Jump to content

Balkanski i Veliki rat, Srbija 1912 - 1918.


brue

Recommended Posts

  • 1 month later...

Izvinjavam se svima što ranije ništa nisam napisao, ali evo:

Najzad je došlo do pomaka što se dizajna tiče, i još nekih stvari.

Ovo je prvi nacrt, pa bih molio zainteresovane da daju svoj komentar i eventualno predlog šta npr dopuniti, promeniti itd:

prvisvetskirat2.jpg

Sadržaj sajta /hronološki prema vremenu/:

 Prolog

 Svet na početku 20. veka

 Balkan na početku 20. veka

 Srbija na početku 20. veka

 Balkanski ratovi

 Prvi Balkanski rat

• Uvod

• Ratne operacije

• Epilog i bilans rata

 Drugi Balkanski rat

• Uvod

• Ratne operacije

• Epilog i bilans rata

 Situacija nakon Balkanskih ratova

 Prvi svetski rat

 Uvod

 Ratne operacije na Balkanu 1914

 Ratne operacije na Balkanu 1915

 Ratne operacije na Balkanu 1916

 Ratne operacije na Balkanu 1917

 Ratne operacije na Balkanu 1918

 Epilog i bilans rata

 Epilog ratova

 Svet

 Balkan i Srbija

Sadržaj sajta /prema materijalu/:

 Zemlje učesnice

 Interesi

 Ekonomija

 Vojne formacije

 Oružja i oruđa

 Uniforme

 Poznate ličnosti

 Kraljevske loze

 Državnici, diplomate i političari

 Vojskovođe

 Ratni dnevnici

 Poznate ličnosti

 Privatni dnevnici i zapisi

 Bitke

 Prvi Balkanski rat

 Drugi Balkansi rat

 Prvi svetski rat

 Fotografije i video materijal

 Rat u slikama

 Život na Balkanu

 Video materijal

 Groblja i spomenici

 Biblioteka

 Udruženja

 O projektu

 Kontakt

(aj srediću ovaj c/p iz worda kuci)

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi previše kompleksno i zahtevno što se flešovanja tiče za ono što je cilj, a to je ogromna baza svega i svačega u vezi Kraljevine Srbije i tog perioda.

Normalno, sitnice bi mogle kasnije da se ubace, poput onog fleša što su Ruje odradile za WW2, ali otom potom plus kad nađemo entuzijastu za tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

Meni se svidja :)

edit: takodje, dosta mojih drugara a i cenim mnogo vise ljudi ovamo preko drine ima neku slicnu viziju tvojoj i rado bi priskocili na bilo koji nacin tako da racunaj i na tu ne veliku ali podrsku od srca :)

Edited by mali_buda
Link to comment
Share on other sites

Glavno što je potrebno su podaci prebačeni u elektronsku formu. Od ratnih dokumenata, dnevnika, mapa, slika sa ratišta, uniformi... ukratko, interaktivni muzej celog srpskog prostora pristupačan svima preko interneta. Cilj su najpre stranci, tj prezentacija svih tih podataka ukusno upakovanih, ali sa potrebnom dubinom za one koje interesuje više nego na prvi pogled, a tek potom zabludele ovčice današnjice kod nas [:D]

Kod nas su npr fotografije i određena dokumenta davno pre prebačene na neke staklene ploče, šta li, a srećom jedan lik je to još pre 15 god skenirao... mesecima i mesecima. To ako budem uspeo da nahvatam, tj ako je vezano za ovaj period (makar neki deo) biće ekstra.

Pored ovoga, a što zahteva neki kvantitativan rad, je obrada fotografija, npr kao ona donja na slici, što je bilo često za to doba, zatim peglanje u slučaju uništenih delova prilikom skeniranja ili vremena itd itd. Verovatno će se pojaviti još nekih stavki koji zahtevaju isključivo dosta vremena, što je lakše završiti sa više ljudi.

Link to comment
Share on other sites

Dobar je dizajn sajta. Jedino treba da vidiš da li nije rob funkcionalnosti tj. da li poseduje sve sekcije i opcije koje ti trebaju, pri čemu bi bilo dobro da malo "gledaš u budućnost" oko toga na koju bi se stranu sajt mogao proširiti.

Link to comment
Share on other sites

dizajn je lep i adekvatan sto se tematike tice, ali ne znam koliko je funkcionalno privlacan, tj da li te podsvesno smara sivilom i retro tripom. ne znam, daj randomima da browsuju pola sata, pa ih pitaj kako se osecaju:) moras da balansiras izmedju dizajna i efikasnosti konstantno... nisam ekspert, pa necu nista da predlazem.

zasto strana ne ide skroz levo, ko sto ide orden?

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ovo je prva verzija dizajna i dopunjavaće se / menjati. Ostale strane verovatno će biti modifikovane prema sadržaju, a i imao sam na raspolaganju 2 verzije ovoga, samo sam na brzinu bacio 1, druga je sa onom žućkastim stare-novine forom. :)

Kako bude počeo da se stvarno oformljuje sajt, tako će biti lakše i vama ovde da date konkretno mišljenje i ukažete na nedostatke... šta će mi randomi pored vas ;) Šalim se, naravno. Ovaj prvi dizajn sam postovao čisto da vidim mišljenje ljudi koji su se već javili da bi posvetili neko vremem ovome, plus da pokažem da se nešto i radi, da nije samo ostalo na ideji.

Link to comment
Share on other sites

Ok, dizajn se očigledno pomerio sa nule. :)

Idemo dalje, na dve strane:

1. Programer, tj neko da sredi ovo ljudski u WP/joomli ili šta god je dobro za ogromnu bazu kojekakvih podataka, a da to može ljudski da se ažurira i unosi

2. Volonteri za prikupljanje materijala - podeljeni po gradivima u ekipe, ako bude više ljudi iz istog grada:

a. elektronski oblik (najjednostavniji deo, ja se nadam da su, prema priči, ovi u UE nešto prebacili s papira)

b. sve ostalo (podrazumeva od privatnih dnevnika i fotografija iz tog doba, odlazak u muzeje i cimanje za materijale. I najbitnije: prebacivanje to u pdfove odnosno jpge)

Link to comment
Share on other sites

Sve se nadam da ćemo moći sve da odradimo bez uplitanja para, makar u početku.

Evo, ponovo: zna neko da odradi ovo prethodno što sam pitao, ili možda zna nekoga?

Hajli, ti nešto pomenu pre, kako ti ide to? I dalje početnički ili si masterovao to? :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, za sve koji su do sad pokazali interesovanje za ovo, u smislu prikupljanja podataka, mala molba:

Kad nađete vremena, otiđite do muzeja u vašem gradu, a i do istorijskig arhiva. Takođe, pokušajte da stupite u kontakt sa Udruženjem potomaka učesnika Balkanskih i Prvog svetskog rata, čini mi se da se tako ili slično zove. Imaju, trebalo bi, svoja udruženja po čitavoj Srbiji, a verovatno i u Republici Srpskoj i Crnoj Gori.

Kad pribavite podatke o tome kog i koliko materijala ima, a pogotovo u kom obliku, dajte ovde infoe.

hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

Ja ću videti da obuhvatim pomorvaski region, ali u akciju mogu da krenem tek od druge nedelje jula, što zbog obaveza, što zbog toga jer ću tek od Jula biti dole. Naravno ona pomoć u nekom stručnom smislu koja bi ti trebala i dalje stoji.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Meni je do jaja kako su komuniste i ostale unutrašnje probleme Rusije pokazali kao mušice i larve koje proždiru snažnog medveda iznutra.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Aha, i ok opis Srbije. U biti, dobar opis svih.

Ukoliko neko nije otvorio link:

CARICATURE MAP OF EUROPE 1914

The Clanker Powers:

Germany is a massive military machine with weapons aimed outwards to all surrounding countries. It points threateningly at Britain, not so much as a sign of direct aggression, but more as an indicator that it was now Germany’s turn to start a grand global Empire to challenge the world’s current one.

Austria Hungary is an aggressive armoured giant, teetering on shoddy foundations. It is also the primary aggressor in a land grab against Serbia, with two bayonets piercing the border.

The Ottoman empire is a teetering automaton, collapsing under the weight of a paranoid and ungainly spying network that gazes at Europe through many lenses and spy glasses. Istanbul is labeled Constantinople following the period's English naming conventions.

The Swiss watch ticks away the time, comfortable to wait it all out.

The Darwinist Powers:

Britain is an militaristic lion with a Roman Imperial italic-type helmet. It sits upon a mound of riches gathered from its Empire.

France’s elephant beast (wearing the French kepi they started the war with before adapting their firefighter helmets) is influenced by the Elephantine Collossus built for the Universal Exhibition of 1889 in Paris (later it ended up going to the Moulin Rouge.)

Russia is a huge imperialist bear, rotting and filled with maggots.

Serbia’s imagery is an indicator of the huge amounts of civilian deaths and suffering they’ll find themselves subject to.

Norway and Sweden are both Scandinavian trolls in the style of John Bauer, an inspirational illustrator from the era who produced a lot of phenomenal work during the war.

Portugal is a parrot for the Entente trying to goad a slumbering Spain into the war.

Ireland looks askance to Britain and brandishes a shillelagh. An indicator of their very rough relationship at the time, and of their upcoming involvement with the Central powers.

Italy is a clutch of snakes with intents on the Central powers despite existing agreements. A foreshadowing of their arrangements at the secret 1915 Treaty of London where they were promised land in exchange for involvement. It was heavily influenced by Italian Prime Minister, Antonio Salandra’s open policy of serving Italy’s "divine self-interest."

Illustration from Leviathan by Scott Westerfeld.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...