Jump to content

tesla hrvat


Recommended Posts

A da se slozimo da je Tesla bio velik covek koji je samo covecanstvo oplemenio svojim postojanjem ?

Da se slozimo da je sramno sto Hrvatska radi po tom pitanju ?

Da stavimo prst na celo zasto nema nekih zvanickih reagovanja po tom pitanju sa nase strane?

I da svi krenemo da ucimo strane jezike,obicaje i kulturu posto ocigledno to ce nam trebati u blizoj budusnosti.

Offtopic : Zasto ,svaki put kad neko pomene nacionalizma na forumu, deo vas vice "Radikal,radikal!! Na lomacu sa njim!!!" ? Jer to rezervisano pravo za radikale da misle da je bolje da tezimo ocuvanju Srpske kulture a ne da gledamo da potonemo u moru politickih kompromisa i ucena dok se ono sto su moj pradeda i tvoj pradeda bili pre 100g totalno ne izbrise ? Jer ako je tako ja sam radikal 100%. Toliko .

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tesko mi je da poverujem da si glup,pa cu gornji komentar da prepisem tvom pokusaju da ovaj deo foruma izgori od plejade medjsobnih odgovora,opaski i generalno prepiranja izmedju nas dvojice. [:D]

Edit:Upuceno Ivan_-u ne Ivan-u,ocigledno.

Edited by Seth Fix

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

@Ivan™

@svi ostali

Zanima me koliki broj ljudi od vas zna da je Tesla i zvanično i legalno jedini izumitelj radia a ne Markoni?

Ne pitam to da bi posle nekog prozivao kako nema pojma itd. nego zato što je do skora u skoro svim enciklopedijama pisalo da je Markoni, tek u poslednje vreme (valjda kako se bliži 150 godina od Teslinog rođenja) se ispravlja sramežljivo.

Inače, velika je verovatnoća da će i Ujedninjene nacije (pored Hrvatske :) ) 2006. proglasiti godinom Nikole Tesle. A što naša država nikako ne reaguje... heh!

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Juju kakav ste topic napravili ... Ovo je strahotno, a mislim da dovoljno govori to koji je naslov topica a kakva se prica vodi na 4. i 5. strani. Mada, nije da sam nesto drugo ocekivao, i to ne od vas/nas kao foruma, nego globalno ... no to sad nije ni toliko vazno. Dokle god topic odrzhavate u skladu sa pravilnikom i bez prevelikih prozivanja (osim ako klinca balavca bas tako budete nazivali, to mu je nick ;)) nece biti problema sto se mene tice. A oko topica, evo vam Yahoo tekst, moze da posluzi kao neki polu-zakljucak:

» Click to show Spoiler - click again to hide... «
Croatia in 2006 will celebrate the 150th anniversary of the birth of Nikola Tesla, an ethnic Serb who did pioneering work in electricity in the United States in late 19th and early 20th century, the country's parliament decided Thursday.

The government will finance the finishing of restoration of Tesla's home in a village in central Croatia and turn it into a museum. Conferences and lectures on Tesla's work are also planned.

Tesla, born in 1856 to Serbian parents, studied and worked across Europe, eventually settling in New York in 1885, where he lived until his death in 1943. He was awarded patents on every aspect of the modern system for generating and distributing electricity

Link to comment
Share on other sites

Meni je ovaj tekst na engleskom skroz OK, a Hrvati ipak proguraše onaj svoj falsifikat o ponosu na hrvatsku domovinu, sad dodaše jos i equally. :)

Što reče Ivan™ za radio, izgleda da važi i ovde... Uostalom, k'o da je bitno, nek se i oni malo ponose. :)

Evo dajem oglas:

Menjam se sa frustriranim Hrvatom, dajem na 1 sat Teslu za seanse ponosa, tražim 1 sat Hrvaticu za seansu štednje struje. Dolaze u obzir samo Hrvatice od bar 1 MW.

Šifra:

W=J/s

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

vo dajem oglas:

Menjam se sa frustriranim Hrvatom, dajem na 1 sat Teslu za seanse ponosa, tra?im 1 sat Hrvaticu za seansu ?tednje struje. Dolaze u obzir samo Hrvatice od bar 1 MW.

?ifra:

W=J/s

PRICELESS!!!!!! [8D]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Auuuu nikada vishe necu apstinirati od interneta 10 dana. Ne mogu da verujem da sam propustio ovaj topic. Nema poente sada da pishem neshto ali sam se barem nauzivao citajuci, sa sve prozivkama :).

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Evo da i ja dam doprinos temi...

Smatra se da je Tesla najvetji izumitelj, iako je Edison imao oko 1000 prijavljenih patenata, a Tesla neshto manje od dvesta.

To je zato shto Tesla nije mogao drugachije. Pazljivo bi birao koji patent da patentira (jer se to naravno platjalo). Onda bi od toga ziveo, pa patent, pa opet zivot i tako.

Elem, mnogi njegovi patenti su ustvari, stajali tako u fioci. Da bi recimo za dve, tri godine, neko drugi doshao do istog otkritja (shto sigurno ne vazi za sve njegove patente, jer je neka procena da je ishao 100 godina ispred svog vremena).

Kao klinac sam imao knjigu (ilustracije i pricha) o Teslinom detinjstvu. Ne mogu da se setim gde je nestala, da li sam je nekom dao, i bash mi je zao zbog toga shto je nemam. Ali je jako lepo sve tamo nacrtano i opsisano. I njegova kutja, i crkva nedaleko. Posebno je zanimljiva pricha o machki i elektricitetu, skok sa kishobranom sa vrha shtale, poplava i naravno nezaobilazni patak.

Ne mogu da se setim tachno, neko je spomenuo da je bio bolestan.

Ne znam da li je zbog toga, ali to je bilo opisano u knjizi, taj patak i on se nisu podnosili. I patak mu je jednom dok se Nikola sunchao, prishao i otprilike znajutji za njegovu slabu tachku (pupak, koji nije zarastao unutra, nego virio malo, sigurno ste videli nekad kod nekog) povukao ga za pupak... Kazem ne znam tachno dal je to ta bolest o kojoj su vetj prichali ali znam da je bilo pitanje da li tje ostati ziv.

Kapiram da je posle toga patak zavrshio u podvarku...

Shta je mene odushevilo kod Tesle?

Chovek je bukvalno od trenutka kad je doziveo bliski susret sa elektricitetom pa do kraja zivota zeleo i radio da sazna sta je to. Kapiram da ni dan danas ne znaju 100% shta je tachno elektricitet.

Znachi, prvo neshvatjen ali ljubavlju roditelja (a otac je hteo da on bude sveshtenik, priznatjete kakav je to otac bio kad je podrzao sina i pored te zelje) poguran (a mnogi koji dozive veliki uspeh u bilo kojoj sferi zivota, obichno bivaju pogurani od strane nekog), dalje samostalno neiscrpno radio do kraja zivota (kazu da je spavao po 3, 4 chasa i to ono nad knjigom, pa se iscima ponovo) i realno, relativno kratko je ziveo.

Elem, Tesla je mnogo uchinio za celo chovechanstvo (pa i Srbiju, shto neki nisu hteli da prihvate u ovom topicu, jer je Srbija relativno brzo dobila struju, i to bash zahvaljujutji Teslinim naporima, jer je zeleo da mu selo ima struju.

Mislim da je Tesla bio Srbin, i nerealno je za ochekivati da bi u Srbiji uspeo da uradi sve te stvari. To ne znachi da je on pobegao iz Srbije...

portret3.jpg

Dokaz da je Tesla izumeo prenos struje kroz vazduh bez zica i nezeljenih efekata po ljude. O tome se nije ni smelo prichati (jer bi te smatrali budalom), tek skoro su neke stvari izashle na videlo. Moje pitanje: zar nije ochigledno koliko bi to znachilo za celu zemlju da naprimer u sred sahare imash frizider, ili negde severnije grejanje? Praktichno besplatno...

Uzas je to shto zivimo u ovakvom svetu...

Edited by Nemesis Enforcer

Life is gistro...

Link to comment
Share on other sites

Smatra se da je Tesla najvetji izumitelj, iako je Edison imao oko 1000 prijavljenih patenata, a Tesla neshto manje od dvesta.

Samo imam jednu malu ispravku, Tesla na svoje lično ime ima tačno 272 patenta. Ukupan broj patenata koji se pripisuju Tesli je između 700 i 1000, zavisno od toga, patenti kojih pravnih lica se pripisuju Tesli (kada je u raznim kompanijama sprovodio istraživanja ili sam ili na čelu tima) Recimo, dok je radio u Edisonovoj kompaniji imao je nekoliko desetina patenata na konto unapređenja motora jednosmerne struje (na kome je radio uz obećanu nagradu od 50.000 ondašnjih $) i ti patenti su zavedeni na ime Edisonove kompanije, a danas se, jelte, pripisuju Edisonu.

Inače kada je doveo DC motor do ovozemaljskog savršenstva i zatražio obećanu premiju, Edison se slatko nasmejao i rekao mu da on ne razume američki humor! Tesla se pokupio i izašao ne htevši da uzme ni jedan dolar od Edisona, ni onaj od plate. Sledećih godinu dana je proveo kao fizički radnik, tako plaćajući za svoj ponos...

Uzgred, ko želi da lično doživi bežičan prenos struje, tj. da mu svetli neonka u ruci ne povezana ni sa jednom žicom, neka skokne do Teslinog muzeja u Krunskoj.

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

people, tek sam sad skapirao koliko u stvari malo znam o tesli. imate li neki online materijal da date da prochitam ili eventualno neku knjigu koju bih mogao da pojurim.. ?

Edit: pozheljno na srpskom, ne znam bash struchne termine na engleskom...

Edited by Sa1Nt
Link to comment
Share on other sites

ZA ČITANJE:

Za on-line samo guglaj, ima brdo...

Što se tiče knjiga, ima ih buljuk, samo ukucaj u pretragu na sajtu www.plato.co.yu i videćeš gomilu rezultata. Knjiga pod nazivom TESLA, BRANIMIRA JOVANOVIĆA bi trebalo da bude dobra jer je čovek bio (možda je još uvek) direktor NT muzeja. Ako nikad nisi tako tražio knjige na plato-u, znaj da imaju samo one koje imaju cenu.

Svakako knjiga koja ne sme da se preskoči je MY INVENTIONS - NIKOLA TESLA, odlična autobiografija. Mislim da je nema u prodaji, imaju je u Narodnoj biblioteci Srbije pa tamo može da se iskopira sve čemu su istekla autorska prava. Ima i na srpskom i na engleskom.

U NBS ima još isto tako tona knjiga pretraži ovde http://vbs.nbs.bg.ac.yu/scripts/cobiss?com...NECT&base=70000, što pisano baš od strane Tesle, što od teslologa. :)

Na našoj Wikipediji je iz nekog čudnog razloga nestao kompletan članak koji sam ja čitao ali imaš i tamo obiman spisak knjiga, http://sr.wikipedia.org/wiki/Ни...;ла

ZA GLEDANJE

Sa administratorom Ivanom_ radim na tome da postavimo na net odličan dokumentarac TESLA - Master Of Lightning, koji nažalost nema titl, ali mi se čini da nije komplikovan engleski. Ko ima SBB, neka dodje na Elite HUB, ima dosta korisnika taj film. Voljan sam i da narezem ko nema flat.

Tu je i fantastična predstava koje je meni lično neviđeno rasplamsala znatiželju prema Tesli, zove se iznenađujuće - "TESLA", scenarijo po drami Miloša Crnjanskog, u glavnoj ulozi odlični Dragan Mićanović, daje se u Madlenianumu u Zemunu. Predstava je vrlo moderna i obiluje specijalnim efektima (nije da mi je to merilo za predstavu, ali ipak je ovo igrački forum :)). Na početku predstave, npr. svetla se ne gase kao i obično, nego kao prilikom nestanka struje (ili u filmovima kao kada nekog prže na električnoj stolici) uz zastračujuće zvuke električnog pražnjenja i masu munja na pozornici...

Ala se raspisah... :) Ja, ko kad se zajebeš pa nešto pitaš ribu da ti objasni vezano za boje... [:)]

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...