Jump to content

Matematika


Recommended Posts

Jbg, svako se zbuni nekad :(

@Ivan

17*8

Mnozhish 8*7 to je 56, 6 pishesh 5 pamtish, onda pomnozhish 8*1 i dodash 5 koje se pamtio

Edited by Dushan_

Mehaničke karakteristike dobijene ispitivanjem mašinskih delova izrađenih od nehomogenih materijala pod dejstvom statičke zatežuće sile približno odgovaraju mehaničkim karakteristikama standardne epruvete.

Link to comment
Share on other sites

^taI rad

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

poenta je da budesh sposoban da pomnozhish bilo koja dva cela broja nebitno kolko imaju cifara, to shto malo kome zapravo treba u zhivotu da mnozhi vishe od dva dvocifrena je druga pricha.

kad mnozhish jednocifreni sa vishecifrenim ide ovako.

izraz je npr. 8 x 328

8x8 = 64, 4 pishesh, 6 pamtish

8x2 = 16, + 6 koje si pamtio = 22, 2 pishesh, 2 pamtish

8x3 = 24, + 2 koje si pamtio = 26 i sve pishesh.

naravno kad pishesh pishesh sa desne na levu i dolazish do broja 2624.

mnozenjexr7.jpg

morah metnuti kao fotku, kad forum ispishe ne vidi se dobro zbog ovih spejsova.

Edited by darko
Link to comment
Share on other sites

ok ovaj lik je objasnio stvarno...

ali ja sam npr navikao na digitron i kad treba da mnozim ono tipa 6x10 na 8 i te fore iz fizike pogubim se skroz,i onda skapiram da ne znam da mnozim/delim takve cifre...mislim mogu,ali me bas jebe da potpisujem i to,navikao sam ovako u glavi.manje cifre naravno :)

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

Brate mili, ne mož' biti ni tehničar a kamoli inženjer ako ne znaš ručno da radiš sve četiri operacije, a naročito kad krenu desetke sa eksponentima. Ne može ti ispit ili kontrolni zavisiti od toga da li si poneo digitron.

edit: osim u numeričkoj analizi, tu bez digitrona ima da radiš tri dana [:D]

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

Sto je, ako mene pitate, potpuno retardirano i ne chudi me sto smo na onim studijama "primenjivog znanja" na jednom od pet poslednjih mesta. Meni je jasno da se ovako racuna u doba kada nema tehnologije i tehnike i kada se ove cifre pishu u pesku granom drveta, ali suludo mi je da se to radi danas kada apsolutno svako poseduje mobilni telefon sa kalkulatorom, a da ne prichamo o kompjuteru.

OK mi je to u osnovnoj shkoli kad se razvija mozak i umece pamcenja, kapiranja, logike, ali da neko u danasnje vreme "brzih informacija" gubi vreme na to da rucno racuna i mnozhi je suludo, kada "kolega prekoputa" sve to sracuna za 3 sekunde digitronom i onda ostalih 20 mozhe da fakturishe, naplati i proda nekome radijatore/crep/brashno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...