Jump to content

Meso kloniranih zhivotinja jestivo?


Veljok

Recommended Posts

Meso klonova uskoro stiže na trpezu

Meso i mleko kloniranih životinja bi se uskoro moglo naći na meniju evropskih restorana, jer je Evropska agencija za bezbednost prehrambenih proizvoda (EFSA) saopštila da ono nije štetno po ljudski organizam. Obelodanjivanje ove naučne pretpostavke, koja se odnosi samo na kravlje i svinjske proizvode, prvi je korak ka njihovoj eventualnoj prodaji širom zemalja EU.

U izveštaju EFSA navodi se da ne postoje razlike u proizvodima kloniranih i običnih životinja. „Ako se bolesne klonirane životinje uklone iz lanca ishrane, kao što je slučaj sa životinjama koje se gaje na tradicionalan način, malo je verovatno da postoji razlika u prehrambenoj bezbednosti između proizvoda kloniranih i običnih životinja“, navodi se u saopštenju agencije.

Agencija, čije je sedište u Italiji, navodi, međutim, da je tehnika „relativno nova i da su podaci o proceni rizika ograničeni“. „Većina istraživanja je vođena na malim uzorcima, a aktuelni podaci se odnose samo na krave i svinje i njihovo potomstvo“, dodaje se u saopštenju.

„Proizvodi zdravih kloniranih krava i svinja, kao što su meso i mleko, istog su sastava i nutricionih vrednosti kao i od životinja uzgajanih na tradicionalni način“, tvrdi EFSA. Ona objašnjava da prema nizu parametara, psiholoških i kliničkih, zdrave klonirane životinje i njihovo potomstvo, ne pokazuju značajne razlike u odnosu na obične životinje.

Helen Holder iz organizacije „Međunarodni prijatelji planete“ ističe da je najnovija odluka komisije „slaba i nezadovoljavajuća“.

„Oni jasno priznaju da su klonirane životinje podložnije bolestima, kao i da postoje ograničeni podaci o njihovom uticaju na životnu sredinu“, kaže Holderova. „I nakon toga, oni zaključuju da je meso takvih životinja dobro za Evropljane. Čitava stvar nema nikakvog smisla“, kaže ona. EFSA je naučno telo koje savetuje Evropsku komisiju, koja je početkom 2007. godine zatražila mišljenje o bezbednosti prehrambenih proizvoda kloniranih životinja. Odluke koje donese EFSA nisu obavezujuće i ne uzimaju u obzir etički aspekt kloniranja, koji će odvojeno razmatrati savetodavni panel pod imenom Evropska grupa za etičnost u nauci i novim tehnologijama.

Odluke EFSA ne uzimaju u obzir ni stav evropske javnosti, koja se izrazito zalaže za prirodne prehrambene proizvode. „Sada hranimo naše životinje genetski modifikovanim biljkama, a životinje će biti klonovi. Evropljani to ne žele“, ističe Holedrova.

EFSA je istakla da će primati savete stručnjaka sve do 25. februara kada Evropskoj komisiji podnosi konačan izveštaj o pitanju korišćenja proizvoda na tržištu kloniranih životinja. Evropska komisija će nakon toga odlučiti da li će odobriti prodaju takvih proizvoda širom Evrope.

bLic

heehehehheehehh [:D]

Edited by InfernOwn
Link to comment
Share on other sites

Nadam se da cemo jednog dana ovakve stvari koristiti za dobro. Npr mogli bi da poshalju jedno 20 hiljada kloniranih svinja u Etiopiju pre nego shto sva ona deca pocrkaju od gladi.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Malo previse prave galamu, ali se slazem da je prerano da se klonirani biljni i zivotinjski proizvodi koriste u ishrani. Problem je u tome da sama procedura kloniranja, insertovanje DNK u "praznu" jajnu celiju izaziva hromozomska ostecenja i defekte tako da kloniranje zivotinje cesto brze stare i bolesnije su. Nedaj boze kao najstransije sto mogu da zamislim je da od kloniranog mesa se pojave nove vrste priona ili mozda da jednostavno bude relativno kancerogeno.

Klonirane i genetski modifikovane stvari jos nisu za consumer market. Sa vremenom najverovatnije da, ali ne sada.

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da cemo jednog dana ovakve stvari koristiti za dobro. Npr mogli bi da poshalju jedno 20 hiljada kloniranih svinja u Etiopiju pre nego shto sva ona deca pocrkaju od gladi.

pa ono nebi da sam rasista ili bilo sta ali mislim da ce ta deca pocrkati od side tako da nije neka investicija u krajnjem slucaju mogu na njima da testiraju.

GOT MIT UNS
Link to comment
Share on other sites

jeftinije mozhe da bude jer ga je jednostavno vishe

tj, do sada su imali priplodne zhivotinje chije potomstvo ima genetski vece procente mesa/daje vishe mleka/raste brzhe/daje vishe chega ghod njima treba

e onda iz x godina uzgoja izdvoje one individualne zhivotinje kod kojih je genetska predispozicija statistichki znachajno iznad cele populacije i krenu njih da kloniraju

jedini problem bi u toj prichi bio potpuno napustiti konvencionalni uzgoj jer treba imati uvek priliv svezheg genetskog materijala da ne bi morali da kloniraju klonove...a svi znamo iz star treka sta se deshava kad se to radi ;oP

Link to comment
Share on other sites

Klonirano meso necemo jesti josh dugo, dugo. A shto se tiche same ideje, ona je onako - sa jedne strane moze da pomogne da ne gladuju u Africi, s druge strane ima toliko zajebanih stvari koje mogu da se pojave zbog meshanja choveka u prirodne procese da nismo ni svesni kakvo sranje moze da nastane.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Sad jedino morska klopa ostaje "clone free" ...

Have you ever noticed that it's only 'perfect' people who are murdered or killed in horrific accidents?

"He was the perfect son" or "She was the perfect daughter."

"Such a tragic accident they were the perfect family."

"They died together, the perfect couple till the end."

Makes me glad I abuse my kids and beat up my wife.

Kind of makes me immortal.

Link to comment
Share on other sites

Da ne otvaram nov topic:

Man's embryo successfully cloned in US

US scientists say they have produced embryos that are clones of two men, in an attempt to produce patient-specific stem cells. Researchers removed DNA from donated human eggs, and replaced it with DNA from the skin cells of two volunteers. They produced embryos with genetic material that matched the men’s, but did not go on to extract stem cells. The team at Stemagen Corporation in La Jolla, California, says the work could be an important step to developing embryonic stem cells for patients. They produced five embryos called blastocysts from 25 donated eggs. DNA fingerprinting proved that at least one of these was a clone.

“We’re the first in the world to take adult human cells and then document that in fact we were able to clone embryos from them,” lead researcher Dr Samuel Wood told the BBC. He said the embryos were destroyed in the process of verifying they were clones, but they were now working on creating stem cell lines. Dr Lyle Armstrong of Newcastle University is one of a handful of other researchers who have made cloned human embryos using a technique known as nuclear transfer pioneered in Dolly the sheep. Unlike the US team, the Newcastle group used DNA from embryonic rather than mature tissue. Dr Armstrong said the US study showed that the objective of using cells from an adult person to make individual stem cells might one day be possible. Are you ready for Me, Myself v2.0?

Edited by DNR
Link to comment
Share on other sites

pa pored "brze hrane" ,mikrotalasne, raznih preradjevina sa ko zna kakvim aditivima i sl...

Jedino zdrava je da lepo uzmes pusku i lov.. ili jos bolje koplje od kamena i drveta kao preci u u lov, a za devojke zna se-sakupljanje biljaka:)

PS.Ne treba preterivati, no svaka hrana koja je nastala bioloskim modifikovanjem u USA ima obavezu da to stoji na ambalazi. Pa ko to ne zeli ne mora da kupi...Da li kod nas postoji tako neki zakon nemam pojma, ali bih se kladio da nema:)

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...