Jump to content

Balkanski i Veliki rat, Srbija 1912 - 1918.


brue

Recommended Posts

E sad, ako te ne mrzi, cega smo i u korist koga morali da se odreknemo tad ako ne bismo izabrali Jugoslaviju?

Македонију Бугарима, Далмацију Италијанима, преко Дрине и Дунава ни макац. јасна су биле српска очекивања према Босни и Славонији и Крајини, то већ силе нису хтеле да дозволе.

пази, истина је да је краљ био њуејџер, хтео паре, привилегије, утицај, међутим и сам се, пре смрти помирио с тим да се зајебао.

А где је то Србија уопште изашла на море после Балканских ратова?

војно јесте, а то фактички и значи. да би нешто било држава, неко (силе) морају да те признају у тим оквирима. Новосадска и Подгоричка скупштина јесу опет фактичко стање, али ништа не значи док те не признају. и као што нису испоштовали фактичко стање после Балканских ратова, тако нису хтели да нас признају ни после Првог светског рата. Велика Србија, биг но-но. зато су нам предложили Југославију.

занимљиво је да је Краљевина Југославија била омиљена држава на Западу, док је Александар сматран диктатором на крвавом престолу у Западни круговима. обрнуто је било са СФРЈ... Броз је био кул, а Југа ужасни комунизам.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

438px-Serbia1918_2.png

ovu sliku prvi put vidim.

srbiji nije pripala cela baranja (pečuj) ni ceo banat (temišvar). oko banata smo se sporili s rumunima i sporazumno je podeljen, kao što je istra s ostrvima data italijanima.

u okvire srbije posle prvog svetskog rata je ušla cela današnja bosna i hercegovina, i to fali na ovoj mapi.

takođe prvi put čujem da je srbija morala da se odrekne makedonije u korist bugara ?

zašto bi iko to tražio, kada su oni bili na poraženoj strani ?

aleksandar karađorđević je isuviše želeo taj izlaz na more, a to je moglo samo ako se stvori shs.

bez toga, srbija bi u hrvatskoj, u najbolje slučaju, dobila kordun, liku, baniju ... primorje bi definitivno pripalo italijanima, i mi sa malim crnogorskim primorjem ne bismo imali mnogo uticaja na moru.

ono što bi se desilo s hrvatima je da bi, u slučaju dobijene nezavisnosti, imali mnogo manju državu nego što imaju danas. istra, dalmacija i sva ostrva bi otišla u ruke italijanima. od njih, u slučaju nezavisnosti bi ostao samo onaj prčmoljak naseljen purgerima i eventualno slavonija. u najboljem slučaju dobili bi teritoriju trojedne kraljevina. ne verujem da bi ostali pod upravom mađara, jer su očerupani i ojađeni u odnosu na pređašnju teritoriju, baš kao i austrijanci. pariskom mirovnom konferencijom se išlo na što veće ojađivanje poraženih zemalja.

Link to comment
Share on other sites

Прото, преговори о границама на Балкану су трајали док је још рат трајао и Антанта је нудила Бугарима Македонију да промени страну. шта се тада договорило, потписано је у Паризу 1919те.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Bas me zanima kolika bi privredna sila bili da smo bili manje gramzivi za tom Velikom Srbijom. Koliko nas je ratova pohvatalo u zadnjih 100 godina, neki totalno nepotrebno, uzas jebeni. I sta bi bilo sa Kroatima to me jos vise kopka.

Пффф. Да смо били грамзиви толико колико се набацује, онда би и имали Велику Србију, а не СХС тј Југославију.

Грамзиви су били једино... ај редом.

А где је то Србија уопште изашла на море после Балканских ратова?

Србија јесте војно изашла на море, тј заузела је пола Албаније. На жалост, операције око Скадра црногорске војске су ишле катастрофално и килаво, те је нестао онај моментум који је кренуо са Кумановском битком. У исто време су Бугари запели са Једренем, а и са источним фронтом.

Нормално, АУ није желела да Србија има излаз на море, ни под разно. Плус, желела је да искористи ситуацију у Албанији за своје потребе и да преузме контролу над вратима Јадрана. Са друге стране, њена савезница Италија, имала је исте намере, тако да им је договорно решење било да направе Албанију.

С обзиром на претходно, плус на боли-нас-туки-само-да-рат-не-почне-сад став осталих Великих сила, АУ је била веома агресивна на преговорима и чак се протезала и варијанта да нам узму поприличну територију - пола КиМ, делове у Македонији итд.

Ја мислим да је управо осујећен план Велике Србије. Црна рука и њени чланови су били југословенски настројени, те након Балканских ратова, али и Првог светског рата није дошло до проширења српске територије на велики део данашње БиХ, део Славоније, већ је српска влада желела уједињење са пораженима и јужнословенским народима.

Међутим, оно након рата је сјебало ствари поприлично. Наиме:

Постоје не једна, већ две "руке" - Црна и Бела. Црна рука је иначе АУ измишљотина и погрдан израз за Организацију (Уједињење или смрт!) која је обједиљавала поприличан број официра тј припадника официрског кора.

Са друге стране, Бела рука је основана од стране радикала, који органски нису волели војску, али су обожавали полицијски апарат, чиновништво и бирократију. Самим тим - били су извор корупције.

Нон стоп је владао сукоб између две Руке, а Бела је успела да након рата приграби и краља Александра.

У исценираном Солунском процесу, Бела је нанела тежак ударац Црној. Црна се осветила у Марсељу.

Рећи да у таквом устројству Црна рука била југословеснка опција, а Бела је била та која је спроводила политику радикалске власти који су основали Југославију - не стоји.

Црна је представљала официре који су се стварно залагали за уједињење, али зна се и кога и под чијом заставом. Не зарад буржоазије и корупционашке бирократије. Представљале људе који су нон стоп прелазили и у Турску (до 1912) и у АУ (до 1918) и организовали наше људе у комитске и чентичке јединице за рад против непријатеља.

Са друге стране, "захваљујући" Белој руци и полицијском апарату и корупцији, добили смо да се Македонци, а ни Шиптари (микс Срба и Албанаца), никад нису асилмовали у Србију, чак штавише, добио се контра ефекат. Исто важи, ПОГОТОВО важи за Црногорце, а осталу буранију - Хрвате и Словенце нећу ни да помињем.

Link to comment
Share on other sites

Zbog cega smo mi onda morali da je se odreknemo kad smo mi njih sabili?

сабили смо их јер нисмо хтели да дамо Македонију (а то смо једино могли да задржимо у Југи, јер нису сиел хтеле толико велику Србију, а Руси су испали из игре ометени о свом јаду), па они нису променили страну и онда смо завршили у Југославији.

давно сам гледао ТВ драму РТБ управо о овој проблематици. колико сам касније успео да утврдим, та драма је била снимана на основу аутентичних историјских догађаја.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

па сад, после битке сви генерали... постојали су и снажни аргументи у корист Југославије, као што је задржавање Македоније, излаз на море и сви Срби у једној држави. то што је утицај језуита потцењен био, плаћали смо и плаћамо ево век касније.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

sve to stoji, i ja sam užasnut Jugoslavijama, ali istoriju moramo da posmatramo u kontekstu. iako je srpski dvor bio alav i kupljen i izidiotisan, to nije dovoljno da objasni ulazak u Jugu.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

У исценираном Солунском процесу, Бела је нанела тежак ударац Црној. Црна се осветила у Марсељу.

cek jel si siguran da je crna ruka odgovorna za atentat u marseju...zar to nije delo vmro i madjarskih i ustaskih grupa iz jugoslavije? btw, nisam ni znao da je postojala "bela ruka" :)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ја сам читао да је краља Александра убила Француска ложа. Масони...

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

ја сам на то инсинуирао говорећи о преписци Александра са румунским монархом.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

"Crna ruka" je unishtena skoro potpuno posle sudjenja. Neshto njih je preshlo da radi za sovjetsku sluznu kao shto je Mustafa Golubic koji je cak dobio i najvishe odrednje Sovjetskog Saveza i vrlo verovatno ucestvovao u atentatu na Trockog. Nisam siguran bash u to uplitanje u Marsejski atentat, ali nije nemoguce da su neki clanovi ucestvovali iz osvete...takodje prvi put to cujem.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Мало сам направио забуну. Требао сам ставити "добила освету у Марсељу". Голубић се заклео да ће осветити Аписа, Вуловића и Малобабића. И чак и да није учестоваво ни мало у организацији, нити било ко из Црне руке, немогуће је да нису знали макар неке детаље, тј да их није нико контактирао знајући колику мржњу гаје према Југославији и Александру.

А Голибућ (генерал НКВДа и шеф Red Chamber Orchestra) је требао да буде Тито, ал ето, Тито је преко Рибникове решио и тај проблем.

Укратко, једна безобразна, блентава и џукелска политичка клика (тј чувена наша корумпирана бирократија) је успела да и од фанатика и оданих патриота, направи потпуне прсоке од одређених људи, а друге да уклони и са политичке и јавне сцене, али и да их лиши живота. Велика штета. А Бела рука и даље рула Србијом.

Link to comment
Share on other sites

Koliko znam Mustafu Golubica je uhapsio SS u toko 1943 ili '44 i ispitivao duze vreme. Na kraju su ga pronashli zakopanoh u nekom beogradskom parku (zaboravio sam kom) i autopsijom ostataka je utvrdjeno da mu je slomljena skoro svaka koshcica u telu. Staljin je trazio da mu se ostaci prebace u Moskvu i sahrane sa najvecim pocastima.

Ne razumem taj deo o Titu, mislish da ga je otkucao SS-u?

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

и командовао Црвеним оркестром.

Црвеним камерним оркестром, ринглидер за овај део света...

сад читам - не верујем...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...