Jump to content

Мит и уметност


Doolio

Recommended Posts

Sjajan vot...

No, licimeran si:

Уметност је људска делатност која има за циљ стимулацију људских чула, ума и духа. Циљ уметности је манифестација, преношење емоција или идеја. Уметничко дело је производ уметности, носилац тих идеја и емоција у стварности. Ова дефиниција јесте широка, али је и најадекватнија, без улажења у компликовану елаборацију.

Mene si pljuvao da nije toliko: "leptirici i letenje"... Mada, verovatno sam ja opet bezobrazan, a ne retardiran, da skapiram tvoje pisanje.

  • Downvote (-1) 2

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

zasto si ovo poredjao alfabetski koristeci engleske verzije naslova

Енеја, Алиса у земљи чуда, Бетмен, Аватар, Гаутама Буда, Казабланка, Гроф де Монте Кристо, И-Ти, Еп о Гилгамешу, Хари Потер, Хобит, Хамлет, Херкулес, Индијана Џонс, Илијада, Јасон и аргонаути, краљ Артур, Кришна, Кунг фу панда, Последњи самурај, Краљ лавова, Господар прстенова, Матрикс (трилогија), сага о Одину, Одисеја, Озирис, Посејдон, Моћни ренџери, Принцеза Мононоке, Прометеј, Квецалкоатл, Рамајана, Роки, Соломон, Спајдермен, Звездане стазе, Супермен, Тезеј, Том Сојер, Вол-и, Зороастер

?

[:D]

Link to comment
Share on other sites

Sjajan vot...

No, licimeran si:

Уметност је људска делатност која има за циљ стимулацију људских чула, ума и духа. Циљ уметности је манифестација, преношење емоција или идеја. Уметничко дело је производ уметности, носилац тих идеја и емоција у стварности. Ова дефиниција јесте широка, али је и најадекватнија, без улажења у компликовану елаборацију.

Mene si pljuvao da nije toliko: "leptirici i letenje"... Mada, verovatno sam ja opet bezobrazan, a ne retardiran, da skapiram tvoje pisanje.

Joj jebote ....

Pa i programiranje je prenosenje neke ideje ali moras da znas da programiras.

  • Upvote (+1) 1

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

zasto si ovo poredjao alfabetski koristeci engleske verzije naslova

?

[:D]

Па изгугло сам неку листу, мрзело ме да копам по глави:) Овако је ефектније, да сам ја сам писо, набројо бих пола, де знам шта се дешава са Квецалкоатлом или у Рамајани:) Ма де пола, док се ја сетим Лајон кинга, оде воз, сетио бих се стар ворса, грофа де монте кристоа (ето, он није по реду, њега сам убацио јер сам се после сетио:) ) и још нечег, а онда то не би деловало толико царски колико заправо јесте јер је мономит цар:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Да, капирам да влада јагма за ''архетиповима за блокемоне'' [:D]

Овај Марко опет о школама (мохијев квоут), капирам да је то зато што је читао моје постове у оној расправи у којима сам писао како је гомила факсева срање и како на мом нисам ништа научио, што сам му напоменуо педесет пута у тој истој расправи када сам причао да не мораш имати институционализовано знање.

Но, ово није место за то.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Браво, Дуљо, браво! rep_up.png

Само нисам те разумео за паралелу Соломона и Неа, не сећам се догађаја из Краља лавова, па не могу да кажем за Симбу.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

То је овако пјеснички, узео сам најретардираније различите примере, да изнесем поенту.

Иначе, мономит се највише види у стар ворсу (4-5-6) из простог разлога што је Лукас свесно пратио структуру мономита, чак је смарао и Кембела. Тако да ту најлакше може да се иде по тачкама. И да, не садрже сви митови све кораке, али је пут увек такав и заокружен.

Ево рецимо овде је то сликовито представљено, са све попкултурним референцама

ActionPhilosophers328.jpg

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Е, да и оно што је још занимљиво, а што ми је чудно да ниси обрадио, какво би поставио карактере по том анима/анимус или евентуално сенка трипу у Фантому из опере. То је једно од дела које пуца од симболике свега овога о чему си писао.

И сенка трип, школски пример - Слика Доријана Греја (инб4 Даријана Геја).

Ово ако већ ниси предао и ако хоћеш да допуниш. :)

Edited by Ребел
Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Спасавање хероја – често хероја спасавају моћни водичи и враћају га у обичан живот, поготово ако је херој рањен или ослабљен путовањем.

mnogo dobro uradjeno u how to train your dragon. vec sam spamovao svuda za ovaj crtani kako sabija lol

kul je tekst. volim wot koji ti nakon citanja daje +lvl na razumevanje gospodara prstenova!

Link to comment
Share on other sites

Да, капирам да влада јагма за ''архетиповима за блокемоне'' [:D]

Овај Марко опет о школама (мохијев квоут), капирам да је то зато што је читао моје постове у оној расправи у којима сам писао како је гомила факсева срање и како на мом нисам ништа научио, што сам му напоменуо педесет пута у тој истој расправи када сам причао да не мораш имати институционализовано знање.

Но, ово није место за то.

Pre nego si odgovorio sam mu odgovorio na pm koji mi je poslao i rekoh mu isto to :P

Ne moras da zavrsis skolu ali moras da ucis. Neophodno je znanje za svaku profesiju, nebitno odakle ti.

Moze svako da slika isto kao sto moze svako da programira, zato danas imas lose napisan softver. Sve je to ista kategorija samo je pitanje koliko si upucen da vidis u dubinu.

I stvarno me ne zanima da se raspravljam, poenta je bila da ono sto je napisao nije nikako u suprotnosti sa onime sto ti je ranije objasnjavao.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Е, да и оно што је још занимљиво, а што ми је чудно да ниси обрадио, какво би поставио карактере по том анима/анимус или евентуално сенка трипу у Фантому из опере. То је једно од дела које пуца од симболике свега овога о чему си писао.

И сенка трип, школски пример - Слика Доријана Греја (инб4 Даријана Геја).

Ово ако већ ниси предао и ако хоћеш да допуниш. :)

Па фазон је што стварно постоје хиљаде тих трипова, ја сам углавном ставио тако по пар примера, чисто да се сконта како то изгледа у пракси и терај даље. Ал фала на примерима, ако нађем за сходно, додаћу.

mnogo dobro uradjeno u how to train your dragon. vec sam spamovao svuda za ovaj crtani kako sabija lol

kul je tekst. volim wot koji ti nakon citanja daje +lvl na razumevanje gospodara prstenova!

Да, сваки популарни дугометражни цртани је прилично чист мономит:)

Те нестандардне аниме/анимуси су интересантни, у модерном стваралаштву их има много више него у класичном (због еманципације жена и због погејавања мушкараца). Пада ми сад на памет Андерврлд, ту се меша улога аниме и анимуса, зависно од сцене до сцене - другим речима, обоје врше функцију и аниме и анимуса у филму, само се то свичује с времена на време - зато што она свакако мора да има јак анимус, због саме поставке филма, а опет, мора да има и аниму је је заљубљена чка. И у оба случаја јој је потребно ово друго, а то провајдује онај њен лик, кад шта затреба.

Специфично је то и у Пиратима са Кариба рецимо. Ту је исто свичовање присутно понекад, али је доминантније то што су улоге обрнуте - риба је анимус, лик је анима.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Дуљо господар.

На пример, безгрешно зачеће је једна од елементарних идеја. Буда је исто настао безгрешним зачећем...

Навешћу само неке од примера мономитова, што из митологије, што из области уметности и популарне културе:

Енеја, Алиса у земљи чуда, Бетмен, Аватар, Гаутама Буда, Казабланка, Гроф де Монте Кристо, И-Ти, Еп о Гилгамешу, Хари Потер, Хобит, Хамлет, Херкулес, Индијана Џонс, Илијада, Јасон и аргонаути, краљ Артур, Кришна, Кунг фу панда, Последњи самурај, Краљ лавова, Господар прстенова, Матрикс (трилогија), сага о Одину, Одисеја, Озирис, Посејдон, Моћни ренџери, Принцеза Мононоке, Прометеј, Квецалкоатл, Рамајана, Роки, Соломон, Спајдермен, Звездане стазе, Супермен, Тезеј, Том Сојер, Вол-и, Зороастер...

Па изгугло сам неку листу, мрзело ме да копам по глави:)

Извршио бих малу интервенцију, ради се о великом пропусту код онога ко је листу састављао, а вероватно је извор и за први цитат.

О Буди познајемо изузетно много биографских детаља, што можемо захвалити првенствено културној традицији очувања и преношења знања на истоку, као и њиховој одвојености од западних утицаја "добронамерног" клера, који је уништавао духовно наслеђе поробљених народа, или остатке већ ишчезлих(Маје нпр). Буда није зачет безгрешно, води порекло из племена Шакје, из племићке породице, од краља Судодане и мајке Маје. Мајка није преживела порођај са њим, па је подигнут од стране њене млађе сестре која ће касније бити прва жена која је примљена у његов ред(Сангху). Једна занимљивост је приступање у ред жене његове и сина му, приликом његовог повратка у родно место, које је напустио у потрази за просветљењем, што се десило непосредно након рођења његовог сина, чији лик није ни видео све до момента његовог ступања у ред, неких седам година доцније.

Могу да разумем његово појављивање на листи, али само са аспекта мономитне структуре, у митолошким случајевима који представљају упуте за духовно пробуђење, јер иако је сваки човек непоновљива и јединствена јединка, неки основни путокази се морају следити за његово остварење, то су сирове и чврсте структуре, а на њима почива лично искуства уникатно за сваког човека понаособ, јер је свако јединствена и непоновљива јединка јелте. Овај процес и његову структуру је Буда приказао преко четири племените истине, и осмоструке племените стазе. Дакле, мономитну структуру, у њеној целини или већим деловима, можемо издвојити из живота сваког духовно оствареног човека, а недостатак биографских детаља нас навести на митологизацију, што се овде десило са случајем Буде, само што се ту ради о непознавању материје а не њеној одсутности.

Онај ко је пажљиво читао, приметиће да сам издвојио митове који представљају упуте за духовно сазревање, дакле да сматрам како нису сви такве природе. Један од типова тог скупа су и погрешне мистификације које сам управо описао, друге су злонамерне мистификације са циљем сужавања свести човека о природи стварности и правој историји човечанства. Окрњио сам то на другој теми, па да се не понављам правац овде. "Идите" на исток и видећете колико се њихово поимање тих ствари драстично разликује на нашег, наравно говорим о њиховим класичним текстовима као што су Рамајана, Махабхарата, Веде... (Веде на пример изричито наглашавају да представљају опис стварности са забраном тумачења, ако се нешто не разуме, не тумачи се, већ се поново враћа на тај део када се стекне довољна зрелост да се исти разуме.) Да све ово стоји на чврстим ногама, сведочи нам архитектура старог света, но о томе опширније и конкретније неком другом приликом.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Наравно да Буда није настао безгрешним зачећем, али је то трип који је после настао око њега и говори о тенденцији људи да трпају то у разне трипове. Дакле, не ради се о чињеницама, ради се управо о тој мистификацији која сама по себи даје неки инфо о - самој себи. Буди се приписују још неке фантастичне ствари, а не само безгрешно зачеће.

Могу да разумем његово појављивање на листи, али само са аспекта мономитне структуре

Ово не разумем, па листа и представља листу мономитних структура.

Дакле, мономитну структуру, у њеној целини или већим деловима, можемо издвојити из живота сваког духовно оствареног човека, а недостатак биографских детаља нас навести на митологизацију

У томе је и поента. Мит је или пут замишљеног хероја или избајковисани и изархетиписани пут историјског хероја. Капираш, ја могу сада да будем фасциниран Вудуом и да напишем Вудуову биографију где је он безгрешно зачет и бије се са змај-комповима витлајући моћним мачем који му је дао његов професор информатике у средњој и то ће бити пример за мономит и моћи ће да се стави на листу.

Сама тенденција да се то ради је самодовољна за поенту.

јер иако је сваки човек непоновљива и јединствена јединка, неки основни путокази се морају следити за његово остварење, то су сирове и чврсте структуре, а на њима почива лично искуства уникатно за сваког човека понаособ, јер је свако јединствена и непоновљива јединка јелте

То је и поента мономита, он је написан архетипски, а често је и аутор несвестан да пише мономит, из тог разлога што упут мора бити апликабл на све људе, а ипак написан некако конкретизовано - стога архетипови и елементарне идеје у њему.

Нисам сигуран да сам те разумео, јер мени све ово што си написао некако нити оспорава нити се чеше о ово што си квотово, у смислу у коме је то квотовано наведено. Можда си хтео да кажеш како је та митологизација Буде производ минглања, а није ''чиста''? То је јасно, он није пример за независност елементарних идеја, само за распрострањеност, пример за независност је Деганавида јер минглања ту није било.

Само минглање, твиковање и митологизација тог Буде је заправо поента, да елементарних идеја нема, то твиковање не би ни настало већ би се инфо о Буди примао ез-из.

Просто, да сад у америци постоји верзија Будиног живота коју фурају црнци у гету, а састоји се од буде који на чоперу мономитује около, била би врло валидна за пример мономита.

Онај ко је пажљиво читао, приметиће да сам издвојио митове који представљају упуте за духовно сазревање, дакле да сматрам како нису сви такве природе.

Ово је сасвим океј, ти митови просто не спадају у мономит већ представљају нешто друго (лупам, историју племена или како је настао свет или зашто јелен има рогове). Мада и ти митови могу бити мономитни, али не морају. Фора је заправо само у дефиницији, да ли се мит одређује културно или структурно или га одређује његова намена итд.

Нису повезани први квот и листа. Иначе, Буда је један од ''виђенијих'' мономитова, са све нећкањем да се врати у нормалан свет, карактеристичним за хероја који је открио блаженство, па му је смарање да се врати и прича са људима. То што је прича о Буди биографска не ремети ту чињеницу, мономит и представља пут хероја по етапама, где херој представља било коју особу, а пут представља психолошко сазревање. Зашто се рил лајф примери мономита митологишу? Управо због тога што је сазревање индивидуална ствар. Па тако ја Вудуов мономит не могу да напишем онако како се десио, јер он такав важи само за Вудуа. Али ако га напишем архетипно, са прасимболима и праструктурама, онда је то већ нешто.

Поента целе приче је у митолошким елементима у уметничким делима и ја сам ту просто узео да трошим мономитове и Јунгове јер је згодно за тему, а за то не морам превише да гуглам и ето џабе семинарског:) Ти си то могуће схватио као би ол енд енд ол причу о митовима, па ти зато можда боду очи неке ствари које у суштини и нису релевантне за ову причу. Што се елементарних идеја тиче, оне су битне и када се не дође до њих елементарним путем - сама чињеница да се елементарна идеја негде уфурава, па и намерно, је битна. Тако да ако ти мени дођеш са пријавом о лику из блока који је цар, а ја онда то препричам другару уз петсто додатака а ла безгрешно зачеће или борба са змајевима, опет добијамо мономит и добијамо потврду једне тенденције кроз ту моју интервенцију.

У сваком случају, имам осећај да се негде машимо, тј. да неко неког није схватио што се поенте тиче, или нико никог лол:) Ја сам прилично сигуран да ја тебе нисам разумео, јер ми је нејасна твоја интервенција, тако да је могуће да сам овај цео пост писао безвезе:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

То не знамо, морао бих да питам кеву и ћалета:

''кево, ћале, јесам ја безгрешно зачет?''

''јеси сине, није било грешке никакве''

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Па наравно да Буда није настао безгрешним зачећем, али је то трип који је после настао око њега и говори о тенденцији људи да трпају то у разне трипове. Дакле, не ради се о чињеницама, ради се управо о тој мистификацији која сама по себи даје неки инфо о - самој себи. Буди се приписују још неке фантастичне ствари, а не само безгрешно зачеће.

Ахам. Улетео сам јер нисам знао да ли знаш да постоји добра историјска подлога која може расточити те мистификације, што ваља нагласити како други не би изашли са теме погрешних уверења, а и скретањем пажње на то сама тенденција ка мистификацији добија још лепшу потпору. Делом и због тога што је нисам видео као пуко набрајање свих појава које су прошле кроз њу, без обзира какво историјско залеђе имају.

Оно фазон за пет векова крену приче о Ничеовом чудесном зачећу.

Ово не разумем, па листа и представља листу мономитних структура.

...

То је и поента мономита, он је написан архетипски, а често је и аутор несвестан да пише мономит, из тог разлога што упут мора бити апликабл на све људе, а ипак написан некако конкретизовано - стога архетипови и елементарне идеје у њему.

Нисам сигуран да сам те разумео, јер мени све ово што си написао некако нити оспорава нити се чеше о ово што си квотово, у смислу у коме је то квотовано наведено. Можда си хтео да кажеш како је та митологизација Буде производ минглања, а није ''чиста''? То је јасно, он није пример за независност елементарних идеја, само за распрострањеност, пример за независност је Деганавида јер минглања ту није било.

Нисам видео листу као последицу човекове тенденције ка њиховом трпању у разне трипове, па ми је пар кандидата упало у очи као непримерене да се нађу међу осталима. Ухватио сам се за једног и распалио по њему, користећи га као пример због чега је та структура стабилна, дакле на свој начин сам вршио допуну(непотребно јер си кристално јасан, али другачије не бих могао лепо да обрадим пример) па зато не видиш оспоравање или чешање јер га нема. Дакле, не ради се о минглању.

Ти си то могуће схватио као би ол енд енд ол причу о митовима, па ти зато можда боду очи неке ствари које у суштини и нису релевантне за ову причу.

Зато сам се нећкао да ли да ускачем или не, јер сам знао да ће тако да одише одговор, као да је тема заправо само о миту, нисам ставио дисклејмер на крају јер сам мислио да ће то сви схватити као благу дигресију и тема ће наставити у свом духу.

Надам се да је сада моја интервенција јаснија? : )

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Да, да, јасно је, заправо ја нисам био довољно јасан у ''излагању''. Наиме, пошто је то заправо семинарски, идем и на те ''пјесничке речен'це'' и понегде на бомбастичност, у фазону видите што ја пишем те ствари које се читају... па онда не напишем ''буда је митологизован јер блабла'' него одем мало на вау фактор, па се вратим итд.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...