Jump to content

Balkanski i Veliki rat, Srbija 1912 - 1918.


brue

Recommended Posts

ja bih mozda isao, al radna mi je subota, a u nedelju moram na neku svadbu

kali sta je bilo 5. oktobra, bugarska je usla u ww1?

Петог октобра је војска Аустро угарске умарширала у Београд :)

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

btw, u onoj emisiji "da, mozda ne" su veceras pricali o balkanskim ratovima neka 2 istoricara i jedan potpukovnik...nista spec nisu rekli, nekako smuseno je delovala cela emisija...zanimljiva je bila prica kako su milunku savic pustili iz logora na banjici za vreme ww2...kad je nemacki oficir pregledao spiskove za streljanje naisao je na njeno ime...pitao je da li je to "ona" milunka savic iz prvog rata, najodlikovaniji zenski vojnik svih vremena...kada su mu rekli da jeste naredio je da je puste i ne uznemiravaju vise

  • Upvote (+1) 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

btw, pricaju nesto o kosovskom boju i zrtvovanju i ovaj lik kaze nesto u fazonu, svaki narod ima taj ideal zrtvovanja, amerikanci alamo, rusi onu bitku sa mongolima, a japanci potapanje yamata...ne znam sto je pored iwo jime, okinawe i kamikaza bas yamato pomenuo, al do jaja:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

btw, u onoj emisiji "da, mozda ne" su veceras pricali o balkanskim ratovima neka 2 istoricara i jedan potpukovnik...nista spec nisu rekli, nekako smuseno je delovala cela emisija...zanimljiva je bila prica kako su milunku savic pustili iz logora na banjici za vreme ww2...kad je nemacki oficir pregledao spiskove za streljanje naisao je na njeno ime...pitao je da li je to "ona" milunka savic iz prvog rata, najodlikovaniji zenski vojnik svih vremena...kada su mu rekli da jeste naredio je da je puste i ne uznemiravaju vise

Jedan od gostiju je bio profesor Ković, predaje opštu istoriju 19. veka na mom fakultetu, to je jedan od 4 ispita koja su mi ostala da dam :)

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

lol battlecruiser :)

da nije bilo sc-a ko zna kad bi saznao za yamata:)

Jedan od gostiju je bio profesor Ković, predaje opštu istoriju 19. veka na mom fakultetu, to je jedan od 4 ispita koja su mi ostala da dam :)

to onaj sa bradom...on mi je nekako najsmoreniji bio, stalno je nesto pametovao...al izvukao se kad je pomenuo yamato! :D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Нисам то помињао јер може бити трик питање. Да, Трећа армија и црногорски Источни одред су ослободили Косово и Метохију крајем 1912, међутим, званичне границе су постављене тек пошто су Отомани потписали мировни споразум у Лондону, а то је опет било 1913.

Link to comment
Share on other sites

Tako je u svakoj modernoj, lol wut, generaciji.

Idoli patriotizma su jeftini reperi i jos jeftiniji politicari.

Patriotizam je da capsujes "patriotske" poruke.

Istorija je Kosovska bitka 1371. ili je mozda 1983? ALI JEBALI SMO IH!!!111!!!1!

A niko ne zna ko je Stefan Prvovencani, ko je Dusan Silni, ko su Milunke Savic, Flore Sanders, Radomiri Putnici i Zivojini Misici i nasi kaplari.

Niko ne zna bogatu proslost ovog naroda, koliko je nesigurna njena buducnost, a dupe se daje za Najk patike kao nekad 1993ce.

Dva stiha himne su stih vise, ali zato reci "pesama" Cece, Jece, Goce i Droce su test opste kulture.

Link to comment
Share on other sites

Ipak mislim da je vec tuga nezainteresovanost ljudi nego sto nam je obrazovni sistem katastrofalan. Npr, skoro sam citao o ambasadoru Srbije u Parizu, covek je pisao, kako kaze, "cinjenice" o Kosovu i knjiga mu je zabranjena (za 7 razred osnovne) jer navodno, Albanci sa Kosova nju smatraju neprikladnom. Iako nam je istorijska literatura djubre, opet neko ko zeli moze da nadje na netu sve korisne informacije oko bikvalno bilo cega, ali cisto sumnjam da svaki hiljaditi to i uradi. Ova anketa gore pokazuje koliko ustvari mi ne postujemo svoju zemlju i sebe, sigurno vise ljudi zna zasto Ameri slave 4,jul ili kad je bila Francuska revolucija. Tuga je sto bi i mnogo lakse pitanje bilo pretesko bilo kom uzorku sa ulice. Pa ima i EMM anketa kad je bio kosovski boj, pa opet pola ljudi ne zna.

@Sarma : Sta mislis kakvi bi bili odgovori na pitanje zasto je Stefan prvovencani? :)

@brue : this! Mnogo ljudi gleda Indijsku i Tursku ciganiju po ceo dan, kakav brain washing, jel nas to pripremaju na zivot sa muslimanima mozda :tf: Npr, moram da priznam da se i u mojoj rodbini popljuje svako ko gleda diskaveri ili history za vreme Indijaca, serija koje nemaju nikakav smisao, ali jbg, hleba i igara forever.

~~

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...