Jump to content

Nova ruska sonda


Dule_smor

Recommended Posts

Zatvorili su chetiri Rusa, jednog Francuza i jednog Nemca u modul na 105 dana da vide kako psiholoshki deluje let do Marsa na ljude. Ako izadju odatle manje vishe normalni, krece prava misija na Mars koja ce trajati 520 dana [:0]

Ko neki vic :D

Sad treba da ide nastavak po shemi "Posle 105 izvedu prvo Rusa napolje..."

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2060 velika glad i kuga se pojavljuju na zemlji i zemlja nestaje u trecem svetskom ratu... za to vreme javlja se marsovska republika koja nastavlja osvajanje svemira. 2110 prva je poklekla proxima centaura kada su izvrsili invaziju na njene 3 planete i istrebili celu jednu novu rasu.

Brave marsian human marches on !

Brave marsian human marches on !

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

ajde i ja da se prikljuchim u shbbkbb mada mi je totalno glupo sa aspekta shto tje se toliko stvari isprechiti i promeniti do tog trenutka :] 2025/2035 baza na mesecu, 2040/2050 chovek i baza na marsu, 2045/2055 chovek van solarnog sistema, 2048/2058 atmosfera na marsu, 2050/2060 chovek na zemlji2 van solarnog sistema i potreba za novim sistemom upravljanja, 2055/2065 (ako ih ima) neka vrsta prvog kontakta :))

lepo zvuchi :)) al dosta zavisi od toga shto treba da se desi 2020 ili 2030 i aspiracija u drushtvu posle tih dogadjaja, tj. potreba da se chovek lansira van zemlje, uglavnom zbog mogutjnosti unishtenja od strane zalutalih svemirskih tela :)

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

pa rekoh zavisi od aspiracija chovechanstva posle reseta, a poshto jedna od dve stvari kojima tje chovechanstvo motji da tezhi tje biti space exploration onda tje to biti neverovatno uzlazna putanja, tj kljuchni momenat tje biti odlazak na mars totalno spremni, a ako si vetj totalno spreman (a pod tim podrazumevam jedan do tri totalno autonomna svemirska broda) onda te nishta ne sprechava da se zaputish dalje :] mislim taj science breaktrough koji tje biti posle 2020/2030 tje uchiniti da sve dosadashnje nauchne revolucije budu smehotres.

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Ako sam '88 uz malo srece trebalo bi bar 2060-te da dozivim, pa da vidimo ta chudesa :D

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

kao prvo nisam mislio na teraformiranje, nego na atmosferu bez odela, znachi na atmosferski pritisak, a ne kiseonik za disanje :) po svemu shto sam prochitao, a vetjina tih radova je iz 80ih, to je 'mogutje' uraditi sa danashnjom tehnologijom za ~50 godina. za kompletno teraformiranje treba po prorachunima, sa danashnjom tehnologijom izmedju 100 i 10.000 godina (al su precizni [:D]).

znachi ako pre 20 godina smo mislili da nam treba 50 godina za taj atmosferski pritisak, nadam se da tjemo za 70-80 godina, od tada, uspeti da to ubrzamo na 8-10 godina :]

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

kao prvo nisam mislio na teraformiranje, nego na atmosferu bez odela, znachi na atmosferski pritisak, a ne kiseonik za disanje :) po svemu shto sam prochitao, a vetjina tih radova je iz 80ih, to je 'mogutje' uraditi sa danashnjom tehnologijom za ~50 godina. za kompletno teraformiranje treba po prorachunima, sa danashnjom tehnologijom izmedju 100 i 10.000 godina (al su precizni [:D]).

znachi ako pre 20 godina smo mislili da nam treba 50 godina za taj atmosferski pritisak, nadam se da tjemo za 70-80 godina, od tada, uspeti da to ubrzamo na 8-10 godina :]

uf, mrzi me da se raspisujem sad:)...atmosferski pritisak na marsku je oko 10mm (zavisno od nadmorske visine jelte)...a trebalo bi da bude makar 500-600mm da ne bi nosili odela...cak se smatra da je lakse oslobadjati veliku kolicinu CO2 koga inace ima mnogo zamrznutog u marsovim polovima, posto ce on proizvesti efekat staklene baste i tako zagrejati mars...a posle bi upumpavali kiseonik u atmosferu...ta kolicina gasova tesko da moze da se oslobodi za 10 godina...kad bi aktivirali celu industriju na zemlji ne verujem da bi mogli tako nesto da uradimo za 10 godina...tako da su to sve veoma optimisticke procene koje su mnogo blize sfu nego realnosti:)...pa cak i u romanu crveni mars koji je hard sf treba im mnogo vise vremena za tako nesto...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa ne znam zashto to smatrash za nemogutjim, mislim tu je samo u pitanje dovoljno tih halocarbon-gases fabrika, a poshto tje svi biti koncentrisani samo na to onda to ne deluje tako kao sf =)

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

pa ne znam, ipak su to milioni tona gasova koje treba proizvesti i osloboditi u atmosferu, znaci napraviti hiljade postrojenja po marsu i celokupnu industriju da ih podrzava, to je planetarni projekat, morali bi svi da udruze snage...a kako stvari stoje necemo se sloziti oko mnogo manjih stvari u bliskoj buducnosti...al ok, ti polazis od pretpostavke da ce doci do te promene u ljudskom drustvu zbog potrebe za kolonizacijom...kad vec ne mozemo da sacuvamo svoju planetu daj da sjebemo jos neku:)...al opet i da se svi udruze 100 godina mi je realnija cifra nego 10...ne znam, mozda sam ja pesimista, al zivi bili pa videli:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa zato sam rekao ono na pochetku da sve zavisi od reseta :) da ne ulazim u prichu oko samog china reseta i kako, zashto. samo tju retji da posle toga netje biti mi i oni, nego nova civilizacija koja ne poznaje nacije/drzhave/ekonomiju, gde je sve resheno i gde ti koji su prezhiveli reset rade kao jedan :], a u tom trenutku samo dva cilja u ljudskom drushtvu mogu da postoje, a to su istrazhivanje unutra (spiritualizam, transcedencija, kako god ga nazvao) i spolja (space exploration).

mislim meni je vishe sf ta pricha oko reseta nego shta bi to ljudsko drushtvo moglo da uradi posle njega :], posle njega tje sve biti lakshe dok se ne dodje do izlaska iz sunchevog sistema :)

a ako se ne desi taj reset, vishe je verovatno da tjemo se samounishtiti ili tje nas unishtiti neko rouge svemirsko telo, nego shto tjemo napraviti bazu na mesecu :), a o marsu i da ne prichamo :)

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

pa zato sam rekao ono na pochetku da sve zavisi od reseta :) da ne ulazim u prichu oko samog china reseta i kako, zashto. samo tju retji da posle toga netje biti mi i oni, nego nova civilizacija koja ne poznaje nacije/drzhave/ekonomiju, gde je sve resheno i gde ti koji su prezhiveli reset rade kao jedan :], a u tom trenutku samo dva cilja u ljudskom drushtvu mogu da postoje, a to su istrazhivanje unutra (spiritualizam, transcedencija, kako god ga nazvao) i spolja (space exploration).

mislim meni je vishe sf ta pricha oko reseta nego shta bi to ljudsko drushtvo moglo da uradi posle njega :], posle njega tje sve biti lakshe dok se ne dodje do izlaska iz sunchevog sistema :)

a ako se ne desi taj reset, vishe je verovatno da tjemo se samounishtiti ili tje nas unishtiti neko rouge svemirsko telo, nego shto tjemo napraviti bazu na mesecu :), a o marsu i da ne prichamo :)

jesi cuo drasko! :D

elem, slazem se sa time, ako se nesto kardinalno ne promeni nema nista od cele price...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

УВЕК ће да буде ми и они. људи су такви.

Стартрек друштво је утопија.

Србија на Марсу до 2060те. то је план.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Pre ce biti Srbija u EU do 2060.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Pre ce biti Srbija u EU do 2060.

ne brate, bice eu u srbiji do 2060. :D

ЕУ 2060те?

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Meni je ta cela pricha o marsu velika sprdachina poshto bilo ko ko zna fiziku jasno mu je da tezina na marsu nije ista kao na zemlji.

I da je to najveci problem jel bi onda ljudsko telo mutiralo nakon duzeg boravka.

Tipa ako na zemlji imash 80kg na marsu bi imao 30.

Tako da bi mogao da skachesh 4 metra u vis i takve stvari posho su ti kosti i mishici razvijeni da zivish na zemlji a ne na marsu.

Link to comment
Share on other sites

Zato shto ljudsko telo nije naviklo na gravitaciju druge planete sem zemlje jel se ljudsko telo razvijalo xxxxxxx godina da bi postalo ovo shto je sada.

E sad kad promenish gravitaciju organi u telu ne rade isto kosti slabe deformishu se isto kao i mishici.

Jedino zbog toga mislim da nece biti nishta od marsa jel kapiram da bi trebalo mnogo godina da ljudsko telo evoluira.

Pitanje je i kakvi bi bili simtomi u trudnoci poshto naprimer u bestezinskom stanju nije moguca trudnoca pitanje je kako bi bilo u sluchaju smanjene gravitacije.

Link to comment
Share on other sites

to bi zaista mogao da bude problem, poznato je da ljudska trudnoca ne moze da se iznese bez gravitacije, ne znam kakav je slucaj u smanjenoj gravitaciji...ali verujem da ce za stotinak godina medicina resiti taj problem...a sto se tice evolucije i prilagodjavanja na manju gravitaciju, ne vidim sto bi to bio problem ili nesto lose...ko da necemo petljati sa svojim genima mnogo vise u buducnosti...jos jednom, na temu kolonizacije marca zaista bi trebalo procitati crveni, zeleni i plavi mars od kim stenli robinsona...knjiga je zaista remek delo hard sf-a...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

A je l' ima nesto sto moze da se iskoristi na Mesecu i Marsu a da nema na Zemlji? Jer ako nema, nece ni biti baza osim mozda za naucne ekspedicije. Mislim, ja ne znam kakvih resursa tamo ima, ali ono sta sigurno znam to je da niko nece ici ni na Mesec ni na Mars da tamo dize gradove iz altruistickih ideja. A cak i da ima resursa, oni ce se vracati na Zemlju. Mislim da od kolonizacije ovih planeta nema nista najmanje u narednih 1000 do 2000 godina. Po meni je mnogo realnije da se kolonizuje planeta koja u samom startu moze da podrzi zivot, do koje je verovatno moguce doci za 1000 do 2000 godina, cime Mesec i Mars u startu ispadaju iz kombinacije.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

за Месец су већ нашли примену месечеве прашине за стварање енергије.

капирам да на Марсу има руда које ће на Земљи нестати у овом веку.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...