Jump to content

Programatori (ne za ves masine)


Recommended Posts

ups

19 hours ago, Lucky said:

prvo će verovatno ići u ovom smeru dizajnera i frontenda itd pa se širiti na ovo "kompleksnije".

Ha, vidis, ja bih rekao totalno suprotno od ove recenice. Da ce pre backend biti autogenerisan nego frontend, pola backenda se i pravi kroz toolove i tehnike koje autogenerisu API, CRUD i sta sve ne.
Ono, shit comes in, shit comes out (osim ako ne radis u tipa Guglu gde na osnovu jednog textboxa u koji neko moze uneti "lol shit swag yolo" tvoj kod treba da izgenerise i klasifikuje 5 miliona rezultata u 0.3s, tu vec bez ozbiljnog baratanja matametikom nema leba)
Na front endu slozenosti i budalastina moze biti beskonacno. Takodje gluposti koje klijenti umeju da traze nemaju cap, to mislim da nikakav AI ikada nece moci da predupredi 😄

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Shale said:

ups

Ha, vidis, ja bih rekao totalno suprotno od ove recenice. Da ce pre backend biti autogenerisan nego frontend, pola backenda se i pravi kroz toolove i tehnike koje autogenerisu API, CRUD i sta sve ne.
Ono, shit comes in, shit comes out (osim ako ne radis u tipa Guglu gde na osnovu jednog textboxa u koji neko moze uneti "lol shit swag yolo" tvoj kod treba da izgenerise i klasifikuje 5 miliona rezultata u 0.3s, tu vec bez ozbiljnog baratanja matametikom nema leba)
Na front endu slozenosti i budalastina moze biti beskonacno. Takodje gluposti koje klijenti umeju da traze nemaju cap, to mislim da nikakav AI ikada nece moci da predupredi 😄

pa znaš kako, možda si u pravu i za to ... možda me povuklo što sam već gledao neke demoe kako AI pravi sajtove full sa grafikom i posle pravi raznorazne izmene itd, ali ima smisla što kažeš. Definitivno će da bude dronova i onda umesto 10 ljudi zapravo 8 botova i dva čoveka koji "nadgledaju".

ovo za gluposti koje traže klijenti je baš i taj demo koji je AI rešavao. MIslim, kad razmisliš, gluposti koje traže uvek idu u neke svoje "kutije" - dal' im treba veći logo ili bi ovde da bude roze boja a ovde ako kliknu da im se otvori to i to. To sve može lako da rešava AI 🙂 možda ne danas, ali kroz neki period.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2023 at 5:46 AM, Shale said:

ups

Ha, vidis, ja bih rekao totalno suprotno od ove recenice. Da ce pre backend biti autogenerisan nego frontend, pola backenda se i pravi kroz toolove i tehnike koje autogenerisu API, CRUD i sta sve ne.
Ono, shit comes in, shit comes out (osim ako ne radis u tipa Guglu gde na osnovu jednog textboxa u koji neko moze uneti "lol shit swag yolo" tvoj kod treba da izgenerise i klasifikuje 5 miliona rezultata u 0.3s, tu vec bez ozbiljnog baratanja matametikom nema leba)
Na front endu slozenosti i budalastina moze biti beskonacno. Takodje gluposti koje klijenti umeju da traze nemaju cap, to mislim da nikakav AI ikada nece moci da predupredi 😄

evo na ovu temu malo novih informacija:

Quote

 

Почевши од ове јесени, студенти уписани на студије рачунарсва на предмету Увод у рачунарство биће подстакнути да користе вештачку интелигенцију како би им помогла да отклоне грешке у кодирању, да им даје повратне информације о начину рада и да им одговара на појединачна питања о грешкама и непознатим линијама кода.

„Надамо се да ћемо помоћу вештачке интелигенције успети да однос наставника (према) ученику буде 1:1 за сваког студента на предмету Увод у програмирање, тако што ћемо им обезбедити софтверске алате који, 24/7, могу да подрже њихово учење темпом и начином који им инивидуално одговара“, каже професор Дејвид Џ. Малан.

Ово је нагли заокрет у односу на прошлу школску годину када Харвард није имао регулисану употребу вештачке интелигенције на крају јесењег семестра 2022. године.

 

Ali navodno oni su razvili svoj neki četbot koji neće sve da ti da na tacni kao ChatGPT nego te "navodi na odgovor". U suštini, shvatili su da moraju da prihvate AI pa sad gledaju kako, ali naravno da niko neće koristiti taj njihov „Це-Ес50 бот“ već će svi da rokaju po chatGPT-ju 🙂

Što znači da idemo nadalje u full AI u devu, samo je pitanje ko će prvi da "povuče nogu" i da kaže evo ja sa AI-jem mogu da zamenim 5 ljudi.

Inače ovaj će da ponude takođe free ljudima na da prođu kurs, pa ko hoće može da proba!

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Lucky said:

 samo je pitanje ko će prvi da "povuče nogu" i da kaže evo ja sa AI-jem mogu da zamenim 5 ljudi.

 

Srpski gazda drhti od srece. “Ako neces ima ko oce”

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Kucanje koda je svakako samo egzekucija. Oni koji dev gledaju kao zanat, znaci da nisu izlevelovali junior nivo i bice zamenjeni, al tako je u svakoj industriji a inzenjerstvo softvera je relativno mlada industrija. Misljenja sam da ce postati sve vise strucnija uz pomoc AI i da ce se teze ulaziti bez formalnog obrazovanja. Taj balon je verovatno pred pucanjem, zbog kombinacije pucanja startup trzista i usput jacanje botova. Pocetnicki prag ce biti sve visi i visi. Sa druge strane, sam AI, od skoro i AR/VR, pa i web3 mogu da pokrenu novi talas startupa posle krize i opet sve ispocetka + vece firme sa svojim proizvodima i legacy kodom koji ne moze da se prepusti AI-u da odrzava.

 

Sto se ChatGPT konkretno tice, koristim ga svakodnevno jedno pola godine. Za sada je odlican alat. Najvise sam primetio da ima koristi u skriptama i ako ti treba neko najefikasnije resenje za neki algoritam. Cim ubacis neku logiku odmah krece da brljavi. U svakom slucaju, mnogo vise ga koristim nego google i stack o jer mogu da personalizujem i konkretizujem pitanje i dobijem poprilicno dobar odgovor.


Bilo kako bilo, ne verujem u pucanje "IT trzista" koliko god za tim zudeli komentatori na srpskim portalima 😄

 

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

Kako je kripto tankovao tako je prica o web3 (koju su kriptobroovi poistovetili sa blockchainom) prakticno nestala :D:D
Dokle god moja baba ne moze da udje sa user/passom u web aplikaciju -> Web3 je vaporware
Change my mind

Edited by Shale
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, f4ts0 said:

Srpski gazda drhti od srece. “Ako neces ima ko oce”

to je taj uvek začarani krug srpskog gazde "ako nećeš ima ko hoće" i zaposlenog "ne mogu oni da me plate malo koliko ja mogu malo da radim" i onda jedno pa drugo.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Shale said:

Kako je kripto tankovao tako je prica o web3 (koju su kriptobroovi poistovetili sa blockchainom) prakticno nestala :D:D
Dokle god moja baba ne moze da udje sa user/passom u web aplikaciju -> Web3 je vaporware
Change my mind


Kriptobroovi govore da ce ta promena sutra da se desi, sta sutra, danas! Tehnologija svakako jos nije tu, da li ce ikada biti, ne znam, kapiram da hoce.


A izbacivanje klasicnog user/pass autha se vec polako i izbacuje.
 

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

alfy, je l' koristis web client za chatgpt ili neki plugin za ide/editor i je l' moze lagano da se koristi free plan ili si morao da predjes na pretplatu u nekom trenutku? kapiram da throtluju free plan, a i nije kao da im fali korisnika

Edited by evgeniy
Link to comment
Share on other sites

Koristim besplatnu verziju na web-u. Ne verujem da namerno guše besplatan plan, njima odgovara da bot uči sa što više upita 😄

Oni najviše zarađuju od "prodaje API-ja", tj. tih nekih njihovih tokena koji su, uprošćeno rečeno, broj transakcija korisnika

 

infinite moneyz

  • Like +1 1

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2023 at 2:37 PM, alfa said:

Kriptobroovi govore da ce ta promena sutra da se desi, sta sutra, danas! Tehnologija svakako jos nije tu, da li ce ikada biti, ne znam, kapiram da hoce.

Verujem i ja da hoce, ali da to apsolutno nece imati nikakve veze sa ovim sta danas zamisljaju da ce web 3.0 biti. Kao sto su pre 100 godina zamisljali gradove buducnosti sa letecim automobilima, soliterima na tockove koje vozovi vuku i mostom preko Atlantika.
Vecina ljudi koji su fascinirani block-chain tehnologijom apsolutno ni nema pojma koja joj je svrha i kako radi. Zamisljaju da svaka masina treba da ima sadrzaj celog interneta na lokalnom disku & shieet.
 

Quote

A izbacivanje klasicnog user/pass autha se vec polako i izbacuje.

Da, zamenom user/pass sa single-sign-on user/pass kombinacijom sa ugradjenim 2FA-jem putem neke tamo mobilne aplikacije, eo od pre 2 dana sam 'passwordless' na poslu i ide mi na milokliz sto malo-malo pa 'ukucaj auth kod sa telefona'
Ili auth token, sto nije sija - nego vrat!
 

Link to comment
Share on other sites

Bio je jako lep govor na ETH Belgrade jednog od osnivača domaćeg startapa Tenderly.

On je blockchain uporedio sa prvim prekookeanskim telegrafskim kablom - skup projekat bez finansijske isplativosti, koji služi kao POC za buduće projekte koji su povezali Evropu i Amerike.

Ja se bavim blockchain infrastrukturom, i svima kažem da je 80% projekata rug pull, 15% eksperimenti sa tehnologijom, i 5% projekti koji su imaju jak use case.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Shale said:

Verujem i ja da hoce, ali da to apsolutno nece imati nikakve veze sa ovim sta danas zamisljaju da ce web 3.0 biti. Kao sto su pre 100 godina zamisljali gradove buducnosti sa letecim automobilima, soliterima na tockove koje vozovi vuku i mostom preko Atlantika.
Vecina ljudi koji su fascinirani block-chain tehnologijom apsolutno ni nema pojma koja joj je svrha i kako radi. Zamisljaju da svaka masina treba da ima sadrzaj celog interneta na lokalnom disku & shieet.
 

Da, zamenom user/pass sa single-sign-on user/pass kombinacijom sa ugradjenim 2FA-jem putem neke tamo mobilne aplikacije, eo od pre 2 dana sam 'passwordless' na poslu i ide mi na milokliz sto malo-malo pa 'ukucaj auth kod sa telefona'
Ili auth token, sto nije sija - nego vrat!
 

Ponavljam, jedno je što kriptobroovi predviđaju, drugo je realnost. Ovo što je Jose naveo, to je manje više to. Ne bi me čudilo da dosta koče kompanije poput FB-a i Google-a jer njima ne odgovara taj novi initernet, ali isto tako mislim da je to neminovna budućnost.

A ovo za pass, pa nije baš isto. Ne znam kako bi se neka bakuta snašla sa 2FA 🙂
Pored toga, sve više se koristi biometrija i samo je pitanje kada će klasičan user/pass sistem da totalno nestane.

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

FB i Gugl ne odgovara trenutni web, jer je suviše decentralizovan.

U web industriji se oni smatraju Big Badom, jer im je cilj da zaključaju korisnike u svoj ekosistem, i nikad ne izađu na neki RUR sajt.

Kod Gugla je dobar primer AMP čitač, a kod FB projekat Internet.org u Indiji (dignu moblilnu mrežu u ruralnoj Indiji, nude im FB i šaku probranih sajtova umesto da ih puste na web).

Moj TL;DR je da ne koče te kompanije (mi smo čak sarađivali sa par megacorpova na web3 eksperimentima), koliko nema potrebe za tranzicijom web2 u web3. Blockchain donosi decentralizaciju i immutability podataka, nauštrb performansi i korisničkog iskustva.

U 99% slučajeva rezultat je gori od ovog što imamo sada. Zazo se neće desiti masovna tranzicija kao što se desila sa web1 (sajt sa statičnim sadržajem koji se servira posetiocu) na web2 (sajt je platforma, posetioci komuniciraju među sobom).

Link to comment
Share on other sites

Hm, interesantno. Ja sam do mog zaključka došao jer sam u gasu da na web3 neće moći toliko, ako i uopšte, da uzimaju podatke od korisnika što im je ceo biznis model 😄

Svakako se nisam preterano puno udubljivao u materiju, tako da ako te ne mrzi da pojasniš ili imaš neke dobre tekstove na tu temu pls share!

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Jose Jimenez said:

U web industriji se oni smatraju Big Badom, jer im je cilj da zaključaju korisnike u svoj ekosistem, i nikad ne izađu na neki RUR sajt.

 

zato su sad i krenuli da ih rešavaju ovim zakonima (kanada, zeland, delom EU), što naravno nije dovoljno.

Link to comment
Share on other sites

sta je paswordless pristup? Evo mi u firmi imamo paswwordless (as per email), i to meni znaci da svaki put kad negde ukucam user/pass, moram i duo 2fa da koristim (inace smo nezvanicno i nepotvrdjeno imali veliki upad i kradju podataka preko rupe u duo 2fa)

Onda sam presao na full passwordles (kako rekose u emailu) i sada kad mi izadje user pass, samo stavim prst na biometriju i on sam popuni user/pass, pa onda duo 2fa gde opet mora da vadim telefon 😄

Sta je paswordless?

Sto se tice buducnosti programatora, ja iskreno mislim da ce sada da polako otpadaju it-akademija programeri i to ne brzo i preko noci

Ali na duge staze ostace samo high-end inzenjeri (u sustini matematicari u podrumu)

Za Josea samo jedno pitanje !! Kad ce kardano da skoci na 100 DOLARA??

 

P.S A da imamo paswordless za any connect vpn, sad kad se kacim na vpn nema vise login/duo, ista, i kao ok, magija, iako su u sustini 2 sertifikata i tunel. Da li je to passwordless? 😄

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 2:07 PM, alfa said:

Hm, interesantno. Ja sam do mog zaključka došao jer sam u gasu da na web3 neće moći toliko, ako i uopšte, da uzimaju podatke od korisnika što im je ceo biznis model 😄

Svakako se nisam preterano puno udubljivao u materiju, tako da ako te ne mrzi da pojasniš ili imaš neke dobre tekstove na tu temu pls share!

Ti jesi u pravu kad kažeš da oni dobijaju pare od oglasa, a za to jure da imaju kompletnu sliku svoje korisničke baze, ali da ona bude što veća i što aktivnija. U njihovom idealnom svetu korisnik bi kompletno online iskustvo provodio u okviru njihovog "walled gardena". Ali blockchain kao takav ne može da utiče na web2, jer nije relevantan za prosečnog korisnika.

Eksperimenti velikih tech kompanija u web3 se (uglavnom) svode na dodatnu monetizaciju postojeće korisničke baze, ne na neku revolucionarnu promenu (ne računam Metin brainfart sa Metaverse, koji je idejno dobar, ali u egzekuciji decenijama preuranjen). Dobar primer je Reddit sa svojim avatarima, ili Adidas koji kombinuje real life sa digitalnim assetima.

Sad sam pogledao, i zapravo je FBov Internet.org zaživeo u drugim zemljama posle fijaska sa Indijom. Wiki stranica je dobro pokrila ključni info. Za AMP je ovaj članak dobar suma sumarum.

Što se tiče blockchaina, https://cointelegraph.com/ je dobar izvor informacija. Ako te nešto konkretnije zanima, mogu da probam da iskopam/odgovorim.

5 hours ago, f4ts0 said:

Za Josea samo jedno pitanje !! Kad ce kardano da skoci na 100 DOLARA??

Kaže Drale da USD propada za godinu dana, pitaj me bolje za cenu u rubljima ili šekelima HAE :tf:

Link to comment
Share on other sites

Generalno authentifikacija korisnika se moze vrsiti na tri nacina, gde korisnik dokazuje svoj identitet snabdevanjem informacija na neki od sledecih nacina:

Nesto sto korisnik zna, npr password
Nesto sto korisnik poseduje, npr mobilni uredjaj (i na njemu autentikator), ili fizicki autentikator (ono sto je blizzard prodavao jos pre 10+ godina za wow)
Nesto sto korisnik jeste, biometrija - otisak prsta, skeniranje roznjace, DNK, rendgenski snimak zuba :tf: sta god zelis!

2FA je u sustini dva od moguca tri nacina, paswordless je izbacivanje 'necega sto korisnik zna' iz jednacine, te se logujes samo korisnickim imenom sto je prvi sloj identifikacije korisnika, gde korisnik potom dokazuje svoj identitet najpre biometrijom putem skenera otiska prsta na telefonu (ms autentikator npr) a potom prekucava dvocifreni broj koji autentikator ispljune, kombinacija je onda nesto sto korisnik jeste + nesto sto korisnik poseduje, eliminise se 'nesto sto korisnik zna' korak

Firme implementiraju to na razne nacine, ovo je akademski odgovor koji je podloga svih implementacija
 

Edited by Shale
Link to comment
Share on other sites

znaci ja koji mora da unesem user/pass, duo kod i na kraju otisak prsta sam najebo 😄

Ja ne znam da igde mozes da se authentikujes samo onim sto imas (usb key/mobilni) jer uvek se prvo trazi user/pass

A biometrija za sad funkcionise tako sto komp pamti u keychainu (imam mac jesss) password a ti otiskom samo autofilujes polje za pass. Sve je to golo govno.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Jbg moras neki personalID da imas, bio to neki ID broj, username, email adresa, a kad vec znas to, sto ne i password o istom trosku. Ofc korpo-paranoja je beskonacna, kako se nesto novo pojavi oni brze bolje oce da uguraju u svoj sistem da bi mogli da kazu da imaju 'cutting edge security' il koj god drugi buzzword bullshit. 

Nedavno su mi na poslu natovarili kojekakve digitalGuardianAngele, Tanium i tako neka sranja, right clickujem csv/xlsx i dobijem 5-15 sekundi loading wheel.... Napravim python skriptu koja manipulise csv-ovima, spakujem u .exe, posaljem coveku preko timsa, on mi vrati screenshot windows defender popupa na kom pise kako je moj program u stvari malware .... dodam komentar #123 u kod, posaljem opet i ono radi🙂

Edited by Shale
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, f4ts0 said:

Ja ne znam da igde mozes da se authentikujes samo onim sto imas (usb key/mobilni) jer uvek se prvo trazi user/pass

 

dobro pitanje.

na prvu mi je pala napamet euprava, ali nije - ako se loguješ ličnom kartom, svakako ti traži PIN da bi te pustio.

ako ideš preko consentID, onda on traži pin u telefonu pre nego što te pusti dalje.

znači da bi to zapravo tako radilo morao bi da se loguješ preko lične karte a da verifikacija bude na primer otisak prsta.

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2023 at 11:09 PM, f4ts0 said:

znaci ja koji mora da unesem user/pass, duo kod i na kraju otisak prsta sam najebo 😄

Ti imas 3FA 😄
 

Quote

Ja ne znam da igde mozes da se authentikujes samo onim sto imas (usb key/mobilni) jer uvek se prvo trazi user/pass

Taj 'user' deo je neophodan iz prakticnih administrativnih razloga, zamis'i da si neki admin i treba administriras naloge a njima korisnicka imena ovo:
 

KEVKUklPRVJBSlJBRVBB
RUFfS1JRe3szLTQzLTQy
My0zNC0zMjQoRUpSSU9F
UkFKUkFFUEFFQV9LUlF7
ezMtNDMtNDIzLTM0LTMy
NChFSlJJT0VSQUpSQUVQ
QUVBX0tSUXt7My00My00
MjMtMzQtMzI0Cg==

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sad sam bio na EthCC (glavna Ethereum konferencija) i jedna od mantri je bila account abstraction. Ima dosta 3rd party rešenja koja olakšavaju logovanje i CRUD operacije on-chain, ali sad Ethereum dobija native podršku.

Evo članak koji se dotiče same izmene:

https://www.google.com/amp/s/decrypt.co/resources/ethereums-erc-4337-standard-a-game-changing-user-friendly-innovation%3famp=1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...