Jump to content

koledz asajment


Recommended Posts

ja se izvinjavam sto sam mozda malo oldshool po ovom pitanju ali mi nekako deluje da neko ko ima obraza da sebe nazove studentom ipak treba da zna da prepozna primenu i resi najprostiji polinomni integral

nije rocket science, razvija neke osnovne radne navike i disciplinu kod coveka

i ne, ja danas ne bih mogao from top of my head da resim brdo stvari koje sam znao na faksu, ali i dalje mislim da treba proci taj "drill" (olol crnci) kako bi kasnije kroz zivot prolazio lakse kad ti neko uvali zajeban assignment a nema RURovaca da ti pomognu.

Link to comment
Share on other sites

Лол, ти си дипломирао неки информатички факс, а капирам да не знаш основне ствари из неког рендом предмета, који се учи у основној школи, као и сви ми, јер смо образовање сужавали од општег, ка појединачном, да би се у нечему усавршили. Значи, не зато што си ретард, него зато што ти није требало.

Edited by Ребел
Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

tako je, i mrzeo sam svaku liniju iz Ustava koju sam morao da naucim, al nikad nisam otisao kod nekog da prepisem seminarski rad, ili da nadjem gotov na netu i "samo prevedem". Kapiram da je skroz subjektivno, ali mi sa ove vremenske distance deluje kao generalno korisna stvar koja te "očeliči".

Link to comment
Share on other sites

Устав је једно, лимес је друго, јебига.

Нпр. ако на мом факсу има тријес предмета, 29 је потребно само ономе ко оће тиме да се бави, ал заиста је тако. То није ствар само са мојим факсом, рецимо, то је још израженије на техничким факсевима (на њима је најизраженије). Међутим, 60% предмета на неком правном спадају у нешто што треба свако да зна. Па тако, иако си сликар, инжењер или шта год, тај устав треба да простудираш. Али ако си инжењер, не треба да знаш теорију боја, нити ја треба да знам математику. Тачније, не у тој мери, неки општи трип је добродошао у свакој области.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Па добро, ал не губи нарочито ни овиме. Једноставно га можда то не интересује или му не иде. Нити је важно за играње баскета. :) Да овде постоје услови за развој, као тамо, сигурно је да се не би јебавао по Америкама, тако да остало може да одради, а максимум пажње да посвети ономе због чега је и отишао тамо.

Едит: Дуљо, одговарао сам Труперу, да не истрипујеш опет. :)

Edited by Ребел
Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

tako je, i mrzeo sam svaku liniju iz Ustava koju sam morao da naucim, al nikad nisam otisao kod nekog da prepisem seminarski rad, ili da nadjem gotov na netu i "samo prevedem". Kapiram da je skroz subjektivno, ali mi sa ove vremenske distance deluje kao generalno korisna stvar koja te "očeliči".

Trpy, ajde nesto osnovno ali bez guglanja. Opisi sta je krebsov ciklus, ali zakuni se da nisi guglao. Uci se ja mislim i u osnovnoj iz biologije.

Link to comment
Share on other sites

u pravu si, za ustav si ogranicen na domacu literaturu, a za matematiku mozes da kucas na guglu "how to calculate distance travelled with variable acceleration"

Екстра, правиш надјебавање де га нема

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam iz glave mislio da je to fotosinteza, sad sam guglao pa skontao da nije :)

Recimo meni uopste nije poenta da li nekome lezi neki predmet ili ne. Poenta je da te u skoli, na faksu, gdegod, nauce da strebas i ucis gomilu bespotrebnih stvari koje ces zaboraviti za par godina. Ali ces zato imati u glavi nacin kako se uce razlicite stvari i ako si to masterovao dobro moci ces da naucis neki skill koji ce ti biti bitan za dalje snalazenje u zivotu. Naravno da sad ne znam sta je Krebsov ciklus, niti kako izgleda molekularna struktura polivinil hlorida, ali sam tada kada sam to ucio morao da znam bar do nekog nivoa, iako sam tipa hemiju mrzeo iz dna duse (biologiju sam doduse gotivio, ali opet ne preterano te hemijske reakcije u okviru iste).

I tesko da mozete da me ovde ubedite da Moyou bas ne idu drustvene nauke i matematika podjednako :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Zwerko je manje vise rekao ono na sta mislim

Екстра, правиш надјебавање де га нема

pa cela rasprava je otisla u kurac pa onda moram da trolujem malo. Mislim tvoja pozicija je biased koliko i moja. Odakle pravo da tvrdis da je Ustav Srbije more relevant za jednog commonera od matematicke analize? :)

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

ne kapiram poentu toga? da merimo pišice ko se seća više stvari iz škole? to uopšte nije poenta koju pokušavam da saopštim ovde.

(mislim odgovoriću ti na PM jer volim da merim pišice iz raznih sfera nauke, al nemojmo sad o tome ovde :)

Па твој цео наступ је био без поенте и у стилу, ајде да меримо пише, ја имам факс, а ти не знаш да решиш прост задатак.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Poenta je da te u skoli, na faksu, gdegod, nauce da strebas i ucis gomilu bespotrebnih stvari koje ces zaboraviti za par godina. Ali ces zato imati u glavi nacin kako se uce razlicite stvari i ako si to masterovao dobro moci ces da naucis neki skill koji ce ti biti bitan za dalje snalazenje u zivotu.

ком си ком са:)

Zwerko je manje vise rekao ono na sta mislim

pa cela rasprava je otisla u kurac pa onda moram da trolujem malo. Mislim tvoja pozicija je biased koliko i moja. Odakle pravo da tvrdis da je Ustav Srbije more relevant za jednog commonera od matematicke analize? :)

Господе боже. Нисам биасед него је тако. Твоје да сам биасед само показује да идеш на трип ''ја мислим ово а ти оно, моја реч против твоје''. Ја нисам написао то зато што мислим тако, него зато што знам - не у смислу да сам ја већи цар од тебе, него у смислу да сам истраживао те ствари - опет не зато што сам цар него ето јебига. У неком паралелном универзуму неки Дулио то није радио. У је, што си сујетан јеботе. А још сам и написао за мој факс да је исто такав да учи некомонерске стручне ствари...

То је комон факат, то су техничке ствари и оне ти требају ако си, јелте, техничар у том домену. Док ствари из домена који човека чини зооном политиконом, треба знати свакако и заправо се по њима гледа опште образовање. Наравно, свако знање је пожељно и то стоји, али то није прича.

Исто тако, постоји опште знање о нечему, а опште знање о математици сигурно не укључује лимесе (иако се уче у школи). Исто као што опште знање о уметности не укључује гомилу ствари (а које се исто уче у школи). Поента је у томе колико задржиш у глави из школе. Ја сам ол раунд лик и опште образовање ми је брука јако (такви су ми и кева и ћале) и могу да одем на сто педесет тематских журки и да се не сморим и не осећам глупо, а гомила тих људи са тих журки може да блеји на макс пет. Али у гомили ствари ја нисам у не знам ни ја коликој дубини. Зато се то и зове опште образовање, а за одређене категорије и науке сам више фокусиран и ту већ могу да будем лајк а ср. Али нисам лајк а ср у свему.

Оћу да кажем да су ово већ напредније ствари у мати (напредније релативно речено јелте) и да то Мојо не мора да зна ако не жели, није паор.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Уче се, али их не знаш после:) Мислим, знаш отприлике шта су, али ако се тиме не бавиш, мала је вероватноћа да ћеш заправо знати да добијеш двојку на контролном ако ти га дају, а ти имаш тријес пет година и двоје деце и завршио си филозофију.

Поента тога што се то учи у гимназији је та што те гимназија спрема за даље, а гимназија као таква те спрема за 99% факсева. Ако одеш на неки друштвени, ти интеграли ће да ти ''испадну'' из мозга и то је све океј, ''планирано'', да се тако изразим. Исто као што не знаш које године је Вук Караџић купио половног пунта, а знао си када се то учило. Исто тако, ако упишеш историју, вероватно ћеш обновити то знање.

Мислим, нико не зна све, тј. неко и зна - у општем смислу, али сигурно не у толикој мери да у свему зна еквивалент интеграла у мати. То је сулудо и претпоставити. Узмите и радите контролни из 10-20 предмета колико их већ има у гимназији, па да видимо какве оцене ћете да подобијате:)

  • Upvote (+1) 1

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Jeste, ali ti si poredio ustav srbije i matematicku analizu i odgovorno tvrdis da je sta? Ustav laksi u smislu da vise znanja ostaje u mozgu nakon gimnazije? Ili kako?

Mislim da gresis i mislim da je sve to individualno. Takodje mislim da si subjektivno lupio ono po cemu se gleda opste obrazovanje. Osim toga... matematicka analiza nije toliko usko strucna koliko je ti predstavljas da jeste. Ne znam koliko si upoznat sa tom materijom, ali to je odprilike... "2+2" nekog srednjeg nivoa matematike.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Lose si ti protumacio ono sto sam ja napisao. Nisam napisao da covek sve treba da pamti iz gimnazije (iako ja na primer pamtim kad su bili srpski ustanci, igrom slucaja). Napisao sam da je nemoguca kvantifikacija tog "opsteg znanja" kakvu Duljo ima... zato sto je napisao da je matematicka analiza neko usko strucno tehnicko znanje na primer, a kao ustav nije pa zbog toga se laksi uci i pamti itd.

Ali nije tako, da ne ulazim sad u razne primene matematicke analize, svako ko je ucio skolu savesno (u isao na prirodni smer :tf: ) se seca sta je limes, sta je integral, sta je funkcija... kao sto se setja sta je "vise partijski sistem" ili "fotosinteza" jelte. Ne mora da zna sve do detalja, bitno je da zna sustinu.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

pa možda i mojo zna suštinu, samo je zaboravio/ne zna kako se rešava?

ta kvantifikacija jeste subjektivna za svakog od nas, ali uvek možeš da postaviš neke generalne smernice, tipa, ako odeš i intervjuišeš ceo filološki, filozofski, geografski, biološki i medicinski fakultet i utvrdiš da niko ne zna njutn-lajbnicovu teoremu, onda možeš da se "usudiš" da pretpostaviš da to nije opšte znanje.

:-)

Link to comment
Share on other sites

Зашто ти мислиш да сам ја рекао да се нешто лакше учи и памти?

Не кажем због тога, него зато што нпр. свако гласа, а не решава свако интеграле/слика/прави музику.

kao sto se setja sta je "vise partijski sistem" ili "fotosinteza" jelte. Ne mora da zna sve do detalja, bitno je da zna sustinu.

И том суштином неће да реши задатак него ће да зна отприлике о чему се ради, што није довољно.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...