Jump to content

Pravljenje casopisa


47@mission

Recommended Posts

Poz, zanima me da li je neko imao iskustva sa pravljenjem casopisa (gledam u lakija:)?

Pravimo u skoli casopis i bas smo se potrudili, pa hocemo da sve lepo izgleda... Verujem da svi novinari ili kolumnisti pisu tekstove u Wordu, a posle se tekst ubacuje u template ili formatira u nekom drugom programu. Koji je to program? Ja sam cuo za QuarkXPress, ali bolje da dobijem strucan savet. Da li postoje neki tutorijali za odgovarajuci program ili je neko rad da pokaze, uz nadoknadu naravno?:)

Najbezbolnija kombinacija bi bila ako postoje neki templateovi u koje mi ubacimo slike i tekst...

voodoo_ javi se:)

Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Play se radi u Indesignu CS u verzijama CS2 i CS3, prednosti u odnosu na Quark su:

Bolje baratanje Unicode fontovima,

Bolje opticko slaganje teksta (opentype)

Bolji preview slika

PDF Workflow sa Illustratorom, Photoshopom

Automatski export u PDF

Lakoca privikavanja ako su poznati ostali Adobe alati

Mana u odnosu na quark:

Glomazan i spor, Quark je atleta po ovom pitanju, ali bih ga tesko preporucio pocetnicima, on je za ljude koji tacno znaju sta ce na kraju da dobiju kao rezultat.

* * *

Hintovi:

1) Prelom poznaje dva elementa: Box za sliku i Box za tekst, sve dalje je kreativna upotreba ova dva elementa. Otvoris box za sliku i ubacis sliku unutra i to je to. Otvoris Box za tekst i to je to. Boxu za sliku dodajes border, efekte i slicno po nahodjenju, Text Wrap panel sluzi da bi objasnio Indesignu kako zelis da se tekst ponasa kada dolazi u dodir sa slikom (da bude preko ako koristis sliku za pozadinu ili da ide okolo slike). Text box je box za tekst (logicno) i glavna opcija je da podesis koliko kolona treba da ima (ctrl+b ti ulazi u box properties) ako imas vise teksta od onoga sto treba da stane u box u donjem desnom uglu ce ti se pojaviti crveni krstic + onda treba da napravis jos jedan box i da kliknes na krstic pa na novi box, ovim sam ti ujedno i objasnio kako se spajaju boxevi.

2) Formatiranje teksta se radi gotovo identicno kao u bilo kojem word procesoru

3) slike se pripremaju pre upotrebe u fotoshopu, trudi se da budu 300dpi (image size dijalog) ako su u 72 iskljuci "resample image" kako ne bi izgubio na kvalitetu slika, kada ubacis slike u indesign nemoj ih povecavati jer ces izgubiti na kvalitetu.

Sve ostalo je kreativa...

E sad, instaliras InDesign odes na kiosk i kupis jedne novine i probas to do oponasas u InDesignu, a onda kada to uspes odes opet na kiosk i kupis 10 casopisa slicnih kao nesto sto hoces da napravis pa krades po foricu odavde foru odande i za par godina nam se javi da pomognes oko Playa :D

Za hiljadu evra cu sam da naucim da dizajniram ;)

Link to comment
Share on other sites

Jos jedan glas za In Design. Par hintova od mene, potrudite se da vam broj strana bude deljiv sa 4 da mi mogli kasnije kada odstampate casopis da ga spojite (tacnije to ce vam odraditi onaj ko vam bude stampao), gledajte da vam slike na kojima se nalazi samo jedan covek (portreti) ne budu na istoj strani vece od onih na kojima se nalazi vise ljudi, nemojte da koristite neke egzoticne fontove posto nemate previse iskustva pa ce vam mozda biti problem da na kraju pretvorite sve fontove u krive, a to moze biti problematicno kada odnesete negde na stampanje...seticu se sutra verovatno jos, sada sam suvise umoran, a i cosa vam je vec objasnio sustinu ;)

fml

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

E imam pitanje. Posto sam cuo da ima neka bleed i slug opcija. Meni slug ne treba jer je to za obelezavanje datuma i vremena, valjda.

A za ovaj bleed... Ja kad napravim novi dokument, imam odredjene margine unutar njega. E sad. Kad hocu da stavim sliku na primer na naslovnicu, da li ja da namestim da slika pokriva ceo papir tj. da izadje iz margina? Da li ce se to dobro stampati u stampariji?

Taj bleed ima neke veze sa tim, pa objasnite pls.

Link to comment
Share on other sites

bleed je "prepust"

uobicajeni prepust u pripremi kod nas je 3 do 5mm sa svake strane. Obzirom da se kod nas stampa knjiski blok od 4 strane to znaci da neces podesiti sve cetiri dimenzije bleeda na 3mm vec ces "inside" postaviti na 0 i podesiti facing pages, tako nece praviti prepust izmedju stranica gde i nije potreban.

margine su druga stvar i logicna dimenzija margine je 10-15mm

Za hiljadu evra cu sam da naucim da dizajniram ;)

Link to comment
Share on other sites

lol, sad sam video tek topic. ja sam graficar, i dosta sam se bavio prelomom u skoli. ako hoces profi, onda quark (iskreno, nisam ni probao indesign)

Edited by kruko

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Alo ljudi... header i footer je nastao kao retardirana opcija MS Worda

Takve stvari ne postoje u programima za prelom.

Da bi dobio element koji se ponavlja na svakoj stranici moras napraviti mastere - Window > Pages paleta

Tamo pravis kako hoces template stranice da ti izgleda

Na master stranici napravis tekst box, i kad si u tom boxu Type>Insert spec. char>Markers>Curent page No

Za hiljadu evra cu sam da naucim da dizajniram ;)

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vam lepo, sada je kristalno jasno. Mozda Vas "smaram", ali ako moze jos jedan savet. Kako da mi se vide brojevi strana?

- Naime, koristim opciju Layout<Numbering & Section Options za ubacivanje broja strana, ali u Preview-u, kao i prilikom stampanja se ne vide brojevi strana?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...