Jump to content

Interstellar (2014), režija Cristopher Nolan


brue

Recommended Posts

Slazem se potpuno sa poslednja dva pasusa, cak sam i hteo jos jednom da naglasim da ova moja pitanja nisu kritika filma, vec samo pokusaj razumevanja.

 

E sad sto se tice nekontinualnog vremena, mislim da je to glavni problem. Mogu da prevazidjem linearno posmatranje vremena, ali ne mogu da zamislim realnost gde vreme nije sled dogadjaja. A cak iako kazemo da kontuitet nije bitan, opet se vracamo na razlog Kuperovog postojanja. Cinenjinca da "ljudi" iz buducnosti samo omogucavaju Kuperu da spase covecanstvo (umesto da sami intervenisu na bilo koji nacin) govori da je ipak bitno da se cela stvar odigra na odredjeni nacin, sto nas opet vraca na pocetak.

 

Cak sam i proguglao malo, posto sam bio siguran da ovo nije prvi put da se ovaj paradoks pominje, i evo ga: http://en.wikipedia.org/wiki/Bootstrap_paradox

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Siri nije pravi AI, vec jednostavno "baza podataka i naprednih algoritama"

 

Nema mogucnost učenja i zaključivanje.

I big blue je dobio kasparova, pa nema ni trunku mogucnosti samoučenja vec je samo jako dobra algoritmizacija i "baza"

 

Onog trenutka kada neki softver bude mogao da resi samostalno NAJMANJI moguci problem koji mu je do tada bio nepoznat, tj da "nauči" i sam napiše nov algoritam, e tada smo najebali.

 

Ali mislim da smo potpuno daleko od toga.

 

Mislim, ja podrazumevam pod definicijom AI, sposobnost veštačke inteligencije da sama uči.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Igore, momak je napisao da je VR nerealno dobar, AI sam ja ubacio u priču.

 

Čak je i to što pričaš prilično AI-abilno, jer ti kao jedinka kad učiš nešto, učiš to da radiš po šablonu i ako nešto ne radi kako treba, onda pokušavaš da nađeš drugačije rešenje (ako želiš). Tako da i mi funkcionišemo po nekim skriptama, manje ili više :D

 

Daleko smo od toga. Plus VR nema veze sa AI. No nebitno, topik je o interstelaru, a stvarno si ovde nadrndano nastupio ka članu KOMEK, opusti se bre malo.

Istina, sudeci po opisu filma (nisam gledao), jedina relana stvar je u stvari VR jer i danas postoji, ali OPUSTI SE VIKTORE!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Sjajan film. Odiseja 2001 za ovu generaciju. Holivudski kraj je malo usrao stvar ali sve do tih poslednjih par minuta patetike je bilo prvoklasno. Meni se najvise svidja to obozavanje istrazivanja svemira i pokusaj da se neka cudesa predstave prosecnom gledaocu. Tu me strasno podsecan a Odiseju. Cista ljubav od strane samog filmmakera prema svemiru, prirodi i istrazivanju pretocena u filmsku kreaciju. Jako me je zabrinulo i naizgled paradoksalno zadnje objasnjenje ali posle malo dumanja supruga i ja smo dosli do zakljucka da to moze da prodje. Meni je bio velika sci-fi poslastica posle jako dugo vremena. 

 

Sto se tice kraja - mi smo zakljucili da je Ann Hathaway napravila uspesnu koloniju ljudi na trecoj planeti. Ti ljudi su uspeli da prezive i da transcenduju u visedimenziona bica. Posto im je ovim omoguceno kretanje po vremenu (mislim da je u samom filju neko rekao da za visedimenziona bica kretanje po vremenu je isto kao penjanje uz ili silazenje niz planinu) oni su bili u mogucnosti da naprave tesarakt za glavnog junaka. Njihova motivacija nije spasavanje ljudske vrste jer je ona vec spasena i transcedentna. Njihova motivacija je vise da uspe i plan A i plan B - tj. da kolevka covecanstva bude spasena. Time kreiraju covecanstvo u nasoj galaksiji -Milky way,  a postoji i njihova grana u drugoj galaksiji. Oni su mislim i otvorili wormhole izmedju galaksija a ulazak u crnu rupu je ono sto im je omogucilo neku vrstu komunikacije sa glavnim karakterom jer tu uslovi fizike su odgovarajuci za manipulisanje vremenom uz pomoc gravitacije. Eto...

 

Eh da - izrazito sam ponosan sto nisam pogledao ni jedan trailer ili procitao i jednu jedinu recenicu o ovom filmu pre nego sam otisao da ga gledam. Ostao sam spoiler free i drago mi je zbog toga jer sam mogao da formiram misljenje na osnovu licnog iskustva. 

Edited by MikroStalja
Link to comment
Share on other sites

odgledao i ja, i mislim da je sramotno porediti ovo sa odisejom.

okej je film, prosao je brzo, ali da ne ponavljam sve nelogicnosti ( ko je zapoceo ciklus javljanja nasa koordinata i kako se to preżivi upad u crnu rupu), meni najveca nebuloza je sledeće:

kada ode na videnu planetu, ostari 23 godine. cerka se javi i kaze sad imam isto ko ti kad si otisao, posto je cerka tada imala 10, a proslo je 23, zakljucujem da je otisao sa 33 godine. mlade godine za nasa strucnjaka i inzenjera, al ok talenat je. medjutim to bi znacilo da je cerku dobio sa 23, a starijeg sina (oko 5 god je stariji, ide na koledz, dakle mozda i citavih 6-7), pa dolazim do toga da je sa 17 18 dobio sina. dakle pre podne si na mtv pregnant teens, a posle toga odgajas decu, zavrsavas za inzenjera i nasa konsultanta.

jea.

odiseja nema ni jednu jedinu rupu u svojoj postavci. i svidja mi se sto ne dira interstelar puno odiseju,

samo da kazem da su ostavili kraj gde je on vecno u biblioteci, ja bih bio satisfy ( bila je u alefu slicna prica)

Edited by f4ts0

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

au Igore, koliko je tebi dobro

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

zasto? meni smetaju sitnice, kada pravis ovakav film, moras ipak paziti neke stvari. jel tebi ne smeta postavla da neko sa 18 dobije dete i bude megabaja nasa inzenjer?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ne, jer sigurno postoje i takvi ljudi. Plus, ako neki pojedinac treba da spase čovečanstvo, naravno da će da bude neki ultra giga mamojebač koji može sve

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Jedino što se nisu teleportovali sa Zemlje do prve (Milerove) planete...

Dve godine su proveli u snu pre nego što su stigli do crvotočine, a prošlo je i neko vreme kada su budni.

Imao je bar 35 kada je krenuo, a možda i 36, 37...

A i ovako si ti veći car od njega, plus mu je sin ispao selja, tako da ne treba da te tište njegovi ostali "uspesi"!

FushiSigb.thumb.jpg.f75f13b0202c1af84974

Link to comment
Share on other sites

 

 

Sto se tice kraja - mi smo zakljucili da je Ann Hathaway napravila uspesnu koloniju ljudi na trecoj planeti. Ti ljudi su uspeli da prezive i da transcenduju u visedimenziona bica. Posto im je ovim omoguceno kretanje po vremenu (mislim da je u samom filju neko rekao da za visedimenziona bica kretanje po vremenu je isto kao penjanje uz ili silazenje niz planinu) oni su bili u mogucnosti da naprave tesarakt za glavnog junaka. Njihova motivacija nije spasavanje ljudske vrste jer je ona vec spasena i transcedentna. Njihova motivacija je vise da uspe i plan A i plan B - tj. da kolevka covecanstva bude spasena. Time kreiraju covecanstvo u nasoj galaksiji -Milky way,  a postoji i njihova grana u drugoj galaksiji. Oni su mislim i otvorili wormhole izmedju galaksija a ulazak u crnu rupu je ono sto im je omogucilo neku vrstu komunikacije sa glavnim karakterom jer tu uslovi fizike su odgovarajuci za manipulisanje vremenom uz pomoc gravitacije. Eto...

 

 

 

molim te..

Bring It

Link to comment
Share on other sites

Igore ti si car!

Nije mi palo to na pamet tokom gledanja filma =o)

Možda je poceo od avijacije, pa mu je onda vojska platila koledzh da postane inženjer i na kraju NASA trening a paralelno je pre 20te poceo da pravi decu? =o))

 

@ uzrok wormholea

ideja da su ljudi iz budućnosti uradili bilo šta meni deluje glupo jer je na nivou bill & ted akcije "kad ga pobedimo otićićemo u prošlost i srediti da nam ovo bude ovde" 

 

jer čak i da je Brand uspela da stigne na planetu, odgoji masinama generaciju dece, izbegne genetski drift i ti ljudi nakon x milenijuma evoluiraju do percepcije viših dimenzija - ona nije mogla da dođe tamo in the first place bez wormholea = bill & ted

 

sa druge strane inicijatori wormholea mogu da budu bilo kakvi alieni ili čak i ljudi iz nekog paralenog univerzuma gde nije bilo unistenja zemlje pa su doživeli ascension i onda pretraživanjem paralelnih dimenzija naisli na ovu u kojoj se dešava film i rešili da im pomognu (mada i to podrazumeva čudnu ideju da tokom ascenciona ljudi gube sposobnost postojanja/direktne komunikacije sa ljudima "zaglavljenim" u tri prostorne+vreme)

 

ipak, pored svega toga i dalje mislim da je film superška =o)

 

Link to comment
Share on other sites

@Kole u pravu si

 

Odmah posle gledanja filma postojao je samo jedan problem sto se mene tice - a to je - ko su inicijatori celog procesa? Skoncentrisao sam se previse na crnu rupu i zaboravio na wormhole. Crna rupa je nekako bila veoma vazna jer predstavlja neko misteriozno mesto komunikacije zbog specificnih uslova fizike vremena a i u filmu je Mekonaheiii rekao kako su to u stvari oni koji komuniciraju sami sa sobom. (pri cemu kad kaze "oni" misli na ljudsku rasu). Kad se uzme wormhole koja predstavlja osnovni preduslov da bilo koji od dogadjaja se dese i da je neko morao da bude inicijator wormhole-a prevashodno dodje se do Koletovog zakljucka da je moj zakljucak djubre. To umnogome smanjuje oduseveljnje filmom jer se sve onda stavlja u domen "neocekivane sila koja se pojavljuje i resava stvar", sto se meni licno uopste ne dopada. 

Edited by MikroStalja
Link to comment
Share on other sites

 

@ uzrok wormholea

ideja da su ljudi iz budućnosti uradili bilo šta meni deluje glupo jer je na nivou bill & ted akcije "kad ga pobedimo otićićemo u prošlost i srediti da nam ovo bude ovde" 

 

jer čak i da je Brand uspela da stigne na planetu, odgoji masinama generaciju dece, izbegne genetski drift i ti ljudi nakon x milenijuma evoluiraju do percepcije viših dimenzija - ona nije mogla da dođe tamo in the first place bez wormholea = bill & ted

 

 

 

Ne razumem ovo "cak i da je Brand uspela da stigne na planetu" jerbo je u filmu prikazano da je stigla i postavila kamp, a mekonahi posao ka njoj.

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

to je ogradjivanje od teorije koju neki zastupaju (a meni se ne svidja jer je pesimisticka) da je sve na kraju filma, od trenutka kada se kokpit rastrgne oko Coopa, zapravo u njegovom umu dok se priblizava horizontu dogadjaja i vreme biva boskonacno rastegnuto, a ne samo 50kolko godina koje on pominje tokom samog manevra....

 

tu teoriju pravdaju time da je sve "too neat", ako su ga wormhole alieni izvadili iz crne rupe, da li su to namerno uradili u specific time pointu ili načelno time dilation crne rupe nema efekta na njih? i ako se zaista to desilo, kako to matora Murph za pa ide njen voiceover o tome kako je Brand "sama na planeti i treba joj neko"...ako imaju mogućnost da ostvare kontakt sa Brand - zasto to ne rade? zasto je potreban Coop rebel da utekne sa brodom? zar nije logično da će ljudi sa stanice ići kroz wormhole da sami pomognu kolonizaciju vijabilne planete?...itd itd

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...