Jump to content

Da li je "podružnica" srpska reč?


Recommended Posts

Na mom omiljenom informativnom prosrpskom sajtu našao sam ipak zanimljiv segment koji redovno čitam, a koji nema veze sa dnevnopolitičkim baljezgarijama preterano.

U tom segmentu, pojavio se novi tekst (info, kratka forma) o tome kako je Bil Gejts kupio deonice neke velike meksičke pivare koja je drugi svetski punioc kokakole. To sve nije važno toliko koliko me je smorio poslednji pasus. Zapravo, izazvao je dilemu koju planiram da rešim.

DA LI JE "PODRUŽNICA" SRPSKA REČ?

Ja lično imam osećaj da to može nekako drugačije da se kaže, pa me drma "teorija zavere" u vezi mog omiljenog informativnog prosrpskog sajta (i televizije).

Referenca: http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy...p;nav_id=277628

Ovdashnji

 

P.S> nickwoode, zasto se ne "log_out"-ujes kad si na forumu sa mog kompa? DovlaGSI

 

:)

Link to comment
Share on other sites

99% rechi koje neko kazhe da nisu srpske zapravo to jesu

to sto se u poslednjih 100 godina beogradski dijalekat srpskog izjednachava sa nekim mistichnim "tr00 srpskim" je smejurija isto toliko koliko je i ideja da vecina rechi (sem novotvorenica iz poslednjih 37 godina) iz hrvatskog dijalekta srpskog jezika "nije srpska"

dushanov zakonik koristi rech "tisutju" od koje sada "tr00 srbi" bezhe ko djavo od krsta, a ona je, kao i mnoshtvo drugih, sasvim lepa srpska rech

uostalom, bratja englezi i nemci ne staju kod jedne rechi za jedan pojam pa zasto bi mi?

i za kraj - interni lol onom genijalcu kome je ekspozitura (mislim zaboga) "srpskija" rech od podrizhnice =o))))

Link to comment
Share on other sites

ni ekspozitura, kao recimo, josh jedna slichna rech, filijala nisu srpska...a iskreno mi je chudno kako podruznica nije nasha rech jer mi ne lichi niti na turcizam, niti germanizam..

a btw nick, b92 specijalitet godine je rech "poetesa"

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

podruznica znaci ogranak, ili ti filijala, sto nije isto sto i ekspozitura. ekspozitura nije srpska rec sigurno, a podruznica, iako je cesto koriscena kod nas, zvuci hrvatski.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

podruznica, iako je cesto koriscena kod nas, zvuci hrvatski.

e o ovome ja govorim!

onima koji su uspeli da nabace tolike komplekse srbima od korishtjenja sopstvenih rechi treba odati priznanje na impresivnom poduhvatu (a onda kad se pojave da prime plaketu ututji ih! ;oP

Link to comment
Share on other sites

e o ovome ja govorim!

onima koji su uspeli da nabace tolike komplekse srbima od korishtjenja sopstvenih rechi treba odati priznanje na impresivnom poduhvatu (a onda kad se pojave da prime plaketu ututji ih! ;oP

samo kazem da mi tako zvuci, a sto se tice toga cija je rec, jebiga, neinformisan sam. na kraju krajeva, jebe mi se, pored svih sranja oko mene, ja treba da se trudim da cuvam jezicku bastinu razjebanog naroda.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

A jel "mrtvozornik" srpska rech ? Poshto sam u poslednje vreme video da se dosta koristi u serijama tipa CSI, a tu rech sam pre vidjao samo na hrvatskim televizijama...

Mehaničke karakteristike dobijene ispitivanjem mašinskih delova izrađenih od nehomogenih materijala pod dejstvom statičke zatežuće sile približno odgovaraju mehaničkim karakteristikama standardne epruvete.

Link to comment
Share on other sites

e o ovome ja govorim!

onima koji su uspeli da nabace tolike komplekse srbima od korishtjenja sopstvenih rechi treba odati priznanje na impresivnom poduhvatu (a onda kad se pojave da prime plaketu ututji ih! ;oP

zapravo hrvati govore srpski, a mi sleng... tako ispada... cak sam cuo i da su imena meseca u godini (sjecanj, veljaca, ozujak... ... ...) isto srpske reci...

bio je sjajan tekst nekog lika iz hrvatske kao odgovor na to da se prvi srbijanski film koji je prikazan u hrvatskim bioskopima titlovao... picka je pizda (pa onda razlaganje na polni organ i karakternu osobinu by sherbedzija)... ali zato je pickica - pickica, a ne pizdica... :)) ako niste citali... c/p cu veceras/sutra...

podruzhnicom su zvali onaj cvetjaru u alan fordu, a to su prevodili hrvati tako da za mene je to hr rech.

a licne zamenice su im bile ja, ti, on sledeci analogiju i to su hrvatske reci... ;P

A jel "mrtvozornik" srpska rech ? Poshto sam u poslednje vreme video da se dosta koristi u serijama tipa CSI, a tu rech sam pre vidjao samo na hrvatskim televizijama...

sta to znaci jbt... bas deluje kao "novohrvatski"...

jebem se u pedu za sitne pare

javite se mom makrou kaliju

cali = ghettopimp

aleluja barkase, aleluja!

Link to comment
Share on other sites

sta to znaci jbt... bas deluje kao "novohrvatski"...

Mislim da znachi "patolog".

Mehaničke karakteristike dobijene ispitivanjem mašinskih delova izrađenih od nehomogenih materijala pod dejstvom statičke zatežuće sile približno odgovaraju mehaničkim karakteristikama standardne epruvete.

Link to comment
Share on other sites

Sasvim ispravno je Kruko primetio da je podruznica - ogranak (deo pravnog lica koji nema to svojstvo, ali može da obavlja poslovanje iz delatnosti tog pravnog lica i da u svom nazivu ima i naziv matičnom pravnom licu...postoje i druge specificnosti ali da ne duzimo...).U Hrvatskom trgovackom zakonu je podruznica ono sto je kod nas ogranak.

A, što se tiče jezika, to okretanje leđa drugačijem dijalektu istog jezika je svojstveno našim, srpskim umovima. Po istom principu ne postoje srbi katolici.

To su sve gluposti, kao i ono "SRBSTVO", jbt gde ode cela reforma jezika, jos cemo da se vratimo na slavjanosrpski ili nesto slicno.

Meni to malo mirise na situaciju da nacija nije bas sigurna u sebe pa onda pokusava da dokaze (prvo sebi, pa onda i drugima) da je npr.nebeska, da ima najsavrseniji jezik, da zivi na najboljoj i najbogatijoj zemlji, da je nepobediva, najlepsa......recju - to se zove kompleks nize vrednosti ...

ps I kaze se punilac (kao sto je narucilac, gledalac, slusalac). Da je mnozina onda bi bili punioci (kao sto su naručioci, gledaoci, slusaoci....)

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

A shto se Alana Forda tiche. ;)

Podruzhnica je, naravno, ogranak grupe TNT u Los Angelesu.

Cvjetjarnica je sedishte grupe u New Yorku.

Shto se jezika kojim se likovi u stripu sluzhe tiche, Brixy se trudio da nadje rechi koje se redje koriste i tako napravio dijalekt podjednako zanimljiv i zabavan svima u SFRJ. A kao osnova je posluzhio, naravno, srpskohrvatski (ili hrvatskosrpski, kako je kome drazhe), samo shto je zbog izdavanja u Zagrebu ipak korishtjena ijekavica, a ne ekavica..

FushiSigb.thumb.jpg.f75f13b0202c1af84974

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...