Jump to content

International Thermonuclear Experimental Reactor


Dule_smor

Recommended Posts

Prvi probni fuzioni reaktor ce biti u Francuskoj, a ne u Japanu.U eksperimentu ucestvuju Japan, Rusija, EU, USA, Kina i Juzna Koreja.Sa cenom od oko 5 milijardi evra ovo je najskuplji internacionalni projekat posle medjunarodnje svemirske stanice.Sasvim je jasno da bi kontrolisana fuzija resila energetske probleme jednom za svagda.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=100...Qqc&refer=japan

document1.jpg

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa tako nesto valjda...koliko sam ja razumeo glavni problem je postizanje dovoljno visoke temperature i njeno odrzavanje dovoljno dugo vremena...jedan od planova su magnetski sudovi za drzanje vrele plazme, tj. plazma bi se nalazila u magnetnom polju i tako bila odrzavana...to su samo neke ideje, verovatno ima raznih planova, ali i mnogo problema.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa tako nesto valjda...koliko sam ja razumeo glavni problem je postizanje dovoljno visoke temperature i njeno odrzavanje dovoljno dugo vremena...jedan od planova su magnetski sudovi za drzanje vrele plazme, tj. plazma bi se nalazila u magnetnom polju i tako bila odrzavana...to su samo neke ideje, verovatno ima raznih planova, ali i mnogo problema.

Hm, zar najveci problem nije naci materijal koji ce moci da izdrzi toliku temperaturu, zato ce i da koriste magnetno polje

Link to comment
Share on other sites

treba nam hladna fuzija :)

thank god for cold fusion:)

Hm, zar najveci problem nije naci materijal koji ce moci da izdrzi toliku temperaturu, zato ce i da koriste magnetno polje

pa to sam i mislio...nijedan materijal ne moze da izdrzi milione stepeni duze od par mikrosekundi:)

izvinite a kako beshe ona prichica o chernobilu?

fuzija u poredjenju sa fizijom oslobadja vrlo malo radijacije...ali to ne znaci da nesto ne moze da krene kako ne treba:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

fora je u tome da se ogromnom kolichinom toplote prevazidju kulonove sile i spoje dva jezgra( fuzija). Zbog toga se koriste izotopi vodonika, zato sto on ima samo jedan proton u jezgru, ideja je da se koriste i drugi elementi, ali shto je veci broj protona, toliko puta treba veca energija... shto je zanimljivo jer je temp. potrebna za spajanje jezgara helijuma oko 6000 stepeni :), sada zamisli da hocesh da pokrenesh fuziju kiseonika koji ima osam protona u jezgru, ili ne daj bozhe uraniuma ( 92 protona - 92*6000=552000 stepeni :)

Link to comment
Share on other sites

Pa samo bi budala pokusavala fuziju uranijuma...radi se sa lakim elementima kao sto si rekao, vodonik i njegovi izotopi i helijum...a temperatura na kojoj dolazi do njihovog spajanja je mnogo vece od 6000 celzijusa inace bi to vec bilo izvodljivo...u pitanju su milioni stepeni(uostalom sunce je ogromni termonuklearni reaktor, a temperatura njegovog jezgra je otrilike tolika).

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

fora je u tome da se ogromnom kolichinom toplote prevazidju kulonove sile i spoje dva jezgra( fuzija). Zbog toga se koriste izotopi vodonika, zato sto on ima samo jedan proton u jezgru, ideja je da se koriste i drugi elementi, ali shto je veci broj protona, toliko puta treba veca energija... shto je zanimljivo jer je temp. potrebna za spajanje jezgara helijuma oko 6000 stepeni :), sada zamisli da hocesh da pokrenesh fuziju kiseonika koji ima osam protona u jezgru, ili ne daj bozhe uraniuma ( 92 protona - 92*6000=552000 stepeni :)

Vrlo zanimljiva relacija između temperature i energije. Da li si ovo negde pročitao?

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

odlicno tomke, ovo sam zapazio, ali ajde da ne ispravljam ja svakoga:)

a sto kaze zerbah, bili bi presrecni kad bi fuziju mogli da odrade na toj temperaturi:)...ljudi obicno povezuju hladnu fuziju sa ledom(mozda je onaj filmic iz sc-a kriv za to:)), a u stvari bi bilo super da to mogu da urade na nekoliko desetina hiljada stepeni.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

nikola tesla je to uradio! lets all bow to tesla

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

izvinite a kako beshe ona prichica o chernobilu?

pa u tome je i prednost fisije (pored vece kolicine energije) sto ne bi bilo radioaktivnog zracenja a samim ti i radioaktivnog otpada

nema bum [;)]

Ma nisu ni francuzi sisali vesla da eksperimentisu na svom tlu!

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

francuzi već imaju valjda najveću nuklearku u evropi..

i pomešao si fisiju i fuziju, ova druga je mnogo bolja i još uvek nemoguća :)

fisija fuzija isto sranje [;)]

Mislio sam da francuzi ne bi eksperimentisali sa toliko radikalnim tehnologijama.

Nuklearne elektrane su sada relativno bezbedne, dovoljan dokaz da smo i mi imali jednu, tako da ne iznenadjuje sto francuzi imaju najvecu.

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Nuklearna elektrana Krshko na granici Slovenije i Hrvatske...bio je neki remont, ali mislim da jos radi.A Japan je trusno podrucje pa su izmedju ostalog zbog toga odlucili da ovo grade u EU.

Btw, njaveca nuklearna elaktrana na svetu je Kashiwazaki Kariwa koja se nalazi u Japanu naravno;).Njena instalirana snaga je negde oko 8200MW.To mu dodje otprilike kao snaga svih hidro i termoelektrana u Srbiji:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa u tome je i prednost fisije (pored vece kolicine energije) sto ne bi bilo radioaktivnog zracenja a samim ti i radioaktivnog otpada

nema bum [;)]

Ma nisu ni francuzi sisali vesla da eksperimentisu na svom tlu!

pa dobro je dok ja mesham te stvari...nemoj da neko tamo spoji plus i minus...:) i ne kazem ja da ce to odma' sutra da pukne... nekako sam vishe za to da se okrenemo solarnoj energiji, energiji vetra, plime oseke i sl... ili da krenemo da pravimo oooogroman zid od olova veeeelike debljine izmedju nas i njih...ali naravno ogrebemo se za jedan vod iz te elktrane chisto da gustiramo tu energiju... :)

Naposletku ti si dobro znala ko sam ja...

Forum Grada Nisa

Link to comment
Share on other sites

pa dobro je dok ja mesham te stvari...nemoj da neko tamo spoji plus i minus...:) i ne kazem ja da ce to odma' sutra da pukne... nekako sam vishe za to da se okrenemo solarnoj energiji, energiji vetra, plime oseke i sl... ili da krenemo da pravimo oooogroman zid od olova veeeelike debljine izmedju nas i njih...ali naravno ogrebemo se za jedan vod iz te elktrane chisto da gustiramo tu energiju... :)

dali treba da napomenem da zid od olova ne bi imao nikakvog efekta posto nema zracenja ;)

a ovo da dekramo struju to ocekujem

osecam da ce seki srbenda pentrati na banderu kako bi "premostio" kablove [;)][:D][:D]

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...