Jump to content

grejanje u stanovima u bg


Recommended Posts

najverovatnije se radi o grešci ljudi koji očitavaju ili sjebanosti opreme u podstanici ili šta god, pošto je meni očitano da sam u novembru potrošio 370 kalorija, a do sada od početka sezone nisam potrošio toliko.

ako je pak stvarno pljačka, sto im majki.

Meni isto deluje nesto nelogicno, jer je logika da sa kalorimetrom mozes da platis najvise onoliko koliko placas po kvadratu, valjda je to cifra kad ti je radijator odvrnut "do kraja". Dakle tipa za stan od 60m2 kvadradnih bi mogao da platis tipa 6.000 dinara mesecno ili manje. E sad jedino ako je to fora da ti oni kao po kvadratu naplacuju cele godine, pa se to razbije, a ovako ti to posalju za taj mesec kad si trosio kalorije. Ali opet, trebalo bi da izadje maksimalno do 80k dinara za celu sezonu, ne za jedan mesec... Ako nije onda su stvarno potpuni retardi.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja sam uveo gas, potez zivota iskreno, buduci da kod mene u kraju nema centralno. Oko 9k mesecno izadje u toku zime, topla voda 24/7, namestio sam tamo da se pali cim temperatura padne ispod 22 stepena

не знам... ти си онда неки изузетак, јер су словом и бројем СВИ који су увели гас, које познајем, рекли да им се не исплати, па те исте котлове греју струјом.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Прото, буните се, зато што је зајеб. Тако су и нама сјебали први рачун, па су после исправили... додуше - не у Београду :tf:

сада је отприлике овако:

пре - плаћао сам сваког месеца фиксно око 4.000 РСД за стан од 40так м2.

сада - сваког месеца иде 1.000 РСД за одржавање, а у зимској сезони колико потрошиш (затворио сам од пет три радијатора, који ће ми туки кад је иначе топло у стану... а и напољу, углавном). Сада стижу око 3.500 РСД.

А да, тад су се зајебали и послали ми неких 8.000 (прошле сезоне) први рачун. Тад сам од свих 5 затворио исто 3, а и она два смањио. Испиздео сам био, а онда су послали исправку и ставили једва 3.000 РСД.

Ма и треба лепо по томе - колико трошиш, толико платиш. А будале што пиче 40так степени у стану током зиме, нек отворе новчаник.

Највећи проблем у свему су у ствари губици које сам систем градског централног грејања има - дотрајале или лоше изолације цеви између котлова до зграда и сл. Е то се пребије преко свих нас корисника...

Што се тиче котлова и кућних варијанти, убедљиво је најбоље - пелет.

Link to comment
Share on other sites

hah. juče stigli prvi računi za novembar. ja sam dobio 6k a nisam ih ni jednom upalio.

komšije koje jesu, dobile su po 80k dinara računa samo za novembar.

wtf ?!

Pa greska ili dugovanje.

meni je stiglo za poslednja 2 meseca 700 dinara pa 3400 dinara, respektivno. Izaci ce me na kraju duplo jeftinije nego bez kaloriometra.

Godisnje placam 20 eura za uslugu ocitavanja kaloriometra.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Meni isto deluje nesto nelogicno, jer je logika da sa kalorimetrom mozes da platis najvise onoliko koliko placas po kvadratu, valjda je to cifra kad ti je radijator odvrnut "do kraja". Dakle tipa za stan od 60m2 kvadradnih bi mogao da platis tipa 6.000 dinara mesecno ili manje. E sad jedino ako je to fora da ti oni kao po kvadratu naplacuju cele godine, pa se to razbije, a ovako ti to posalju za taj mesec kad si trosio kalorije. Ali opet, trebalo bi da izadje maksimalno do 80k dinara za celu sezonu, ne za jedan mesec... Ako nije onda su stvarno potpuni retardi.

ne verujem da je maksimalna moguća cena ona koju inače plaćaš, s obzirom da se naplaćuje po kaloriji. najveća moguća količina potrošenih kalorija je jednaka količini kalorija koju potrošiš kad nemaš kalorimetre, ali verujem da je dosta skuplje tako.

дај Прото уради нешто, очи енергетски ефикасних су упрте у тебе!

obraz energetski efikasnih ima da bude svetao !

biće žalbi, naravno. niko ne planira da plati taj račun. samo je problem što je to još za novembar, pa ako su obračunali i decembar sa tom greškom, pa tako za sve stanove, pa to ima da se razvlači do jaja.

Link to comment
Share on other sites

дотрајале или лоше изолације цеви између котлова до зграда и сл. Е то се пребије преко свих нас корисника...

е па матори, ниво економије (и ефикасности дистрибуције) не може да подржи одржавање већ постојеће инфраструктуре, дезинвестира се већ дуго.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

javljam nastavak priče.

skupljeni su svi računi za novembar, i uložena je žalba toplani, ali ne može mnogo toga da se uradi.

nije reč o grešci, reč je o načinu obračunavanja toplotne energije. plaća se sva energija koja uđe u zgradu. s obzirom da su kalorimetri postavljeni samo na radijatorima u stanovima, razlika između te obračunate energije i ukupne koja uđe u zgradu se obračunava među stanarima. dakle cevi u hodniku, garaži i slično. čak plaćamo svi skupa podno grejanje koje imaju neki stanovi, jer na njima nema kalorimetara.

dakle, tih 300 kalorija koje plaćam su minimum na koji se dodaju moje potrošene kalorije, jer u novembru nisam potrošio ni jednu. na to se dodaje i angažovana snaga koja iznosi 2800 dinara (to se plaća svakako, sve i da nije potrošena ni jedna kalorija). račun za decembar je 9 soma, a za januar će biti i veći. stan od 50ak kvadrata sa 5 radijatora (koji su verovatno stalno bili uključeni) je dobio račun od 42 hiljade. jedna kalorija košta 5.77 dinara.

Link to comment
Share on other sites

значи, плаћаш 2.800 сваки месец, плус 300 калорија у грејној сезони (1.731 дин, можда код неког мање, ако зграда има више станова), плус све што потрошиш?

колико једно ребро (наведи и које алу или стари) троши на сат калорија? или дај по квадрату месечно колико калорија, уз неки кратак опис? како се обрачунава потрошња калорија у стану, на калориметру (разлика у темп. ваздуха и темп. радијатора или разлика између топлоте на улазу и топлоте на излазу из твог радијатора)?

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

значи, плаћаш 2.800 сваки месец, плус 300 калорија у грејној сезони (1.731 дин, можда код неког мање, ако зграда има више станова), плус све што потрошиш?

tako je. angažovana snaga (tih 2.8k) van grejne sezone se plaća 1.4k.

колико једно ребро (наведи и које алу или стари) троши на сат калорија? или дај по квадрату месечно колико калорија, уз неки кратак опис? како се обрачунава потрошња калорија у стану, на калориметру (разлика у темп. ваздуха и темп. радијатора или разлика између топлоте на улазу и топлоте на излазу из твог радијатора)?

alu rebra su. ne znam koliko troši na sat. napraviću neki test sutra, pošto je večeras brutalno vrelih 8 stepeni pa grejanje ne radi. od početka sezone do danas, na 5 radijatora sam potrošio oko 350 kalorija. s tim što uglavnom palim samo jedan radijator, povremeno dva ali to samo kad je baš hladno napolju i to ne na maksimum. izolacija je odlična u stanu pa i ne moram više od toga. i dosta pazim na grejanje. gasim radijatore kad god izlazim iz gajbe ili kad kuntam pa mi je potrošnja tolika, ali kapiram da nije teško spržiti gomilu kalorija. kad bih podelio po kvadratu ispalo bi oko 3 kalorije po kvadratu mesečno da mi treba, ali sobu u kojoj spavam ne grejem, kao ni kupatilo, tako da su ova dva radijatora dovoljna da si zagrejem oko 30ak kvadrata.

što se tiče obračunavanja utrošenih kalorija, nisam siguran. nije merenje razlike temperatura vazduha i radijatora. ako se ne varam postoji kalorimetar u hodniku ispred svakog stana koji meri količinu toplote koju potroši taj stan, dok na svakom radijatori stoji po jedan kalorimetar koji meri količinu kalorija koju potroši taj radijator.

Link to comment
Share on other sites

meni to nije stiglo. Svaki stan ima kaloriometar, on se ocitava i to se naplacuje, Nista preko toga. Lokali imaju svoje grejanje, zajednicke prostorije tipa podrum se porsto ne greju.

Za sada sam prezadovoljan, Mislim da vas neko potkrada. Prekini da placas i bice sve ok za 10 godina

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

kakav napredak jebo te pas, plaćaš više da bi se smarao sa paljenjem i gašenjem radijatora i spavao u ladnoj štenari

nije hladno uopšte. kad bih upalio grejanje skuvao bih se dok spavam, a to mrzim.

stan ima odličnu izolaciju i prilično se lako ugreje. čime je apsurdnost ogromnog računa još veća.

Link to comment
Share on other sites

meni to nije stiglo. Svaki stan ima kaloriometar, on se ocitava i to se naplacuje, Nista preko toga. Lokali imaju svoje grejanje, zajednicke prostorije tipa podrum se porsto ne greju.

A hodnici u zgradi, imas li tamo cevke od grejanja...? Sve i da su izolovane, opet ce biti neki gubitak, pa mi malo cudno da se obracunava samo individualna potrosnja - trebalo bi da se gleda i utrosak u okviru zgrade, koji placaju svi stanari bez obzira na individualnu potrosnju.

Link to comment
Share on other sites

A hodnici u zgradi, imas li tamo cevke od grejanja...? Sve i da su izolovane, opet ce biti neki gubitak, pa mi malo cudno da se obracunava samo individualna potrosnja - trebalo bi da se gleda i utrosak u okviru zgrade, koji placaju svi stanari bez obzira na individualnu potrosnju.

to me ne zanima, ja sam ugovorom definisao da placam samo moj kaloriometar plus godisne odrzavanje i ocitavanje (20 eura).

Sa stanovista fizike (sad ozbiljnog ne price o voskiranim balonima i slicnim torlovima), CEVI MORAJU da postoje, nezavisno od protoka kroz moj kaloriometar. Ne postoji "ulazni" kaloriometa, vec samo po stanovima, a to sto transportne cevi greju okolinu, ja ne mogu da negiram postojanje toplotnih ponora.

Tako da ce i to kolaterlano grejanje hodnika biti naplaceno stanarima kroz obracun protoka kroz kaloriometar

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Dobro to je jasno, ali zamisli sledecu situaciju. Cela zgrada je nakacena na toplanu, a svi stanari danima drze iskljucene radijatore (razlog nebitan). Toplana ce da trosi mazut ili sta vec, tvoja zgrada ce da dobija grejanje, ali kaloriometri nece registrovati nista. Ko ce da plati taj trosak na kraju grejne sezone, pa nece valjda toplana da ode u bankrot...? [:D]

Ako sada gornji primer primenimo na situaciju gde ne postoji toplana, nego recimo, samo centralno grejanje u okviru zgrade, dolazimo do zakljucka da "crva nije ni bilo"... [:p]

Znaci zamisli situaciju gde zgrada ima svoju kotlarnicu koja radi na ugalj, svi stanari su iskljucili grejanje jer hoce da stede - stekaju pare - a kotlarnica radi i sagoreva ugalj... Ko na kraju placa za taj ugalj, ako je svako "egoistican" pa gleda iskljucivo na svoj kaloriometar...? Kapiram da bi zbir svih individualnih kaloriometara bio 10x manji od potrosenog uglja - pa se postavlja pitanje, ko placa tu razliku...? [:D]

Link to comment
Share on other sites

Toplana ti je cenu grejanja koju gubi na cevima po zgradi uracunala u cenu kalorije. Tipa ako jedna kalorija kosta 100 dinara, onda ti je 50 dinara toplota koju potrosis u stanu, a 50 dinara su gubici toplote u cevima i sl (uzimam da je gubitak 50%). I da, toplana ce biti na gubitku ako niko ne upali radijator, ali oni imaju realnu procenu koliko trosi prosecan stan u toku zime pa na osnovu toga formiraju cenu.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...