Jump to content

koledz asajment


Recommended Posts

Sad pokusavas da napravis poredjenje izmedju necega sto je nemoguce porediti i to ne kao toliko su daleko po tezini, nego nisu u istom koordinatnom sistemu.

Prvo, pravo glasanja vs bilo kakvo znanje. O cemu pricas ti? Krezubi seljani s 2 dana skole glasaju isto kao i nuklearni fizicari sto mogu da glasaju, nema tu opsteg obrazovanja.

Druga stvar.... integrali muzika i slikanje, valjda ti je jasno da to nije ista kategorija. Da razdvojimo to sto je jedno umetnost a drugo nauka, za jedno ti treba talenat za drugo ti treba inteligencija koju za razliku od talenta svi posedujemo u nekoj meri. Normalno inteligentan covek ce znati da skapira i kako se glasa, znace da skapira i kako se resava integral.

@Mr. Nobody

Mozda mojo zna sustinu, ali koliko vidim njega mrzi da cita knjigu i da gugla (to je sad posebna prica sto neko voli da mu se sve servira, to je ta amerikanizacija :tf: ), ocigledno ga nesto specijalno ne interesuje to, ali svakako mora da ima neku prolaznu ocenu. I uopste, ja ne branim ili ne osudjujem nikog u fazonu "kako ne znas, pa to je osnovno obrazovanje" samo mislim da je Duljo pogresio sa svojom pretpostavkom, eto, cak mislim da znam zasto je pogresio. Zato sto je je koncept tog znanja matematicke analize opskurniji nego znanje biologije, istorije ili geografije... sa te strane sto ti kad ucis tu analizu.. NIKO u nasim skolama ti ne kaze.. "E, matori, znas, ta analiza se koristi u zivotu tu i tu.. u tim i tim profesijama, evo ti taj i taj primer kako to izgleda" nego eto.. uchi te tome suvoparno i ocekuje se da znas... dok jebiga... geofraficar kaze "Mont Everest je visok toliko i toliko" i ti odmah imas to "opipljivo" znanje.

Na kraju disklejmer... vidim da pisete "opste znanje" a ja ponekad napisem "opste znanje" i "opste obrazovanje" i nekako na to gledam kao isto, pa se mozda tu razmimoilazimo.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

za jedno ti treba talenat

Јаој бре:)

Krezubi seljani s 2 dana skole glasaju isto kao i nuklearni fizicari sto mogu da glasaju, nema tu opsteg obrazovanja.

Ухм, мислим да ме ниси скапирао, пошто сад ја тебе уопште не разумем.

Енивеј, причам о нивоу знања, не о природи знања. Ти знаш да је Монт Еверест највиши врх на свету. Исто тако знаш таблицу множења. Или шта је фотосинтеза у основи. Интеграли су већ нешто што знаш ако си у природним водама. Ко што ја знам псиџу више од дефаулт лика јер ме занима. Могу сад да ти испрдим тријес психолошких трипова које си учио у средњој, па их нећеш знати. И то је нормално. Мислим да си искривио мало гледање на ствари кад ти је интеграл толико високо на површини.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

ахаха:)

Добро, превише би било да извотујем сад за то, па има цео онај топик са неколико вотова у њему само за то јеботе:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma nema sta da votujes, jasno je meni sta je umetnost i sta je nauka i koja je relacija u pitanju (na kraju krajeva, profesija mi savrsen spoj jednog i drugog).

Meni je sigurno iskrivljeno gledanje, na mom licnom nivou (zavrsio sam matematicku gimnaziju, mislim ono... ja sam u cetvrtoj godini gimnazije davao matematiku 1 i 2 sa fakseva), ali ja i ne pricam na tom nivou, pricam o gradivu gimnazije :)

Pricas o tablici mnozenja i fotosintezi... al brate, pa jebemmu to se nauci do 10te godine, to je tier1 entry level znanje. Hoces da mi kazes da covek posle tog ne moze da stekne detaljnije opste obrazovanje ?

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Па повуци аналогију. Каже да је познавање лимеса и интеграла виши ступањ у математици, који није неопходан за неко основно познавање. И лепо ти каже за све друге науке, буквално ти је нацртао све. :) Теби је вероватно проблем, што превише знаш математику, па су ти ингеграли и лимеси смешни, у односу на све оно што ти знаш. Ал покушај да сагледаш објективније и видећеш да није тако.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Posto vidim da se ne razumemo ovako...

Recicu na drugi nacin. Ako uzmemo da je tier1 znanje na nivou tablice mnozenja i fotosinteze i mont everesta, a tier2 znanje na nivou integrala, opste genetike i osnove regionalizacije....

Vi kazete da u opste obrazovanje spada tier1.. ja kazem da spada tier2.. i kraj price :)

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

буквално ти је нацртао све

i c wat u did thar, ali ipak probaj da budeš malo obzirniji kada diskutuješ, a ne da indirektno nazivaš nekog idiotom, bog te gleda!

a pesma je pitao da li i to "srednje" obrazovanje, koje je jel'te više od tog osnovnog, a pride ga i poseduje većina stanovništva, spada pod opštu kulturu, i ja bih rekao načelno da i praktično ne :D

premalo je irl aplikacija za takve stvari da bi one zauzimale memoriju "običnom" čoveku, a pod tom "običnošću" ne mislim na nivo edukacije, inteligencije. šta god, nego na bilo koga ko je van tih specičnih sfera.

:-)

Link to comment
Share on other sites

i c wat u did thar, ali ipak probaj da budeš malo obzirniji kada diskutuješ, a ne da indirektno nazivaš nekog idiotom, bog te gleda!

Више је као Дуљо сликар, хехе фора, нисам покушао да омаловажим Песму, чак сам ставио и смајли.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Pesma drug, nisam ocekivao podrsku od strane arhitekture :)

ja sam u gimnaziji sabijao limese i integrale, a sad sam sve zaboravio :c

upravo je u tome i bila moja poenta. Svako moze da sabije integrale kad zatreba bez da dolazi na forum i trazi pomoc oko resavanja sablonskog zadatka. Kolko god da si kosarkas ili glumac, ako si vec upisao faks/koledz/skolu, i nesto se trazi tamo od tebe, MTFU, podvrni rukave i deal with it.

Link to comment
Share on other sites

e upravo to, a takve stvari kod nas maltene niko ne prica. Tj za integral je specificna situacija posto ti daje milion zadataka sa "nadji povrsinu", al eo ja sam slusao analizu kod 2 razlicita profesora i 4 razlicita asistenta (plus srednja skola), i saznao sam slucajno da je recimo izvod tangenta funkcije u tacki... I zato analize nikad necu ni dati jer necu da baratam brojevima i formulama cisto da bi naucio da baratam...

Link to comment
Share on other sites

Bogumi su nas još u srednjoj učili i formalnim i neformalnim definicijama (npr. određeni integral je površina između funkcije i ose), sve je otišlo u kurac izgleda

F(b)-F(a) bese ? :)))

Da da, secam se i ja.. samo znam da sam uvek bio zbunjen onim kruznim integralom ako se secas njega :/

Uzgred moyo - je l' ti bilo jasno moje objasnjenje za minimalnu povrsinu?

Link to comment
Share on other sites

Ma nema sta da votujes, jasno je meni sta je umetnost i sta je nauka i koja je relacija u pitanju (na kraju krajeva, profesija mi savrsen spoj jednog i drugog).

Meni je sigurno iskrivljeno gledanje, na mom licnom nivou (zavrsio sam matematicku gimnaziju, mislim ono... ja sam u cetvrtoj godini gimnazije davao matematiku 1 i 2 sa fakseva), ali ja i ne pricam na tom nivou, pricam o gradivu gimnazije :)

Pricas o tablici mnozenja i fotosintezi... al brate, pa jebemmu to se nauci do 10te godine, to je tier1 entry level znanje. Hoces da mi kazes da covek posle tog ne moze da stekne detaljnije opste obrazovanje ?

А јеботе, чему сад ово, па лол:)

''не може'' лол лооооол брате ват

Причам све време о закону заборављања. Зато и учиш толико много у школама, јер се подразумева да ћеш да заборавиш. Фотосинтезу и таблицу множења користиш много пута и њих не заборавиш. Ти ПРЕВИШЕ идеш у трип ''то си учио, то знаш''. Управо ти причам да не знаш, јер заборављаш, те да је то заборављање нормално и да се на њега рачуна заправо. Па тако, ако узмемо историју, ти знаш када је био косовски бој, устанци, опште тајмлајне типа Рим, Египат, Франачка, личности итд итд итд. ИАКО СИ УЧИО дубље од тога у школи. Ако си ''проминентнији'' лик, али не нешто заинтересован, знаћеш и још неке године, магна карта либертатум, први и други тријумвират итд. А тек ако те интересује то, идеш даље у дубину.

Исто тако, знаш таблицу множења, ако си ''проминентнији'' знаш даље итд. Ти стављаш интеграле у паралелу са неким много основнијим стварима, ја бих рекао управо због тога што си и навео, за твоје школовање конкретно.

i c wat u did thar, ali ipak probaj da budeš malo obzirniji kada diskutuješ, a ne da indirektno nazivaš nekog idiotom, bog te gleda!

a pesma je pitao da li i to "srednje" obrazovanje, koje je jel'te više od tog osnovnog, a pride ga i poseduje većina stanovništva, spada pod opštu kulturu, i ja bih rekao načelno da i praktično ne :D

premalo je irl aplikacija za takve stvari da bi one zauzimale memoriju "običnom" čoveku, a pod tom "običnošću" ne mislim na nivo edukacije, inteligencije. šta god, nego na bilo koga ko je van tih specičnih sfera.

Одлазите у пет смерова са дискусијом. Шта хоћу да кажем? Образовање из школа спада у опште, али дубина тог знања која остане са тобом је мала. То средње образовање о коме причате, оно остаје са тобом, али фејдовано у односу на оно када си га учио, остају ти главне црте и трипови. Ја кажем да интеграли не да нису те главне црте и трипови него оно. Ви кажете да јесу, океј.

Pesma drug, nisam ocekivao podrsku od strane arhitekture :)

upravo je u tome i bila moja poenta. Svako moze da sabije integrale kad zatreba bez da dolazi na forum i trazi pomoc oko resavanja sablonskog zadatka. Kolko god da si kosarkas ili glumac, ako si vec upisao faks/koledz/skolu, i nesto se trazi tamo od tebe, MTFU, podvrni rukave i deal with it.

Свако може да сабије СВАКИ ПРЕДМЕТ. Ево, то тврдим. Свако. Ако је ментално нормалан, јелте. А можда и ако није скроз, оно има и ку мањи од просека итд. Тврдим да тај лик може да сабије сваки предмет на школи или на факсу. Било којој школи и било ком факсу. Око овог ''без да долази на форум'' не знам баш, са књигом из природних предмета углавном можеш да се јебеш ако ниси био на часу.

Питање је да ли тај неко треба/мора да се ангажује око нечега за шта га боли курац. Ја кажем не, осим ако није нешто основно у питању - ако опет кажете да су интеграли основно убићу се мајке ми, ево сад ћу да скочим са терасе.

Да ли је СВАКО знање корисно? Да. Не постоји лимит на хард диску, ако желиш да знаш много, само напред. Али ако не желиш, шта ту који курац, твој избор.

Па о томе дулио и прича :) него песма не капира јер није на бугарском !:)

хвала курцу јеботе

Posto vidim da se ne razumemo ovako...

Recicu na drugi nacin. Ako uzmemo da je tier1 znanje na nivou tablice mnozenja i fotosinteze i mont everesta, a tier2 znanje na nivou integrala, opste genetike i osnove regionalizacije....

Vi kazete da u opste obrazovanje spada tier1.. ja kazem da spada tier2.. i kraj price :)

Јесте, ај се кладимо да не знаш 90% тиер2 знања из предмета који ти нису ''при животу'', а и да је тиер1 дискутабилно?

jasno je meni sta je umetnost

Па што онда написа оно:)

  • Upvote (+1) 1

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

А јеботе, чему сад ово, па лол:)

''не може'' лол лооооол брате ват

Причам све време о закону заборављања. Зато и учиш толико много у школама, јер се подразумева да ћеш да заборавиш. Фотосинтезу и таблицу множења користиш много пута и њих не заборавиш. Ти ПРЕВИШЕ идеш у трип ''то си учио, то знаш''. Управо ти причам да не знаш, јер заборављаш, те да је то заборављање нормално и да се на њега рачуна заправо. Па тако, ако узмемо историју, ти знаш када је био косовски бој, устанци, опште тајмлајне типа Рим, Египат, Франачка, личности итд итд итд. ИАКО СИ УЧИО дубље од тога у школи. Ако си ''проминентнији'' лик, али не нешто заинтересован, знаћеш и још неке године, магна карта либертатум, први и други тријумвират итд. А тек ако те интересује то, идеш даље у дубину.

Исто тако, знаш таблицу множења, ако си ''проминентнији'' знаш даље итд. Ти стављаш интеграле у паралелу са неким много основнијим стварима, ја бих рекао управо због тога што си и навео, за твоје школовање конкретно.

Јесте, ај се кладимо да не знаш 90% тиер2 знања из предмета који ти нису ''при животу'', а и да је тиер1 дискутабилно?

Па што онда написа оно:)

Ti mene pogresno razumes. Ja ne diskutujem da li mi znanje zaboravljamo, posto se tu slazem s tobom. Covek zaboravlja sta je radio juce, da ne pricamo o znanju iz srednje. Ono sto ja kazem, je da je to znanje iz srednje opste obrazovanje, i da kad jednom prodjes taj dril u srednjoj... i onda dodjes do faksa/zivota/posla itd... i susretnes se sa nekim tim znanjem... znaces da ga refreshujesh vrlo brzo.

Ono sto sam ja rekao je da je matematicka analiza opste obrazovanje posto se uci u gimnaziji. I sam si ovde dao paralelu istu kao ja.. sa tim istorijskim tajmnlajnom. I to je ono sto ja pricam sve vreme.. tier2 deo opsteg obrazovanja je deo koji se zaboravlja, ali si ga jednom u zivotu savladao vec (pricam o regular day normalnom liku koji je isao u skolu i ucio), i onda ces sledeci put u zivotu moci lagano da se uhvatis u kostac s tim, kad ti bude trebalo na primer kao osnova za matematiku 1,2,3,4 ili nuklearnu fiziku na faksu, ili stajaznam.... za programiranje necega.

Takodje mislim da ponovo "subjektivizujes" celu stvar sa tim da stavljam matematicku analizu u paralelu sa mnogo osnovnijim stvarima. Ja je stavljam sa stvarima koje se uce u isto vreme i pod istim uslovima u procesu obrazovanja. Mozda ti mislis da je analiza mnogo komplikovanija od istorijskog tajmlajna na primer, ali to ne znaci da i zaista jeste.

U pravu si da sam ja pozaboravljao 90% stvari. Poslednji put sam se bavio matematickoma analizom, statistikom teorijom verovatnoce i numerickim metodama u gimnaziji. Ne znam da li si ti ucio te stvari. Ali na primer, ako nisi, mozemo da se kladimo da ako krenemo oboje sad da ucimo to, da bih ja to brze savladao iako sad se ne secam apsolutno nicega?

Ovo za nauku i umetnost sam rekao cisto da bih razgranicio pravljenje muzike i resavanje integrala, posto si lupio kako je to isto, a nije.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Ovo za nauku i umetnost sam rekao cisto da bih razgranicio pravljenje muzike i resavanje integrala, posto si lupio kako je to isto, a nije.

Сваком своје. Оставићу своје лупање за себе онда;)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

@Barcas

jeste hvala

Inace najveca ironija je sto ja na koledzu radim kao tutor za matematiku :DD I stvarno pomazem ljudima i niko se ne zali zasad. Fora je u tome sto sam lenjstina i koristim svaku mogucu supljinu u Americkom obrazovnom sistemu. Evo npr ovaj zadnji test koji sam imao danas mogu da nastavim sutra da radim + smemo da imamo otvorene knjige i sveski ili stagod hoces dok radis. Ja sam naravno otisao danas, prepisao sve u svesku i okacio na yahoo.answers. Imao tekmu, dosao kuci i vidim da su mi odgovorili na 80% pitanja. Ova ostala cu sam da uradim. Jeste to je los pristup znam ali stvarno ne mogu da se cimam ako ti oni omoguce da bez ikakvih posledica varash. Znam da ce me to mozda nekad u buducnosti kostati ali jebiga. Tako da ako se prebacim na neki univerzitet uzimam sledeci nivo matematike (vektori valjda, il sta ja znam) i furacu ovako dokle god bude islo. Kad bude moralo da se stvarno nauci sescu i naucicu

Edited by moyo

"U dresu Redzi Millera idem do svog dilera, vutre puna kesa al' ost'o sam bez dresa"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...