Jump to content

Amerika


Recommended Posts

E ovako, znacilo bi mi ako neko zna ili moze da mi kaze neke informacije vezane za odlazak u Ameriku odnosno vezano za studiranje u Americi. E sad, cekam lutriju za zeleni karton ali nevezano za to zelim da imam neku back up varijantu ako ga izduvam(ja se nadam da cu dobiti, drzite mi palceve). Ako ne dobijem, u svakom slucaju ja ove godine hocu da idem u Ameriku i da tamo nastavim skolovanje. Ako moze neko da mi kaze dal je neko od vasih poznanika otisao na ovaj nacin ili znate neku agenciju koja se bavi time(ja znam Ayusu) ili bilo sta sto moze na neki nacin da mi pomogne kako da apliciram ili da upisem-nastavim studiranje.

Hvala

P.S. Ne znam dal je bitan grad ali cisto da spomenem ja zelim u NY. Eto...

V

Link to comment
Share on other sites

Evo sad cu da zovem drugara Dekija, on ide sad da nastavi studije tamo, pa cu ti javiti.

Dacu mu i tvoj fon ako ocete da se cujete.

U svakom slucaju, ispravna odluka i srecno :)

P.S NewYork je preskup...

Link to comment
Share on other sites

www.kub.co.yu

drugar jedan je otisao u ameriku preko njih da tamo zavrsi cetvrti razred...

bar sto se evrope tice, oni su ti provereni, ja sam preko njih isla u london, dosta drustva je bilo u spaniji, rusiji, jedna drugarica je i dalje u francuskoj...e sad, za sad ne znam...

najbolje da odes do vasine 10 i da se raspitas, vrlo su ljubazni svi koji rade tamo...

I MAY NOT BE PERFECT, but parts of me are excellent

Link to comment
Share on other sites

E ovako, znacilo bi mi ako neko zna ili moze da mi kaze neke informacije vezane za odlazak u Ameriku odnosno vezano za studiranje u Americi. E sad, cekam lutriju za zeleni karton ali nevezano za to zelim da imam neku back up varijantu ako ga izduvam(ja se nadam da cu dobiti, drzite mi palceve). Ako ne dobijem, u svakom slucaju ja ove godine hocu da idem u Ameriku i da tamo nastavim skolovanje. Ako moze neko da mi kaze dal je neko od vasih poznanika otisao na ovaj nacin ili znate neku agenciju koja se bavi time(ja znam Ayusu) ili bilo sta sto moze na neki nacin da mi pomogne kako da apliciram ili da upisem-nastavim studiranje.

Hvala

P.S. Ne znam dal je bitan grad ali cisto da spomenem ja zelim u NY. Eto...

ja sam ove godine dobio stipendiju na nekoliko fakulteta u USA.

cekam septembar i krecem...

dakle ovako,

radis SAT, radis TOEFL, napises essay, skupis masu dokumenata i sve to posaljes pre Nove Godine. Oni ti odgovore do Aprila da li te primaju.

SAT ti ima Math, Writing, Critical Reading.

Math ti je do jaja lak. Dakle score range ti je od 200 do 800.

Ne treba ti vise od cetiri osnovne matematicke operacije (+, -, *, /)

Critical Reading, zesce tezak, pravljeno za Amere sve ti je jasno.

Imas da popunjavas prazno mesto nekom recju. Imas 5 ponudjenih odgovora. A reci su potpuno zajebane...

Imas i da procitas text pa odgovaras na pitanja iz tog texta. Text je jako dug, i uglavnom su teme smorene (vracanje crnaca u afriku da sire jazz na primer). Ako se "izgubis" na 1 minut - ode ti 3 pitanja...

Writing: prepravljanje gresaka, pisanje essaya na zadatu temu... mnogo lakse od CRa.

Svuda ti je score range 200-800

Postoji i SAT2, on nije neophodan ali se preporucuje za najjace faxove, biras jedan do tri predmeta i tu se meri pravo znanje iz neke oblasti, iako ni to nije komplikovano onoliko koliko mi komplikovano ucimo u shkoli ali ajde... treba se potsetiti

Zaseban test ti je TOEFL koji je "peace of cake" u poredjenu sa SATom.

Mozes da imas maximalno negde oko 667 poena.

Najjachi faxovi traze najmanje 600. A vecina negde vise od 550.

jako je bitan esej koji pises faxu. Neki faxovi imaju svoje teme. Neki faxovi imaju slobodne. Dakle to je o tebi sastav... ako hoces kroz neku situaciju ili pises bash o sebi itd. Taj essay je jako jako bitan! CItavi timovi psihologa ih bukvalno proucavaju, i ako im se svidis, velike su ti sanse... ako zajebes essay e onda je zajebano.

ako mislis da ides ove godine... to ce biti malo teze, mozda cak i nemoguce da od septembra krenes u USA na skolovanje. Posto je bio vec admission decision.

Mozes da odes na college (2-year) pa da se posle toga transferujes. Reci ako hoces detaljnije :)

Ima jos mnogo toga, pa ti pitaj shta te interesuje

Edited by Formica

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

pa konkurises na fax koji oces. ako oces konkurisi za fax u ny al tesko da ce te tamo primiti. i pazi, za nase ucenike je lakse da rade ACT umesto SAT... mnogo lakse a isti kurac... znaci podjednaki testovi. ali moj drug koji je otiso po godine pre mene u usa je posle 3 meseca zivljenja tamo odradio SAT i imao 1280 poena 80% faxova traze u proseku da imas oko 1100 -+100 pa ti vidi...

nije tesko ali nema sanse da dobijes full stipendiju kontam. to se jako tesko dobija, odbice ti neki deo od placanja ali nece sve... svi fakulteti su potpuno privatni i svugde su drukcije cene.

ako oces moju preporuku najbolji faxovi su ti Art Institute-s (ako te zanima graf. dizajn, ind. dizajn i sve sto se dizajna tice, cak i igrice i definitivno najbolja obuka i znanje)... neki od naj su art institute of houston i art institute of dallas ali su po celoj americi i cak i u kanadi

Link to comment
Share on other sites

mislim da je bitnije reci da ce teze dobiti stipendiju na Zapadu nego na Istoku.

dakle, bolje ti je konkurisi na East Side.

Moguce je dobiti punu stipendiju, samo je u pitanju to koliko ces truda da ulozis i malo srece.

Fakultete gledaj tek posto uradis SAT. Posto ce ti od toga mnogo zavisiti da li ces juriti Ivy League ili 3rd Tier.

Sve u svemu, nemoj da se zanosis da ces na Zapadu dobiti stipendiju.

Zbog chega?

1. Ima manje faxova.

2. Faxovi koji postoje tamo i koji daju stipendije su:

Caltech (Naucna fantastika da te prime, ako si US citizen imas velike sanse a ako ne...)

Stanford (Ivy League - malo sanse, jako jako male sanse)

UCLA (ako si iz Kalifornije placas 4,5k skolovanje, ako nisi 24k, prvenstvo imaju gradjani Kalifornije, posle US citizens a tek kasnije stranci)

USC (jako dobar fax, ja znam dosta ljudi koji su tamo otisli i dobili scholarship medjutim problem je shto je to sportski scholarship a kapiram da ti ne ides na tu kartu)

...

Gledaj East. Tamo imas dosta faxova.

Gledaj da SAT uradis shto bolje... to ce ti biti veliki deo posla, drugi veliki deo ti je essay. Ako oboje uradis odlicno onda si na konju.

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

svi moraju da placaju dodatno, 10-15k je najmanja cifra, a na malo boljim faksovima akademska je 50% ukupne cene, a sportska 75%

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Pa zeki.. ako uradish SAT sa skorom 1500 / 1600 ili vishe, mogu da ti garantujem da ce te svaki faks hteti, i da ce ti dati stipendiju (:

ah da... setih se sad, ortak koji je imao 1460+ bodova na sat-u je dobio full stipendiju za neki faks u filadelfiji....

Edited by Pesma-mrtve-dece

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Ha, mog buraza primili na USC sa stipendijom :P

Nije full ali mora da placa neshto tipa 10k dolara godishnje umesto 50 ili vishe koliko koshta regularno :)

Pritom nije sportska vec akademska stipendija.

ima izuzetaka svuda naravno...

jednog lika su primili na Caltech iz matematicke ove godine... a bio je verovatno najslabiji koji je konkurisao tamo iz MG.

ostale su odbili... a imali su osvojena razna takmicenja, medalje sa Olimpijada, on nije imao nista - pa dobro, imao je US drzavljanstvo

btw

tamo je sada jako popularan vaterpolo, posebno nasi vaterpolisti.

tako da ako neko igra dobro, postoji fax u CA gde je ceo tim iz Srbije, i trener...

ako nekoga interesuje mogoa bih da nadjem kako se zove.

ps

SAT ti znachi mnogo ali nije presudan.

moj drug je pre nekoliko godina bio odbijen od strane Harvarda i Colbyja a imao je SAT 1600 (tadasnji max)

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

ne znam nikog :) ali je MIT no1 CS fax na svetu, tako da sigurno mora da bude opaka konkurencija (mada verovatno to znash i sam:)

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

E hvala vam na ovim korisnim informacijama. Sto se tice NY reko sam NY zato sto je tamo moj drug i on mi je rekao da je NY preskup sto se tice nekih odredjenih stvari, a sto se tice nekih osnovnih namirnica da je isto kao i svuda u Americi. S druge strane kaze da je zato mnogo bolje placen sat nego negde na zapadu ili na nekoj drugoj teritoriji.

Evo da bi malo detaljnije objasnio. Ja sam zavrsio Megatrend poslovnu skolu, smer medjunarodni marketing. Ja sad hocu da nastavim studiranje jos 2 godine ili kolko vec. Drug koji je bezbroj puta isao i koji je isto hteo da ide da studira mi je rekao da je mozda najbolji nacin da odem sa turistickom vizom u ameriku i da tamo licno obidjem jedan broj univerziteta i da se upisem. DA gledam koledze kojima je 15k dolara godina i da kada se to podeli na rate mogu da otplatim to. Naravno, veliko je rintanje i cimanje ali tako mora. Stipendiju sam odmah otpisao zato sto kazu da je jako tesko dobiti.

Sto se tice nekog sporta meni bi i to odgovaralo barem da nesto manje placam ali kao da igram za taj koledz. Basket, vaterpolo, fudbal, odbojka. TO su sportovi koje mogu najopustenije da djuskam.

Zamolio bi vas da mi date neke linkove koledza u NY cisto da vidim kako to izgleda tj. mozda cak i da posaljem neke prijave pa da vidim.

Hvala

V

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...