moj komp. Plaćam samo sa njega. Mislim, možeš na više računara da ga instaliraš.

 

 mini cd je samo nosilac sertifikata. Kažem da je lakše da se banke odluče za već utaban sistem kome se znaju sve mane prednosti i kako radi (sistem sertifikata, privatni i javni ključ) nego da uvode sisteme za tokene, sms, kurac palac. 

Naravno i to ce jednog dana biti prihvaceno. Jedino sto ce u scenariju da na LK imamo objedinjeno sve, zahtevati da imamo citac smart kartice, software za isti, sto moze biti pain in the butt.

 

Mislim da ce umesto toga ici na to da mobilni telefon (tj personalizovana kartica u istom) služi kao "centar". Pomoću njega ćemo plaćati u prodavnicama, autentikovati se na servise, kod lekara se prijavljivati itd itd.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

OK, ali sto ne bi na primer makar stavili sertifikat na USB a ne da bude i dalje na mediju koji sve više ljudi nema gde da ubaci? neka zaštite usb od formatiranja i šta god da im je tu zabrinutost ako je uopšte ima. ionako su usb-ovi sad džabe, mogu da budu skroz minimalni i da se lepo okače na ključ ili stave u novčanik i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, čitači smart kartica su već sada veoma jeftini, tako da cena svakako ne bi trebala da predstavlja problem. 

 

Što se mobilnog tiče, moguće, ali bih onda ipak preferirao onaj sistem kao telenorov PlatiMo kurac palac, gde je sertifikat valjda u sim kartici, odnosno, voleo bih jednostavno da taj sistem može da se odvoji od samog uređaja.

Svakoga dana u svakom pogledu, sve više napredujem

Link to comment
Share on other sites

da to je predvidjan scenario. Kod citaca nije problem cena, vec jos jedan uredjaj koji se kvari i potrebno ga je konfigurisati :)

 

Uzmi todos argos mini 2 pa vidi kolko se ludacki ponasa na razlicitim platformama, a onda dodaj tu i aplikaciju za citanje-pisanje po karticama,

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

pa onda ugasi fb, tviter, zameni telefon nekom motorolom . Mislim sad zvučiš kao ona budalaština koja je svojevremeno cirkulisala facebookom "dragi moji fb prijatelji, zelio bih da moja konverzacija sa vama ostane privatna. Zato vas molim da..."

 

Milsim kako ce na moju privatnost uticati to sto imam jedan uredjaj sa jednim "sertifikatom" na kojem je moj jmbg/pin/broj zdravstvenog.

Utice negativno, ali to i sada koristimo.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

OK, ali sto ne bi na primer makar stavili sertifikat na USB a ne da bude i dalje na mediju koji sve više ljudi nema gde da ubaci? neka zaštite usb od formatiranja i šta god da im je tu zabrinutost ako je uopšte ima. ionako su usb-ovi sad džabe, mogu da budu skroz minimalni i da se lepo okače na ključ ili stave u novčanik i to je to.

Сертификат већ постоји на УСБ-у :) као што може да се убаци и у личну карту тако да ми није јасно што Драшко говори као да то не постоји :)

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

pa nije isto da li će se na fejsu pojaviti pijana slika iz provoda (a i umem da podesim fejs pa su male šanse da se to desi) ili će neki batica na benzinskoj pumpi pročitati ceo moj zdravstveni karton. jednostavno kombinacija nove tehnologije i tehnološki nepismenog naroda koji je sklon krivinarenju i sitnim prevarama kod mene izaziva baš lošu reakciju. ako vam je toliko bitno da nosite jednu karticu umesto tri-četiri, samo napred, al nadam se da će ostati opcija i za mene

 

 

za mobilni telefon se slažem, previše informacija to govno skuplja o meni i prosleđuje guglu i nsa-u. al svejedno, više poverenja imam u gugl nego u baticu sa pumpe.

Link to comment
Share on other sites

Pa nije bitno (kolko se kartica nosi, barem meni), ali cinjenica je da se ide u tom smeru. 

Edited by f4ts0

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Pa pricali smo o licnoj karti na kojoj je sertifikat za ebanking, ne o klasicnoj platnoj kartici koju dajes svakome.

Licnu moras da das samo panduru. Meni se ni to davanje panduru ne svidja ali se to moze standardizovati u smislu da pandur ima citac koji cita samo to i nema nista drugo pri ruci da povuce sertifikat, plus je sertifikat zasticen sifrom (pinom u slucaju banaka).

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Pa pricali smo o licnoj karti na kojoj je sertifikat za ebanking, ne o klasicnoj platnoj kartici koju dajes svakome.

 

nadovezao sam se na ovo o mobilnom telefonu kao kartici za sve živo

Link to comment
Share on other sites

pa poceli smo da pricamo i o siroj slici, niko nije napao tvoju neporecivost i tacnost.

 

Malo smo onako razvili diskusiju, nadam se da ti ne smeta. Eto ja sam (da sažmem) napisao da mislim da će taj korak sa sertifikatima na LK biti zaobiđen tj preskočen, i da će se razvijati za mobilne uređaje. Da li sistemom slanja sms kodova, aplikacijama kao bnet authentikator, prinosenjem telefona sa NFC tehnologijom nekom čitaču, nebitno sada.


nadovezao sam se na ovo o mobilnom telefonu kao kartici za sve živo

 

Inače razvoj ovog koncepta već uveliko postoji. Dojče telekom je finansijer projekta gde bi se umesto kartica plaćalo prinošenjem mob telefona čitaču, kao i upravo centralizovanjem svih podataka na baš taj mobilni tj karticu u njemu.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

što se toga tiče, gugl i još neki već uveliko rade na tome, i po americi ima lokacija na kojima je moguće plaćati mobilnim telefonom. kad apple izbaci svoj sistem za plaćanje, to će biti to.

Link to comment
Share on other sites

jedini razlog zasto meni ovo smeta je sto cu tada kada izgubim tu karticu izgubiti sve (licnu, zdravstvenu, pasos, platnu, vozacku...)

Ovako ih ili ne nosim sve, ili nosim u 2 džepa pa kad nesto izgubim nešto mi i ostane.

 

Ofc, posto je sve centralizovano, u svetu ce se verovatno kopija dobijati ili trenutno nakon provere, ili za sat dva, dok će kod nas ipak biti potrebno da se ode u mup, da izjava, plate takse, i ceka 21 dan :=)

Edited by f4ts0

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

rzrkt2
 
Pocheo sam da se interesujem za ebanking rachun u Intesi i poslah im mail da vidim 'de imaju taj cd, da ga ne jurim random. Dobio sam sledeci odgovor:

 
Poštovani,

 

Ovim putem Vas obaveštavamo da usluga elektronskog plaćanja, koja uključuje upotrebu mini CD-a, više nije aktivna. U ponudi su dve usluge za elektronsko bankarstvo, a to su Intesa Mobi i Intesa On-line.

 

Intesa Mobi usluga je dostupna putem prenosivog uređaja (mobilnog telefona, tablet, iPada) u bilo koje vreme, nezavisno od uobičajenog radnog vremena ekspozitura Banca Intesa. Regiistracija Intesa Mobi usluge (aplikacija mToken I mBanking) vrši se u ekspoziturama Banca Intesa potpisivanjem odgovarajućeg ugovora – pristupnice o korišćenju pomenute usluge. Korišćenje Intesa Mobi usluge moguće je istovremeno samo na jednom uređaju. Ukoliko želite da koristite aplikaciju na drugom uređaju, neophodno je da izvršite ponovnu registraciju.

 

Intesa On-line aplikacija pruža Vam mogućnost da na siguran način obavite bilo koje bezgotovinsko plaćanje kad god i odakle god poželite, bez provizije. Moguće je da isprobate demo verziju na Vašem računaru. Dovoljno je da imate računar i Internet vezu i možete pristupiti Vašim računima. Zahtev za korišćenje Intesa On-line usluge možete podneti u bilo kojoj ekspozituri Banca Intesa.

 

Usluga je dostupna na adresi https://online.bancaintesa.rsputem sledećih internet pretraživača:

•Google Chrome 8+

•Mozzila Firefox 4+

•Internet Explorer 8+

•Safari 4+

•Opera 10+

•Opera Mini 11

•WebKit baziranim pretraživačima na smartphone i tablet uređajima

Za dodatne informacije Vam svakako stojimo na raspolaganju, kao i Kontakt Centar Banca Intesa, na broju  011/ 310 88 88, svakim radnim danom od 8 do 21h i subotom od 9 do 14h.

 

Srdačan pozdrav,

 

 

Mislim da su sa ovim bukvalno juche pocheli, mozda josh nekom bude interesantno.

Edited by jasamnepismen
  • Upvote (+1) 1

.

Link to comment
Share on other sites

I dalje koriste Javu za nešto  [xx(]  Ali bmk rade plaćanja i bez toga samo ne razumem šta su promenili, sertifikat sa CDa sam i ranije imao iskopiran negde, sajt izgleda manje više isto, utisak je da radi malo brže i to je to, who was phone ?

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...