Jump to content

gramatika


Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

sinoc sam se upustila u jednu glupu diskusiju koje je zamalo dovela do tuce. :|

pa mi recite kako biste rekli:

- komparativ prideva besan

- pridev u muskom rodu napravljen od imenice "mast"

za'valjujem!

бешњи ("прелазак с у ш", "непостојано а", "јотовање"; сад, можда је подједнако у употреби и беснији - онда имамо само "непостојано а")

мастан (и ја бих рекао да је масан и да се ради о губљењу сугласника, али Клајн је Клајн)

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

mastan i beshnji je ispravno, ne treba mi klajn da mi to kaze, jeste vi isli u skolu jbt...

stvarno sam se prenerazio kad sam citao postove...al stvarno, ne glumim neku zblanutu gospodju...

pitanja su najnormalnija, nije nesto sto se ne koristi u svakodnevnom govoru ili nesto sto je zakucasto...u rangu je sa neznam, nemogu, da li bi vi to i to, mi bi smo, saceka cu itd. mislio sam da je topik trol, dok nisam video iskrene odgovore.

masan, brate mili, jedno je sto ja kazem 'masan burek' i 'brate minli' u slengu, a sasvim drugo pitati za gramaticki ispravno i dobiti odgovor 'masan'...ja sam casan covek i jedem slasan masan burek, krv i cas, svinjska mas, jedemo u slas! 4 x 5 = 28, davno smo isli u osnovnu, pa smo zaboravili...

ovaj topic je u najmanju ruku objektivno sramotan...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

klajn kaže: kurac će ti biti mastan svakog dana, dok ti brat bude postajao sve bešnji i bešnji.

ajde, dule, šta si zapenio? nije valjda da veruješ tipičnom forumašu da mu se "omaklo" i da ga "mrzi da ispravlja" kad ga isprozivaju za neku gramatičku grešku?

Link to comment
Share on other sites

čekaj te, kako bešnji kad nije bešan, bešna...neznam, meni je ovo ne realno...razmisli te, kako bi ste vi rekli...mislim da bi mnogo posetioca foruma reklo besniji

ajvan:

zato sto sam ispao iz lalalenda ocigledno...ajde da se radi o ne znam cemu, recimo, navikao sam da ljudi ne kontaju kad je dvoma, a kad je dvema (sto ne znaci da opravdavam, samo sam navikao), na ovo vec nisam, ovo je vise nego elementarno...

i da, mislio sam da se tipicnom forumasu omaklo, pretpostavio sam da je tipican forumas zavrsio osnovnu i imao pismeni iz srpskog iz kog je dobijao dvojke i da ume da cita barem novine...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uvek imao 5+ iz srpskog i u osnovnoj (gramatika) i u srednjoj (knjizevnost), profesorka Mladenovic je plakala na moje pismene i pitala sta je sa mojom neznom tinejdzerskom dusom, pa sam opet ubedjen da se kaze mast, masan, masnija, masno...pogresi covek.

I recimo znam da je бешње, ali uvek u govoru kazem besnije, cisto da izbegnem rasprave.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

koje gramaticko pravilo se primenjuje ako mastan prelazi u masan i koje gramaticko pravilo se primenjuje ako besniji prelazi u besnji? :) nema takvih?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uvek imao 5+ iz srpskog i u osnovnoj (gramatika) i u srednjoj (knjizevnost), profesorka Mladenovic je plakala na moje pismene i pitala sta je sa mojom neznom tinejdzerskom dusom, pa sam opet ubedjen da se kaze mast, masan, masnija, masno...pogresi covek.

I recimo znam da je бешње, ali uvek u govoru kazem besnije, cisto da izbegnem rasprave.

pa ja kazem cak i 'mas', mislim, kazem i 'krs' za krst:) problem je sto treba da imas neku nit sa onim sto je tacno i sa fundamentima da ti ne bi sleng jebo mater. jer ako blejis na pustom ostrvu i pricas 'masan' deset godina, naravno da ces da budes u fazonu da je 'masan', ali jebem li ga, niko ovde nije na pustom ostrvu deset godina, cita li neko ovde ista, pod 'ista' mislim bukvalno na bilo sta, u jebenim dnevnim novinama nece nikad pisati 'masan'.

a ovo su neki fundamenti, nije neko mamojebstvo. i ko kaze 'brate, sta oces, 80% likova je nepismeno' nek mi pusi kurac.

nemojte biti deni K, on je samo jedan, poslusajte novu pesmu, smislite svoj fazon!

sada sam vruca kao struja

ne mogu mi nista vase komentare

diss za neprijatelje iz jutjuba

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

mozda, ali stoji da je ovaj topic stub srama rura. to je cinjenica koja se ne moze opravdati sa 'pa sta, eno ona deca pisu sa w' ili '8 od 10 likova ne znam pise spojeno'.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

meni je skandalozno da sam ja ovde jedini odlemio zapravo:)

bole i kruko su dali tacan komentar, ali vise informativno nego zabezeknuto, a 90% ostalih komentara je netacno otprilike...bolje da trazim nekog sad da izblejim malo s njim, inace cu postovati trideset puta ovde u sledecih sat vremena:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

vuduu se sinoć išlo na pivo, možda oće i večeras :)

ja sam baš spikao sa ortakinjom oko pismenosti pre mesec-dva, i došli smo do zaključka da moraš u jednom momentu školovanja, bilo u osnovnoj ili u srednjoj, imati profesora koji je entuzijasta za pismenost. klasična nastava iz srpskog se svede na učenje pravila i recitovanje padežnih nastavaka, a retko se fokusira na izuzetke i začkoljice. profesorima je mnogo lakše da gramatiku ispredaju na brzinu, pa da ubiju vreme lektirom i sastavima.

isto tako, mora tebi da bude prioritet da budeš pismen. realno, nećeš se leba najesti od toga što znaš da se kaže "hiljadu gledalaca", samo će te u određenim krugovima više ceniti... džaba bi bilo i da ti sam klajn predaje srpski, ako ne vidiš da je pismenost civilizacijska stvar.

još da kažem i da je, po mom mišljenju, ne znati za mastan i bešnji još i najmanji problem, kada uzmeš u obzir da postoje ljudi koji apsolutno nisu u stanju da se izraze pismeno. imao sam priliku da čitam mejlove koje šalju ljudi sa završenim fakultetima, i bio sam šokiran otprilike koliko je i dule sada. :) ono je takva struktura rečenice, takav red reči, takva nesposobnost da se zapiše koherentna misao, da ni ne primetiš da je manje od pola reči napisano bez pravopisne greške.

igore, ljudi iz marketinga su bili autori tih mejlova ;)

i da, mislio sam da se tipicnom forumasu omaklo, pretpostavio sam da je tipican forumas zavrsio osnovnu i imao pismeni iz srpskog iz kog je dobijao dvojke i da ume da cita barem novine...

u 90% škola se ne smanjuje ocena na pismenom za pravopisne greške, jer bi onda svi dobili kečeve pa bi nastavnica morala više da radi.

oko novina, evo ti paralela: kad čitaš neki zajeban tekst na engleskom, pa ti uleti neka reč koju ne znaš ali upotrebljena je tako da ti je značenje jasno iz konteksta, ti si shvatio tekst. da te neko dva dana kasnije pita šta znači ta zajebana reč, ne bi znao, ali ne možemo reći da nisi shvatio tekst. tako i pilauda ume da pročita 24 sata, ali ne znači da upija svaku gramatičku začkoljicu i da time oplemenjuje svoje znanje srpskog. uostalom, seti se koliko si puta našao pravopisnu grešku u tekstu u politici, a ostale "novine" bolje da ne spominjemo.

koje gramaticko pravilo se primenjuje ako mastan prelazi u masan i koje gramaticko pravilo se primenjuje ako besniji prelazi u besnji? :) nema takvih?

koje gramatičko pravilo se primenjuje kad nepravilni oblik prelazi u pravilni? lektura. :)

Link to comment
Share on other sites

lepo si ti to sve razlozio, zaista.

medjutim, zadrzacu se na ovom:

isto tako, mora tebi da bude prioritet da budeš pismen. realno, nećeš se leba najesti od toga što znaš da se kaže "hiljadu gledalaca", samo će te u određenim krugovima više ceniti... džaba bi bilo i da ti sam klajn predaje srpski, ako ne vidiš da je pismenost civilizacijska stvar.

meni je u svesti ovo podignuto na jos visi (ili nizi, zavisi u kom kontekstu se upotrebi termin) nivo i zato sam se zabezeknuo. ja sam pismenost uzimao uvek zdravo za gotovo i kao nesto sto je jednostavno aksiom kod iole obrazovanog coveka. nisam stavljao pismenost kao prioritet, vec sam jednostavno opismenjavao sebe u hodu. nijednom nisam seo i ucio pravila ili nesto tog tipa. ko sto nisam 'seo i ucio' da pricam sa ljudima, mazem hleb ili kupujem hamburger. inace, iz srpskog sam redovno imao trojku, medjutim i da sam imao peticu, smatram da je to apsolutno nebitno za ovu temu. jednostavno, ocekujem i od coveka koji ima dva minus iz gramatike da ne kaze 'masan'.

kao sto si i rekao, nije pismenost nesto sto covek treba da rangira (ja sam dipl ing i ne treba mi da budem pismen) vec civilizacijska stvar.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...