Jump to content

Tenkovi


oddball

Recommended Posts

Ne možeš tek tako baciti sirove cifre kao da su bog i batina. Mnogo bitniji element je posada, i kao što je mislim već ovde pomenuto, vrhunski veterani WW2 su nadživljavali po nekoliko tenkova.

ja sam to pomenuo :) . Zato sam i rekao da je merkava jako dobar tenk. Ne znam zasto bi faktor posade ubacio u ocenu tenka, trebalo bi obrnuto, sta tenk pruza za posadu. Ako mislis na iskustvo, to sto su ameri stekli tamo moze samo da im se obije o glavu.

This video contains content from Jimmy Kimmel Live, who has decided to block it in your country.

[23:47] <manager-> jao dete jao dete :D

chickenonaraft.kom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

amerikanci su u zalivu imali pripremljenu taktiku i koordinisan napad, a kopnene trupe su imale i jaku podrsku iz vazduha, dok sa druge strane iracka taktika je bila da se poredjaju na dinama i cekaju amere da prvi napadnu (!). ne bukvalno, ali nije ni daleko od toga. Apaci i jurisna avijacija su odradili veci deo posla, pritom treba napomenuti da je veliki proj iracana napustio svoje tenkove i pre bitki. tada su se ameri primili da je Apac neprevazidjeni helikopter jer je u vecini slucajeva koristio taktiku gadjanja kao i nasa Gama svojim maljutkama. koliko je on zapravo dobar pokazalo se na Kosmetu pre skoro 12 godina. tokom invazije na Irak u ovom milenijumu realna borbena gotovost Iraka bila je oko 15% posto je vecina napustila svoje polozaje. i pored toliko smanjenog broja iracani su uspevali da zadrzavaju koalicione snage toliko vremena iako su bili ubedjeni da ce irak kapitulirati za nekoliko dana.

merkava jeste jedinstven tenk upravo zvog pozicije agregata, medjutim ono sto je po meni veca prednost je ekstremno kos prednji oklop koji povecava verovatnocu odbitka projektila. ono sto su izraelci upravo na merkavama prvi put uradili i sto se pokazalo kao jako korisno resenje je okretanje "strelice" (znaka na boku tenka) za 90 stepeni u pravcu kretanja tenka. preko nocnog vizira ta boja se veoma jasno vidi medjutim nocu je nastajala konfuzija u kom smeru je okrenuto prijateljsko vozilo dok je ta "strelica" gledala na gore. kada su je preusmerili ka "nosu" tenka mnoge stvari su se pojednostavile. nekada su najjednostavnija resenja najbolja.

kada ste vec spomenuli polozaj motora setio sam se "Maslacka" na kom sam ja sluzio kao k.o.:

122mm-2s1-gvozdika-tracked-armored-vehicle.jpg

i on ima motor pozicioniran u prednjem delu, dizel. jako simpaticno vozilo, a kao komunikaciju unutar vozila i sa KOT-om koristi laringofone na slemafonima sto je meni bilo iznenadjujuce. neverovatno koliko se i pored buke u vozilu i oko vozila jasno cuje ko sta govori. motor u prednjem delu takodje imaju i domaci BVP M-80 kao i ruski BMP-ovi. a pre njih u Drugom svetskom ratu bilo je vozila i kod nazzija i kod ostalih (mrzi me da trazim sada, ali bilo je).

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

Izem ti tenk bez sidž moda :)

Super je tema, baš mi zanimljivo da čitam ovako sažvakano, s obzirom da nemam kablovsku raspalu (dajte nazive tih najboljih emisija na Diskaveriju i Historiju, da se bacim na skidanje).

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

ko bi rekao da konjina od 197cm visine moze da stane u ovo [:D] 2S1 Gvozdika je samohodna amfibijska haubica sa topom od 122mm koji se takodje koristi i na vucnoj haubici D-30 (jedina vucna koja ima horizontalni radijus dejstva od 360 stepeni). poslednja 3 meseca sam bio u Beogradu u kasarni 4. juli (izmedju Banjice i Brace Jerkovic). nisam bio u SHAD-u nego u MAD-u :) mada, ne znam zasto smo bili MAD kada je od orudja bila samo Gvozdika. kao, duzili smo i neke VBR-ove ali to nismo videli. u stvari, videli smo ali nismo pipali. super je ovo stvarcica, pici ko ludo. unutra ima varijanta mehanickog i poluelektronskog pomeranja kupole sa tasterima na ruckama. secam se jedne vezbe po kojoj smo ucili da ispalimo dve granate pod razlicitim elevacijama ali tako da padnu u istu tacku u isto vreme, pritom mehanicki da okrecemo kupolu. otelili smo se jbt. zapravo, ja i ne toliko koliko nisandzija, ja sam se samo skuvao [:D] jbg chvarak je chvarak [8D]

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...