Jump to content

Da li smo se kvalitetnije hranili 80-90ih ili danas?


Recommended Posts

Bitno je da se lepo prodinsta meso/pečurke/kiseli kupus. Jednom sam probala da pravim kromirušu, ali nisam bila baš zadovoljna kako je ispala. Prvi put i po receptu je bila (sa neta ofc). Sa sirom je najlakše, ne može da se omane. 😄

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

da, zeljanica jeste neki prelaz između ta dva "sveta" samo sir ili neko povrće unutra 🙂

1 hour ago, rbds said:

Bitno je da se lepo prodinsta meso/pečurke/kiseli kupus. Jednom sam probala da pravim kromirušu, ali nisam bila baš zadovoljna kako je ispala. Prvi put i po receptu je bila (sa neta ofc). Sa sirom je najlakše, ne može da se omane. 😄

krompirušu nikad nisam voleo jer su meni hleb/testo i krompir nešto što potire jedno drugo - ako ima krompir ne treba hleb i obrnuto. onda mi krompiruša nikad nije bila jasna 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, rbds said:

Verujem da sam trebala da napravim restovan krompir, pa da umotam u kore.. 😄 mada, realno bolje je bez kora u toj varijanti.

to ti kažem, čemu kore kad već imaš restovan krompir? ili onako neka slaninica tu i tamo uz krompir, crni luk u istom tom plehu i tako to 🙂

Link to comment
Share on other sites

Moj favorit domaca pita koju spremam - sa sunkom, sirom i pecenim paprikama.

Jedan "nadev" ide mix sira, neke dobre sunke, i iseckanih pecenih paprika. Za drugi ide standard - jaja, jogurt, pavlaka, prasak za pecivo. Poredjas nekoliko slojeva, ispeces je za ~40min, i usvinjis se koliko je dobro!

Spremam je bas cesto, upravo sam pocistio 4 parceta iz tanjira

  • Upvote (+1) 1

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

pravim ja fried rice i ovozavam ga \o/ imas gomilu recepata na netu, evo jedan jednostavniji.

jbg, nemam neki vok i sporet na plin, pa nije to bas to jer nema WOK HEI, ali opet bude preukusno. jos sam se jedno vreme przio da sam pravim ljute sosove, ne moze covek da se zaustavi kad krene carolija po ustima (no homo). moja varijanta je: proprzim beli luk + djumbir + seckanu chili papriku (ili tucana, ne u prahu), pa dodam pirinac i mladi luk (kad imam), sve mesam konstantno da razbijem grudvice koliko mogu, kad pirinac krene da skakuce po tiganju, napravim mali "bunar" u sredini, ubacim soja sos i proprzim ga par sekundi, pa opet sve izmesam. nekad ubacim jaje, nekad pecurke, nekad boraniju ili grasak, nekad kukuruz, kako sta navatam u frizideru. na kraju preko bacim malo susamovog ulja i jos malo svezeg mladog luka za dekoraciju i hrskavost. obavezeno nesto ljuto i udri.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

najs, probacu!

malo me mrzi da spremam pirinac, ali vidim da ga ljudi SKLADISTE, pa kontam da napravim vecu kolicinu i TUTNEM u zamrzivac i vadim po potrebi. A usput i razmisljam da kupim mikrotalasnu jer vreme je novac

tek juce probao da napravim onako kako se stvarno pravi taj stir-fry sos (soyasos, pirinacno sirce, beliluk, med, susamovo ulje itd), i dobio sam ukus isti kao kad uzmes kineze ngde u bgu 🙂 jedino sto nisam dovoljno gustina stavio, pa je sos bio malo redak

i u lidlu sam uzeo kao to povrce kinesko u konzervi, ali iskreno nije mi se nesto dopalo, kontam da sve to moze da se odradi i sa svezim namirnicama

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, reki said:

malo me mrzi da spremam pirinac, ali vidim da ga ljudi SKLADISTE, pa kontam da napravim vecu kolicinu i TUTNEM u zamrzivac i vadim po potrebi. A usput i razmisljam da kupim mikrotalasnu jer vreme je novac

Excuse Me What GIF by Nickelodeon

pirinač već skuvan da staviš u zamrzivač? 🙂

Link to comment
Share on other sites

a sta je kineska hrana nego meso i povrce + ukusan SOS

3 hours ago, evgeniy said:

kupi rice cooker! uvek ispadne isto, ne moras da ga obilazis i pazis da ne izgori, da li si dobro odmerio vodu, da gasis ringlu/pokrivas serpicu kad prokljuca, itd

plus imas i onu kinesku muziku kad palis uredjaj!

da znas da hocu

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, reki said:

ali se postavlja pitanje kako kinezi jedu to stalno a nisu dembeli! 

zato što to što ti ovde kupuješ kao kinesku hranu nema veze sa tom tamo kineskom hranom 🙂

6 hours ago, reki said:

pa tako kaze internetz, u frizideru 3-4 dana u zamrzivacu do 6 meseci moze

bukvalno nikad nisam zamrzao već kuvan pirinač moram da probam da vidim na šta to liči jer mi deluje da bude kao krompir onako da izgubi čvrstinu. ali ajde, ako kaže internet, možda i može 🙂

Link to comment
Share on other sites

jooou

Mislim da sam vec pisala na ovu temu tj kako je u Kini cega ima i cega nema.

Ja mislim da smo se mi mnogo kvalitetnije hranili kao klinci i mislim i dalje da nam je hrana mnooogo kvalitetnija nego sto se jede recimo u USA i u Kini

Tacno je da smo imali step sokove pastete virsle itd ali mislim da nije to sve bilo puno aditiva i secera kao danas, i skroz je druga prica dal nesto jedes za rodjendane, jednom ili dvaput nedeljno ili tri puta dnevno.  A kao druga stvar, tada se znalo koja je hrana djubre a koja nije, a ne ko sada da se po Zdravim hranama prodaju govna kojekakva i sto smo dosli do toga da ljudi mogu na mesec i da isprate svakog na kameri gde je bio ali zaboga ne mogu da se sloze sta goji i sta je zdravo a sta ne.  Moja porodica je celog zivota imala 'dilere' na pijaci za sve: ko prodaje naj paradajz, domacu zivinu, najbolje mlecne proizvode itd.

Od pre 20-30 god mnogo se toga promenilo. Kao sto je receno, seme oslabilo zemlja takodje, pesticidi, zagadjenje, kako se hrane stoka i zivina itd. Cini mi se da kvalitet stalno opada al jos gore vremenom imamo sve manji uvid u to sta stvarno konzumiramo. 

Ne mogu se jasno utvrditi faktori zdravlja/bolesti jer je previse varijabli u pitanju i nemoguce je napraviti neke objektivne testove. Ishrana, stres, konzumacija alkohola, droge, cigareta, zagadjenost, zracenje, genetika i ko zna sta jos. Mada sam cula jednu jako zanimljivu teoriju (imali smo slicnu temu na SFRJ Wechat grupi) gde je jedan lik spomenuo da Japanci najduze zive (ne sigurno zbog uslova zivota niti genetike kako se veruje) vec zato sto su vaspitani tako da uvek budu dobri prema svima i nikome ne prouzrokuju stres, sto kad malo bolje razmislim, bar meni itekako ima smisla.

Kina:

+u primorskom sam gradu ima raznih morskih plodova, dzabe

+ima voca koje mi nismo nikada videli, takodje dzabe, cele godine (al sam cula da je prskano kojecime, - ne lozim se toliko na voce)

-katastrofa od secera koji je SVUDA (hleb, sirce, kikiriki, suncokret u semenci, jogurt sveeee) i naravno sve to izbegavam u sirokom luku ako je moguce

-ulje trpaju ko da je besplatno sve im pliva u ulju

-previse testa premalo mesa

Ne znam kako ne lipsu do sada. Moja i vecita  muka mojih prijatelja je sta jebeno jesti. 

Ja ne doruckujem obicno, nekad pojedem bananu ili konzervu tune ili kajganu. Ima jedan nas lik koji kuva i salje nasu hranu. Ima par nekih jela ovde koje volim i narucujem za dostavu i previse sam po restoranima generalno, najcesce Korejski rostilj nekad Kineski rostilj ili nesto stajaznam. Ima stranih restorana al to su pica taco i tako to.

 

oO

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dz said:

Ne mogu se jasno utvrditi faktori zdravlja/bolesti jer je previse varijabli u pitanju i nemoguce je napraviti neke objektivne testove.

meni je ovaj dokumentarac jako imao smisla

 sta je korejski/kineski rostilj, sta ide tu ? 

 ali meni se cini samo da je fora ovo sto kili kaze, uvek cu radije pojesti pomrfit, chicken fingers + umak, nego skuvati krompir/50gr pirinca + skuvati belo meso i svez brokoli uz to 😄 hocu da kazem da u srbiji sigurno mozes zdravo da se hranis, al ne mogu da poverujem da u kini ne mozes ni da hoces 😄 

Link to comment
Share on other sites

Gledala sam taj dokumentarac

Korejski/kineski rostilj ti je kao nas samo sto lubrifikuju sve sto stavljaju ipak sa uljem da se ne zalepi iako je slanina, a pritom mnogo manje mesa nego kod nas.

Pa.... recimo mi konkretno imamo problem ocigledno sa solju jer sve nam je previse slano.

A ovde NE POSTOJE mesne preradjevine bez secera koje kad pomirisem povraca mi se i pritom imaju neku nenormalnu roze boju verujem da bih pre skapala od gladi nego to jela. 

Moras da prodjes pola grada ako hoces da nadjes suncokret u semenci a da je bez secera, sirce a da je bez secera. Jogurt jedva da je pa opet i tada sa nekakvim vestackim zasladjivacima. Sir sem nekog tost-topija (za koji kazu da je fejk) isto ne postoji.

U restoranima je specijalitet da ribu i meso potope u seckanim ljutim papricicama plus sve cetiri vrste bibera, ja sam pre Kine mislila da jedem ljuto, zajebala sam se. Ono kad ti bulja gori tri dana posle jednog obroka ja mislim da definitivno nije zdravo. 

oO

 

Link to comment
Share on other sites

krajem devedesetih kad su moji/ja povremeno ziveli tamo, bila je hot tema u novinama zasto su nam deca sve deblja, i pokazivali su katastrofalne skokove u potrosnji secera po glavi stanovnika.
Ne kapiram u cemu je fora zasto su pocetkom devedesetih krenuli secer da guraju u sve to mi je misterija. Maltene teorija zavere. Jer jedno je kad koka kola podmiti skole u meksiku da iskljuce pijacu vodu a dele koka kolu, a jedno je odluciti celu kinu da stavis na no sugra industrila

Al opet, pijaca je bila sjajna, restorani, tako da se tada mogao izbeci secer. A ja sam voleo u restoranu da raseku ribu kuz ledja, pa cak cak cak popreko, povaljaju u kukuruzno brasno sa ljutim zacinima i sluste u fritezu pa bude riba cvet kako smo zvali 😄

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...