Jump to content

Kako da ubrzam Wifi


sttevann

Recommended Posts

Mozda je bas noob pitanje, ali zaista se nikada nisam previse bavio ovime, pa bih zeleo da cujem savete iz prve ruke.

Naime, imam paket 100/10, koji je takav naravno samo kada sam na kablu. Preko Wifi mi dostize maksimalnu brzinu downloada 35-40.

Naravno, ni to nije malo, ali kad vec placam veci paket, zasto da ga ne koristim maksimalno.

Kad mi nesto bas zatreba ultra brzo, pridjem ruteru, udenem kabl u laptop, i to je to. Ali me to izuzetno nervira.

Jel neko moze da mi kaze koji su neki od nacina da se unapredi wifi konekcija?

Citao sam negde da je mozda zato sto u zgradi ima npr >10 rutera, i svaki od njih ima nekih ~5 konekcija, i zbog toliko povezivanja, radio talasi, blabla, dolazi do losijeg signala, i automatski smanjuje brzinu.

Brzina je ista da li sam na 10m, ili 10cm od rutera, a mi imamo nakaceno 6 uredjaja na nas ruter u svakom trenutku (tv, 2 laptopa, 3 telefona).

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Prvo pitanje je koji imas ruter? Ako je onaj koji je dobijen od provajdera (kablovski/adsl) oni najcesce daju rutere koji rade po 802.11g standardu koji ima teoretski maksimum prenosa od 54Mbps, kad se uzme tvoj laptop i jos par prikljucenih uredjaja ako izvlacis 35-40 Mbps to je i vise nego korektno. 

Ako hoces vecu brzinu preko wifi konekcije onda moras da uzmes neki ruter po 802.11standardu, oni su obicno deklarisani na 150Mbps prenosa ili vise. Njega mozes nakaciti na kabl rutera od provajdera, na starom iskljuciti wifi i onda raditi samo preko novog. Doduse ima tu jos malo podesavanja, ali se mogu naci i tutorijali na netu. I da, naravno uredjaj koji kacis na novi ruter takodje mora podrzavati n standard da bi on ispratio tu brzinu, ako je laptop noviji tu ne bi trebalo da bude problema, ali opet valja proveriti u specifikacijama. 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Imam isti problem a nikako da se nakanim da krenem da ga rešavam - 100Mbit a ne prelazi 40 na wirelessu, znam da moram da menjam ruter al' nešto sve kao me mrzi, jer ipak radi a i 40mbit nije sporo. a opet, na drugu stranu, nekad me smara što nije 100mbit :))

iskreno, do pre nekoliko godina nisam ni mislio da takav problem može da postane realan imajući u vidu naše brzine neta, ali eto.

Link to comment
Share on other sites

Ruter je od provajdera, u pitanju je model Technicolor TC7200.u :

http://www.technicolor.com/en/solutions-services/connected-home/broadband-devices/cable-modems-gateways/tc7200-tc7300

 

Negde sam citao i da ima veze i da li ti mreza radi na 2,4Ghz, ili 5GHz, ali sam isto tako video da gomila uredjaja ima problem ako se nakaci na 5Ghz, zato sto ne podrzavaju, ili sta vec (jesam pravi noob sto se tice hadrware :) )

 

Evo sta mi je setovano kada se nakacim na ruter, a sto si pomenuo vezano za 802.11 standard:

802.11 Mode  - Mixed (802.11b, 802.11g and 802.11n)

 

 

Edited by sttevann

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

u teoriji, ako živiš u zgradi sa gomilom drugih rutera, 5GHz je jedino rešenje (makar dok se i oni ne rasprostrane). ja sam bio pred kupovinom ali sam se onda preselio u zgradu sa manje stanova pa je problem nestao.

ako je neko probao u praksi 5GHz ruter, molio bih ga da javi utiske.

Link to comment
Share on other sites

Ruter je od provajdera, u pitanju je model Technicolor TC7200.u :

http://www.technicolor.com/en/solutions-services/connected-home/broadband-devices/cable-modems-gateways/tc7200-tc7300

 

Negde sam citao i da ima veze i da li ti mreza radi na 2,4Ghz, ili 5GHz, ali sam isto tako video da gomila uredjaja ima problem ako se nakaci na 5Ghz, zato sto ne podrzavaju, ili sta vec (jesam pravi noob sto se tice hadrware :) )

 

Evo sta mi je setovano kada se nakacim na ruter, a sto si pomenuo vezano za 802.11 standard:

802.11 Mode  - Mixed (802.11b, 802.11g and 802.11n)

Taj deluje da je dosta ok i da bi trebalo da može da uradi to što ti hoćeš. Po netu sam čitao da je možda najbolje da prebaciš "n" standard da radi samo na 5GHz, a da ovi b/g rade na 2.4GHz jer onda imaju najmanje smetnji medjusobno. Laptop ne bi trebalo da ima problem sa time, a telefoni i to ce ostati na b/g sto bi trebalo da je ok. E sad ne znam koliko ti je to gomila u zgradi, okviran broj?

 

u teoriji, ako živiš u zgradi sa gomilom drugih rutera, 5GHz je jedino rešenje (makar dok se i oni ne rasprostrane). ja sam bio pred kupovinom ali sam se onda preselio u zgradu sa manje stanova pa je problem nestao.

ako je neko probao u praksi 5GHz ruter, molio bih ga da javi utiske.

Ja sam po Nigerovoj preporuci jos s nekog slicnog topica pre oko godinu dana uzeo za posao onaj neki ludi TP-Link AC1750, radi 5GHz odlicno, ali mi sam ruter nije bas nesto reprezentativan za utiske jer em je preskup za standardno gajbu i to, em ga ja nisam uzeo prvenstveno zbog prenatrpanog spektra u zgradi vec zbog toga sto mi je trebalo da pokrije veliki prostor. I to radi super, ali opet ne verujem da ce neko da daje 150 evra za ruter. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam gledao specifikaciju trenutnog laptopa(Dell Vostro 2520), kartica mi ne podrzava 5ghz... Mada ce nova firma da mi kupi nov laptop ovih dana, tako da bar mogu na mom da podesim da sljaka.

Samo da vidim da li sam ruter moze da gura i na 2,4 i na 5 odjednom, posto sam citao i da neki ne mogu uporedo obe.

Broj rutera od kojih ja hvatam signal u zgradi je ukupno 14 (sa mojim). 

Probacu bas ovih dana kad mi pazare nov laptop(samo da ga odaberem), da li mi ruter podrzava uporedo rad i na 5 i na 2.4, pa ako moze, javljam rezultate...

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Elem, napokon nadjoh malo vremena da se poigram sa ovim.

Dobio novi laptop, makinu, sa dobrim wireless adapterom, i kada sam ruter prebacio na 5ghz, brzina je vec bolja. Dostiglo je ~75/10, ali uzevsi u obzir da sedim nekih 10ak i vise metara od rutera, i da postoje dva zida izmedju, ovo je odlicna brzina..

Ali sada imam drugi problem... Ruter izgleda ne moze da tera oba kanala u isto vreme... :/

A na 5ghz mogu samo sa novim kompom i telefonima da se nakacim, i internet mi je neophodan i na drugom laptopu(na kojem radim za staru firmu), a i zeni na njenom, plus tv(ne znam da li on moze da se nakaci na 5gz, nisam ni probao), tako da dok ne pazarim novi ruter, koji bih koristio samo za sebe, nista od koriscenja tog brzog neta...

Ili ja to ne umem da ga podesim?

@Zverko, ono sto si napisao, da setujem 5ghz da radi po 802.11n, a 2,5 na 802.11 b i g, to ne mogu. Posto od opcija imam samo n, mixed(b,g,n) i disabled.

I kad ukljucim neki od njih, automatski mi se iskljuci onaj drugi band, i dobijem poruku:

Please be informed that you have changed your WIFI channel from 5 to 2,4 GHz. Your WIFI channel 5 is now disabled.

Edited by sttevann
typo

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...