Jump to content

Firmin mobilni, firmin auto i privatnost


Guest

Recommended Posts

ajde na trenutak da zaboravimo aspekt firme i profesionalizma i da se pozabavimo aspektom tebe kao pojedinca. ako je nešto firmino onda to nije tvoje i time na kraju dana raspolaže firma. u konkretnom slučaju firma plaća račun ali firma ima i prava da izvuče listing, pročita poruke, sluša pozive (doduše za to nema tehničkih mogućnosti).

fotke sa letovanja nećeš držati na firminom kompu jer može svaka budala da ih vidi, i u mojoj glavi isto tako ne treba da ugovaraš fudbal sa ortacima sa firminog mobilnog, i to je to.

Sve zavisi u koju namenu ti je telefon firma dala i to se uvek zna, bilo formalno, bilo neformalno. Ako ona raspolaze telefonom koji mi je dat da ga koristim kako i gde hocu nemam nikakav problem da dogovaram fudbal preko njega, cak i da znam da neko cita listinge ili poruke. U krajnjoj liniji ako je neko bas toliko zabrinut za svoju privatnost uvek moze i na firminom telefonu/laptopu da stavi pod sifru poruke/slike ili sta vec. Pitanje je samo sta se na pocetku dogovora s firmom u kojoj radis dogovoris. Lupam, verujem da vecina firmi koje daju kola i za licno koriscenje ima u istima i neki GPS tracker, ne zbog toga da prate da li si ga vozio u selo nego zbog kradje i sl (uostalom takve stvari sad mogu da se rade cak i s mobilnim). Ako ti pristanes na takve uslove to je tvoja stvar, ako ne zelis ne verujem da bi se iko bunio da sluzbeni auto uvek stoji na sluzbenom parkingu. Ali ako sam ga dobio i za privatno koriscenje i na to sam tako pristao onda ne vidim razlog zasto ga ne bih koristio. Ako neko bas zeli da cita moje dogovore vezano za fudbal nek cita, zabole me, kazem vise puta sam video i cuo kako se neke mnogo ozbiljnije stvari vezano za privatnost zloupotrebljavalo kod nas (pritom mislim od tipa debila koji su salterski sluzbenici banke a tracare o tome koliko ko ima para na racunu) da bi me brinulo sto ce Mica iz racunovodstva da vidi da sam 20 puta u toku dana zvao zenu. 

Potpuno razumem stav da u sustini treba odvojiti poslovno od privatnog, ali razumem i ovo sto Igor kaze gde je nekad prosto jednostavnije to ne raditi a s druge strane ne vidim da se takvim ponasanjem krse neke moralne norme ili kodeksi. 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Uf al ste ga zakomplikovali tamo gde nema potrebe, covek kaze kako ga je VIP odrao i to preraste u raspravu o moralnim normama i kodeksima zaposlenog u random firmi.

Jednostavno je, na prvom mestu zavisi najvise od firme i dogovora sa njom...tek onda od pojedinca i njegovih moralnih kodeksa, da li on krsi ili ne taj dogovor sa firmom.

Mi smo kod nas sluzbenim kolima, u dogovoru sa firmom, isli na more u CG i Grcku, proslavu Novu godine u MKD i redovno neki od njih idu kucama za praznike/vikende po random gradovima u Srbiji, auto posle posla smes da koristis u privatne svrhe, da odes po dete u skolu i kupis zeni persun na pijaci...to je dogovor i da li sam ja sada moralni pigmej zbog toga ?

Ukoliko je dogovor da ja sluzbenim kolima smem da se vratim sa posla kuci, i ne smem da ga koristim privatno,a to radim...e onda sam patuljak koji je zasluzio da ga neki Ivan_ zaduzen za kontrolu voznog parka upuca snajperom sa krova.

Isto vazi i za mobilni...ne znam sto tupite i merite ciji je veci u prazno...ali slazem se, barem malo postova na uspavanom ruru :)

 

 

  • Upvote (+1) 2

UM CARUJE DOK SNAGA NE POPIZDI !!!

Link to comment
Share on other sites

za mene to da mi mića iz računovodstva ne čita listinge vredi 1000 dinara mesečno, za igora i nigrolu ne vredi i to je finalni zaključak.

a tebi da je moralnost jača strana ne bi bio u DS-u.

slazem se sa ovim za zverka, ali bih takodje rekao da je i proveravanje listinga onima koji su se dogovorili da mogu da koriste telefon u privatne svrhe takodje nemoralno

Link to comment
Share on other sites

Neka me neko ispravi, ali ti "dogovori" sa firmom su van okvira zakona, jer zakon ne poznaje lični dogovor sa poslodavcem i samim tim korišćenje svojine firme (automobil, mobilni...) u privatne svrhe. Ako se neko dogovorio sa firmom da koristi automobil u privatne svrhe i onda u putnom nalogu napiše "lokal" za privatno vozikanje po gradu , to je onda kršenje zakona od obe strane, s obzirom da su u dogovoru, samim tim je i nemoralno. Isto je i za mobilni.

Znaš me, znam te

Link to comment
Share on other sites

za mene to da mi mića iz računovodstva ne čita listinge vredi 1000 dinara mesečno, za igora i nigrolu ne vredi i to je finalni zaključak.

a tebi da je moralnost jača strana ne bi bio u DS-u.

slazem se sa ovim za zverka, ali bih takodje rekao da je i proveravanje listinga onima koji su se dogovorili da mogu da koriste telefon u privatne svrhe takodje nemoralno

Pa ne, telefon je fIrmin, apsolutno je njeno pravo da proveri, i toga su svi svesni 

Neka me neko ispravi, ali ti "dogovori" sa firmom su van okvira zakona, jer zakon ne poznaje lični dogovor sa poslodavcem i samim tim korišćenje svojine firme (automobil, mobilni...) u privatne svrhe. Ako se neko dogovorio sa firmom da koristi automobil u privatne svrhe i onda u putnom nalogu napiše "lokal" za privatno vozikanje po gradu , to je onda kršenje zakona od obe strane, s obzirom da su u dogovoru, samim tim je i nemoralno. Isto je i za mobilni.

Stvarno? Ovo nisam znao. Ali sam i siguran da strane firme provjeravaju zzakon. Kod nas,  a i u nekim stranim ovdje ovako ide :

Radnik dobila od firme mesečno novac uz platu kao dio paketa,  a taj novac služi da uzme auto od firme i koristi ga kao lični tokom perioda,  obično financijske amortizacije. Nakon toga ga vraća/uzima novi ili otkupi. 

Da li je to illegal? 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Stvarno? Ovo nisam znao. Ali sam i siguran da strane firme provjeravaju zzakon. Kod nas,  a i u nekim stranim ovdje ovako ide :

Radnik dobila od firme mesečno novac uz platu kao dio paketa,  a taj novac služi da uzme auto od firme i koristi ga kao lični tokom perioda,  obično financijske amortizacije. Nakon toga ga vraća/uzima novi ili otkupi. 

Da li je to illegal? 

Ja mislim da je @Boyka ovde u pravu, jer mislim da nas zakon ne poznaje mogucnost koriscenja sluzbenog automobila u privatne svrhe (obrnuto moze). U tom smislu ti uvek moras da imas putni nalog, da upisujes kilometraze i gde si isao s sluzbenim automobilom, a ne verujem da se "odmor u Grckoj" klasifikuje kao sluzbeno putovanje :) Ali mislim da poslednjih vec 10ak godina to realno niko ni ne kontrolise ako imas ovlascenje za upravljanje vozilom, nekada su panduri proveravali i te putne naloge. Sto se stranih firmi tice mislim da su oni taj model samo preuzeli od matica sa Zapada gde se to obilato koristi da bi vezivali zaposlene za odredjenu firmu jer se tamo poslovi menjaju dosta cesce nego kod nas.

Nisam te samo bas najbolje shvatio za ovaj novac koji zaposleni dobija da uzme auto od firme? Ako on kao "kupuje" auto od firme a to se nadoknadjuje tim novcem onda je to formalno ok, ali ja mislim da se u najvecem broju slucajeva auto samo dobije na koriscenje a vodi se i dalje na firmu. Naravno sto se otkupa tice tu nema nikakvih prepreka, jedan moj poznanik je cak tipa otkupio Insigniu od firme i posle je prodao za vece pare jer je firma racunala da manje kosta auto nego sto je realna vrednost na trzistu polovnjaka. On je dobio drugi auto da vozi. 

Sad ne znam kakva je tacno pravna regulativa sto se tice upotrebe mobilnog telefona i stoji ovo sto Ivan_ kaze da on pripada firmi i da oni imaju formalno pravo da pregledaju listinge, sadrzaj na telefonu i ostalo, ali opet to je nesto na sta pristajes ili ne pristajes kad ga uzimas, dokle god su toga svi svesni ne vidim problem s tim. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Dobiješ od firme 700 eura mesečno kao car allowance i obezbediš sebi kola,  u to ulaze i troškovi. 

Na to sam mislio 

A ovo oko insignije,  eh da se samo stalo na kolima gdje bi nam kraj bio... Bilo je i pašnjaka na vračaru, i svega :tf:

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Fatso

1. Tier 1 : poslovne svrhe = trošak firme = manja dobit = manji porez na dobit.

2. Tier 2 : dodatak na platu je plata :) A plata je oporezovana. Država nije oštećena, move on.

3. Tier 3 : realizovani "budžet na auto" + "gorivo/svi troškovi" je ovaj dodatak na platu iz T2. Sve oporezovano, sve uredno.

4. Zanimljivost: logično je da auto vraćaju za 4 godine (možda iz bezbednosnih razloga, who knows) i to u firmu, pa ga ovi verovatno prodaju dalje i nadomešćuju svoje izdatke/ili rade varijantu staro za novo. Baš nešto ne kontam taj drugi deo o totalnoj šteti. Možda je u igri neko osiguranje od totalne štete, pa se firma na taj način obešteti. Ili postoji neka garancija.. mnogo je mogućnosti. Naročito kad firme imaju para za takve stvari. Jako mi miriši na neke za naš egzotične kombinacije sa osiguranjem..ali ne znam u suštini.

5. Ne mora biti nezakonito, ako je na to plaćen porez. To jeste skupo za firmu, ali kažeš da su top tier ljudi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...