Jump to content

Song of Ice and Fire ciklus - diskusija


Kole

Recommended Posts

a ova epizoda se trudila da poveže gledaoca sa glavnim likovima i da kaže tri proste stvari - počela su da se dešavaju sranja u zemlji i spolja i iznutra i nezavisno od volje učesnika u vlasti. Drago mi je da Šon Bin jednom igra pozitivca (koliko je to moguće).

Tacno tako, pola likova iz cele price su izbacili a opet ih je previshe (za TV seriju).

Kontam da je prva epizoda bukvalno predstavljanje likova i nekih osnovnih koncepata. Da bi to uspeli za 60 minuta, neke stvari su izgleda uradili prenaglasheno. Zbog toga cini mi se toliko seksa oko kepeca i prenaglashenog objashnjavanja statusa kopileta kao i neke druge slicne stvari. Sve to proizvodi losh utisak...ali nadamo se da ce se stvari popraviti do tamo neke 5 epizode...kada se potpuno postavi prica na svoje mesto.

Brue, ako ti je previshe smorno na pocetku treba da znash da nisi jedini [:)]. Mnogi ljudi su imali taj trip, zbog cega na nekim forumima se ljudima preporucuje da krenu od druge knjige a kasnije da se vrate na prvu da bi im neke stvari bile jasnije :).

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Kojih su to tačno pola likova (a da se ne spominju samo usput) izbacili u prvoj epizodi? (pošto upravo čitam knjigu, i to negde oko 100 strane strane sam, pa se ne bih složio sa konstatacijom).

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam se dobro izrazio, mislio sam na celu pricu a ne samo na prvu epizodu. Ta prva recenica je trebala da bude odvojena od ostatka teksta (sad cu editujem [:)]).

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Incest, sodomija, pedofilija, midzet seks, ubistvo dece prijatelja....deluje zanimljivo

i btw, uopste mi se ne svidja uvodna spica. Sa onim rastom gradjevina deluje kao spica za neku igricu dece do 10 godina

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Plashim se da te i dalje ne razumem [:)], shto ne znaci da nisi u pravu. Zamkovi jesu malo cudni kod Martina, pre svega zbog njihove velicine. Mislim da je sa velicinima preterao, ali on drzi devizu cemu fantazija ako se ne preteruje sa velicinama gradjevina ili tako neshto slicno...sve ce biti vece i bolje fazon...

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Ma Stinže, on misli na uvodnu špicu gde kamera ide po mapi i onda se zamkovi izdižu kao da su od lego kockica. Barem sam ga ja tako skapirao :D

Btw. jel stvarno ono da se preporučuje prvo druga pa prva knjiga? Nisam čuo za to, mada može da bude zanimljiv predlog :)

Link to comment
Share on other sites

Dobra je bre špica, em izgleda originalno (za razliku od neke alternative u vidu fantasy slika koje bi se razlivale/iskakale na ekranu, npr.), em ima taj šmek table FRPova.

Inače, sad sam pročitao da je prevod za seriju radio isti lik koji je prevodio i knjigu, flawless victory (iako se meni lično ne sviđa direktno prevođenje nekih engleskih kovanica koje zvuče mnogo epskije u originalu, opet je dobra odluka).

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Da, pilot epizoda treba da uvuče gledaoca u taj svet i da napravi temelje na kojima se sve kasnije razvija. Da, počinje nešto da se dešava u do tada relativno mirnodopskim prilikama (valjda perioda od tih 17 god?). Da, ni u knjizi se na samom početku ništa ne događa spektakularno. Da, epizoda traje 60 minuta i nije film.

Ono što kažem:

- Pobacali su minute bez veze na totalno nebitne, a razvučene scene, uglavnom vezane za seks.

- Nepostojanje bilo kakvih epskih akcionih scena (ne mora sa zoomom međ rajom, niti da traju po pola sata, već samo kao nešto tipa prisećanja ili narativnog objašnjenja poput uvoda LOTRa) daje utisak ne blage, već naglašene jeftinoće, a što mi izgleda pre kao da gledam neku špansku seriju nego ono što sam očekivao - fantasy (ko ih jebe što su odabrali ovaj žanr, to mora da se plati da izgleda kako treba). U sklopu sa onim scenama izvan zida, plus smešni haskiji, samo ću se retardirano nasmejati.

- Zbog prethodne dve stavke, i sama priča, tj zaplet izgleda veoma jeftino, i opet više liči na špansku seriju.

- Špici nedostaje stilizovan prikaz te "igre" tronova. Prešli preko mape i to je sve... blah. Bolje da su stavili kockice od jamba/d&d-a koje padaju po stolu u nekoj a-la-fantazy krcmi, punoj (samo kao pejzaž) alkohola i pijanih ljudi i žena, dok su sami igrači različiti po izgledu (od "zlog" gospodina, preko nabudženog klasičnog feudalca, do nekog barbariana), i da se kockice dok padaju i kotrljaju po zaprljanom stolu pretvaraju u zamkove i neke druge zanimljivosti iz knjige/serije...ili bilo šta slično.

Veoma mi se sviđa glavna muzička tema. Ona iz špice, valjda je glavna?

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se ne slažem niti serija u krajnjoj liniji može da se posmatra van konteksta, odnosno pre nego što se završi priča. Meni je ok da se tebi ne dopada, ali ništa od navedenog nije za mene argument (kada je naracija, tj. radnja u pitanju). Ne kažem, možda se ispostavi kasnije da je sranje, ali za sada ništa o tome ne govori.

Što se tiče uvodne špice, meni je ona ok, malo sam se trznuo u prve dve-tri sekunde, a onda mi se baš dopala, čak sam odlučio da je uvek gledam i ne preskačem je!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ma Bole, ne tvrdim ja da je/će biti/ serija sranje, nego da sam mnogo više očekivao od pilot epizode fantazy serije (pogotovo prema serijalu knjiga koje su toliko popularne) i da mi je totalno prosečna. Zbog toga, tj. onoga što sam video, nisu mi jasni hvalospevi o seriji na osnovu te jedne epizode... koja nije nešto, jel'te :)

Nadam se da će biti sve bolja, za što im neće biti potreban veliki trud u odnosu na početak [;)]

originalan je fazon:)

originalan?

[:D]

Link to comment
Share on other sites

Fifteen years prior to the beginning of the novels, the Targaryens were displaced from power in a civil war brought about by King Aerys II's (called "the Mad King") insanity and cruelty. An alliance of houses under the leadership of Robert Baratheon, Jon Arryn, and Eddard Stark successfully destroyed the Targaryen armies, then went on to kill king Aerys's heirs and wiped out most of the line, aside from Aerys' pregnant wife and his son Viserys, who fled to Dragonstone. King Aerys himself was killed by Jaime Lannister, his own sworn sword, who since then has been nicknamed the Kingslayer. Aerys' wife died giving birth to Daenerys Targaryen, who was taken to safety in the Free Cities beyond the Narrow Sea by loyal retainers. In the meantime, Robert Baratheon took the Iron Throne and married Cersei Lannister, whose father Tywin had delivered Robert the capital of King's Landing through treachery.

I tako... pušenje midžinu je daleko zanimljivije za gledanje...

Da, verovatno ja imam problem :)

Jedno pitanje za ove što su čitali knjigu. Nije mi jasno nešto. The others su bili to što je pre došlo sa severa protiv čega su se ljudi borili. Predstavljeni su kao oversized humanoidi sa oklopom koji non stop menja boju i plamtećim plavim očima, dok su nosili tanke plavičaste mačeve i jahali mrtve životinje. Kasnije dolaze neke divlje horde il šta već sa nekim mamutima (ili već čim) ka zidu. Jel se ovaj prikaz iz serije uklapa u sve to, tj jel su ovi the others isto te horde ili ova bića što su pobili na početku one i izvidnicu, samo što su se sa tih par hiljada godina degradirali, ili su the others i horde divljaka sa severa sasvim dve različite frakcije/vrste ali imaju isto plave oči itd? Ili je serija fejlovala u prikazu the othersa?

Link to comment
Share on other sites

Others ili kako su prevedeni na srpski "Tudjini" (odlican izbor cini mi se) nisu te "divlje horde" koje ti spominjesh. Ukratko severno od Zida postoje Tudjini i Divljani (obicni ljudi koji zive severno od zida).

Severno od onoga shto zovu Sever, odnosno severno od zida takodje zive ljudi i postoje ljudske naseobine. Svi u Sedam Kraljevstava, kako se zove kraljevstvo u kojoj se odigrava prica, nazivaju ljude koji zive severno od Zida Divljani. Divljani sami sebe nazivaju "Slobodan narod" a ove ostale "klecavci" odnosno oni koji klece pred "lordovima" i sl.

Nocna straza koja cuva zid cuva kraljevstva (vrlo bitno, mnozina) ljudi od Tudjina pre svega, ali poshto njih nema hiljadama godina onda se njihova duznost svodi na shticenje od "Divljana" koji se povremeno sakupe i krenu u pohod na jug iz raznih razloga.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

I tako... pušenje midžinu je daleko zanimljivije za gledanje...

Da, verovatno ja imam problem :)

Jedno pitanje za ove što su čitali knjigu. Nije mi jasno nešto. The others su bili to što je pre došlo sa severa protiv čega su se ljudi borili. Predstavljeni su kao oversized humanoidi sa oklopom koji non stop menja boju i plamtećim plavim očima, dok su nosili tanke plavičaste mačeve i jahali mrtve životinje. Kasnije dolaze neke divlje horde il šta već sa nekim mamutima (ili već čim) ka zidu. Jel se ovaj prikaz iz serije uklapa u sve to, tj jel su ovi the others isto te horde ili ova bića što su pobili na početku one i izvidnicu, samo što su se sa tih par hiljada godina degradirali, ili su the others i horde divljaka sa severa sasvim dve različite frakcije/vrste ali imaju isto plave oči itd? Ili je serija fejlovala u prikazu the othersa?

Pre svega... cela ta istorija nije opisana u knjizi "iz komada". Nego kroz dijaloge likove, narative, i misli. Znaci ... nema poglavlja, prologa niti bilo kakvih celina na gomili, i u knjizi se deshava bas kao sto su zapoceli u seriji... skroz postepeno se odmotava sta se sve deshavao i na koji nachin. To sto pishe u tom citatu istorije je samo gruba cinjenica, i mnogo je interesantnije zasto se sve to desilo i na koji nachin. Ali sad bih ishao u spojl da krenem da pishem (:

- Ovako... sto se tiche pitanja tvog.

Severno od zida postoje 2 frakcije/vrste. (postoji naznaka da ima jos jedna, ali to je spojl i materijal iz 4. knjige).

1) The Others - upravo ono sto si ti napisao.... zovu se jos "White walkers". Medjutim, malo je konfuzno napravljeno u seriji to sto oni mogu da rezurektuju mrtve (kako zvotinje, tako i ljude) u formi zombija/wight-ova. Ono sto vidis na pocetku serije.. je kako Night's Watch scout otkriva mesto pokolja ljudi (wildlings), i malo kasnije vidis jednog White Walkera (s machem), i ostalo su wight-ovi (koji su opisani kao zombiji sa izbledelom kozhom i plavim ochima), npr devojcica.

2) The Wildlings - prakticno naziv za sve sto zhivi severno od zida a nisu the others/wights. Od "rasa" se tu srecu u knjizi dzinovi i ljudi, koji opet imaju i svoje neke podele unutrasnje.

Sto se tiche prikaza iz serije... mislim da su savim ok uklopili , nije skroz kako sam ja zamisljao, ali sasvim prihvatljivo, mozda cak u neku ruku i bolje.

Eto, nadam se da je jasnije sad!

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...