Jump to content

Pretplata na RTS


Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U Srbiji ima 10 000 000 ljudi,to je oko 2.5 miliona Porodica a  to je 2 miliona porodica koje imaju TV i moraju da placaju pretplatu..To znaci ta RTS Mesecno uzima 600 Miliona dinara to dodje oko 7.5 Miliona evra mesecno..Pa malo li je..

HRT-ov godi

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Plus sto ja nikako ne bih uvodio pretplatu na RTS po strujomeru (neko na jednom strujomeru moze da nema tv, a neko moze da ima 300), vec kao neku vrstu dodatnog poreza koja bi sluzila u te svrhe. U cemu je razlika? Pa ako je porez to mora da ide u budzet drzave pa da se iz toga izdvaja za RTS. Svi gradjani drzave (bi trebalo da) imaju uvid u realizaciju budzetskih sredstava pa samim tim moraju biti u mogucnosti da vide nasta je taj RTS potrosio dodeljena sredstva. Sa druge strane u ovakvom obliku RTS nikome do Vladi (odnosno resornom ministarstvu) ne podnosi izvestaj, te pare mogu da trose kako im volja sve dok je Tijanic u dobrim odnosima sa Kojadinovicem. Bar mislim da to tako pise u ovom zakonu kojim je uvedena pretplata, ako gresim neka me neko ispravi.

RTS se vec finansira iz budzeta, tako da teorijski (odnosno po zakonu), svako vec ima pravo da vidi kako se raspolaze tim novcem. Uvodjenje nekog novog poreza u cilju finansiranja RTS-a ne bi sa te strane nista resilo, jer bi se lova opet slivala u budzet kojim raspolaze jedino i samo Vlada Srbije, pa bi moglo (opet?) da se desava da neki ljudi iz Vlade uslovljavaju finansiranje RTS-a odredjenim uslugama za svoje stranke/kompanije/whatever.

Pretplatom je Nacionalnoj TV omogucena potpuna samostalnost u radu (naravno neki oblik kontrole mora da postoji, ali da ne ukljucuje izvrsnu vlast, verovatno neki savet za medije sastavljen od ljudi strucnih za tu oblast...dunno...), pa ce sami i snositi posledice svog (ne)rada.

FZ: I have a message to deliver to the cute people of the world...if you're cute, or maybe you're beautiful...

there's MORE OF US UGLY MOTHERFUCKERS OUT THERE THAN YOU ARE!! So watch out.

Link to comment
Share on other sites

RTS se vec finansira iz budzeta, tako da teorijski (odnosno po zakonu), svako vec ima pravo da vidi kako se raspolaze tim novcem. Uvodjenje nekog novog poreza u cilju finansiranja RTS-a ne bi sa te strane nista resilo, jer bi se lova opet slivala u budzet kojim raspolaze jedino i samo Vlada Srbije, pa bi moglo (opet?) da se desava da neki ljudi iz Vlade uslovljavaju finansiranje RTS-a odredjenim uslugama za svoje stranke/kompanije/whatever.

Pa da Vlada upravlja tim sredstvima, ali ona na kraju godine mora (bar u normalnim zemljama) da pokaze nasta i kako su trosene pare iz budzeta. Iskljucivim ostavljanjem RTS-a u nadleznost budzeta bi se (u teoriji) omogucila kontrola tih sredstava. Povecanje poreza je bio moj predlog samo ako RTS-u zaista treba vise novca nego sto se sada izdvaja.

Mada u sustini je cela ova rasprava malo bezveze u situaciji kada je Vlada=skupstina, tj svi poslanici glasaju listom za predloge vlade. U normalnoj drzavi bi cak i poslanici vladajuce vecine trazili smenu ministra koji psuje i vredja novinare ili trazili smenu direktora RTS-a ako je lose gazdovao javnim servisom. Mislim mi zivimo u drzavi u kojoj ministar da bi podneo ostavku mora da bude relativno marginalan lik (tipa Ljiljane Colic ili Veselinova) i da ukine Darvinovu teoriju ili bar pregazi nekoga...

Pretplatom je Nacionalnoj TV omogucena potpuna samostalnost u radu (naravno neki oblik kontrole mora da postoji, ali da ne ukljucuje izvrsnu vlast, verovatno neki savet za medije sastavljen od ljudi strucnih za tu oblast...dunno...), pa ce sami i snositi posledice svog (ne)rada.

Problem je u tome sto se ja plasim te nezavisnosti, ali ne od izvrsne, vec od zakonodavne vlasti. A tek sto svi kod nas snose posledice je do mojega, ovde unistis preduzece dobijes racun na Kipru, propadnes kao kandidat za gradonacelnika postanes ministar itd. Moj problem je sta ce biti ako neko procerda pare od pretplate kao sto sada imam utisak da je procerdao pare iz budzeta bez obzira prema gradjanima Srbije.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

@Zwerko:

Da sad ne citiram redom, u sustini kapiram da se slazemo oko vecine stvari, samo sto mislim da je u ovom trenutku pretplata bolji nacin finansiranja, od onog iz budzeta, naravno samo u slucaju da se obezbedi odgovarajuca mogucnost za potpuno nadgledanje rada i trosenja sredstava u RTS-u.

pozdrav!

FZ: I have a message to deliver to the cute people of the world...if you're cute, or maybe you're beautiful...

there's MORE OF US UGLY MOTHERFUCKERS OUT THERE THAN YOU ARE!! So watch out.

Link to comment
Share on other sites

Ovde ne treba raspravljati da li je pretplata u redu ili nije. Da li je treba placati ili ne. Mene interesuje samo jedna stvar:

Zashto su oni koji su pre 10 godina krvnicki bili protiv uvodjenja isti pretplate sada najvatreniji zastupnici iste?

.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Mislim mi zivimo u drzavi u kojoj ministar da bi podneo ostavku mora da bude relativno marginalan lik (tipa Ljiljane Colic ili Veselinova) i da ukine Darvinovu teoriju ili bar pregazi nekoga...

pa ono... netreba izbaciti darvinovu teoriju ali nemoj da je uzimamo zdravo za gotovo zato sto se njemu cinila isparvna. nek se uci u skolama kao sto se uci da su ljudi nekad mislili da je zemlja ravna ploca ili taj neki fazon.

X Files RTS2 00:00 Jedino to im valja i premier liga normalno

x-files me tolko smorio da reci nemogu opsati.... pogotovo one epizode koje "prate pricu"..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...