Jump to content

Teoloshka rasprava na temu: Cvarak!


Recommended Posts

Greetings!

Ok, podstaknut majchinim povratkom iz prodavnice sa VRUCIM chvarcima i neverovatnim razocharenjem kad sam provao jedan resio sam da pitam shiroke narodne mase, AKA vas, sta mislite o ovom chudu domace gastronomije...u redu, i druge nacije imaju stvari koje liche na chvarke i slichno se spremaju ali to nije to...

Daklem pochetju sa objasnjenjenjm sta je za mene PRAVI chvarak.

Uzme se svinjsko salo, tj prvo se meso opandla od sala sa kozhom onda se skine kozha i kaioshevi masnog tkiva s seckaju na kockice i kuvaju, ondak se ubacuju kiputji u presu i muchki cede dok 90% njihove mase ne chine samo celijske membrane adipocita, a mas' se iscedi da je posle matorani mazhu na lebac saS alevu papriku... tako dobiveni chvarci su ko plochice i rskavi su i superishka su i sve to tako...

Sem ovog "jedinachnog" chvarka u Srbiji su popularni i oni sto ih ja zovem "piljevina-chvarci" pri njihovom spremanju se salo ne secka nego se melje pa kada se to skuva i iscedi dobija se pomenuta "piljevina". Ovi chvarci znaju da budu chesto ukusniji od onih prvonavedenih jer ih je lakshe iscediti, ali ne hrskaju tj textura im nije onako dobra =o)

E sad, ono sto je mene nagnalo da budem sam sebi smeshan i da pishem ovoliki text o chvarcima je ono sto je meni danas doneto iz novootvorene mesare na novoj bezanijskoj pijaci - u pitanju su chvarci koji su toliko masni da je to ruzhno...bukvalno kao da su samo skuvani i cedjeni gravitacijom, znachi masni su do bola...mooozda bi se dali iskoristiti kao podloga za kajganu, ono malo na tiganj pa kad puste mas' bacU se eggs preko toga ali inache...ko bi ovo jeo?

Dakle, moja pitanja za vas su:

Dal' imate josh koju podgrupu chvaraka da navedete?

Da li znate zasto bi iko jeo ove masne cvarke i u kojim se rkajevima ove zemlje oni proizvode masovno da znam koga da krivim i izbegavam?

i najbitnije

Koje chvarke vi najbolje volete da obozhavate u kojim kombinacijama ih najceshtje koristie?

=o)

mmm chvaaaarci

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dal' imate josh koju podgrupu chvaraka da navedete?

Duvan-chvarci!!! Ne postoji bolja stvar od njih ... Nisam siguran kako se tacno spremaju i da li zapravo i potichu od istog dela mesa/sala/kozhe kao i originalni, ali duvan cvarci su zaista nesto najbolje sto moze covek da pojede. Inache oni, za ljude koji ne znaju, najvishe podsecaju na Sprzhu, ako neko uopste zna sta je to, a i to je isto tako stvar koju ne treba propustiti.

Sto se "osnovnih" cvaraka tiche, i ja vishe volim ove sto krckaju, takve moja baba pravi, ovi po prodavnicama su mahom od same masti napravljeni, nista ne valjaju, pa obicno porodice imaju neke mesare u kojima nalete na dobre cvarke i onda ih samo tu kupuju.

Link to comment
Share on other sites

Duvan-cvarci su zapravo valjda ova druga kategorija koju je kole naveo :)) A da dobrih nema sem domacih to je tuzna istina... ovi 'za prodaju' su namerno tako masni... tezi su, bolja zarada :))

Ko naidje gde ima da se kupe pravi dobri cvarci neka NE siri okolo pricu nego neka mi baci PM ;))))

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Hm...diskusija o cvarcima, kako prosvetljujuce!

Cvarke sam jeo kad sam bio manji, sad ih ne volim. Pravo da kazem, ne znam na sam zasto.

Voleo sam samo one koji krckaju, a ne one zlo i nevera masne. Jeo sam ih samo sa hlebom i obaveno posoljene. Ne bih znao navesti jos koju podgrupu cvaraka :-)

PS: Jedan od uslova za ulazak u EU je obustava proizvodnje cvaraka. Ako su slovacima ukinuli kulen, kakav je problem da isto urade sa cvarcima?

Mada, do tada ce se sigurno razviti kompleksna tajna mreza prodavanja cvaraka na crno [:D]

Edited by Infinity

Never underestimate the predictability of stupidity!

'Ajde mala bubice, vreme je za pesmicuuu!

NOS.gif

TSsaradnik.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovaj topic tje definitivno doprineti opshtoj kulturi usera na sajtu :)

Najbolje je sam praviti chvarke, znachi ugojiti svinju onako svinjski dobro i dalje ceo proces...

Uz mochu, definitivno jedan od omiljenih stvari za klopu. Ne jedem ih chesto ali kad to chinim bash uzivam.

Inache chvarke treba dobro i ohladiti posle cedjenja, jer su inache onako vreli pomalo gadnjikavi.

Kao i kod pihtija (i generalno slichnih stvari) uvek se nadje slepachki odradjen proizvod. Dakle jeli bi ljudi to ali meni je takvih ljudi iskreno zao :)

Npr, ima tako odvratno napravljenih pihtija da nije ni chudo shto ih se neki ljudi toliko gade. Vidjao sam chak i specijalne primerke u kojima se vide dlake, previshe mesnate, previshe masne, previshe slane...

Ali zato, kad naletish na onu koju je pravljena sa ljubavlju, to je milina jesti.

Keva mog drugara Radeta i moj tjale prave opasne pihtije.

Ustvari mnogo vishe volim pihtije nego chvarke ali dobro :)

Ustvari gladan sam a ide sezona slava, jupiiii...

PS: Jedan od uslova za ulazak u EU je obustava proizvodnje cvaraka. Ako su slovacima ukinuli kulen, kakav je problem da isto urade sa cvarcima?

Mada, do tada ce se sigurno razviti kompleksna tajna mreza prodavanja cvaraka na crno

Nemam pojma. Tipa Slovenci su ukrali Shljivovicu i Kajmak, ono prijavili ih zvanichno kao svoj proizvod.

EU ne da da se prave chvartzi, ne da rakiju (a skoro svaka kutja u Shumadiji ima kazan)...

Pa teshko tjemo mi u EU :) A iskreno, neshto mi se ni ne ide...

Shta fali naprimer Norvezanima ili Svajcarcima?

Edited by Nemesis Enforcer

Life is gistro...

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, jebem li ga, da sad znam kako se koja vrsta zove ne znam, ali ja volim uglavnom sve vrste cvaraka, i one hrskave i one mekse i punije, a te "neiscedjene" ne znam da li sam jeo. U svakom slucaju mi uvek nabavljamo cvarke preko nekih ljudi "koji to mnogo dobro prave". Poenta, cvarci su odlicna stvar i ko misli da oni nisu zdravi neka ih ne jede.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

ne znam za vas ali ja sam jedno vreme imao fobiju od chvaraka... i dalje nisam siguran jesam li prevazishao to :)

uzmem chiniju sa chvarcima i imam:

velike chvarke, srednje chvarke, male chvarke, skroz sitne chvarke (koje sam uvek voleo:)

e sad... velike ne jedem jer skoro nikad nisu hrskavi i uvek mi deluju masno (mada znam da verovatno nisu, ali kad imam izbor ne moram da jdem:)

srednji su valjda ok, ali redovno su ti srednji onako tvrdi... ili, ne znam kako da objasnim ovo... kao da ima delova kozhe na njima (a mozhda i ima)

mali su uglavnom ok

i mene u celoj prichi najvishe nervira shto u toj chiniji ima 3-4% tih chvaraka sa "kozhom" na sebi i treba da proveravam svaki zbog toga (kao shto proveravam shljive zbog crva:)... a nije mi milina da jedem tako :(

Link to comment
Share on other sites

Duvan-cvarci su zapravo valjda ova druga kategorija koju je kole naveo :)) A da dobrih nema sem domacih to je tuzna istina... ovi 'za prodaju' su namerno tako masni... tezi su, bolja zarada :))

Ja se sve tripujem da je pod tim "piljevina" mislio na one cvarke koji su tako bas kao piljevina, i skoro uopste nemaju krckavih elemenata, ali su "standardni" cvarci, onako narandzasti i to sve ... Mada mozhda je mislio i na duvan chvarke, sacekacemo vec njega da nam to kazhe.

Ali zato, kad naletish na onu koju je pravljena sa ljubavlju, to je milina jesti.

U sto moja baba pravi pihtije ... da se odvalis od klope. Ja ih ovako manje volim, posebno zbog tih loshih primeraka, ali ove njene su tako dobre da to nema nigde.

PS: Jedan od uslova za ulazak u EU je obustava proizvodnje cvaraka. Ako su slovacima ukinuli kulen, kakav je problem da isto urade sa cvarcima?

Nemojte samo da zagovnamo ovako fin topic pricama oko EU, ali odakle vam bre ovakve spike, zabranili ovo, zabranili ono?!

Link to comment
Share on other sites

Zabranili cvarke,lol lol roflkopter, lols rojs sto bi rekao moj drugar Gotenks :)

Mislim ne treba lupati

Ja volim hrskave i suve, ali volim i da zaluta neki hrskav spolja a unutra masan, ali ne onako zilavo masan neg' vodeno masan ako me kapirate.

Jednom sam jeo cvarke sa slaninicom i belim lukom (prijel mi se ta kombinacija) i bilo je skroz OK.

Mada su prava stvar cvarci, beli lebac, krupnije secen kiseli kupus sa tucanom paprikomi ko voli rakijica.

E to je uzitak.

Link to comment
Share on other sites

^^Nevernik! [:(!] (Ph0r3w3r0)

Obozavam, kao i ostale proizvode koji kasnije bleje okaceni po vojvodjanskim tavanima. [8D]

Ali avaj! Keva zabranila meso. Mogu ja da se snadjem za pljesku na ulici, al mi glupo da vadim cvarke i leba na klupici u parku... Mada, sve je moguce. [;)]

edit: Sitni cvarci su moji omiljeni. A krupniji volim kad su prosarani mesom. Njam.

Edited by noodle
Link to comment
Share on other sites

redom...ili nabacano

- da, mislio sam na duvan chvarke no odbijam da povezhem bilo sta jestivo sa ljigavim duvanom (a mozda sam jednostavno zavoravio kako se zovu ;oP)

- ok, znachi ovi sto su previshe masni su loshe napravljeni, to sam theo da chujem

- saint, sedi, jedan! ko ne voli cvarke nije dobar chovek...

- a za EU...nemci imaju slichnu stvar koja se zove schpatzle...u proncipu to su sitni cvarci pomeshani sa zachinjenom mashtju u neku formu namaza koji 'rska, ono prodaje se ko margarin sa komadicima u sebi =o)))

Link to comment
Share on other sites

Elem, shto kaze Pertu, pokoji malo masan to je kewa, cela stvar treba da ima malchice juice-a. Podrazumeva se da budu dobro stopljeni/przeni/kakogod, kad su presovani nije to to. Ako su pravljeni s kozicom moze da bude ok, ako svinja nije krmacha od 10 godina (od takve se prave cipele a ne chvarci, shto nazalost mnogi netje/ne mogu da svate), ako je svinjche od jedne sezone, onda kozura bude fina rskava kad se sprzu chvartzi.

BTW najmighty je kad su prosharani mesetinom kao one fine izlozbene slanine.

Ondak lepo stavish pred sebe chvarke, vrutja leba, luka i soli i eto sretje (iliti smisao zivota, da krostopikujem malo [:D] )

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

tm-e nemoj to da prichash vako javno. Mogo bi da zavrshish vezan za stub, sa pogledom na strukove suvog granja ispod nogu koji hvataju plamen. [:D]

Apropo EU, ljudi otkad se u ovoj zemlji tako striktno poshtuje zakon, i ko misli da tje to da se promeni kad/ako udjemo u EU. BTW skru eu.

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

- a za EU...nemci imaju slichnu stvar koja se zove schpatzle...u proncipu to su sitni cvarci pomeshani sa zachinjenom mashtju u neku formu namaza koji 'rska, ono prodaje se ko margarin sa komadicima u sebi =o)))

Ma generalno, 'de mogu da zabrane u EU nesto sto prakticno ne znaju ni sta je? A i sta bi tacno bio razlog zabrane?

Jel ima josh neko sem mene da ne zna o cemu pricaju Lucky i Corey ? 

Voleo bih da mogu da objasnim sta je to, ali stvarno ne znam kako. Znaci to je, u uproscenoj varijanti, kao kada bi uzeo vec pomenute duvan cvarke i stavio ih pod presu, a od njih napravio onako jednu celinu, da izlgeda kao parche mesa ... Mada to nije to, ali eto nekako bih tako najlakshe objasnio. Mozhda Corey zna bolju definiciju, a ja cu pitati babu kako se to tacno pravi pa javljam.

Ondak lepo stavish pred sebe chvarke, vrutja leba, luka i soli i eto sretje (iliti smisao zivota, da krostopikujem malo  )

Uf, ja volim lebac, luk, so i slaninicu na ovaj fazon (jedino sto to nisam jeo vec sto godina) ... ali ili da slaninica bude ona sto ima dosta mesa (i bez onih hrskavica u gornjem sloju) ili da bude ona sto uopste nema mesa, ali onaj beli deo (koji cini zapravo citav kaish) nije masan kao kod ove obichne, vec onako slan i mozhe da se jede ok ... ne znam kako se tacno zove ta vrsta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...