Jump to content

Mašinac vs. Megatrend


Recommended Posts

Imam ja jedno pitanje ne vezano bas direktno za ovaj topic ali je malcice glupo da o tome otvaram poseban topic , pa bih bio zahvalan da mi date vase konstruktivno i pre svega iskreno misljenje.

Treba da upisem fakultet . Uradio sam prijemni na masincu "Ok" (~70%) i negde oko 30 sam ispod crte za budzet , mislim da ce se do ponedeljka to rascistiti (jer i sam znam neke ljude koji su upisali gradjevinu/etf/matematicki/fon/itd) pa nece upasti na masinac a uradili su prijemni. Druga opcija mi je IT Tehnologije na megatrendu. Megatrend kao megatrend , gledao sam studije i ako hocu da naucim mogu da naucim iako kruze price da je kriterijum izuzetno nizak. Moje pitanje je , posto su neki od vas mozda i zavrsili neke od ovih fakulteta , kakva su vasa misljenja ? Iskustva? Sta cu ja eventualno moci da radim sa tim u zivotu? I tako to , ako ste culi neke price bio bih vam jako zahvalan da izdvojite par minuta i napisete :) Hvala!

P.S. naravno izvinjavam se ako negde postoji slicna tema , ali ne verujem posto je velika vecina vankanterskog dela ovde na forumu dosta starija od mene. Pozdrav

  • Upvote (+1) 1

^.^

Link to comment
Share on other sites

Imam ja jedno pitanje ne vezano bas direktno za ovaj topic ali je malcice glupo da o tome otvaram poseban topic , pa bih bio zahvalan da mi date vase konstruktivno i pre svega iskreno misljenje.

Treba da upisem fakultet . Uradio sam prijemni na masincu "Ok" (~70%) i negde oko 30 sam ispod crte za budzet , mislim da ce se do ponedeljka to rascistiti (jer i sam znam neke ljude koji su upisali gradjevinu/etf/matematicki/fon/itd) pa nece upasti na masinac a uradili su prijemni. Druga opcija mi je IT Tehnologije na megatrendu. Megatrend kao megatrend , gledao sam studije i ako hocu da naucim mogu da naucim iako kruze price da je kriterijum izuzetno nizak. Moje pitanje je , posto su neki od vas mozda i zavrsili neke od ovih fakulteta , kakva su vasa misljenja ? Iskustva? Sta cu ja eventualno moci da radim sa tim u zivotu? I tako to , ako ste culi neke price bio bih vam jako zahvalan da izdvojite par minuta i napisete :) Hvala!

P.S. naravno izvinjavam se ako negde postoji slicna tema , ali ne verujem posto je velika vecina vankanterskog dela ovde na forumu dosta starija od mene. Pozdrav

 

Nemam veze ni sa mašinskim ni sa megatrendom, ali odgovor ti se nameće sam od sebe - upiši bilo šta, samo nemoj megatrend, singidunum i ostale slične ustanove za kupovinu diploma.

Edited by Савовски
  • Upvote (+1) 1

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Ahahah, sad vidim da sam upotrebio istu frazu na dva pitanja večeras :D

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Уроше, ако упишеш машинац свираћеш 3 или 5 дина у фалус а сви ће да ти говоре да си уписао јако зајебан факс. А реално је блеја.

Кад сам ја као малдић крчио себи пут тим стазама Машинац је примао све и свја. Са годинама је ствар постајала гора и гора и кад сам догурао до држања вежби клинцима лично сам видео и лика који је благо ретардиран, једва да може са скрпи реченицу, али пичи кроз факс. Тако да, главу горе.

 

Ја сам завршио смер процесна техника. Ранзноврсан смер који те учи пројектовању опреме која ради под повишеним притиском и температуром - индустријске пећи и котлови, размењивачи топлоте и сл. Рецимо да скоро свака фабрика има нешто такво. Сусрешћеш се и са прорачуном цевовода. Колико се уче праве ствари и колико си после спреман да радиш и знаш посао је јако дискутабилно. Лично мислим да нећеш бити у топ форми после било ког факса, па ни Машинца. Мени је, када сам почео да радим, фалило то што нико на факсу не пегла озбиљно техничке прописе. Мој први посао, ван факултета и виших школа, је било пројектовање гасних инсталација. Неки људи из генерације су отишли 100% у струку и пројектују штошта по свету и у Србији, неки се баве биотехнологијом и опремом за пречишћавање отпаних вода и гасова а неки и блеје. Мени се лично процесна допада и данас и не мислим да сам се зајебао. Постоје и други лепи смерови - аеро смер, војно машинство. Посао у Србији са таквим "егзотичним" смеровима скоро да можеш да заборавиш. Имаш и железничко и пољопривредно машинство који су, пре 7-8 година, имали 10 професора и 2 студента. Па ако ти се блеји тако, само напред. Највећи по броју студената је чини ми се производно машинство - обрада метала, машине алатке и сл. Мене никада није занимало али се они некако лепо сначазе и зарађају на факсу. Да ли малверзација и уценама, да ли некако другачије, не знам :) А да, смер сличан процесној и у сталном рату са нама је термотехника. Даје слична знања али по мени мање је свеобухватан за ту врсту усмерења. Они се баве и грејањем и климатизацијом, ми не. Опет поновљам, тако је било у моје време. Није то нека битна разлика, ако те западне икад пројекат те врсте научићеш.

 

Како машински инжењер није уметник као архитетка, јави се Емиле :), посао је мање креативан, нећеш јебати ентеријеристкиње, али ћеш се усрати од папира, прописа и урбанистичких услова. Да може да се ради и заради, може. Али је као и другим струкама у нас - колико гинеш толико и пара, а засигурно мање но у иностранству.

 

Да закључим, уписујући технички факултет ти на неки начин бираш струку и трасираш себи будућност. Нећеш као грађевински инжењер да са 25 отимаш Дуљу хлеб и машиш се кичице. Тако да гледај да улетиш на факс који те занимаи да радиш посао који ти је занимљив. "Исплатив" а теби несносан посао, макар било и јебање порнићарки, је зајеб и неостварен шивот. И бежи от тога. Што се Мегатренда тиче, факс се не смешан него смехотресан. Ако си видра која се сналази свуда и има у глави концепт куповине испита ловом зарађеном од проде кредита из Ив онјалн :), само напред. Ако тражиш знање, мислим да није то то. Надам се да сам мало помогао.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Semi-wot alert!

 

Mašinac:

+ : ima dosta smerova (20+ ako nisu menjali od mog vremena), tako da ne treba da se brineš oko usmerenja.

- : ima dosta smerova (neke treba zaobići ako stvarno želiš da naučiš neke stvari)

+: za razliku od npr. ETFa, gde su najzajebaniji predmeti u prvoj godini (tipa OET1,2, MAT, FIZ...) na Mašincu te oni čekaju krajem druge i u trećoj godini (Mehanika fluida, Termodinamika B, Automatsko upravljanje) tako da imaš dovoljno vremena da se "aklimatizuješ" na faks i napraviš plan napada za njih. Ovo je vrlo bitno. Ljudi su zbog nekog ili kombinacija ovih predmeta napuštali faks/odustajali da ga završe.

+/- (zavisno kakva si ti osoba): pet dana nedeljno, pet predmeta (3-2 predavanja + 2-3 vežbe). Prva, treća i peta godina idu prepodne (08-13h), ove druge popodne (14-19h). Dušu dalo ako si organizovana osoba/možeš da se izorganizuješ. Dušu uzelo ako nisi.

 

Bias: što se tiče IT smera na mašincu (kontam da to želiš da upišeš pošto ciljaš na IT na Megatrendu) je malo bljak. Možda grešim, mada malo verovatno.

 

Savet: Idi redovno na predavanja i vežbe (pod uslovom da upišeš Mašinac), bez obzira koliki su smor ili ti se čine da ti ne treba.

 

Megatrend:

+ : naćićeš posao mnogo lakše nego sa Mašincem (Srbija faktički nema industriju više, ali ima politiku)

- : kolege će ti biti neke ::khm:: kreature (pazi s'kim se družiš!  [:D]  )

+ : kolege će ti biti neke kreature (možda ćeš se družiti sa nekim budućim pomoćnikom ministara za socijalno razvijanje infrastrukture ili indo-evropske integracije... što pre počneš sa networking-om to bolje, hehe  [8D]  )

 

Bias: zaobiđi faks ako možeš (po meni, bolje da završiš neku Višu Ekvivaletnu nego njega)

 

Savet: ako odradiš kako je nickwood rekao^, sačuvaj joj broj i cenovnik. Trebaće mi zbog nekog, ::khm:: istraživanja.

Always remember to pillage before you burn.

Link to comment
Share on other sites

wot? koboy pls

 

QL77qev.png

  • Upvote (+1) 1

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

u moje vreme automatsko je bilo na 5toj godini, a ljudi su napustali faks zbog komboa dinamika tacke/dinamika sistema. 

mada ti su ionako samo upisivali da ne bi sluzili vojsku.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

@f4ts0: Na bolonji su pomerili automatsko na treću godinu. Što se tiče mehanika, dosta su ih razvodnjili na Bolonji. Za prolaz ti je dovoljno da si redovan na predavanjima/vežbama (kod mnogih profana to je uslov za ispit) i da zagreješ stolicu pred kolokvijume (mnogo bitiniji od ispita, jel zbog bolonje možeš da namakneš 6 pre samog ispita što je extra za kalkulacije u ispitnom roku).

Always remember to pillage before you burn.

Link to comment
Share on other sites

Kada kazes IT predpostavljam da mislis na programiranje ?

 

Gradivo IT-a na Megatrendu nije bas najbolje. Ne pricam o kriterijumima, tipa koliko stotina strana moras da naucis za prolaz nego o samom gradivu. Na jedan IT predmet idu 3 "sociologije" i tako tih gluposti.

Profesori koji to predaju su odavno ispali iz materije i gradivo je dosta out-of-date. Uci se gomila IT procesa i tako tih zajebancija, a jako malo "mesa". Ako hoces da se bavis IT-om preskoci bilo kakav fakultet. Cisto gubljenje vremena.

 

 

Trenutno u IT-u je stanje jako dobro sto se tice posla (U odnosu na ostatak). Za masince nisam tako siguran. 

Link to comment
Share on other sites

evo da se javim i ja kao josh jedan pripadnik masinske vrste, moj savet ti je ako upisujesh masinac da upises i ozbiljan smer, tj proizvodnju :p i onda samostalno da krenesh da peglash neki od 3d paketa za projektovanje i autocad, jer cesh se tako izdici iznad ostalih dronova i necesh zavrsiti negde u komercijali nekoj.... ne bih se slozio da nije kreativan posao, mozda ako si upisao procesnu:p:)

  • Upvote (+1) 1

No one can survive becoming a legend.

i ja kazem jebiga! Kao da je jebiga neka magichna rech.

Link to comment
Share on other sites

lol ne

 

Kakav god ETF bio, neke stvari koje sam tamo naučio ne bih nikad naučio samostalno. Nije "IT" samo čitanje tuđih manuala i prekucavanje komandi.

Stvarno mislis da si sada u boljoj poziciji nego da si tih ~5 dina kojih si bio na ETF-u pretvorio u ~5 godina radnog iskustva ?

Nije troll pitanje, ozbiljno pitam. Jer se tvoj posao razlikuje od vecine php/html/JS programera. 

Link to comment
Share on other sites

evo da se javim i ja kao josh jedan pripadnik masinske vrste, moj savet ti je ako upisujesh masinac da upises i ozbiljan smer, tj proizvodnju :p i onda samostalno da krenesh da peglash neki od 3d paketa za projektovanje i autocad, jer cesh se tako izdici iznad ostalih dronova i necesh zavrsiti negde u komercijali nekoj.... ne bih se slozio da nije kreativan posao, mozda ako si upisao procesnu:p:)

 

Eto kolko ljudi tolko cudi, ja sam upisao proizvodno, dao masu core ispita (kibernetika, teoprija procesa obrade, masinogradnja, grafika, i onaj predmet sa cnc masinama, ne mogu da se setim kako se zove) i popizdeo od kolicine studnata iz uzica, cacka i okoline (sry rur drugari) koji su imali hard core veze na tom smeru, lozili se. Kap koja je prelila casu je bila kad mi nisu dali da probam proengineer, ali smo zato drvili ceo semestatar o obliku opiljka tj STRUGOTINE. Onda sam promenio smer na industrijsko.

 

Od moje generacije, 80 posto masinaca je u IT, 15 posto profani, 5 posto radi posao i to samo 2-3 kao inzenjeri, ostalih par su prodavci.

Po meni IT ima mnogo vecu perspektivu nego masinac, 

 

ma nemoj kolumbo-šerloče!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

lol ne

 

Kakav god ETF bio, neke stvari koje sam tamo naučio ne bih nikad naučio samostalno. Nije "IT" samo čitanje tuđih manuala i prekucavanje komandi.

 

Zanima me sta si to naucio na ETFu a sto je nemoguce da se nauci samostalno, mislim da to nema mnogo smisla ja sam radio po knjigama sa ETFa pre 6-7 godina i u sustini sam pokrio sve oblasti koje su bitne za posao u ITu. Mislim da jednostavno ne postoji stvar koju ne mozes da naucis samostalno ili uz pomoc tutora.

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

A šta je profesor ako nije tutor? Neće poslodavac sigurno da ti bude tutor, on te plaća za tvoje stečeno znanje.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Statore, ne faksu moras da procitas i modelovanje softvera, informacionih sistema, arhitekturu racunara, baze podataka, razlicite jezike, distribuirane sisteme, algoritme itd.

Ti kao priuceni programer si naucio sintaksu nekog jezika, ali da ga razumes dublje tesko da mozes bez ulozenog rada priblizno kao jedan student. Ok, ne moras ti ici na faks, ali tamo te nateraju da naucis mnogo toga sto ce ti kasnije biti potrebno. I najbitnije od svega, kad pokupis sva ta znanja, vecina toga ti se poveze u jednu celinu i jasno ti je zasto je bolje koristiti ovaj tehcnology stack od ovog i ovaj dizajn patern od ovog, ako si ogranicen na ovoliko ovakvih procesora na ovakvoj i ovakvkoj mrezi i gde moras koristiti taj i taj komunikacioni protokol.

Primer, ti i da naucis i Asembler, C, Javu i Haskel opet neces znati zasto je recimo ova petlja:

int[] list= new int[MILIJARDU];
for (int i=0; i<MILIJARDU; i++) {
    list[i] = rand(1000);
}

//sort(list);

//OVDE JE POCETAK MERENJA
int sum=0;
for (int i=0; i<list.length; i++) {
    if (list[i] >= 500) {
        sum+= list[i];
    }
}
//OVDE JE KRAJ MERENJA
10 puta sporija na nesortiranom nizu nego na sortiranom. Edited by Цар
  • Upvote (+1) 2
  • Downvote (-1) 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...