Jump to content

Amerika


Recommended Posts

Zeki, bate, pa sto ne rece da si zavrsio fax. Ne znam kako stoji situacija sa Megatrendom (od nase drzave je priznat) kada je priznavanje istog u inostranstvu. Ukoliko ga priznaju onda ti ne treba SAT, nego GMAT (ukoliko bi da nastavis skolovanje u biznis/menadzment sferi) za poslediplomske studije. U tom slucaju me kontaktiraj da ti dam sve sta ti treba. Takodje zaboravi da odes ove godine, mada se nikad ne zna. Poz

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Taman da se usljepam na zekijevu temu :))

Jel zna neko ikoga ko je odavde otisao na MIT i koliko su rigorozni pri izboru kandidata? Ono, barem da znam sta da ocekujem ako se odlucim za studiranje preko bare.

moj drug je ove godine odbijen a imao je odlican background.

osvojena prvenstva iz informatike, matematike, Olimpijadu itd.

i na kraju je odbijen.

konkurencija je opaka... prakticno ti je litrija da li ces biti primljen na MIT ili ne.

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako bio sam u agenciji danas i rekli su mi da ne zavisi tezina upisa od grada. Znaci u svakom gradu je prakticno isto jel je rejting fakulteta isti(mislim na 2 ista fakulteta u 2 razlicita grada) i takav im je sistem. Rekli su mi sta sve treba da pripremim od papira i da moram da polazem TOEFL i to je uslov da bi bio primljen. Sto se tice stipendije isto su mi rekli da nije problem da mogu da se posalju informacije vezane za sva moja takmicenja i kada su me videli u agenciji rekli su u pa ti ces lako moci tamo da budes sportista :)). Tako da cu ja moguce vaterpolo izabrati i moguce je i da se smanji skolarina. Sve sto je Formica napisao to su mi i oni rekli i to ce sve oni da mi srede i da posalju. Esey, preporuke, ispite zatim ne znam kako se to zove ali opsi svakog ispita i oblasti koje obuhvata ispit i to sve prevedeno na engleski + naravno prosek i ocene koje sam dobijao.

U svakom slucaju ako sve bude ok NY here I come :)))

E da rekli su mi da verovatno nece moci u septembru ali da nije iskljuceno posto oni primaju prijave za ovu godinu do 1. juna.

@bole cimam te na PM da mi kazes...

V

Link to comment
Share on other sites

Sve sto je Formica napisao to su mi i oni rekli i to ce sve oni da mi srede i da posalju.

vidis? ne treba ti agencija. Imas RUR :D

[ovo ko neka reklama :)]

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

ti mislis da je tamo skolovanje bolje ili da je bolje nesto drugo ipak savetujem ti da pogledas film europe trip sto posto ces se predomisliti

ili si puno puta gledao teenmovies in hyghschool or collage

nemojmo mesati filmove i rl.

mozda sam ja sada malo pristrasan zbog toga shto uskoro ja idem tamo, ali probacu da budem shto objektivniji.

Tamo ces nauciti da samo radom mozes da zaradis, prisvojices jedan mnogo bolji mentalitet koji ce ti pomoci u zivotu u smislu da ces dobiti onoliko para za koliko budes radio.

Kod nas ces na faxu uciti vise, tj. bice vece gradivo, sa vise ces znanja izaci sa naseg faxa, ali to znanje kod ogromnog dela ljudi nije upotrebljivo. Ne samo na faxu vec i u nasem celom shkolovanju. Recimo ucis logiku i filozofiju a nemas pojma kako to da primenis na RL ili cemu sluze... tome te niko ne uci. Samo ti kazu:"shtrebaj..."

Postoji nekoliko studenata iz Srbije, koji studiraju u USA medicinu. Kada treba da se nauci teorija, Srbi odvale to. Kada dodje ispit pita te profesor, imas pola sata, chovek umire na ulici i ova dva leka. kako ces mu pomoci. Srbi su tu jako losi, ne zato shto su glupi, vec su ih naucili da shtrebaju napamet kroz celo njihovo shkolovanje.

Svakako da i nas fax ima dosta prednosti, bilo bi glupo gledati crno-belo. Tacno je da je nas fax tezi od US faxa.

Kada se ode tamo nije ni malo lako prilagoditi se. O tome mogu da pricaju darijan i Migsa.

u principu nije garantovana stvar kada odes tamo da ces biti uspesan chovek, to je sansa koja kao i sve druge sanse moze biti prokockana.

sad je do choveka, da li ces da rizikujes ili ne.

Edited by Formica

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

formica je u pravu, u svakoj oblasti, pa i u edukaciji, amerika je za nas amerika... mislim, mozemo samo da im se sagnemo. sta nasi graficki inzinjeri znaju, sestra mi je 4. godina grafickog inzinjerstva i dizajna, uce jebeno stampartstvo i koje se boje primenjuju pri stampanju i picke matere nisu videli D od dizajna, uce neke mehanike.

kad sam bio na institutu za umetnost i to graficko inzinjerstvo i dizajn 5-6 njihovih studenata je izlozilo njihove radove kroz 4 godine u jednoj prezentaciji koju su sami pravili (ne znam koji program, tipa flesh tako nesto) ja sam plako, nisam mogo da verujem, znaci odma ih angazuju velike kompanije. njihova edukacija je za nasu ko da poredis njihovu vojsku i nasu

Link to comment
Share on other sites

ne postoji "sansa" za prijavu, da se prijavi moze ko hoce i kad hoce, a da te prime zavisi od mnogo, mnogo faktora, prvi bi bio da zavrsis fax, kad to sredis, koliko sam ja skapirao najranije za 3 godine, onda cemo da vozdignemo topik.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Postoji jednostavnija varijanta.......

Moj ortak iz srednje je otisao da zavrsi 4 god. srednje i ozenio se sa nekom debelom amerikankom punom kesa, dobio zeleni karton, ona mu iskesirala fax....... Njen cale im otvorio gradjevinsku firmu i on je postao direktor....... to je lepsi deo price...... nastavak nema veze sa ovim topikom,ali da ispricam do kraja.......

I onda jednog dana nagovori on neke ortake sa fax-a i zenu da idu sa njim na koncert Harisa Dzinovica u San Francisco i posto je njegova zena vozila dozive saobracajku.... njegovoj zeni nista, njemu se sjebe kicma ,a ostatak drustva pogine na mestu.......A prica ima i srecan kraj posto je njen cale bogat, ortak je imao vrhunsko zdravstveno i posle par godina lecenja i ko zna koliko operacija ponovo hoda.........

Zakljucak ove price:

1. Nikako zeni nemoj davati da vozi

2. Najbolji nacin za studije i zivot u Americi je da se ozenis tamo za neku burzujku

Edited by svilnik
Link to comment
Share on other sites

-koja je sansa da se ja prijavim i da me prime za M I T  za post/diplomske..

lakse je upisati postdiplomske nego prediplomske studije.

ali idalje su sanse male.

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

-a zbog cega su male.?

-na primer zavrsim fax, sa nekim dobrim prosekom (8,5 +, daj bozhe) i sta onda..?

-ja sam bio na njihovom sajtu

-nema nista od postdiplomskih studija

-bar nema na arhiteturalnom delu.

-jel znas koja je procedura..?

brandstack.com/users/portfolio/logos/gligorov \\ behance.net/gligorov

99designs.com/people/gligorov \\ twitter.com/MarkoGligorov \\ upstack.com/

Link to comment
Share on other sites

plus nema veze kakav ti je prosek ovde, vec gde si radio tokom faxa i shta imash od projekata iza sebe.

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

-a zbog cega su male.?

-na primer zavrsim fax, sa nekim dobrim prosekom (8,5 +, daj bozhe) i sta onda..?

-ja sam bio na njihovom sajtu

-nema nista od postdiplomskih studija

-bar nema na arhiteturalnom delu.

-jel znas koja je procedura..?

Percent applicants admitted: 14%

Degree-seeking undergrads: 4,053

First-time degree-seeking freshmen: 996

Graduate enrollment: 6,140

Ne znam proceduru za postdiplomske, valjda trebas da radis GMAT, GRE itd. U svakom slucaju trebas da radis TOEFL kao dokaz da znas engleski.

Hajli je pogodio sustinu. Extracurricular Activities(vanskoleske aktivnosti) su jako vazne.

Probaj tu da se shto vise aktiviras, naravno ni prosek nije zanemarljiva stvar, ali ipak podjednako je bitno to da imas dosta vanskolskih aktivnosti.

zeki da si crnac i da zivis u Srbiji glatko bi te primili tamo na fax. Zato shto si manjina pa mozes da kazes da nije lako ziveti u Srbiji sa time. Odmah bi te primili :)

ne bash na MIT ali na neki drugi fax sigurno.

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Vaznije su te vanskolske aktivnosti. Npr summer of code koji odrzava gugl, prosle godine je bilo 5 ljudi iz srbije koji su uspeli da odrade projekat do kraja i dobiju sertifikat gugla (i kesh uz to). Jedan od njih se prijavio na MIT posle toga, i primljen je na postdiplomske iako je imao prosek na pmfu 7.7 (decko je iz Gornjeg Milanovca i pored soc-a je radio dosta stvari, ne secam mu se tachno imena), dok je drugi momak (moj poznanik) sa pmfa koji ima 9.8 nije primljen jer nije imao nishta pored faxa. Tako da, sedi, radi na sebi shto vishe, a fax zavrshavaj shto pre i ne obaziri se toliko na ocene.

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Najbitnije ti je da imas nekog u USA (ili konkretno u Njujorku, ako tamo hoces da ides). Kada udjes u USA, sve je dosta lakse. Nije nikakav problem upisati ni srednju ni faks. Osnovno pitanje je - sta ce ti koledz, ako ga vec imas?

Dakle, da li ides da radis, ili ides da studiras? Ako budes morao da radis da bi imao para da placas studije - to ti je najgora varijanta :(

Nemoj da nasedas na price tipa: "trazi turisticku vizu (koja traje 3 meseca), pa dodji da kuliramo 3 godine". Te price ne prolaze. Nemoj da verujes svim onim "lepim pricama" koje ce ti razni likovi napricati, jer 50% od toga nije istina.

Znaci, najveci problem je da legalno udjes u USA. Ostalo ce se resiti samo od sebe. Ja sam dosao u Kanadu 1. septembra, i odmah sam zvao srednju skolu koja mi je bila najbliza :) Zakazao sastanak, pricao sa direktorom, i vec 5. septembra su me ubacili u razred :) Cak stavise, jedan jedini razgovor sa direktorom te srednje skole, koji je trajao svega 15ak minuta, mi je omogucio da preskocim ceo jedan razred hehe :) Mnogo fini ljudi...

Ali malo toga mozes preko neta da uradis. Moras da budes tamo.

Ako odlucis da ides na studije, posalji svoju aplikaciju na sve moguce univerzitete u USA na koje budes mogao. Ne moze da ti skodi. Ako apliciras na 50 univerziteta, primice te makar 1 od njih.

Link to comment
Share on other sites

da ali si izostavio to da se svaka aplikacija placa. Doduse, ima izuzetaka kod nekih univerziteta da ako popunjavas online formular ili common application ne moras da platis.

ali u vecini slucajeva placanje je obavezno. Najmanji application fee za koji ja znam je $35. Pa ti vidi 50*35=1750 dolara najmanje... :)

plus to shto ce morati da skupi gomilu papira za samo jedan fax, za 50 ce mu trebati kamion

da ne pricam o placanju kada treba da se salju svi ti dokumenti na 50 fakulteta. :)

najbitnije je da bira pametno fakultete na koje ce da aplicira.

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...