Jump to content

Australia: Ecstasy safer than booze


Recommended Posts

  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

klasifikacija droga:

1. Stimulants: Amphetamines, Caffeine, Nicotine, Cocaine

* Excite, arousal, increase alertness, elevate mood. Speed up signals to the brain. (Some newer drugs (Prozac) work mainly as mood elevators and do not (supposedly) produce the other effects).

2. Depressants

Analgesics: relieve pain (block signals?)

* Narcotics: Opiates and Opioids

* Non-narcotics: Aspirin, etc.

Sedative Hypnotics: relax, induce sleep

* Alcohol (ETOH)

* Anti-anxiety agents, tranquilizers

* Non-Barbiturates: Qualude, Halcion

* Long acting Barbiturates: Phenobarbital

* Short acting Barbiturates: Seconal

3.Anti-Psychotics: Thorazine

4.Anti-Depressants: Prozac, Lithium

5. Hallucinogens

6. Marijuana

7. Inhalants

klasifikacija broj 2:

Schedule 1: High Abuse, No Recognized Medical Use, Lack of Safety

* Heroin

* LSD

* MDMA

* Marijuana

* Methaqualone

Schedule 2: High Abuse, Medical Utility, High Dependency Risk

* Opium

* Morphine

* Coca

* Cocaine

* Methadone

* Methamphetamine

Schedule 3: Lower Abuse, Medical Utility, Moderate Dependency Risk

* Amphetamine

* Barbiturate

* Valium

* Xanax

* Anabolic Steroids

* Codeine

Schedule 4: Limited Abuse, High Medical Utility, Limited Dependency Risk

* Chloral Hydrate

* Meprobamate

* Paraldehyde

* Phenobarbital

Schedule 5: Minor Problems

* Typically includes preparations of the above drugs in limited amounts

jos jedna klasifikacija: http://www.nicd.us/nicddrugclassifications.html (primeticete da se u njoj nalazi i alkohol)

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

U cemu je fora sa "jao ne izvlaci iz konteksta"? Ovde se stalno iyvlacenje iz konteksta spominje, kad se zapadne u corsokak.

ekstazi nije medicinski istrazen? rofl ne da je testiran nego zabada matori. afetamin sa dodatkom lsda, ooo 2in1 po istoj ceni.

kakvi bre pozitivni vajbovi na zurkama, bre vukasine, nosiocu r14? Cak sam i ja koji sam se druzio sa sve finom i dosadnom decom i bio socijalno nezreo, prestao sa tim detinjarijama u 22goj

kad ja kazhem "a ekstazi za razliku od pljuga i viskija mozhe da ima i medicinsku upotrebu, plus ni dmg koji on pravi mozgu nije dovoljno istrazhen" to upravo to i znachi. a onda dodjesh ti i izbacish to iz konteksta (kakav crni tjorsokak) sa prichom "a-ha, sad nam josh prichash i da je zdrav i da se drogirate njime iz nauchnih pobuda!". ako ti tu en vidish vadjenje iz konteksta onda jbga...

da pozitivan vajb na zhurkama, razlog zbog kojih se na zhurke ide in the first place. mozhda ti to ne zovesh pozitivan vajb, nemojmo zapinjati o semantiku.

ovo za detinjarije potpada pod to tvoje forsiranje sebe kao chiche, kad svi znamo da si momche koje ne zheli da odraste, i zbog toga te volimo :]]

mislim, shta sada, treba da prestanem da idem na zhurke zbog toga shto nisam vishe tinejdzer or what? :D

Link to comment
Share on other sites

Schedule 1: High Abuse, No Recognized Medical Use, Lack of Safety

* Heroin

* LSD

* MDMA

* Marijuana

* Methaqualone

eto, mdma i vutra im spada u prvu kategoriju. mdma koji je prestao da se testira ozbiljno od kada se pojavio na ulici, a pojavio se kao nova i neistrazhena droga ionako (ne znam za vas, ali ja bih voleo testove, i to nema veze dal sam strejter ili koman), i marihuana koju klasifikuju kao drogu sa No Recognized Medical Use i Lack of Safety. mislim, odakle ova kalsifikacija kruko? fda? :]

Link to comment
Share on other sites

oh pa ako cemo tako, kad vidish garija na kokainu samo ne prichash sa njim a ako gari pushi u istoj prostoriji kao i ti shteti ti koliko i sebi omg?

pa pazi, ako se vec porede cigarete, i supstance koje smatramo drogama, ipak je to potrebno uraditi na vise nivoa, ali cu se zadrzati samo na jednom koji ima veze sa tvojim postom. teze droge su veci drustveni problem u smislu kriminalnog ponasanja (pajdoman ce te preklati u parku za 20 kinti da ima da uvrsi tog dana, ili ce obiti trafiku, ili tako nesto), a cigerate u smislu skodljivosti po zdravlje i drugih ljudi, ne samo sebe. tako da se ne treba zavaravati da ovisnik od onoga sto klasifikujemo tezim drogama predstavlja opasnost samo po sebe.

@ rami

sori, zaboravih link

http://www.umsl.edu/~keelr/180/classify.html

to je sa nekog univerziteta, ali mi se dopada podela na tip delovanja na CNS.

A to po schedule-ima je podela po FDA, ali iz 1970 :P

Edited by Krukozord

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

pa pazi, ako se vec porede cigarete, i supstance koje smatramo drogama, ipak je to potrebno uraditi na vise nivoa, ali cu se zadrzati samo na jednom koji ima veze sa tvojim postom. teze droge su veci drustveni problem u smislu kriminalnog ponasanja (pajdoman ce te preklati u parku za 20 kinti da ima da uvrsi tog dana, ili ce obiti trafiku, ili tako nesto), a cigerate u smislu skodljivosti po zdravlje i drugih ljudi, ne samo sebe. tako da se ne treba zavaravati da ovisnik od onoga sto klasifikujemo tezim drogama predstavlja opasnost samo po sebe.

pre 50 godina su marihuanci reklamirani kao "preklace te na ulici" (verovatno je tako i bilo tad)

a u americi je dugo bio zabranjen alkohol i isto kao shto propadaju zbog droge danashnji narkosi tako su propadali od alkohola tadashnji alkoholichari

da je heroin jeftin i legalan sigurno bi drugachije drushtvo gledalo na to, a i pajdomani se ne bi ponashali kako se sad ponashaju

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

zato shto ne utichu na svest u istoj meri kada se pretera sa istima... u proshlom postu si naveo veoma plastichan primer, al' nisam skapirao zashto ;-)

pa moja tvrdnja je da nikotin utiče na svest, ali pošto su svi pušači navučeni, njima je moždana hemija poremećena tako da su "normalni" kad su napušeni, tj. kad imaju određenu količinu nikotina u krvi, a "nenormalnost" nastaje kada se ona smanji.

ne kažem da pljuge nemaju blaži mentalni uticaj na konzumenta od alkohola ili heroina, već da ispunjavaju ta neka tri osnovna kriterijuma da budu svrstane u drogu: štetne su, stvaraju zavisnost i menjaju mentalno stanje.

u to koliko je šta štetno ili jako u relaciji sa ostalim drogama, ili u to koliko šta smeta okruženju, neću da ulazim da se ne bismo posvađali :))

Link to comment
Share on other sites

da je heroin jeftin i legalan

ali nije jeftin i legalan. osim toga, vrsta i jacina zavisnosti nisu iste kod alkohola, marihuane, i heroina, pa je poredjenje drustvenog poimanja opojnih supstanci na osnovu legalnosti malo previse uproscen.

@ ivan

bra'o, lepo si objasnio. nije droga u tolikoj meri ono sto te cini nenormalnim kad uzmes, koliko je ono sto te cini nenormalnim kad ne uzmes (if you catch my drift).

Edited by Krukozord

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

teze droge su veci drustveni problem u smislu kriminalnog ponasanja (pajdoman ce te preklati u parku za 20 kinti da ima da uvrsi tog dana, ili ce obiti trafiku, ili tako nesto), a cigerate u smislu skodljivosti po zdravlje i drugih ljudi, ne samo sebe. tako da se ne treba zavaravati da ovisnik od onoga sto klasifikujemo tezim drogama predstavlja opasnost samo po sebe.

pa vidiš, pitanje je kako bi adikti reagovali da se zabrane droge koje su sada legalne (alkohol i cigare). u zatvorima se bodu naoštrenim četkicama za zube zbog pola pakle cigara. naravno, to je zatvor, pun ljudi koji su ionako nasilni, ali opet ti daje sliku šta bi se možda desilo kada bi nikotin bio ilegalan.

ili, pogledaj kako u zemljama gde je zabranjeno pušenje ljudi stoje na kiši i vetru samo da bi popušili jednu cigaru. koliko to ponašanje podseća na narkomane?

Link to comment
Share on other sites

kad ja kazhem "a ekstazi za razliku od pljuga i viskija mozhe da ima i medicinsku upotrebu, plus ni dmg koji on pravi mozgu nije dovoljno istrazhen" to upravo to i znachi. a onda dodjesh ti i izbacish to iz konteksta (kakav crni tjorsokak) sa prichom "a-ha, sad nam josh prichash i da je zdrav i da se drogirate njime iz nauchnih pobuda!". ako ti tu en vidish vadjenje iz konteksta onda jbga...

da pozitivan vajb na zhurkama, razlog zbog kojih se na zhurke ide in the first place. mozhda ti to ne zovesh pozitivan vajb, nemojmo zapinjati o semantiku.

ovo za detinjarije potpada pod to tvoje forsiranje sebe kao chiche, kad svi znamo da si momche koje ne zheli da odraste, i zbog toga te volimo :]]

mislim, shta sada, treba da prestanem da idem na zhurke zbog toga shto nisam vishe tinejdzer or what? :D

Ok, koje medicinske upotrebe može da ima ekstazi?

To oko momceta koje ne zeli da odraste, je skroz ok, ali svejedno odrastao sam nazalost da vidim kako te price i analize droge znaju biti smesni. Dok ih neko ne shvati ozbiljno pa ne postanu tuzni. Al ono smesno je.

Nego sad mi pade na pamet od jutros nisam zapalio ni jednu, a to tek sad ukapirah :)

Jebote ne mogu ni pusac posten da budem :S

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ali nije jeftin i legalan. osim toga, vrsta i jacina zavisnosti nisu iste kod alkohola, marihuane, i heroina, pa je poredjenje drustvenog poimanja opojnih supstanci na osnovu legalnosti malo previse uproscen.

dobro, kave to veze ima

da je dnevno dovoljna doza heroina 20 dinara heroin fiendovi ne bi bili pretnja za druge u smislu da ih niko ne bi dozhivljavao kao "opasne po druge, a ne samo po sebe" (jer, oni su opasni poshto ce te napasti u parku za kesh, kao shto si ti rekao).

znachi prichamo o tome da ne chini heroin kao supstanca od choveka to da je on opasan po drushtvo, vec chinjenica da postoje odredjeni drushtveni uslovi koji ga chine opasnim ako je heroin user.

ovo sam samo rekao zato shto, ako vec prichamo o tome da je neko na nekoj supstanci pretnja za druge, prichamo o tome shta ta supstanca uradi choveku. npr od alkohola mnogi postanu nadrkani i u fazonu su da se biju. da li me shvatash? zato je meni argument "od cigare nisi opasan po druge" preglup jer se ja ni u jednom trenutku u lajfu svom nisam osecao ugrozhenim od strane nekoga ko je na spidu (koji nisam probao, ali, koliko sam svestan, nije halucinogen). dakle, ne menja ti svest na isti nachin kao shto ti nikotin ne menja svest, jasno ti je sve shto radish i nisi pretnja za druge (vec "samo sebi shtetish", kao i kod nikotina). onda odjednom dolazimo do toga da cigare nisu droga a speed jeste. zashto? jer su cigare slabije?

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

pa vidiš, pitanje je kako bi adikti reagovali da se zabrane droge koje su sada legalne (alkohol i cigare). u zatvorima se bodu naoštrenim četkicama za zube zbog pola pakle cigara. naravno, to je zatvor, pun ljudi koji su ionako nasilni, ali opet ti daje sliku šta bi se možda desilo kada bi nikotin bio ilegalan.

pa taj rad. ja sam govorio u kontekstu trenutnog stanja legalnosti, ali bi scenario verovatno bio slican (doduse, dosta blazi) i da je nikotin ilegalan.

ili, pogledaj kako u zemljama gde je zabranjeno pušenje ljudi stoje na kiši i vetru samo da bi popušili jednu cigaru. koliko to ponašanje podseća na narkomane?

metaforicki, isto kao ujdoman koji chuka trafiku. spreman da se izlozi sranju da bi se roknuo.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

onda odjednom dolazimo do toga da cigare nisu droga a speed jeste. zashto? jer su cigare slabije?

Zato sto su cigare drustveno prihvatljive a speed nije, niti mislim da bi isti trebao biti drustveno prihvatljiv, isto tako vazi i za alkohol, alkohol je drustveno prihvatljiv. Kod svrstavanja supstanci u nelegalne se ne uzima samo sta ista prouzrokuje vec se gleda i drustvena prihvatljivost, zato na primer cigare u Londonu kostaju po 5 funti, digli su akcize do neba jer drzava vodi poltiiku suzbijanja pushaca, drzava treba da brine o svojim gradjanima i tu je da utvrdi neke standarde i norme.

rodjak ? :D

nhf, cist penal :D

Ofc ;)

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

dobro, kave to veze ima

da je dnevno dovoljna doza heroina 20 dinara heroin fiendovi ne bi bili pretnja za druge u smislu da ih niko ne bi dozhivljavao kao "opasne po druge, a ne samo po sebe" (jer, oni su opasni poshto ce te napasti u parku za kesh, kao shto si ti rekao).

znachi prichamo o tome da ne chini heroin kao supstanca od choveka to da je on opasan po drushtvo, vec chinjenica da postoje odredjeni drushtveni uslovi koji ga chine opasnim ako je heroin user.

pa ok, ja sam vec rekao da pricamo o trenutnom drustvenom uredjenju, jer u njemu zivimo. ali 'ajde, kada bi heroin bio legalan i jeftin, veca pretnja bi verovatno dolazila od strane pusaca, jer se onda ukida kriminogeni element povezan sa legalnoscu (tj nelegalnoscu, i samim tim cenom) heroina, a opasnost po zdravlje i drugih ljudi kod cigareta ostaje.

ovo sam samo rekao zato shto, ako vec prichamo o tome da je neko na nekoj supstanci pretnja za druge, prichamo o tome shta ta supstanca uradi choveku. npr od alkohola mnogi postanu nadrkani i u fazonu su da se biju. da li me shvatash? zato je meni argument "od cigare nisi opasan po druge" preglup jer se ja ni u jednom trenutku u lajfu svom nisam osecao ugrozhenim od strane nekoga ko je na spidu (koji nisam probao, ali, koliko sam svestan, nije halucinogen). dakle, ne menja ti svest na isti nachin kao shto ti nikotin ne menja svest, jasno ti je sve shto radish i nisi pretnja za druge (vec "samo sebi shtetish", kao i kod nikotina).

mislim da je to vise do coveka, nego do droge. kreten ce biti kreten, bilo da je pijan, ili drogiran. osim toga, s obzirom da je alkohol legalan, naleces na vise pijanih ljudi, nego ljudi na spidu, i samim tim je normalno da ces naleteti na vise pijanih budala, nego drogiranih budala ;)

onda odjednom dolazimo do toga da cigare nisu droga a speed jeste. zashto? jer su cigare slabije?

nikotin je droga. kraj price.

Edited by Krukozord

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...