Jump to content

Rase pasa


Recommended Posts

Ceo život čekam da se preselim u kuću i uzmem psa, al pošto se to neće desiti nikad, odlučio sam da psa čuvam u stanu, čega sam dugo bio protivnik al sam konačno popustio :/

 

Elem, stan u kom sam trenutno nije preterano prostran, nije baš u blizini nekih velikih parkova, a ja sam radnim danima kući samo kasno popodne/uveče, sestra malo češće zavisno od faksa, tako da tražim nekog psa kome genetika/konstitucija ne nameću potrebu da stalno bude fizički aktivan, tj da ne mora da se šeta 5 puta dnevno

 

Rasa u koju sam se zaljubio je Jack Russell Terrier, ali sam skapirao da je strašno hiperaktivan i da bi i njemu i meni bio mučenje taj život u stanu.

 

Onda sam gledao neke totalno flegma rase, tipa Francuski Buldog, ali sam čitao o njima kako imaju dosta problema sa zdravljem, najviše sa termoregulacijom i ne podnose ekstremne temperature zimi i leti, a takve su jako uobičajene za Beograd

 

Ima li nekog ovde da se malo bolje razume da mi pomogne oko nedoumice?

 

U suštini se i dalje jako lomim da li uopšte da uzimam psa, al mislim da će to morati da se desi :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

macke nikako, bas mi se zgadilo cuvanje istih u kuci nakon par godina sa bivsim cimerom i njegovom mackom :)

 

jbm li ga, plan je kao da sestra i ja naizmenicno budemo "aktivni sa njim", tj ja uvece i vikendom a ona preko dana ...

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

U jebote - kad si tamo napisao neke egzoticne rase ja rek'o ovaj ce sad da trazi zavijajuceg psa s Nove Gvineje :) A dilema je Dzek Rasel ili bulgod kojih ima koliko god hoces :)

 

Prvo je prvo - pas je velika obaveza, to moras odmah u startu da rascistis. Dakle minimum minimuma je da ga setas pre i posle posla ili uvece, bez obzira koliko mali bio, sve osim civave trazi minimum 30-45 minuta dnevno setnje. Dakle to je vreme koje moras da odvojis samo za setnju, plus su tu druge obaveze zavisno od rase tipa cetkanje, ciscenje i sl. Evo ovaj moj skot se jutros uvaljao u crkotinu, em sto sam ga prao pola sata em mi je ceo stan smrdeo. Generalno veliki broj rasa dobro podnosi to sto je gazda na poslu ceo dan, ali naravno onda trazi paznju kad vise nije sam. 

 

Sto se rase konkretno tice ja imam mopsa (a i komsija Krule :) koji je dosta slican francuskom buldogu tako da tu mogu da ti dam par saveta. Generalno vrucina/hladnoca nije toliko bas problem, ali recimo u ovim letnjim mesecima ja redovno u setnju nosim bocicu s vodom jer im se desava da se pregrevaju, tako da treba izbegavati setnju kad je bas vrelo. Ja zimi nemam bas nikakvih problema, mada buldog ima malo kracu dlaku pa je mozda izvesno da ces kad je bas hladno i sneg morati kera da vodis s gej odelcetom :) U svakom slucaju to ne bi trebalo da bude problem. Opet te rase imaju problema s kozom (najcesce osetljivost), mogu imati problema s ocima, s disanjem naravno i sl. Generalno su lepi, ali nisu bas low-maintenance u tom veterinarskom smislu. 

 

Dzek Rasel je u tom pogledu mnogo zahvalniji, ali s druge strane je mnogo aktivniji pas koga moras mnogo da setas (relativno njegovoj velicini). Problem je sto ako ga ne setas i ne istrcavas ce on da uzme i da ti izede sve po kuci jer ce imati mnogo viska energije. Moj komsija ga ima i onako malog kera on opusteno seta po 2 sata dnevno. 

 

Generalno svaki pas moze da se uklopi u svaki stan, ali ono sto je bitno jeste psa uklapati sa gazdom, tj obavezama i vremenom koje se moze odvojiti za psa. A svakako je obaveza poprilicna. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Теби треба енглески булдог :)) Тај пас не ради ништа сем што прди  :) Ради у две брзине једе и спава :)

Edited by Kal1mero

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

Onda sam gledao neke totalno flegma rase, tipa Francuski Buldog, ali sam čitao o njima kako imaju dosta problema sa zdravljem, najviše sa termoregulacijom i ne podnose ekstremne temperature zimi i leti, a takve su jako uobičajene za Beograd.

svi ti manji psi, sa naboranom kozom i skvrcenim vilicama imaju problema sa zdravljem ili generalno krace zive od "normalnih". engleski buldog, francuski, mopsovi, sar pei itd.. ali to ne bi trebalo da te spreci u odabiru, jer svaki pas moze imati problema, a neki odu kod veterinara jednom u sto godina. moj buldog je imao dosta problema sa osetljivom kozom, ocima i jos par stvari zbog kojih sam bio kod veterinara gomilu puta dok je bio mali, ali srecom od tad evo godina prodje i nista, sve u najboljem redu. samo hrce i prdi :D

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

malo sam u guzvi pa ne mogu detaljno da odgovorim sad, ali

U jebote - kad si tamo napisao neke egzoticne rase ja rek'o ovaj ce sad da trazi zavijajuceg psa s Nove Gvineje :) A dilema je Dzek Rasel ili bulgod kojih ima koliko god hoces :)

pa egzoticne rase i ne znam, zato sam dosao ovde da cujem nesto novo

nije dilema A vs B, nego hocu da cujem za X, Y i Z :)

tnx na ovom do sad u svakom slucaju

Link to comment
Share on other sites

Ok, daj onda da suzimo izbor na to sta bi ti hteo a na osnovu ovoga sto za sada znamo - treba ti relativno manji pas, za stan. Treba ti verovatno manji pas koji nece delovati "pičkasto", u smislu ne odgovaraju ti pekinezeri, pudlice, jorkiji, civave, razni mali beli (vestiji, maltezeri, bisoni), kokeri i sl. Treba ti pas koji ne zahteva preterano setnje, tj fizicke aktivnosti. Jesam li nesto propustio? :)

 

Dve-tri rase koje meni padaju napamet su jos i

 

Bostonski terijer - slican je francuskom buldogu, ali je zapravo visi i ne tako zdepast, malo je agilniji, mada uglavnom vaze slicne karakteristike kao i za francuskog buldoga. 

Shiba inu - ovo je malo skupa zajebancija ali su preslatki. Sa njima postoje dva problema - prvo traze malo vise setnje, a drugo tvrdoglavi su kao magarci i mogu biti problematicni kao prvi pas. 

Fox terijer - meni su oni simpa, samo izgledaju kao plisane igracke, a imaju za tebe slican problem kao i Dzek Rasel, vole da budu jako aktivni. 

 

Inace iz tog razloga ne bih preporucio engleskog buldoga, uzasno su tvrdoglavi, a uz to i poprilicno jaki, nije bas idealan pas za nekoga ko nije imao pre toga kera. 

 

Sad kad pogledam i nisam preterano pomogao :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Moj glas ide samojedima. Jeste malo veci ali je to najbolji pas kojeg sam ikada imao. Ako ti se budu svidele slike da sada ne pisem ovde okolo naokolo reci da li bi razmislio o toj opciji pa ti mogu sve detaljno napisati o toj rasi. Na netu ima dosta gluposti koje se pisu o njima...

 

Poz.

Trenutno imam 2 komada 

Link to comment
Share on other sites

http://animal.discovery.com/breed-selector/dog-breeds/questionnaire/page1.html?question=1

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

btw, razmisli i o patuljastom snauceru. Prilicno su kul, tvrdoglavi su dosta, ali su mirni kada su sami.

Moj ce jos malo 14 godina i sve do sada nismo imali nekih vecih problema sa njim. Setamo ga u proseku tri puta dnevno.

 

Sve je to i individualno do psa - komsinica isto ima patuljastog snaucera i cesto je sam po kuci i sve zivo je pojeo :) A pritom se bas dosta i seta i sve.

 

A sta fali japanskoj akiti ako smem da pitam? Inace akita je medju najvecim psima a kul je za stan jer je cistunac.

 

Zato sam ja i predlozio Sibu s obzirom da je to zapravo isto sto i Akita samo u mops/buldog velicini, pocket sized :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa ne hvali nista,cisto imam Americku i o njoj mogu da pricam i da je preporucim...japanska je vjerovatno dobar pas,ali ga nemam jer mi se ne svidja zbog malo spicaste njuske na jagodicama i ne mogu da pricam,ipak svaka rasa ima svoju cud.... ali dobro opet stvar izbora...E da akite su ciste jako...redovno se oblizuju (ciste)...

  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, daj onda da suzimo izbor na to sta bi ti hteo a na osnovu ovoga sto za sada znamo - treba ti relativno manji pas, za stan. Treba ti verovatno manji pas koji nece delovati "pičkasto", u smislu ne odgovaraju ti pekinezeri, pudlice, jorkiji, civave, razni mali beli (vestiji, maltezeri, bisoni), kokeri i sl. Treba ti pas koji ne zahteva preterano setnje, tj fizicke aktivnosti. Jesam li nesto propustio? :)

 

Dve-tri rase koje meni padaju napamet su jos i

 

Bostonski terijer - slican je francuskom buldogu, ali je zapravo visi i ne tako zdepast, malo je agilniji, mada uglavnom vaze slicne karakteristike kao i za francuskog buldoga. 

Shiba inu - ovo je malo skupa zajebancija ali su preslatki. Sa njima postoje dva problema - prvo traze malo vise setnje, a drugo tvrdoglavi su kao magarci i mogu biti problematicni kao prvi pas. 

Fox terijer - meni su oni simpa, samo izgledaju kao plisane igracke, a imaju za tebe slican problem kao i Dzek Rasel, vole da budu jako aktivni. 

 

Inace iz tog razloga ne bih preporucio engleskog buldoga, uzasno su tvrdoglavi, a uz to i poprilicno jaki, nije bas idealan pas za nekoga ko nije imao pre toga kera. 

 

Sad kad pogledam i nisam preterano pomogao :)

 

evo otprilike

- manji pas ili ne neophodno manji ali pas kome ne treba sopstveni prostor od 20 kvadrata za spavanje/igranje po stanu

- definitivno ne pekinezeri/civave i te zajebancije, nije problem da izgleda kao plisana igracka ako izgleda pri tom i kao pas - tipa Akita

- lose bi bilo da zahteva previse paznje, tipa ako se jednom u nedelji desi da ne bude nikog kuci do uvece da ne padne u depresiju i/ili u strahu krene da lomi sve po stanu. mocicu da iskombinujem svoj dnevni raspored da ga dva puta dnevno izvedem u setnju, al ne bih mogao da se izborim sa necim sto moram da izmaram satima po parku (iako bi mi to verovatno najvise prijalo zarad mog licnog zdravlja i boravka u prirodi, neizvodljivo je sa trenutnim obavezama)

- ne treba mi "pas cuvar" u zgradi, nesto sto laje puno i ne da mira komsijama i nama u stanu

 

 

 

Evo rezultata mog testa:

http://bit.ly/191xC6R

 

Ovaj Shiba Inu je bas lepa rasa. Sta to znaci skupa zajebancija? Koliko moze da kosta? Zapravo do tog dela oko troskova jos nisam ni dosao, nemam predstavu koliko moze da ode mesecno na psa, pogotovu ako je malo veci i jede vise od mene

 

Kakvi su patuljasti Pincevi? to mi deluje kao cool rasa za stan (mada deluje bas kao igracka, malog rasta skroz)

 

Moracu malo da procesljam ovo do sada, ima dosta informacija koje treba mentalno da obradim :)

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...