Jump to content

Shutter Island (2010)


Recommended Posts

@Pipboy

Slažem se sa tvojim zaključkom oko poente, samo ta rasprava nema za cilj da utvrdi PRAVU ISTINU i da spasi čast stvarne ličnosti nekog tamo maršala, jer naravno nije stvaran pa ne postoji ni prava istina, nego eto vodi se manje više iz zabave i potvrđuje koliko je film dobro osmišljen i podložan različitim čitanjima. Audio/vizuelno, film je pravo uživanje i odlično si ga uporedio sa Hičkokom, jer bar što se mene tiče, samo je on još kod mene tako beskrvno proizvodio jezu, kao ovaj film...

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Auh kakav triler jbt, Skorseze je bog! :)

Na kraju filma sam blizi misljenju da je Teddy zaista lud, iako sam u prve cetiri petine filma bio ubedjen u suprotno. :)

Iako ima i puno elemenata dvoznachnosti koji su me kroz veci deo filma navodili na to da mu "pakuju", chini mi se na kraju da je ceo set-up oko Tedija bio u skladu sa onim sto mu je dr. Cawley pricao na pocetku.A to je nachin njihovog lechenja pacijenata, stvaranja "prirodnog ambijenta" za njih u skladu sa dispozicijama njihove kompleksne licnosti, kako bi konachno doziveli taj breakthrough i sprecili ciklicni reset koji je, u slucaju Tedija, dovodio do naizmenicne dominacije njegove bipolarne licnosti (nisam bash siguran, ali mislim da postoji oblik shizofrenije koji se zove "dvostruka licnost", a koji upravo obiluje brojnim halucinacijama/deluzijama, uz poremecaje nekih psiholoskih funkcija, memorije izmedju ostalog...)

Takodje, a to je Rami vec lepo primetio, upravo ta postepena kumulacija elemenata koji su se "lepili" na njegove deluzije sa zenom (i malom devojcicom/cerkom) koje je iznova i iznova dozivljavao, indukuju kulminaciju koja dobija svoju dubinu tek ako je on zaista bio lud, tj. ako se porodicni masakr na jezeru zaista dogodio.

Takodje, misljenja sam da je terapija sprovedena na Tediju bila uspeshna, tj. da posle 24 meseca po prvi put nije usledio reset, ali da je Tedi po svaku cenu zeleo da ga lobotomisu (i da se zato u poslednjem razgovoru obraca dr. Sheehanu kao svom partneru Chaku, kako treba sto pre da nadju izlaz sa prokletog ostrva, u sta je ovaj poverovao i nakon toga signalizirao dr. Cawleyu da je terapija neuspeshna).

S tim u vezi, i njegovu poslednju recenicu - kada pita sta je bolje, da li umreti kao dobar covek ili ziveti kao monstrum - sam razumeo kao dve alternative koje mu preostaju, i da treba da se opredeli. A opredelio se za prvu, jer je konachno shvatio svoj pravi identitet, ali je u isti mah shvatio da ne zeli da zivi sa tim zlocinom, te pristaje na lobotomiju...

Naravno, ostavljam mogucnost da debelo gresim [:)]

Josh jednom, Skorseze BOG, najbolji triler ikada? :0

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

Ja sam taj kraj shvatio upravo obrnuto, da je to pitanje zapravo postavio svojim doktorima/mučiteljima.

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

ja sam ga shvatio isto kao prime-abuse :]

@klinac balavac

primer za cigaru/lulu i benzin/dizel je jednostavno los. tebi je ta cigara rodila sumnju zato sto si trazio, bio sumnjicav prema svemu, bas kako je skorseze i hteo da budes. a ja ti kazem da tu nema niceg namerno (iz rediteljskog ugla) sumnjivog, posto je normalna praksa da lekari u mentalnim ustanovama imaju pljuge pri sebi iako ne puse (ili kao puse na lulu:), posto "pomaze" pri svakodnevnom radu sa pacijentima.

ovo za premise ti je na mestu, i to je upravo ono na sta sam ja tebi hteo da ukazem. ti si, sve vreme uveren da je tedi normalan, "objasnjavao" njegove postupke (ili uopste postupke drugih ljudi u postavci gde je on normalan) pozivajuci se na zakljucak - on je normalan. i ja sam zapravo. moze nam se, ne filozofiramo o logici ovde, vec o jednom umetnickom delu :]

fora je u sledecem. i da kazemo da film moze da se shvati i objasni na oba nacina, i da i dalje pije vodu (sto retki filmovi mogu), opet je meni mnogo vecu tezinu film ima u verziji gde je tedi lud. mislim, tako je sniman da se gradi i gradi ta prica koja posle ima svoje konkretne momente kulminacije i otkrovenja, a koje ti ovde odbacujes kao sta, sipali su mu nesto u pice i on bas lose istripovao to sa zenom i decom? :]

ali ok, slazemo se da je film odlican. ako nista drugo zbog toga sto se evo trudimo da ga sagledamo iz svih uglova.

Link to comment
Share on other sites

10. Zašto ga je Čak (navodni dr. Šijan) na kraju nazvao Tedi (zapravo samo to je i izgovorio), na kraju kada je „predstava“ odavno gotova, a upravo posle njegove rečenice o tome, kako je bolje umreti kao dobar čovek nego živeti kao monstrum (gde cilja na Čaka koji je pristao na igru da mu to uradi, pa je zato monstrum) i onda kadar na svetionik "gde nema ničega".

- Mislim da ga he Chak na kraju namerno nazvao Tedi, da bi proverio da li se "resetvao" kao sto se desilo pre i kao sto je doktor predvideo da je moguce.

-- Zatim mu je Tedi odgovorio kako namerava da pobegne itd itd. gde je Chak pogledao doktora i odmahnuo glavom.

--- Imam utisak da je pitanje koje Tedi postavlja "Da li je bolje ziveti kao cudoviste, ili umreti kao covek" postavio samom sebi i naterao Chaka da se zapita (otuda i chudan pogled pre nego sto Tedi ustane i odseta s cuvarima). Mislim da bash to pitanje dokazuje da je bio lud, ali da je izlechen... i onda kad je shvatio shta je uradio i sta mu se desilo...i nije mogao da zivi s posledicama kada zna da mu je zena ubila svu decu i da je on ubio nju, namerno je naveo Chaka da poveruje da je i dalje lud zato sto je hteo lobotomiju (aka, brisanje secanja, osecanja itd...).

Edited by Pesma-mrtve-dece

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

pogledah ga po drugi put, primetio sam josh dve situacije koje u izvesnom smislu potrekpljuju da je Tedi od starta bio u psihotichnom stanju:

-ispitivanje pacijentkinje u trpezariji (gospodje koja je svog muza iseckala sekirom). Trenutak kad zamoli Chaka za chashu vode, a zatim zurno, u trenutku kada on to ne vidi, napishe Tediju da bezi. to nedvosmisleno ukazuje da je ona upoznata sa celokupnom postavkom koja okruzuje Tedija, da vec od ranije poznaje dr. Sheehana, i da zeli da upozori Tedija, jer nalazi da je nachin na koji ga leche neetichki. Kada joj Tedi postavi pitanje o Andrew Laedissu, ona se vidno uzrujala i naglo odstupila (nije smela nista da mu kaze, jer je iovako bila istrenirana za celokupan tok razgovora, a to pitanje je sasvim neocekivano usledilo. da je u tom trenutku odala Tediju sta se zaista deshava, verovatno bi bila drakonski kaznjena)

-nakon sto su pronasli "nestalu" "Rachel Salondo" i scena u njenoj sobi. Kada joj Tedi postavi pitanje sta je "radila" tokom jucerasnjeg dana, ona mu, izmedju ostalog, otkrije da je pripremila decu za skolu (sto je skoro IDENTICNO onome sto mu je rekla Dolores na jezeru, nakon sto je udavila decu, u njihovom poslednjem razgovoru!); zatim ga je nezno partnerski zagrlila, sto je kod Tedija izazvalo vidno uzbudjenje! Iako je izgledalo kao da se ispitivanje otrglo kontroli, u stvari bih rekao da je riba totalno odglumila svoj mind-trip a da je to bio josh jedan delic set-upa dr. Cawley-a, koji je na taj nachin zeleo da za josh jedan "stupanj" priblizi Tedija spoznaji svog identiteta, odnosno realnosti. Genijalno, apsolutno genijalno!

Sa tehničke strane, film je vrlo dobro snimljen, deluje kao one avanture sa FMV sekvencama iz sredine devedesetih

^ this! <3

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

jes vala kad ona Kaerds prica o doktoru shijanu, lepo prikazuju chucka kako se osmehuje na lepe reci.

mada sam i ja posle prvog gledanja bio u fazonu da je normalan.izgleda da cu morati i drugi put ceo da ga odgledam.

film je epik, sigurno jedan od najboljih u ovoj deceniji.

salt wat fish fresh wat fish?

Link to comment
Share on other sites

Prvi put kad ima halucinaciju/san , sanja kako mu zena krvari iz stomaka, tamo gde je upucao na kraju filma kad saznamo (dok drugi put sanja).

Lock plz.

Mislim to prvi put kad je sanjao, nije bilo naznake o tome da je on ubio zhenu...sem da on to u podsvesti nije znao.

Stvarno me iznenadjuje ovolika diskusija oko tako proste stvari.

Poenta filma je da ti sve do samog kraja budesh u fazonu ne nije klishe da je on lud sve vreme, shto i uspeshno radi i da sve vreme budesh u fazonu koji kurac jer jelte jedino objashnjenje je da je on lud...a sve vreme te film ubedjuje u suporotno.

Sve u sve gilm je gg.

Zadnja rechenica zapravo i nije toliko filozofska. Krajnje je problematichan parametar toga shto je on hiperintiligentan. Pa se ispostavlja da je on zapravo odglumio da je savladao bolest da bi pobegao. Mada bi trebao da je svestan da su upravu. I onda, kad je vec prorachuna sve da njemu u glavi stoje paralelno lazh i istina...hteo je ipak da kazhe liku da namerno ide na lobotomiju i da svesno bira lazh naspram istine...ovaj ga naziva tedi da bi proverio dal to radi u ludilu ili ne, na shta se ovaj ne odaziva...i time potvrdjuje shta radi - svesno odabira da vegetira.

poz voz 2011

Link to comment
Share on other sites

јеботе, направисте фаму од представе реалности у уму једног психијатријског пацијента.

шта је у овом филму толико фантастично?

мислим, да нисам очекивао неку напету надреалну психо трипчину са мноштвом слојева и симболике, рекао бих да је филм одличан. колика се фама дигла, очекивао сам Триангл на Соларис помножен Мулхоланд драјвом. а оно...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pa iskreno da ti kazem, ja se ne bih ni ukljucio u komentarisanje da nisam snimio da ovi 2-3 dana pricaju kako je on (tedi) zpravo normalan. sto ne znaci da film nije odlican, samo ne bih dizao famu oko njega ovde.

i nije fantastican (ne secam se kad sam prosli put gledao FANTASTICAN film:), ali je odlican. da si ga gledao "na prazno", bez da ti je iko ista nagovestio, i da ga nisi gledao u bioskopu posto ipak trazi vise koncentracije da bi mu pohvatao detalje, imao bi jos bolji utisak. jedna od boljih psiho misterija koje sam gledao.

Edited by Ramirez
Link to comment
Share on other sites

јеботе, направисте фаму од представе реалности у уму једног психијатријског пацијента.

шта је у овом филму толико фантастично?

мислим, да нисам очекивао неку напету надреалну психо трипчину са мноштвом слојева и симболике, рекао бих да је филм одличан. колика се фама дигла, очекивао сам Триангл на Соларис помножен Мулхоланд драјвом. а оно...

pa mozda i jeste problem ako si od starta to ocekivao, pogotovo ako te je vec neko i pre gledanja poblize uputio o chemu se radi.

sta je fantasticno u ovom filmu? pa upravo te kontinuirane implikacije koje nas tokom filma teraju da pomislimo da je po sredi jedan u nizu konspirativno-kriminalisticki triler a na drugoj strani postepeno kumuliranje psihotichnih elemenata koji nas navode na drugaciji zakljucak... da je totalno originalno bash i nije, ali je film indukovao (bar u mom sluchaju) stepen uzbudjenja kakav josh nisam doziveo gledajuci trilere slicnog tipa. :)

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

ju super film.

Dal je lud il nije ko to zna, otvoren kraj, nek svak razmislja o tome.

Naravno i dalje je glavnije pitanje da li je dekard android, ali dobro sad ;)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ja sam skontao da je i nacin snimanja takav da se iz prvih scena kada su na brodu moze skontati da je nekako sve previse bajkovito, kao jeftin pokusaj noir filma j parodia na isti, dok kako se kraj blizi sve je intezivnije i psihoticnije... tako da - nije normalan bio, osvestio se i shvatio u kakvom zivotu zivi i odlucio to da zavrsi... ali cela voznja je poprilicno dobro odradjena, sa svim pricicama i detaljima sa strane.... film je bolji od onog sto sam ocekivao , super

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ju super film.

Dal je lud il nije ko to zna, otvoren kraj, nek svak razmislja o tome.

Naravno i dalje je glavnije pitanje da li je dekard android, ali dobro sad ;)

naravno da jeste :)

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

3/10

od machiniste (2/10) je bolji samo zbog blago bolje atmosfere i leonarda koji je car

jedini mindfuck film sa "jao jao on je to sve umislio" koji mogu da prihvatim kao vredan gledanja je blistavi um ili kako se vec zvao jer se lapo filma bave njegovim lechenjem, a ne kao na kraju "dzhaba ste gledali film, on je sve to umislio"

najgora stvar je shto sam u prvih 3 minuta filma rekao drugarima "on je sve to umislio" i tako je i bilo. preglupo i prejadno. koliko je teshko napraviti film koji nije vec 200 puta napravljen

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

Na stranu što je ocrnio Mašinistu, ko može da čita nešto njegovo with a straight face u tom slučaju :P

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

ne kapiram kako neko mozhe da uzhiva u filmu koji ima deus ex machinu u sebi (tj machinist, shutter island)

lag car.svaka cast kako si uocio da je sve umislio, iako jelte nisi ni znao sta je to sve al nema veze.GG!

sjajan argument, nisi glup

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

roflcao na "dzaba ste gledali film, on je sve to umislio" komentar. izgleda da ti jednostavno nisi ciljna publika ovde (iako mislim da je film za ciljnu publiku sirokog spektra, sto mi opet govori nesto o tebi).

ako ti je ovo 3/10, a masinista 2/10, bas me zanimaju ocene u ostatku tvoje liste filmova :]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...