Jump to content

Protest jednog stanovnika "unutrašnjosti"


Recommended Posts

Nisam želeo da trolujem temu o Castlefestu pa sam rešio da na ovaj način govorim o arogantnom nipodoštavanju građana "ostatka Srbije". U poslednje vreme me zapanjuje koliko pojedini stanovnici Beograda i Novog Sada nadmeno nastupaju kao građani Srbije "prvog reda", tj. da budem konkretan isprovociran sam nastupom voodoo-a i još nekih na pomenutoj temi i kvalifikacijima koje je prilepio Smederevu čiji sam ja stanovnik.

Sa kojim pravom? To što im je bolji standard? Što više proizvode? Što su univerziteti i centralne javne institucije u njihovim gradovima? Što su sedišta firmi u njihovim gradovima?

Jel ćemo o ekonomiji i o standardu? Kada je reč o Smederevu, prosek plata u Smederevu je veći nego u Beogradu, društveni proizvod po stanovniku u Smederevu je veći nego u Beogradu, Smederevska opština je najveći NETO izvoznik u Srbiji dok na grad Beograd otpada 60% spoljnotrgovinskog deficita cele države. Ali, uprkos tome, šta je Smederevo videlo od državnih investicija u poslednjih 30 godina? Jedno veliko NIŠTA. Republika ne može da se smiluje da izgradi 5 (i slovima PET) kilometara pruge koji su potrebni za izmeštanje luke iz centra grada da bi ljudi konačno mogli normalno da prošetaju Dunavom. Svakome ko je gledao budžet jasno je da je Beograd zbog brojnih ustanova u kojima su najbolje plaćena radna mesta u javnom sektoru, kao i javnih projekata finansiranih iz budžeta Republike dobijao više nego što mu po svojim uplatama i pripada. To je sa jedne strane OK, jer Beograd je prestonica, ali mislim da red da ljudi koji žive u Beogradu budu svesni privilegija koje imaju i odakle one potiču. Sa druge strane, u Beogradu kao glavnom gradu se nalaze i sedišta firmi koje svoje prihode ostvaruju na celoj teritoriji Republike, ali najveće plate isplaćuju tamo gde je i menadžment, tj. u Beogradu.

Beograđani su takođe privilegovani time da su sve najvažnije javne ustanove po automatizmu smeštene ispred njihovih vrata. Tako na primer jedan stanovnik "unutrašnjosti" koji plaća isti porez kao i Beograđanin za neki specifičniji lekarski pregled mora da potegne dan ranije ili rano ujutro o svom trošku i tako bolestan maltretira sebe i druge po ceo dan. Ovo vrlo dobro znam zato što sam pokojnu babu svojevremeno pratio na radioterapiju. O studiranju neću detaljno da pričam zato što svi mi koji smo studirali ili studiramo znamo koliki su troškovi o kojima neko ko živi u Beogradu ne mora uopšte da brine, a opet plaća isti porez kao i ljudi van Beograda. Brojna pozorišta i muzeji još jedna strana prizme privilegija koju Beograđani olako shvataju.

Da bih izbegao nesporazum želim da naglasim da nemam problem sa tim da finansiram prestonicu zato što želim da bude grad kojim će cela zemlja da se ponosi, ali takođe želim da stanovnici prestonice budu svesni da privilegije koje uživaju potiču iz višedecenijskog ulaganja svih stanovnika Srbije, a svojevremeno i bivše Jugoslavije i da najmanji gest zahvalnosti Beograđana bude makar to da nas ne ponižavaju.

Mislim da je krajnje vreme da se shvati da Beograd i Novi Sad nisu jedini gradovi u ovoj zemlji, da ne mora sve tamo da se dešava i da Beograđane i Novosađane ne bi ubilo da malo prošetaju negde i da se višak novca stečen privilegijama vrati tamo odakle su te privilegije i plaćene. Mislim da ovo posebno treba da se odnosi na Smederevo, Pančevo (na čije izmučeno stanovništvo institucije pomisle tek kada oblak zagađenja stigne do beogradskih naselja), Pirot, Vršac i još neka mesta gde se proizvodi skoro sve što se u Srbiji proizvodi.

I još jedna stvar pre nego što završim. Metal scena u Smederevu je daleko jača nego u Beogradu ako se uzme u obzir veličina gradova (Smederevo 120 000, Beograd 1 700 000) što gradu "crne metalurgije" i pristaje. Većina "metal raje" je, pretpostavljam, čula za Dargoron, Full Moon, Alogiu, Psycho Paradox. Postoji tu još gomila lokalnih "gitarskih" bendova različitog kvaliteta čija usmerenja variraju od klasičnog roka preko metala, pank roka do nekih ekstremnih žanrova. Možda ste imali prilike da ih čujete u Beogradu u nekim klubovima. Veliki broj ljudi koji producira metal u ovoj zemlji ili potiče iz Smedereva ili ima studio u Smederevu tako da nije čudno zašto je baš smederevska tvrđava izabrana kao lokacija za festival uz mnoge druge pogodnosti koje pruža.

Evo malo fotografija da se uverite kakav prostor za koncerte obezbeđuje tvrđava

302f8849710e054281e68cb78bbcbe05.jpg

629cd38d49378a3b5a12cf244c60f1b5.jpg

803553f6382e37b1d520804024f4171d.jpg

e52e1b999c22357211fc72b2e15d1596.jpg

6e808b309ff0973a7a3ffe1913caff6d.jpg

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

tomke, sto se tangirash na vuduova kukanja. on bi isto tako zapomagao da je taj metal festival ne daj bozhe, u zemunu (!!!) chak

inache podrzavam decentralizovanje privrede...to je jedino sto nas moze spasiti od dragih nam komsija

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

prknuo si momche

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Nisam želeo da trolujem temu o Castlefestu pa sam rešio da na ovaj način govorim o arogantnom nipodoštavanju građana "ostatka Srbije". U poslednje vreme me zapanjuje koliko pojedini stanovnici Beograda i Novog Sada nadmeno nastupaju kao građani Srbije "prvog reda", tj. da budem konkretan isprovociran sam nastupom voodoo-a i još nekih na pomenutoj temi i kvalifikacijima koje je prilepio Smederevu čiji sam ja stanovnik.

Sux 2 b u. :( Realno, superiorni smo. Deal with it.

Sa kojim pravom? To što im je bolji standard? Što više proizvode? Što su univerziteti i centralne javne institucije u njihovim gradovima? Što su sedišta firmi u njihovim gradovima?

Penisi su nam, u proseku, takodje veci. Or so say the ladies... :nudgenudge: :winkwink:

Jel ćemo o ekonomiji i o standardu? Kada je reč o Smederevu, prosek plata u Smederevu je veći nego u Beogradu, društveni proizvod po stanovniku u Smederevu je veći nego u Beogradu, Smederevska opština je najveći NETO izvoznik u Srbiji dok na grad Beograd otpada 60% spoljnotrgovinskog deficita cele države. Ali, uprkos tome, šta je Smederevo videlo od državnih investicija u poslednjih 30 godina? Jedno veliko NIŠTA. Republika ne može da se smiluje da izgradi 5 (i slovima PET) kilometara pruge koji su potrebni za izmeštanje luke iz centra grada da bi ljudi konačno mogli normalno da prošetaju Dunavom. Svakome ko je gledao budžet jasno je da je Beograd zbog brojnih ustanova u kojima su najbolje plaćena radna mesta u javnom sektoru, kao i javnih projekata finansiranih iz budžeta Republike dobijao više nego što mu po svojim uplatama i pripada. To je sa jedne strane OK, jer Beograd je prestonica, ali mislim da red da ljudi koji žive u Beogradu budu svesni privilegija koje imaju i odakle one potiču. Sa druge strane, u Beogradu kao glavnom gradu se nalaze i sedišta firmi koje svoje prihode ostvaruju na celoj teritoriji Republike, ali najveće plate isplaćuju tamo gde je i menadžment, tj. u Beogradu.

Realno, vi po tim selima u unutrashnjosti, kao shto je Smederevo, mozete da shetate gde hocete. Ne vidim shta si se u'vatio za to parche Dunava, garant kad izadjesh iz svoje udzerice pukne ti pogled na kilometre njiva i shuma po kojima mozesh da shetash do mile volje. Mogao si da se nashetash na svezem vazduhu samo tako umesto shto si kucao ovaj kilometarski post.

Beograđani su takođe privilegovani time da su sve najvažnije javne ustanove po automatizmu smeštene ispred njihovih vrata. Tako na primer jedan stanovnik "unutrašnjosti" koji plaća isti porez kao i Beograđanin za neki specifičniji lekarski pregled mora da potegne dan ranije ili rano ujutro o svom trošku i tako bolestan maltretira sebe i druge po ceo dan. Ovo vrlo dobro znam zato što sam pokojnu babu svojevremeno pratio na radioterapiju. O studiranju neću detaljno da pričam zato što svi mi koji smo studirali ili studiramo znamo koliki su troškovi o kojima neko ko živi u Beogradu ne mora uopšte da brine, a opet plaća isti porez kao i ljudi van Beograda. Brojna pozorišta i muzeji još jedna strana prizme privilegija koju Beograđani olako shvataju.

Da, bash chudno da su sve najvaznije ustanove smeshtene u gradu koji ima UBEDLJIVO najvishe stanovnika u Srbiji i do koga je verovatno najlakshe stici gde god da se nalazish u Srbiji.

Za troshkove studiranja ne vidim shto se bunish, sam si rekao da vam je prosek plata veci, samim tim sigurno i da imate da platite, koliko god da vam zli Beogradjani zacepe.

Za pozorishta i muzeje nas mnogo zabole, dotichni zvrje prazni i tako. Da si rekao Delta City, pa 'ajde...

Da bih izbegao nesporazum želim da naglasim da nemam problem sa tim da finansiram prestonicu zato što želim da bude grad kojim će cela zemlja da se ponosi, ali takođe želim da stanovnici prestonice budu svesni da privilegije koje uživaju potiču iz višedecenijskog ulaganja svih stanovnika Srbije, a svojevremeno i bivše Jugoslavije i da najmanji gest zahvalnosti Beograđana bude makar to da nas ne ponižavaju.

Mislim da je krajnje vreme da se shvati da Beograd i Novi Sad nisu jedini gradovi u ovoj zemlji, da ne mora sve tamo da se dešava i da Beograđane i Novosađane ne bi ubilo da malo prošetaju negde i da se višak novca stečen privilegijama vrati tamo odakle su te privilegije i plaćene. Mislim da ovo posebno treba da se odnosi na Smederevo, Pančevo (na čije izmučeno stanovništvo institucije pomisle tek kada oblak zagađenja stigne do beogradskih naselja), Pirot, Vršac i još neka mesta gde se proizvodi skoro sve što se u Srbiji proizvodi.

Kurac biste proizvodili da nisu pare potekle iz Beograda. Vi ste kolonija, mi smo matica. Vi ste radnik, mi smo gazda sa kapitalom. Nismo privilegovani, nego smo zasluzili. Budite srecni shto ishta dobijate.

Protip: socijalizam je mrtav.

I još jedna stvar pre nego što završim. Metal scena u Smederevu je daleko jača nego u Beogradu ako se uzme u obzir veličina gradova (Smederevo 120 000, Beograd 1 700 000) što gradu "crne metalurgije" i pristaje. Većina "metal raje" je, pretpostavljam, čula za Dargoron, Full Moon, Alogiu, Psycho Paradox. Postoji tu još gomila lokalnih "gitarskih" bendova različitog kvaliteta čija usmerenja variraju od klasičnog roka preko metala, pank roka do nekih ekstremnih žanrova. Možda ste imali prilike da ih čujete u Beogradu u nekim klubovima. Veliki broj ljudi koji producira metal u ovoj zemlji ili potiče iz Smedereva ili ima studio u Smederevu tako da nije čudno zašto je baš smederevska tvrđava izabrana kao lokacija za festival uz mnoge druge pogodnosti koje pruža.

Kad vam je scena jacha, onda nece biti problem shto ce na taj fest doci ne vishe od 30% ljudi koji bi ga posetili da se cela stvar odrzava u BG-u?

Vulfi sam kroji svoju odecu od kozhe ubijenih protivnika.

Pr0 wifebeaters know.

Never give up. Never give in.

Link to comment
Share on other sites

E je se makslimalno trudim da tolerishem narod iz bg,volim bg,drago mi je da se gradi, jer je ono shto vetjina stranaca prvi put vidi kada dodje u Srbiju i i treba da bude lep jer je prestonica.Ali kad vidim ovakva porseravaja poput ovih iznad mene,smuchi mi se.

@Tomkeus:Za sve se potupno slazem,sem za to koji gradovi treba da se razgradjuju,SVI grdovi bi trebalo da osedjaju prosperitet,ako hocemo da nam zemlja napreduje!Ovaj deo shto se metala tiche,to me ne zanima :P

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Realno, vi po tim selima u unutrashnjosti, kao shto je Smederevo, mozete da shetate gde hocete. Ne vidim shta si se u'vatio za to parche Dunava, garant kad izadjesh iz svoje udzerice pukne ti pogled na kilometre njiva i shuma po kojima mozesh da shetash do mile volje. Mogao si da se nashetash na svezem vazduhu samo tako umesto shto si kucao ovaj kilometarski post.

Živim u kući od 160 kvadrata.

Da, bash chudno da su sve najvaznije ustanove smeshtene u gradu koji ima UBEDLJIVO najvishe stanovnika u Srbiji i do koga je verovatno najlakshe stici gde god da se nalazish u Srbiji.

To je tačno i logično, ali shvati da te ustanove plaćaju svi stanovnici zemlje i da ti imaš privilegiju da im budeš najbliži i da sam ovo napomenuo zbog tipične prozivke "Ovamo pljuju po Beogradu, a za sve što im treba dolaze ovamo..."

Za troshkove studiranja ne vidim shto se bunish, sam si rekao da vam je prosek plata veci, samim tim sigurno i da imate da platite, koliko god da vam zli Beogradjani zacepe.

Samo sam hteo da kažem koliko je nekome iz unutrašnjosti teže i skuplje da se školuje nego nekome iz Beograda.

Kurac biste proizvodili da nisu pare potekle iz Beograda. Vi ste kolonija, mi smo matica. Vi ste radnik, mi smo gazda sa kapitalom. Nismo privilegovani, nego smo zasluzili. Budite srecni shto ishta dobijate.

Protip: socijalizam je mrtav.

Beograd je posle drugog svetskog rata imao 200 000 stanovnika i uništenu industriju. Samodrživo udesetostučenje grada za 30-ak godina nije ekonomski moguće. Obnova i izgradnja Beograda se finansirala od strane cele Jugoslavije. Da se nije vodila ta centralistička SOCIJALISTIČKA politika koju toliko pljuješ Beograd ne bi bio toliki i ne bi pojeo toliko sredstava za svoju megalomansku infrstrukturu.

Usput, akcionarsko društvo SARTID je osnovano 1913. godine privatnim srpsko-nemačkim kapitalom i prva železara u Smederevu je izgrađena tim kapitalom. Posle drugog svetskog rata ta železara je proizvodila čelik i gvožđe za obnovu i izgradnju cele zemlje, a pogotovu Beograda. Moj deda je morao da crnči u železari za sitne pare da bi urbani centri imali jeftine sirovine za izgradnju (jedna od glavnih premisa socijalizma: sirovine su jeftine) pa ti pljuj socijalizam i dalje.

Edited by tomkeus

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

da nije vojvodine svi bi gladni bili. a dobijamo 7% budzeta

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

FFS, 'ladno nisam toliko pokvaren koliko sam mislio...

Tomkeuse, em si dobar momak, em si drugar Kaline biatch i Duleta fegeta, em se nisi nalozio na ove moje gluposti gore vec si pokushao da spustish loptu i konstruktivno razgovarash, em me Ivanko prekoreva, te stoga - zajebavam te, nisam ozbiljno mislio nijednu jedinu stvar koju sam gore napisao. Samo sam hteo da te iznerviram. Verovatno da sam sklon i da se slozim sa stvarima o kojima govorish, ali ih uglavnom otpisujem kao samo jedan od mnogobrojnih problema koje ova zemlja ima.

Za Vudija ne brini, on je zapravo jedan divan momak koji je verovatno samo u momentu popizdeo zato shto voli da slusha talme, a nema kola i krivo mu je shto se neki potenicajno dobar metal fest odrzava van njegovog trenutnog domashaja. Slozicesh se je takvo stanje simptomatichno za dosta "metalaca" te da je njegova originalna zamerka verovatno vishe odrazava njegovu trenutnu frustraciju sopstvenim materijalnim stanjem, pre nego neki nadmeni stav prema svemu shto se nalazi van Beograda. Da nastupa neki od bendova koje ja gotivim da slusham, isto bih se verovatno ponashao...

edit - primi Vudija za vreme festa na gajbu kad je vec 160 kvadrata, plox! [:D]

Edited by Wulfgar

Vulfi sam kroji svoju odecu od kozhe ubijenih protivnika.

Pr0 wifebeaters know.

Never give up. Never give in.

Link to comment
Share on other sites

da nije vojvodine svi bi gladni bili. a dobijamo 7% budzeta

Tih 7% se dodaje na sredstva koja se normalno uplaćuju lokalnim samoupravama. Dakle, opštine u Vojvodini iz budžeta Republike Srbije dobijaju isto koliko i sve ostale lokalne samouprave, ali na račun toga što je Vojvodina ekonomski razvijenija njoj je dodeljen dodatni budžet od 7% ukupnog budžeta Srbije kojim pokrajinska uprava može slobodno da raspolaže.

I da dodam: Da dobijate samo 7% mislim da samo bolnice na teritoriji Vojvodine ne bi mogle da se finansiraju.

Edited by tomkeus

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

edit - primi Vudija za vreme festa na gajbu kad je vec 160 kvadrata, plox! [:D]

Nema problema. Ionako samo ja i deda živimo u kući.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

slazem se sa Igijem oko decentralizacije

ako se to ne dogodi,onda cu postati vojvodjanski ekstremista

mentol bez mozga,recimo ko Chanak

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

ja i dalje ne razumem koja je poenta ovog topica ? mislim sve si lepo izlozhio i vidi se da svatash zashto je to tako. naravno ima josh razloga koje si zaboravio, a tichu se borbe protiv korupcije, laksheg preuzimanja vlasti, brojne ekonomske chinjenice (koncentracija kapitala, troshkovi administracije ..) i milijardu josh razloga. naravno uzmimo josh i to da smo usushtini i (brojem stanovnika/teritorija) mala zemlja chija populacija i dalje tezhi osipanju i imash celu sliku.

naravno kao i sve u zhivotu sve ima dve oshtrice. pitao bih vas za porast kriminala, saobratjajne guzhve, milijardu oholih bosanaca, crnogoraca i ostalih, korupciji i milijardu drugih chinjenica ..

lichnog sam mishljnja da decentralizacija bilo chega (izvrshne vlasti, finansijskih ulaganja, administracije .. ma bilo chega) bi bila najgora stvar koju bi mogli sada da uradimo dok josh nismo izashli iz tranzicije (chuj nismo je ni pocheli kako treba). pa to bi bio pakao. nema tu pametnog reshenja, jednostavno dok se masa stvari ne zavrshi ne mozhe drugachije.

@mohi

[roflmao] majmune!

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...