Jump to content

kako postupati sa baterijama


Guest

Recommended Posts

često se po forumima javljaju pitanja oko pravilnog postupanja sa baterijama, a ja sam se nešto malo pozabavio u poslednje vreme, pa reko' da otvorim topik i podelim zaključke. izvor za većinu ovoga je batteryuniversity.com sajt, koji ima fino sistematizovane tabele ovde i ovde.

temperatura

temperatura je najveći faktor kod današnjih baterija. svaka ima neku specifikaciju, al uglavnom se svodi na to da ne valjda da budu suviše hladne ili pak pretople. to znači da ih zimi valja nositi u unutrašnjem džepu ili tako negde gde temperatura ne pada previše, a da ne treba da budu direktno izložene suncu (pa ko ima navigaciju u kolima, nek gleda da ona bude u hladovini makar dok je auto parkiran)

litijum-jonske baterije:

- nije bitno u kom su stanju baterije kad se započinje punjenje, to nema nikakvog uticaja

- punjenje može da se prekida, ne moraju se uvek puniti do 100%

- bezbedno je odmah nastaviti prekinuto punjenje

- 100% napunjene baterije mogu da ostanu na punjaču, pošto on prestaje da ih puni čim detektuje da su pune

- baterija iz fabrike stiže delimično napunjena i može da se koristi odmah, a prvo punjenje se ni po čemu ne razlikuje od svakog narednog (nema formiranja)

- valja izbegavati potpuno pražnjenje baterije (kad uređaj prijavi da je baterija prazna i ugasi se), bolje je dopunjavati

- kada se baterija dugo ne koristi, nije od kritičnog značaja da se izvadi iz uređaja. bitnije je da ne bude potpuno prazna (min. 40% se preporučuje) i da bude na suvom mestu na sobnoj temperaturi

- li-ion baterije se ne zagrevaju primetno, ako je uređaj topao to je od drugih komponenti (ili je baterija pokvarena)

nikl-metalhidridne baterije:

- uglavnom stižu delimično napunjene iz fabrike (ako piše "ready to use"); ukoliko nisu onda ih prvi put treba napuniti do kraja, što, u zavisnosti od punjača, znači ili 4-6 ili 10-12 sati.

- punjenje ne treba prekidati, jednom započeto punjenje treba uvek da ide do 100%

(drugim rečima, nema formiranja "3 puta 12 sati", samo puniš do kraja uvek i gg)

- treba ih potpuno isprazniti jednom u nekoliko punjenja

- najbitnije je da po završetku punjenja izvučete punjač iz struje, pošto prepunjavanje najviše doprinosi memorijskom efektu

- ni-mh baterije će svoj pun kapacitet dostići nakon nekoliko ciklusa pražnjenja i punjenja

- normalno je da se baterije zagreju pred kraj punjenja, valjalo bi da se ohlade na sobnu temperaturu pre upotrebe

šta ovo znači za korisnike laptopova:

- ne morate da vadite bateriju kad se lap napuni do kraja

- ne morate da izvlačite punjač iz lapa kad ga ugasite

- ako neko vreme nećete koristiti bateriju, možete da je napunite i spakujete u fioku, al to nije od presudnog značaja

- ako vam laptop nikad ne radi na baterije, prvo kliknite ovde i pogledajte šta ste sve mogli da kupite za pare koje biste uštedeli da ste kupili desktop, a onda kliknite ovde

myths busted :tf:

Link to comment
Share on other sites

Pa što mi se onda greje punjač na lapu ako je u struji a baterija je 100% puna koji kurac?

Pazi kad uključiš punjač u komp i baterija ti je puna, a laptop ne radi onda je i punjač hladan? :) Poenta je da iako je baterija puna on i dalje mora da dovodi struju do laptopa koji je upaljen kako bi isti radio mimo baterije. I u tom procesu generiše toplotu, jer bez obzira da li on puni bateriju + radi laptop ili samo radi laptop on i dalje radi konverziju napona sa 220v na 12-18v u laptopu, plus transformiše naizmeničnu u jednosmernu, a to prosto generiše toplotu. Nema nikakve veze sa baterijom...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ja samo dve stvari imam da kažem! :) Sve je ovo istina što kaže ivanko, ja sam to pročitao sa tih linkova što mi je dao i sada sam srećniji mnogo :) ali sam se setio dve zanimljivosti:

a) Jednom sam uspeo da zeznem bateriju na svojoj Nokia 5700. Li-ion je svakako bila, opet traje baterija 4-5-6 dana, zavisi kako kad, i jednom, igrom slučaja, ja kod Dovle, on isto imao Nokia telefon i isti konektor za punjač (onaj tankim, furaju ga ja bih čak rekao i dalje). I ja kao, daj da napunim telefon, nakačim ga, i on kroz tipa sat vremena prijavi da je baterija puna, iako se na mom punjaču obično punila jedno 2,5-3h, i pod dva, telefon je bio tako vreo da je to nenormalno. I nakon tog događaja je bilo "ćao baterijo draga", trajala je max jedan i polovinu drugog dana, i morao sam da je zamenim. Za sve to vreme punjač i dalje normalno punio dovlin fon. Posle sam ih uporedio, naravno neke od vrednosti su različite, ali je konektor bio isti, što i jeste "problem".

b) Nekako imam nadu u to da će i sa trenutnim baterijama nešto uspeti da urade i omoguće da Androidi i drugi "pametnjavkovići" imaju dužu autonomiju, jer ne znam da li se sećate perioda kada su počeli da se pojavljuju kolor telefoni, tada su već i krenule liion baterije, i onda su ovi "monohromatski" drugari krenuli da se busaju kako njima baterija traje 4-5 dana, dok kod novih telefona max 2. I ja sam tada im'o n-gage i pratio me sličan problem katastrofa trajanja. Međutim, onda je to polako počelo da se sređuje, pa evo sada e63 i c5 i braća furaju opet 6 dana bez problema, sve sa wireless-om, slušanjem radija etc.

Link to comment
Share on other sites

mnogo se ulaže u poboljšanje baterija, što zbog pametnih telefona što zbog elektromobila, tako da kapiram da ćemo za koju godinu imati telefone sa snagom današnjih laptopova i autonomijom od nekoliko dana

Link to comment
Share on other sites

dodao bih precizniju informaciju da se treba truditi da baterija ne pada ispod 30% kapaciteta.

Takodje, neke baterije na specifikaciji imaju koliko ciklusa je potrebno da bi im kapacitet pao na 50%. pojam ciklus je ekvivalent procesu punjenja baterije od 0->100%

izvor je uputstvo za cuvanje baterije koje sam dobio od apple-a uz ipod

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Koji deo, prvi ili drugi? Ako je drugi, prosto kaže da postoji radni vek baterije, tj. primera radi - baterija može da izdrži 1000 ciklusa odnosno hiljadu punjenja.

Ovaj prvi deo da ne treba da pada ispod 30% je neka nadogradnja ivankovog posta, tj. tog dela sa opadanjem kapaciteta baterije.

Link to comment
Share on other sites

koliko sam shvatio dvinija, u uputstvu za ipod ima taj podatak da ne treba puštati da se baterija skroz isprazni, ne i ovo za broj punjenja. bilo kako bilo, bacio sam uputstvo za ipod odavno :)

Link to comment
Share on other sites

hm, ne mogu da tvrdim bas da sam procitao to za cikluse na uputstvu, ali mi je nekako i logicno da ce baterija pre da izgubi prvobitni kapacitet ako se cesce puni (da ne navodim ekstremne primere koriscenja)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

- najbitnije je da po završetku punjenja izvučete punjač iz struje, pošto prepunjavanje najviše doprinosi memorijskom efektu

Skoro svi punjači danas imaju logiku za gašenje punjenja baterije, da je ne bi prepunjavanjem ubili. Konkretno kod NiMH baterija (a vrlo verovatno i ostalih) izlazna voltaža je najveća kada su na 100%. Onog momenta kad krene prepunjavanje punjač detektuje pad voltaže napona i prekida punjenje.

I prepunjavanje ne doprinosi memorijskom efektu, već trajno uništava bateriju. Nedovršeno punjenje pravi memorijski efekat u kome se baterija zabaguje misleći da ima manji kapacitet nego za šta je zapravo sposobna.

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jel neko malo prati nove glasine i patente Applea oko baterija? Izgleda da hoće da malo unaprede stvari, što bi trebalo da dovede do povećanja kapaciteta baterija istih gabarita i dimenzija, što je svakako kul vest. OK, sad oni to hoće da patentiraju, pa možda direktne koristi budu imali samo Apple fanboievi, ali će to već lako naći put i do ostalih proizvođača:

http://www.engadget.com/2011/02/20/apple-patent-application-points-to-denser-batteries-improved-ch/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...