Jump to content

53. međunarodni beogradski sajam knjiga


Recommended Posts

Hocesh da kazesh da ti se recimo "Na Drini Cuprija" ili "Zlochin i Kazna" nisu svideli?

edit:Michu je bilo upuceno :)

ma brate,ono je jedina lektira koju sam procitao pa sam hteo da ispadnem kul! :)

salu na stranu,ali zlocin i kazna me je tako smorilia zesce, najvise zbog profesorke i zato sto sam pre knjige odgledao neki ogavan film na istu temu. americka produkcija,naravno,modernizovano sve i tako to. glumci jadni,pogotovo glavni kome su rekli da bude izbezumljen ceo film jer tako nesto je i u knjizi.

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Najbolje da je neko izgradio književni ukus u srednjoj. Tad imaš 15-19 godina, ffs. Ozbiljno čitanje dolazi kasnije.

Zapravo uglavnom si u pravu vudi.Sad gledam shta uchi moja sestra(8 razred),i neke ortakinje 2.-3. godina gimnazije.

Celo nashe shkolstvo je totalno loshe konceptirano,ne razmishljaju o njima kao o tinejdzerima, nego kao o ljudima od dvadesetak godina.

I svi oni to ili ne uche i budu loshi djaci,ili uche tek toliko da bi eto bilo odlichni.Chast izuzecima naravno.

Meni je sad recimo iz ove perpsektive krivo shto sam 80% stvari uchio chisto za ocenu,po principu danas ushlo sutra izashlo.No, shvatam da mi je tad gomila drugih stvari bila precha poput razmene tracheva sa ortakom iz glupe umesto slushanja nastave,pijanki u parku tokom cele godine umesto odlazenja na nastavu,blejanja uz wc3 na bnetu do ujutru umesto spavanja/uchenja itd,itd... :)

Edited by Sawovsky

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Pa pazi, nije ga skroz izgradio ali svakako veci deo jeste :]

Nashe shkolstvo ima losh koncept prezentovanja samog predmeta uchenicima + shto prvenstveno dobar profesor mora da bude dobar pedagog... A kod nas to slabo ide :[

Kljuchno!

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Pa pazi, nije ga skroz izgradio ali svakako veci deo jeste :]

Nashe shkolstvo ima losh koncept prezentovanja samog predmeta uchenicima + shto prvenstveno dobar profesor mora da bude dobar pedagog... A kod nas to slabo ide :[

hah, tuzno ali istinito,

pogotovo ako ides u teslu, gde ti dodju ljudi koji su propali u struci, pa dosli da predaju,

pedagog, da, znaju oni sta to znaci...

cast izuzecima...

a sto se tice ukusa, vec u srednjoj, otprilike znas sta ti se svidja...

mada ce biti fora da ce za 5-10 godina taj ukus biti smesan...tj. ukus se menja...

There are people who almost never smile but are almost always happy.

Link to comment
Share on other sites

Najbolje da je neko izgradio književni ukus u srednjoj. Tad imaš 15-19 godina, ffs. Ozbiljno čitanje dolazi kasnije.

Zapravo potpuno pogresno. Ukus i sklonosti se formiraju vec pre srednje skole. Ne postoji ozbiljno citanje.

Ja sam 90 posto knjiga u svom zivotu (knjizevnosti) iscitao do 16-17 kao i svi koje znam da nisu duduci.

Ali dobro, to je jos jedno polje gde se vidi superiornost nekadasnjeg sistema nad danasnjim u smislu kulture i obrazovanja.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

knjige o arhitekturi/umetnosti su na sajmu jeftinije 200 dinara maks pa i dalje kostaju po 5,6 hiljada (a da nisu slikovnice koje prelistash jednom i koristish samo da bi pokazao asistentu na faksu - e moj projekat kuce ce imati ovaj materijal za fasadno reshenje FTW, FTW!!!) a nove sf se ovde ne izdaju na srpskom a na engleskom su podjednako skupe/jeftine kao i u mamutu/akademiji inache...tako da cu vec drugu godinu zaobici sajam

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

pff a ja zbog scifi hteo da svratim mozda

inache jedan + za citanje knjiga u srednjoj... ono sto je bitnije posle citanja je kvalitetna rasprava o istoj, ili da ti profa bar malo priblizi sta je pisac 'teo da kaze

btw nisam znao da je beogradski sajam knjiga paorska institucija... interesting indeed....

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zapravo potpuno pogresno. Ukus i sklonosti se formiraju vec pre srednje skole. Ne postoji ozbiljno citanje.

Ja sam 90 posto knjiga u svom zivotu (knjizevnosti) iscitao do 16-17 kao i svi koje znam da nisu duduci.

Ali dobro, to je jos jedno polje gde se vidi superiornost nekadasnjeg sistema nad danasnjim u smislu kulture i obrazovanja.

tesko da mozes dovoljno kvalitetno da primis neko 'ozbiljnije' delo sa 15 godina, al ajde.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Covek ima najvise mozdanih celija do 14-15, nakon toga samo umiru. A posto si otvoreniji kao mlad za razne stvari (olo) mnogo bolje ces kreirati iskustvo o knjizi/filmi stagod.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

eh, pa nije bitan broj mozdanih celija, vec kako se koriste. verujem da u svakom zivotnom dobu posmatras to sto citas iz drugacijeg ugla, tako da je dobro neko kvalitetnije shtivo ponovo obrnuti tu i tamo. sve je to sklono reinterpretaciji.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

dobro bre, jel razumete vi mene sta ja hocu da kazem. to o cemu pricam nema veze sa brojem neurona, vec sa iskustvom.

ako cemo vec da seremo, bitnije su veze izmedju mozdanih celija, nego broj samih celija.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

knjige o arhitekturi/umetnosti su na sajmu jeftinije 200 dinara maks pa i dalje kostaju po 5,6 hiljada (a da nisu slikovnice koje prelistash jednom i koristish samo da bi pokazao asistentu na faksu - e moj projekat kuce ce imati ovaj materijal za fasadno reshenje FTW, FTW!!!) a nove sf se ovde ne izdaju na srpskom a na engleskom su podjednako skupe/jeftine kao i u mamutu/akademiji inache...tako da cu vec drugu godinu zaobici sajam

jbg, knjige iz oblasti arhitekture su vecne, zato cene informatickih knjiga idu i preko 50% dole.

Link to comment
Share on other sites

Covek ima najvise mozdanih celija do 14-15, nakon toga samo umiru. A posto si otvoreniji kao mlad za razne stvari (olo) mnogo bolje ces kreirati iskustvo o knjizi/filmi stagod.

Ali teško možeš da usvojiš nešto kao što je Ana Karenjina u tim godinama. Svež ti je mozak ali nemaš životnog iskustva niti dovoljno zrelu percepciju realnosti da bi lepo povatao šta u tim knjigama piše i zašto se neki likovi ponašaju tako kako se ponašaju.

Da ne pričam o kreiranju ukusa, mislim, ja sam u tim godinama držao da su Sudija Dred i Pobesneli Maks ozbiljni filmovi.

Sve mi se čini da se debela lektira u srednjoj školi forsira samo radi navikavanja mozga na čitanje obimnih knjiga.

Link to comment
Share on other sites

Objasni mi slozenost i potrebe za razumevanjem ane karinjine jebote. Ima muza, oce kitu, doso vronski, karali se, ubila se jer tad nije bilo b92 da joj kaze kako nije kurva vec snazna zenska licnost. O jea da intelektualnog li kovitlaca. Sad sto je knjiga perfektno napisana i u odgovarajucem drustveno-politickom miljeu, to je drugo. Ali niti ima simbolike niti filozofskih zavrzlama. Odlicno napisana love story u pravo vreme u pravom trenutku.

Opet, mislim da ce je neko ko je procita sa 14/15 mnogo snaznije doziveti nego neko od 30.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ali teško možeš da usvojiš nešto kao što je Ana Karenjina u tim godinama. Svež ti je mozak ali nemaš životnog iskustva niti dovoljno zrelu percepciju realnosti da bi lepo povatao šta u tim knjigama piše i zašto se neki likovi ponašaju tako kako se ponašaju.

Da ne pričam o kreiranju ukusa, mislim, ja sam u tim godinama držao da su Sudija Dred i Pobesneli Maks ozbiljni filmovi.

Sve mi se čini da se debela lektira u srednjoj školi forsira samo radi navikavanja mozga na čitanje obimnih knjiga.

au brate, pa to u rusiji/ukrajini chitash i analizirash u 2om srednje :)

Link to comment
Share on other sites

Ali Ana Karenjina je knjiga kalibra onih koje su pisali odrasli ljudi za odraslu publiku :) a sad imaš situaciju da 90% ljudi to pročita SAMO u srednjoj kad ima 16 godina :)

Mislim ja da sam pisac a da mi se knjige koriste samo za smaranje dece u školi, ne bi mi bilo pravo :) Tolstoj se garantovano okreće u grobu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...