Jump to content

Par komponenti ?


exile

Recommended Posts

Razmisljao sam da kupim neke nove komponente za moju kantu, tj. to na kraju bi ispao ceo nov komp bukvalno...

Treba mi pomoc, od prilike sta da uzmem...

Limit je oko 650-700 evra za sve sto cu sad da navedem:

Athlon 64 3000+

1 giga rama (kingston verovatno)

Ati Radeon X800 XT

I sad neka jos plocha , ne znam koju, preporucite mi neku ?

Ja mislim da je to sve, nesto sam gledao cene u svetu kompjutera i od prilike sve bi se skrpilo za tih recimo 700 evra.

I da, jos jedno pitanje:

Mozda zvuci glupo, ali stvarno ne znam, koja je fora sad tih 64-voro bitnih atlona ?

I zasto na primer taj 3000+ radi na oko 2.0 , a dok pentiumi rade na 3.0 i tako to, po od prilike istoj ceni ? Predpostavljam da skoro isto rade, ali na koju foru ? Pojasnite mi sve to ko zna :)

Pliz help :)

Link to comment
Share on other sites

amd 64 ima memorisku magistralu u samom procu samim tim se gubi potreba za south bridge. intel ima pci-e dok je kod amd se skoro pojavilo sa nf4 chipsetom. Grafika je opasna ali za te pare mozesh da kupish bolju plochu

[tipa DFI] i pci-e grafiku. Intel i amd64 se kolju ali s obzirom na grafiku mislim da tebi komp ce sluziti za igru, shto znachi da je bolje uzeti amd4. Shto se tiche oznaka 3000+ ti je samo seriska oznaka za proc dok kod intela toga nema. Moj savet ti je da uzimash plochu sa nf4 chipsetom [epox, dfi, abit]

Link to comment
Share on other sites

Kingston jeste dobar, a dobra je i graficka. No, ako sada pazaris neku ne-PCI-express plocu, zaboravi na upgrade u buducnosti :)

Za ploce, drzi se Abita, sto dalje od MSI-ja. I probaj da pazaris Socket 939 model.

Inace, i Intel koristi takve slicne oznake (recimo Pentium 4 530 itd.).

Everything's just fine.

Link to comment
Share on other sites

Pa tesko je preporuciti bilo sta, posto je to nova tehnologija i nije jos uvek jasno ko ju je najbolje odradio. Zato je najsigurniji recept da se drzis proverenih imena.

That said (ovo gore je bio disclaimer), ja bih sebi kupio ovo: http://www.abit-usa.com/products/mb/produc...ies=1&model=242

Abit AX8-3rd Eye sa VIA K8T890 cipsetom.

Everything's just fine.

Link to comment
Share on other sites

Ne izgleda loshe, samo me malo nervira sto ima on board zvucnu...

Mislim da u prethodnih par godina a i trenutno na trzistu (osim eventualno nekih serverskih resenja) ne mozes naci ni jednu plocu koja nema integrisanu zvucnu. Jednostavno im je toliko jeftino da i to stave da im se ne isplati da ne stave :) To ne znaci da moras da je koristis.

Sto se same ploce tice, da uzimam sada ja bih ipak pre uzeo Abit NF8 sa Nvidia nForce3 cipsetom. Jeste da ima starije podnozije, ali ionako kad budes radio sledeci upgrade ces menajti i plocu i procesor, posto ce sigurno naci neki razlog da novi procesor ne moze da radi na starom podnoziju :) Mada opet nedostatak je sto nema PCI-E slotove za nove graficke, tako da ja sad ocu da kupim komp najverovatnije bih sacekao jos mesec-dva za nForce4, onda bi mogao da stavljas po dve kartice od po 500 evra pa da imas duplo bolju grafiku [:D] Sa druge strane ovaj X800XT koji si spomenuo da bi uzimao ionako ide u AGP, tako da bi radio da NF8 ploci, ali bi izgubio malo perspektive za upgrade.

Sto se tice koliko kosta giga memorije, pa 2x

512 MB DDR RAM, PC3200/400 MHz, Kingston 85.00

=170 evrica

E sad sto se tice AMD vs Intel procesora, malo drugacije funkcionisu, ali recimo da to 3000+ oznacava njegovog Intel parnjaka po performansama iako mu je stvarni radni takt dosta manji. Na kraju krajeva slicne fore Intel fura u notebook procesorima pa je tako Centrino na 1.5 GHz mnogo brzi od mobilnog Celerona na 2.8 :) U svakom slucaju za sada mozes slobodno da se rukovodis tim oznakama za AMD64 procesore, neces pogresiti. Ako kojim slucajem u skorije vreme izadje i 64bitni Windows performase mogu biti i dosta bolje, ali je to jos uvek nepoznanica.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

amd64 iskljuchivo za 939 lezishte

Asus A8N nf4 SLI [negde oko 180e]

gainward 6600gt ultra pci-e

1gb king, corsair i barem po mom iskustvu dobre su i ove geil memorije za overcloc.

E sad naveo sam ti malo slabiju grafiku prvenstveno zbog SLI ploce [za one sa jeftinim ulaznice na ploche koje podrzavaju SLI mogu da se upare 2 pci-e grafike i da rade ko jedna], na koju kasnije ako budesh pri keshu da nakachish josh jednu gainwardovu 6600gt ultra i da zaboravish na upgrade sledece 4 godine :)

Link to comment
Share on other sites

Slazem se za preporuku na NF4 plocu, kao sto mozes videti gore i ja sam dao istu, ali je problem sto ih jos nema. Na Benchu ima test MSI ploce koja je ogledni primerak i koja ce se pojaviti mozda za dve tri nedelje, a za Abita nema informacija cak ni na njihovom sajtu, tako da ce to morati malo da se saceka ako se odluci za tu varijantu.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

staljine, gde li mislis da ce da nadje DFI plocu? :))))

drugo, memorijski kontroler se nalazio u NorthBridge-u ne u juznom (zaduzen za PCI/usb magistrale i sl). Sada vishe ne postoji FSB kao pre, nego HT (vishe o tome ima ovde)

dalje, NF4 ploce koje su u najavi ne bi trebalo da budu skupe kao sto se ochekivalo.

Od socket754 atlona (koliko se secam) ce se odustati, pa ce s939 biti jedini, mozda cak i od sredine ove godine.

Razlika izmedju s754 u s939 se ogleda u tome da na ovaj prvi ne moze da radi sa vishe od 5 memorijskih banki (dva 2strana i jedan 1strani RAM modul) a ovaj drugi nema tih ogranichenja a i podrzava dual channel, samo je pitanje koliko stvarno ima realnog dobitka od DC-a. A i s939 procesori su pristojno skuplji.

GF 6600GT Ultra ne postoji, ima 6600 i 6600GT.

I aj molim te objasni 'nama sa jeftinijim ulaznicama' kakva su ti to iskustva sa tim memorijama (konkretno modeli koje si probao, ne sanjao), zivo me zanima.

nije hejt post, samo me iznenadjuje kolichina iskljuchivosti u tvojim postovima u ovoj temi...

Link to comment
Share on other sites

staljine, gde li mislis da ce da nadje DFI plocu? :))))

drugo, memorijski kontroler se nalazio u NorthBridge-u ne u juznom (zaduzen za PCI/usb magistrale i sl). Sada vishe ne postoji FSB kao pre, nego HT (vishe o tome ima ovde)

dalje, NF4 ploce koje su u najavi ne bi trebalo da budu skupe kao sto se ochekivalo.

Od socket754 atlona (koliko se secam) ce se odustati, pa ce s939 biti jedini, mozda cak i od sredine ove godine.

Razlika izmedju s754 u s939 se ogleda u tome da na ovaj prvi ne moze da radi sa vishe od 5 memorijskih banki (dva 2strana i jedan 1strani RAM modul) a ovaj drugi nema tih ogranichenja a i podrzava dual channel, samo je pitanje koliko stvarno ima realnog dobitka od DC-a. A i s939 procesori su pristojno skuplji.

GF 6600GT Ultra ne postoji, ima 6600 i 6600GT.

I aj molim te objasni 'nama sa jeftinijim ulaznicama' kakva su ti to iskustva sa tim memorijama (konkretno modeli koje si probao, ne sanjao), zivo me zanima.

nije hejt post, samo me iznenadjuje kolichina iskljuchivosti u tvojim postovima u ovoj temi...

Shto se tiche 6600gt [ultra :P] gainward ima neki opicheni naziv [link za naziv]. Trenutno u kompu imam 2 gaila [2 modula od 256] klokuju se bez problema 200mhz [mada ne volim da se zezam sa voltazom] a imao sam pre toga kinga od 512, kao i corsair [i svi se lepo klokuju]. Shto se tiche "jeftinijih ulaznica,, na tebe nisam mislio vec na ljude koji nisu dovoljno upuceni u sve to. Znam da sam nalupao al' sam pisao na brzinu.

Za DFI postoji viza viutron kartice kao i 250e na rachunu dotichnih :P

Poz :)

Link to comment
Share on other sites

Sad ste poceli da me zbunjujete :/

Zwerko, i ja sam mislio sa ABIT NF8, posto necu da cekam nforce4, ionako cu da upgrade-ujem za 2-3 god, ocu sad da budem miran ko chovek.

Ako neko ima jos dobar predlog za sve ovo, nek objavi :)

I btw, za koliko da prodam sledece komponente:

Athlon na 1.5

(neka plocha,ne znam koja je :} )

512 rama

i Gforce 3 ti200 ?

Link to comment
Share on other sites

epox 8KDA3J (ili chaintech Chaintech VNF3-250 , abit NF8)

a64 2800+ (ili 3000+)

PQI 3200 turbo (ili Kingmax Hardcore DDR500 ili neka treca sa hyunix d5 chipovima - pogle onaj linak gore), stvarno ne znam chega sve ima...

graficka po izboru...

uglavnom, ono sto je vrlo verovatno jeste da ce sve to u paketu da radi na bar 9x250=2250MHz memorija sinhrono (250Mhz, 1T) sa box hladjenjem ;) ili recimo 10x240 za a64 3000+

Problem je sto a64 2800+ se generalno bolje klokuje, ali ima manji mnozilac (9 naspram 10 za 3000+). Granica im je ~2500Mhz sa BOX hladjenjem i max 1.7V za CPU

Kod a64-ki, sem FX-a, mnozilac moze samo na dole da se menja, ne i na gore, u tome je i problem naci dobru memoriju koja moze sinhrono da ide (sto je bitno za max performanse u globalu).

meni a64 2800+ radi na epoxu 8KDA3J 9x320=2560 ali memorija je asinhrono na 213.3 jer mi treba sto vise megaherca.

Link to comment
Share on other sites

E sad sto se tice AMD vs Intel procesora, malo drugacije funkcionisu, ali recimo da to 3000+ oznacava njegovog Intel parnjaka po performansama iako mu je stvarni radni takt dosta manji.

Nope.

PR oznake su oznacavale paralelu sa thunderima.

Recimo Atlon xp 1600+ je radio kao sto bi radio atlon tbrd na pravih 1.6 Ghz. To je bila fora.

E sad kad su napravili xp palomino, barton, centrino, a64...aarghhh :)

Ko je tu PR u odnosu na koga :))

E exile, ako uspes x800 a64 3000+ giga rama i tako jednu super makinu da uklopis u 700 eura, svaka cast.

Ja gledam neki x800 je oko 380 e, a64 3000+ oko 130 ploca oko 80 ram oko 150 sto je vec preko 700...kuciste, monitor, hdd....

Link to comment
Share on other sites

E exile, ako uspes x800 a64 3000+ giga rama i tako jednu super makinu da uklopis u 700 eura, svaka cast.

Ja gledam neki x800 je oko 380 e, a64 3000+ oko 130 ploca oko 80 ram oko 150 sto je vec preko 700...kuciste, monitor, hdd....

Kuciste i monitor i hdd mi ne trebaju, jedino ove komponente

Snacicu se valjda za tih 40-50 evra ako bude preko 700, sto ce i verovatno biti ko sto si reko.

Znaci ostaje mi jedino jos da provalim koju cu plochu da uzmem, jebem li ga, stvano ne znam :((

Link to comment
Share on other sites

E sad kad su napravili xp palomino, barton, centrino, a64...aarghhh :)

Igore, Centrino nije AMD-om procesor [:)]

Mislim da kad su ga lansirali su AMD64 PR oznake vezali za adekvatne performanse P4 procesora, posto su Athloni XP vec bili izgubili bitku. Ali u sustini nije toliko ni bitno, vazno je da radi dobro i brzo.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...